Trebam pravni savjet

poruka: 19
|
čitano: 6.452
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Trebam pravni savjet

Zaista nemam pojma gdje da pitam. Poslao sam upit inspektoratu rada, ali nitko ne odgovara. Zanima me razumije li se itko o zakon o radu? Jer meni moj poslodavac uopče ne daje liste od plaće i moram raditi 7 dana u tjednu, bez slobodnog dana u mjesecu. S obzirom da je ovo ipak Lijepa Njihova, ništa me više ne iznenađuje u ovoj balkanskoj prčvarnici. Tako da nemam pojma je li to protuzakonito ili ne? Jedno i/ili drugo.

Dux Croatorum
10 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pravni savjet

Ako se ne varam, AKO SE NE VARAM, po zakonu minimalno svaka dva tjedna radnik ima pravo na jedan slobodni dan.

Sta ce mi potpis imam 15
16 godina
odjavljen
offline
Re: Trebam pravni savjet
DuxCro kaže...

Zaista nemam pojma gdje da pitam. Poslao sam upit inspektoratu rada, ali nitko ne odgovara. Zanima me razumije li se itko o zakon o radu? Jer meni moj poslodavac uopče ne daje liste od plaće i moram raditi 7 dana u tjednu, bez slobodnog dana u mjesecu. S obzirom da je ovo ipak Lijepa Njihova, ništa me više ne iznenađuje u ovoj balkanskoj prčvarnici. Tako da nemam pojma je li to protuzakonito ili ne? Jedno i/ili drugo.

 

Vjerujem da si negdje na sezoni, frendu je isto takva praksa, 0 slobodnog. Iskoristavaju do maksimuma.

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5, LG G3
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.7.2016 17:56 (Edge).
8 godina
offline
Re: Trebam pravni savjet

Ne. Radim kao zaštitar. Uobičajena praksa. Ali zanima me je li protuzakonita. 

Dux Croatorum
16 godina
offline
Re: Trebam pravni savjet
DuxCro kaže...

Ne. Radim kao zaštitar. Uobičajena praksa. Ali zanima me je li protuzakonita. 

Je.

Moraš imati pravo na tjedni odmor u trajanju od minimalno 24 sata, vidi čl. 75. ZoR.

Isto tako, platne liste su obavezne, čl. 93. istog zakona.

8 godina
offline
Re: Trebam pravni savjet
Old Iggy kaže...
DuxCro kaže...

Ne. Radim kao zaštitar. Uobičajena praksa. Ali zanima me je li protuzakonita. 

Je.

Moraš imati pravo na tjedni odmor u trajanju od minimalno 24 sata, vidi čl. 75. ZoR.

Isto tako, platne liste su obavezne, čl. 93. istog zakona.

 Zahvaljujem.

Dux Croatorum
8 godina
offline
Trebam pravni savjet

Da vam dam update o situaciji. Nakon pregleda zakona o radu, poslao sam poslodavcu mail sa citiranim zakonima koje krše. Također sam napomenuo da isprave sve, ili ću morati obavjestiti inspekciju rada. Reakcija je bila očekivana, tj. kao da si osinje gnjezdo vatrom napao. U roku 6 sati od slanja maila, dobio sam sve zaostale liste od plaća. Šef me zvao i vikao kao da su mu jaja u škripcu. Rekao sam mu da si doma na djecu viče. Nisam im potpisat htio NIŠTA dok mi prijateljica koja je računovođa ne pregleda je li svaka kuna na broju. Da li se sve poklapa sa isplaćenom plaćom i odrađenim brojem sati. Na prvi pogled vidim da se ne poklapa. Također su me pokušali natjerati da im vratim radni nalog prema kojem se vidi da sam u Kolovozu trebao raditi bez ijednog dana slobodno. Naravno, jer je isti dokaz kršenja zakona o radu. I na kraju, ODMAH su počeli očajno tražiti načine da mi daju otkaz. Imam ugovor za stalno pa im je to malkoc teže. Siguran sam da će nači nešto. A ionak mi je dosta njih. Najgluplji, najslabije plaćeni  i ujedno najopasniji posao koji sam ikad radio. Zaštitarstvo.  Ne podcjenjujem kolege zaštitare. Neki misle da je to vrlo lagan posao. Pa i jest. Ali ovisi gdje radite. Ja sam na radnom mjestu (neću navoditi koje) gdje redovito moram dolaziti u obračune sa ljudima. Izložen sam verbalnim i fizičkim napadima. Al eto, moraš radit za tu koricu kruha. Hvala na pomoči i živjeli. 

Dux Croatorum
15 godina
offline
Re: Trebam pravni savjet
DuxCro kaže...

Da vam dam update o situaciji. Nakon pregleda zakona o radu, poslao sam poslodavcu mail sa citiranim zakonima koje krše. Također sam napomenuo da isprave sve, ili ću morati obavjestiti inspekciju rada. Reakcija je bila očekivana, tj. kao da si osinje gnjezdo vatrom napao. U roku 6 sati od slanja maila, dobio sam sve zaostale liste od plaća. Šef me zvao i vikao kao da su mu jaja u škripcu. Rekao sam mu da si doma na djecu viče. Nisam im potpisat htio NIŠTA dok mi prijateljica koja je računovođa ne pregleda je li svaka kuna na broju. Da li se sve poklapa sa isplaćenom plaćom i odrađenim brojem sati. Na prvi pogled vidim da se ne poklapa. Također su me pokušali natjerati da im vratim radni nalog prema kojem se vidi da sam u Kolovozu trebao raditi bez ijednog dana slobodno. Naravno, jer je isti dokaz kršenja zakona o radu. I na kraju, ODMAH su počeli očajno tražiti načine da mi daju otkaz. Imam ugovor za stalno pa im je to malkoc teže. Siguran sam da će nači nešto. A ionak mi je dosta njih. Najgluplji, najslabije plaćeni  i ujedno najopasniji posao koji sam ikad radio. Zaštitarstvo.  Ne podcjenjujem kolege zaštitare. Neki misle da je to vrlo lagan posao. Pa i jest. Ali ovisi gdje radite. Ja sam na radnom mjestu (neću navoditi koje) gdje redovito moram dolaziti u obračune sa ljudima. Izložen sam verbalnim i fizičkim napadima. Al eto, moraš radit za tu koricu kruha. Hvala na pomoči i živjeli. 

Svaka cast sto istupas ovako. Inace, mnogi se zbog straha za bosao ne zale. Inace je javna tajna da se radnici iskoristavaju na ovaj nacin, bilo kao zastitari, bilo kao trgovci, bilo kao konobari ljeti.

 

Keep us up to date.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.7.2016 8:15 (tnakir).
11 godina
offline
Re: Trebam pravni savjet
tnakir kaže...

Inace, mnogi se zbog straha za posao ne zale....

 pa naravno da je strah, ja sam gutao sranja više od godinu dana na zadnjem poslu jer dvoje djece treba nahraniti, a kad sam konačno dao otkaz pet mjeseci sam bio bez posla i bilo je jebeno teško preživjeti

sad bi vjerojatno gutao govna još i duže kad se sjetim tog perioda (srećom ne moram, posao je ok)

 

a jbga, do prije 10 godina dok sam bio solo, na prvo sranje bacio bi šefu u glavu što mi dođe pod ruku i otišao dalje

doduše, prije 10 godina sam bio zdrav i mogao sam raditi bilo što po potrebi, danas nemerem stajati na nogama duže od 10 minuta (doslovno) i izbor poslova mi je daleko manji, što me uz odgovornost prema obitelji učinilo pizdom od čovjeka

8 godina
offline
Trebam pravni savjet

Dobio otkaz.  Nemojte ni POD SLUČAJNO poslodavcu napominjati da bi trebao poštivati zakon RH. To im je neshvatljivo i neprihvatljivo. 

Dux Croatorum
12 godina
protjeran
offline
Re: Trebam pravni savjet
Sad im jebi majku ako mozes! Svaka cast i sretno da si nades dobar posao gdje ces biti zadovoljan!p
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
16 godina
protjeran
offline
Trebam pravni savjet

Ideš u daljnu borbu?

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
14 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pravni savjet

Registriraj se na Legalis , ekipa je super i vjerujem da će ti pomoći.....

I pitanje je odgovor. Sporo tipkam i znam da kasnim na odgovor radi toga
14 godina
offline
Re: Trebam pravni savjet
Posalji inspekciju rada ,makar ni to nista ne pomaze....Ja sam kod bivseg poslodavca poslao inspekciju zbog neisplacenih placa. Jos dan danas mi je duzni 4700kn a kad je dosla inspekcija prve rjeci mojoj sefici su bile citiram "Dobar dan,ooo nasi gazdi se poznaju" (gazda=vlasnik firme moj I kao njihov "gazda#) Tako da zivjela korumpirana Hrvatska... Ponekad me zbilja srce zaboli dok vidim gdje zivim I kad vidim svu tu nepravdu a nista ne mozes promjeniti....
Black Spider
8 godina
offline
Re: Trebam pravni savjet
Prince-Artas kaže...

Ideš u daljnu borbu?

 Ma kakvu borbu? Mogu jedino još poslat inspekciji rada radne naloge prema kojima se vidi da sam radio i do 38 dana u komadu. Radio sam i smjene od 13 sati. Nisam siguran za tih 13 sati, je li to po zakonu. Provjerit ću. 

Dux Croatorum
16 godina
odjavljen
offline
Trebam pravni savjet

A kaj su naveli kao razlog otkaza?

14 godina
offline
Trebam pravni savjet

Na žalost nakon dopisa poslodavcu o nepoštivanju zakona, "logično" slijedi otkaz. Nije ovo jedini slučaj, ovo je uobičajena praksa poslodavaca, obračuni plaća su fiktivni, samo da zadovolje formu. Plaće se uštimavaju, tako da su svi sati upisani, ali plaća ne raste, ni zbog rada nedjeljom, ni praznikom. Iz poznatog slučaja znam, da "gazda", odredi sumu za plaće, i onda se to minimalno rasporedi po broju zaposlenih, kako im preostane nešto viška, onda korigiraju plaće sa izmišljenim radom, u drugoj smjeni, noćnim radom, iako se nije radilo ni po noći, ni u drugoj smjeni. U drugom slučaju, platne liste se ne uručju, nego se svako 6 mjeseci, potpisuje izjava da je radnik primio sve platne liste, iako nije, uz obrazloženje, samo potpiši.

Za zahvalu klikni na Hvala
10 godina
offline
Trebam pravni savjet

Imaju Hrvatsku, pa mogu raditi kako žele.

Najbolje je ako možete, da odete preko grane, puno se radi, al' se može preživjeti.

Ovdje radite kao "crv u kamenu", a nitko to adekvatno ne plaća. Zakon se poštuje kao da je to neki naputak, a ne nešto čega se svi trebaju držati. Nitko ne kontrolira one koji krše zakon. Zašto? Zato, jer mogu.

 

Ovo je mafijaška država!

Tko ne vjeruje, neka proba!

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.
15 godina
offline
Trebam pravni savjet
To je upravo ono u cemu je problem sa hrvatskom. Bilo tko da je na vlasti ili u ovom slucaju trenutno nitko ovakva praksa je normalna. Poslodavac krsi zakon, radnik ili suti i radi ili druga opcija prijavi ga i dobije otkaz jer ovaj ima veze.
Platnu listu nisi dobivao jer je na njoj prikazano po zakonu koliko trebas imati radnih sati a ti si naravno imao previse.
U svakom tjednu moras imati 1 slobodan dan po zakonu, sto znaci da si ostap uskracen za slobodni dan a nisi ni placen za taj dan kad si radio jer ti ga je on prikazao na satnici da si bio slobodan tako da mu sve odgovara.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice