Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

poruka: 35
|
čitano: 8.928
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

 

 

Evo nešto o mom novom laptopu, možda nekom olakša odabir.

 

Kućište: plastika, osim dijela koji okružuje tipkovnicu, koji je od brušenog alumininja. Ne sviđa mi se piano black plastika okvira ekrana. Pokrov ekrana je od rebraste plastike ali isto pati od packi kao i aluminij, sve u svemu solidno ali dosta škripavo i krhko, ekran lagano zatrese kad manjeg pritiska ili udarca o kućište.

 

Ekran: vjerovatno najlošiji dio prijenosnika, glossy ali daje isprane boje, gama je jako previsoko i obavezno ju spustite skoro do kraja, dovoljne svijetline ali lošeg kontrasta.

Kutovi gledanja kao i kod ostalih cijenovnog rareda - loši.

 

Procesor i grafika: I3 4000m Haswell i Radeon 8750m, meni za svakodnevni rad dostatne brzine, nisam zahtjevni korisnik i ne igram igrice (ustvari povremeno, zato sam i uzeo model sa odvojenom grafikom). Nisam imao problema sa prebacivanjem između grafičkih.

 

Hard disk:1 TB, ima mali 8 GB SSD, brzine 5400 rpm, dakle hibridni, dosta brz i meni osobno nečujan...

 

Tipkovnica: chiclet, pristojna, blago se uvija, ništa značajno, jedino me smeta jer je malo "gnjecava" i shift i enter nisu dovoljno uočljivi, tj. nisu dovoljne veličine. Da se tipkati ali nije neko zlato.

 

Touchpad: površina i veličina ok, podržava geste, lijevi i desni gumb malo preteški na pritisak, ja ga ne koristim ako ne moram, navikao sam na miša...

 

Konektori: ako vam je dosta 3 USB-a ok (dva 3.0), nema odvojene audio ulaze/izlaze, ima HDMI i VGA te mrežni priključak, ima pravokutni priključak za napajanje koji je netko pohvalio, meni nije drag...

 

Barerija: traje 2,5 - 3 sata (surf, wifi) na blizu maksimalne svijetline ekrana...

 

Kamera: ništa posebno

 

Zvučnici: dosta glasni (za laptop), nema srednjih, nema basa ali ok za pogledati film ili pustiti neku muziku ako ne očekujete previše...

 

Driveri: instalirao sam Windows7 X64, drivere sam našao na lenovo stranici, sve osim jednoga, WLAN driver (ustvari 3) ne odgovaraju ovom modelu, nakon guglanja našao odgovarajući: http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc/pccbbs/mobiles/h0wg01ww.exe

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.6.2014 14:42 (steeleye).
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Baš razmatram kupiti ovaj laptop. Jedina briga mi je da li bi se mogao malo igrati sa tom grafičkom i procesorom. Kakvo je tvoje iskustvo i mišljenje obzirom da si sve to razmotrio? Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Ovdje možeš pogledati koje igre i na kojim postavkama vrti Radeon 8750M: http://www.notebookcheck.net/Computer-Games-on-Laptop-Graphic-Cards.13849.0.html

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Pusti ti notebookcheck i u mom probooku je bolja 8750M od te sa notebookchecka.

 

Daj pogledaj sa GPU-Z koja je TOČNO 8750M u tom Lenovu. :)

 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Pa ne mislim igrati sve te igre da bi provjerio, notebookcheck je tu samo za orijentaciju. U laptopu je ddr3 825/900 MHz gpu/memory, gddr5 su rijetke.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Ma ne možeš za tu lovu kao i ja sa Probookom 455 imati GDDR5.

 

Nego imamo na ultimativnoj temi za prijenosnike mali razgovor koja je 8750M u kojoj firmi lapa. Ti onda imaš Bandwith 28.8GB/s Kao i Acer.

 

Ako ti nije teško staviti SS.

 

Ova je u mom Probooku 455.

 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Pa napisao sam gore:

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Uf.

 

Tebi očitava 14.4GB/s bandwith kao da je 64 bitna a 64 bitne 8750M nema.

 

Da vjerovatno da je 28.8GB/s. Ok ništa sada znamo i za Lenovo.

 
1 3 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Buduci da sam nedavno kupio Lenovo G510, mogu reci samo rijeci hvale laptop je definitivno best buy za te novce, tipkovnica izvrsna, izrada imitira aluminij cvrsta robusna, procesor i brzina zbog hibridnog diska odlicni cak se i moze na njemu poigrat. Tih uopce se necuje jednosavno pali i deri {#}

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Šta je sada stišćete mi TD jer je u mom probooku bolja 8750M nego u vašem lenovu?

 

 

hahahaha koji jad jbte. :p

 
0 7 hvala 0
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

A jesi navalio sa tom svojom "posebnom" varijantom grafe. Samo da ti kažem, nije ništa posebno. Sve su to isti, ali potpuno isti modeli i jedina razlika su stock clockovi. Evo screenshot pa vidi kakva je kod mene situacija (Aspire V5-552G)

Radeon 8750M Radeon 8750M
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review
Oldy kaže...

Šta je sada stišćete mi TD jer je u mom probooku bolja 8750M nego u vašem lenovu?

 

 

hahahaha koji jad jbte. :p

gpu-z nije sveta krava. On zna citat samo ono sto mu je u bazi, ako ne prepozna ID odredjenog gpu-a (koje je od vendora do vendora drugaciji) ocita svoju neku vrijednost.

Genius10 kaže...

A jesi navalio sa tom svojom "posebnom" varijantom grafe. Samo da ti kažem, nije ništa posebno. Sve su to isti, ali potpuno isti modeli i jedina razlika su stock clockovi. Evo screenshot pa vidi kakva je kod mene situacija (Aspire V5-552G)

Tocno tako.

 

Evo ti za primjer FirePro M6100 iz mog lapa. 64 bitna perjanica amd ponude u laptopima :D

Dell Precision M6600
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.6.2014 0:12 (darkydark).
14 godina
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review
Genius10 kaže...

A jesi navalio sa tom svojom "posebnom" varijantom grafe. Samo da ti kažem, nije ništa posebno. Sve su to isti, ali potpuno isti modeli i jedina razlika su stock clockovi. Evo screenshot pa vidi kakva je kod mene situacija (Aspire V5-552G)

  Nisam ja ništa navro ja sam samo htio da ljudi znaju koji vendor nosi koju vrijednost. Nisu sve iste.

 

Ova tvoja koju si poslao sa tim bandwithom jednostavno ne postoji.

 

Bandwith GDDR5 verzije je 64 GB/s

 

a 35.2 GB/s x2 nije 64 GB/s. Prvo.

 

A drugo kolega Checola je već postao koja 8750M je u tom modelu V5-552G ......

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.6.2014 1:38 (Oldy).
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Naravno da postoji. GPU-Z računa bandwidth prema nekoj formuli gdje se oslanja na frekvenciju rama (u mojem slučaju 1100MHz). Kod mene su takvi rezultati jer je grafička moddana, tj. postavljeni su custom clockovi

AMD System Monitor AMD System Monitor
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review
Genius10 kaže...

Naravno da postoji. GPU-Z računa bandwidth prema nekoj formuli gdje se oslanja na frekvenciju rama (u mojem slučaju 1100MHz). Kod mene su takvi rezultati jer je grafička moddana, tj. postavljeni su custom clockovi

Naravno da izračuna, ali ako ne očita dobro propusnost mem kontrolera ili radni takt memorije dobijes situaciju kao u mojoj firepro - blesavu koja ne drži vodu.

Dell Precision M6600
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Pa to je jedino i logično da je moddana to se onda ne računa. Moja nije moddana takva je, kakva je.

 

Originalno stanje 8750M u tom modelu Acera sam postavio.   Živjeli.

 
0 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review
It's ok, tvoja je tvornicki clockana malo iznad defaulta, a moja je naknadno. Ishod je isti (kod mene cak i bolji), al cinjenica je da su hardverski identicne
12 godina
neaktivan
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review
Genius10 kaže...

A jesi navalio sa tom svojom "posebnom" varijantom grafe. Samo da ti kažem, nije ništa posebno. Sve su to isti, ali potpuno isti modeli i jedina razlika su stock clockovi. Evo screenshot pa vidi kakva je kod mene situacija (Aspire V5-552G)

 

It's ok, tvoja je tvornicki clockana malo iznad defaulta, a moja je naknadno. Ishod je isti (kod mene cak i bolji), al cinjenica je da su hardverski identicne

Čovjek očito ne shvaća kako stvari kod OEMova funkcioniraju, ja sam već pokušao u temi za odabir prijenosnika objasniti da ne postoje 2 različita čipa 8750m (ili skoro bilokojeg kad smo več kod toga osim u rijetkim slučajevima kad se riješavaju starih čipova pa guraju pod istu nomenklaturu) već samo postoje drugačije vrste i proizvođači memorija koje OEMovi koriste te clock profili u samom biosu za GPU/MEM koje opet OEM postavlja. Razlika u tim clockovima je generalno ~5-10% - neznačajno za značajnu razliku u performansama. No odustao sam pokušavati objasniti kad je nastavio ružnim tonom i izrugivanjem u daljnjim postovima. Ljudi jednostavno moraju sami odlučiti koga će poslušati iz napisanog i argumentiranog - izbor laptopa ne bi trebao ovisiti o 3GB/s većoj propusnosti sabirnice na istom chipu nego mnogim drugim faktorima.

 

Ugodan ostatak dana {#}.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2014 12:29 (Blacklord).
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Postoje 2 kako ne. Obična i GDDR5 8750M

 

U teoriji su sve iste ali ako nisu isti clockovi i bandwith u konačnici nisu iste. 5-10%. 5-10% ali nije isto.

 

Genius10 koliko si dobio sa tim moddanjem u performansama sada u odnosu na default? I sa čim si radio?

 

Temperature su malo veće?

 

 

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review
Oldy kaže...

Postoje 2 kako ne. Obična i GDDR5 8750M

 

 

 

 

Znaci postoji jedna jedina varijanta samog čipa kako ti je netko gore tvrdio. Sam gpu uvijek ima 128bitnu propusnost.  

Do razlike dolazi ovisno koju memoriju sam proizviđač koristi.

 

"Obična" sa GDDR3 ti ima veci radni takt samog GPU-a.

GDDR5 ima manji radni takt jezgre, ali zbog vece propusnosti i brzine same memorije ispadne nesto veci bandwith.

 

Znaci da ponovimo - isti čip, jedanka propusnost memorijskog kontrolera. Razlika u taktu gpu-a.

 

Na kraju dana nema razlike 5-10% nego ispod 5%. Odnosno gddr3 i gddr5 pokazuju gotovo iste rezultate. 

Dell Precision M6600
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Nije nešto veći bandwith. Kod GDDR5 je uvijek duplo veći bandwith.

 

Drugo da je isto onda bi svima isto i pisalo a ne piše i to smo već apsolvirali, magistrirali i doktorirali.

 

Nadalje čekam meni puno zanimljiviji odgovor na pitanje koje sam postavio tako da se bez veze vrtimo u krug.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2014 23:02 (Oldy).
 
0 3 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Evo sto meni ocitava, makar mi se cini da se zblesirao ili da ne ocitava dobro.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Ne pokazuje ti dobro definitivno.

 

Inače ti je mema Micron koju i ja imam u Probooku.

 

Takvu nisam našao kod nas pa sam dodao Kingston.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review
Oldy kaže...

Nije nešto veći bandwith. Kod GDDR5 je uvijek duplo veći bandwith.

 

Drugo da je isto onda bi svima isto i pisalo a ne piše i to smo već apsolvirali, magistrirali i doktorirali.

 

Nadalje čekam meni puno zanimljiviji odgovor na pitanje koje sam postavio tako da se bez veze vrtimo u krug.

 

 

 

Ajde da jos jednom pokušam. Znaci graficka ima 2 glavna djela - memoriju i gpu čip. Svi gpu čipovi 8750M su isti. Nema jednoga sa 64 bitnim mem kontrolerom - svi imaju 128 bitni mem kontroler. Razlika u bandwithu dolazi zbog radnog takta memorije koja se koristi. Laptopi koji dolaze sa gddr5 imaju nize kloknut gpu, a oni sa gddr3 imaju vise kloknut.

 

Default clock za gpu sa gddr5 verzijom je 620 s turbom do 775, za gddr3 je 670 pa do 825. GPU-z krivo ocitava jer jos nije updatean za sve vendore, jer svaki koristi svoj hardware ID. Sve imaju 128 bitni memorijski kontroler, a kak si i sam reko razlika u badnwithu dolazi iz razlike u brzini same memorije. Na kraju dana razlika u performansama izmedju jedne i druge je manja od 2-3%.

Dell Precision M6600
14 godina
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review
Oldy kaže...

Postoje 2 kako ne. Obična i GDDR5 8750M

 

U teoriji su sve iste ali ako nisu isti clockovi i bandwith u konačnici nisu iste. 5-10%. 5-10% ali nije isto.

 

Genius10 koliko si dobio sa tim moddanjem u performansama sada u odnosu na default? I sa čim si radio?

 

Temperature su malo veće?

 

 

 

Koristio sam MSI Afterburner, a temperatura GPU-a je bila 66° na full loadu, s tim da koristim cooler sa laptopom. Dobitak u performansama ovisi od igre do igre ~5 FPS-a (Dirt3, Bioshock Infinite). Te dvije su jedine koje imam sa ugrađenim benhmarkom, a sa FRAPS-om mi se nije baš dalo mjeriti na ostalima. Nije veliki porast FPS-a ali s obzirom da su temperature i dalje sasvim solidne, nije loše. 


EDIT: Testirao sam i Metro 2033 i zanimljivo da u tom naslovu nakon clockiranja dobivam svega 1 FPS više na prosječni framerate

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.6.2014 9:19 (Genius10).
14 godina
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Dobro. Ja se neću igrati sa moddanjem neka bude kako je dosta je za taj rang cijene u kojem sam prije 4, 5 godina bio dobio samo jednu HD 3200.

 

Ovo je ipak nešto čak i puno bolje a za iste novce.

 

 

 
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

evo da i ja napišem još jedan review...

 

nakon 6 godina, stari dell studio 1535 je uspješno završio svoje akademsko obrazovanje i zasluženo otišao u mirovinu a nasljedio ga je g510, i7 (4700mq), 1tb+8gb sshd, radeon hd8750, 4+4gb ram... (e-bay, 5k kn) 

 

kućište je ok, pomalo se uvija, pogotovo na desnoj strani di je ladica cd-a, ekran s obzirom na stari laptop mi je odličan i ima puno bolji kut gledanja, ali tu sam previše subjektivan... tipkovnica je puno bolja nego na starom dell-u i tipka se dosta brzo i lako... za razliku od kolege koji je rekao da mu je enter premali, moj laptop je došao sa njemačkom tipkovnicom koja ima drugačiji raspored tipki i enter na njemu je baš kako treba bit... nemože se promašit, ali zato redovito pogađam num lock umjesto backspacea. (kad smo već kod prokletog num locka, nigdje nema indikatora za isti što mi je malo frustrirajuće!!!) packe od prstiju ostaju po svuda... koji usb utor više bi došao ko budali šamar, al što je tu je...

 

laptop je došao sa freedos-om pa je prvi zadatak bio staviti os. pošto zadnjih 5 godina imam dual boot, a zaključio sam da win koristim možda 5% vremena, odlučio sam se da na novog ide samo linux (mint 17 cinnamon). ukopčavam usb, uefi, install, restart... poruka: nemože pronać niti jedan boot-abilan disk... skidam kinezu koji ga je sastavio cijelo obiteljsko stablo i uspjevam pronaći na netu da uefi na lenovu radi samo sa windowsima! psmtr... ok... ponovim sa legacy-em i sve štima... os se diže za 20 s, ali ostajem pomalo razočaran jer sam očekivao nešto spektakularnije od tog sshd-a...

 

pošto ga nisam još "razgazio" nažalost nemogu napisati nešto više, ali ako netko ima kakvo pitanje, slobodno...

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

Daj mi molim te reci kako si uspio osposobiti Radeon 8750m da ti radi tj. da ti ga win 7 prepozna. Ja sam pokusao sa drajverima sa lenovo stranca, pa s AMD stranica ali mi cijelo vrijeme radi na Standard VGA graphic adapter. U device menageru imam oba AMD Radeon 8750M i Standard VGA graphic adapter s tim da mi javlja gresku za radeon :(.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

prvo u bios-u mora bit nariktano na "switchable graphics"... onda sam ubio drivere pomožu DDU-a (Display Driver Uninstaller)... skineš intelove i amd-ove drivere s neta (ja sam skinuo sa intelove i amd-ove str, ne sa službenog lenovo supporta)... instaliraš prvo intel, onda amd...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Lenovo G510 i3 4000M, Radeon 8750M review

U biosu imam ''switchable graphic'' i sad mi u device manageru prikazuje pod display adapters obje kartice (bez greske). Samo nikako ne mogu aktivirati radeon?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice