4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

poruka: 69
|
čitano: 22.103
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
Don Kihoty kaže...

Ako imam dva diska po 2TB, dakle to nisu 4TB nego samo dva diska po 2TB... Damn... {#}

ovisi kako su spojeni. Ako su u RAIDU 5 onda je to 20TB a ako su u RAIDU 0 mosh ih spojit koliko hoces, nema koristi.

 

15 godina
odjavljen
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

I mene je zbunilo objašnjenje iz uvodnog posta

 

Nego, ima jedno daleko bolje i jednostavnije koje uvijek koristim i uvijek skuže.

 

Pošto procesor radi samo osnovne matematičke operacije, objasnim im na tom primjeru. Jedan thread (jezgra) može obavljati samo jednu operaciju u jednom taktu (Hz). Dakle, ako procesor ima 4 jezgre, operacija 2+2 će se odvijati samo u jednoj jezgri. Ostale 3 čekaju. Ali ako im zadamo zadatak kao (3+7)*(2*4), to će obaviti dvije jezgre (naprimjer).

 

Iz tog razloga se frekvencije ne množe jer na kraju jedna operacija se obavlja u jednom taktu. Kada bi dvije jezgre rješavale 2+2 onda bi taktove zbrajali.

 

Opet, to ne znači da se na složenijim zadacima taktovi zbrajaju jer se i dalje sve obavlja u samo jednom taktu (Hz) samo na više mjesta.

 

Kome god sam objasnio na taj način, skužili su zašto se frekvencije ne zbrajaju i usput skuže multithreading.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
Posto je brzina (takt) u oba slucaja ista, uspjesniji ce u obavljanju posla biti onaj kamion (CPU) koji ima vise prikolica (jezgri) ukoliko je vozac trijezan i pazi kako vozi. Bitno je objasniti da su jezgre poput prikolica, jer se time osobi jasno daje do znanja da te dodatne prikolice ne povecavaju brzinu kojom kamion vozi, vec povecavaju njegovu ucinkovitost u prijevozu tereta. Ako ti netko kaze da kamion sa vise prikolica vjerojatno vozi sporije, reci mu da je glup i da mu noge smrde. Usporedba s vlakom je jos bolja od one s prikolicama, ali ne zavredjuje da joj se da medalja za uspjeh, jer je preocito da je inspiracija za to proizasla iz moje fore s kamionima, tak da mi odmah dajte tu medalju i mozemo stavit lock na temu.
14 godina
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Priznajem da sam i ja pre dolaska na BUG radio tako {#}. Medjutim, ubrzo sam shvatio koliko je to besmisleno... Mada i dan danas 'potajno' pomnozim neki opaki cetverojezgreni {#}

Ziv je Moskri, umro nije dok je gudre i murije..
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Ja osobno mozgam poprilično o tome jer me kojekakvi likovi to često pitaju. Kroz mjesec-dva ću držati tečaj osnova o računalima i već se znojim od same pomisli kako ljudima objasniti te stvari. Više od brzine procesora me brine objašnjenje kako količina memorije utječe na performanse. Pogotovo što ljudi često brkaju RAM i HDD prostor.

 

Imao sam nešto ovako u glavi:

Postoji određeni posao na nekom autu koji se mora obaviti.

Brzina procesora je brzina majstora koji obavlja posao.

Postoje neki poslovi koje može obavljati više majstora pa se vrijeme u tom slučaju skraćuje (npr, dva majstora će uvjetno rečeno duplo brže zamjeniti dva kotača nego jedan majstor, dok su istovremeno ta dva majstora nepotrebna ako se mijenja samo jedan kotač jer ga svakako može mijenjati samo jedan majstor). To je broj jezgri/procesora

Količina memorije je količina alata koje majstor može držati u rukama a koji je neophodan da se posao obavi. Ako majstor može držati malo alata u rukama - to znači da se mora svako malo ustajati do police s alatom i uzimati drugi alat (to produljuje vrijeme potrebno za obavljanje posla). Naravno, neki poslovi zahtjevaju vrlo malo alata dok je za druge potrebna gomila.

 

Jel to razumljivo običnom puku?

 

 

 

Freak Show Inc.
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

A što kažete na ovo; čamac s veslačem koji vuče čamce s teretom pri čemu se čamci s teretom ne mogu dijeliti na veslače (npr 2 ne mogu vući jedan teret).

Procesor s jednom jezgrom - jedan veslač u čamcu - može vući 1 ili više "teretnih" čamaca, ali kad vuće npr 2 treba mu duplo vremena.

Procesor s dvije jezgre - dva veslača u čamcu - može vući 1 teret pri čemu vesla samo 1 veslač ili 2 tereta - za 1 ili 2 tereta treba jednako vrijeme.

E sad, ako imamo jednog duplo jačeg/bržeg veslača i 2 upola sporija od tog jednog, tom jednom će za prevući dva tereta trebati vrijeme da prevuće jedan teret + vrijeme da se vrati po drugi + vrijeme da prevuće drugi dok će 2 upola sporija odmah povući 2 tereta i neće utrošiti vrijeme za "povratak po drugi teret".

I onda kažemo da je Athlon II x3 čamac s 3 veslača a 4 mjesta zaveslače. 

 

zbunj {#}

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
OC im objasnis kao dopingiranje veslaca da brze veslaju.
15 godina
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Može i usporedba s pranjem auta:

1 čovjek ga opere i usisa za 20 minuta, a 4 čovjeka za 5 minuta.

best regards, Maks_Bilogorski
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
Moonwalker82 kaže...

Može i usporedba s pranjem auta:

1 čovjek ga opere i usisa za 20 minuta, a 4 čovjeka za 5 minuta.

 

A onda bi te korisnik pitao zašto na njegovom hiper triper i7 stroju super pi nije ispod 2 sekunde...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

nije poanta u tome, nego da se 4 čovjeka ne zbrajaju u jednog superčovjeka, nego jednostavno dijele posao.

A ti uzvrati protupitanjem: koliko će 4 atletičara(i7) brže oprat auto od 4 debela čovjeka(C2Q)?

 

best regards, Maks_Bilogorski
11 godina
protjeran
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Da se ne svađamo,procesor ima onoliko GHZ koliko piše na kutiji!!!  {#}

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Ajmo to rjesit demokratski {#}

 

procesor koji ima 4 jezgre na 3GHz, ima:

 

11 3GHz
15 12GHz
5 7.54GHz
7 Nemoguce za odgovoriti
Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
Moonwalker82 kaže...

nije poanta u tome, nego da se 4 čovjeka ne zbrajaju u jednog superčovjeka, nego jednostavno dijele posao.

A ti uzvrati protupitanjem: koliko će 4 atletičara(i7) brže oprat auto od 4 debela čovjeka(C2Q)?

 

 

Ma samo sam htio naglasiti da se ne smije generalizirati! A što se tiče atletičara - pa možda bi i bili brži! {#}

Freak Show Inc.
11 godina
protjeran
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

E ali zavisi kako će ga oprat :D

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Bilo je lako reći jedan procesors s 4 jezgre je 4 procesora s po jednom jezgrom zbijeno na jednu pločicu i nazvano višejezgrenim procesorom sve dok AMD nije izbacio Bulldozer odnosno nove FX procesore gdje parovi jezgri dijele određene instrukcije (npr fetch i decode) i komponente. Sve ovisi o tome kakva se zadaća vrti na procesoru; ako se vrti posao koji bi se dijelio na 2 posla jednake težine/dužine i međusobno nezavisna procesor od 3GHz i dvojezgreni procesor od 1.5 GHz bi ga u jednakom vremenu izvršili.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
Friday kaže...
Moonwalker82 kaže...

nije poanta u tome, nego da se 4 čovjeka ne zbrajaju u jednog superčovjeka, nego jednostavno dijele posao.

A ti uzvrati protupitanjem: koliko će 4 atletičara(i7) brže oprat auto od 4 debela čovjeka(C2Q)?

 

 

Ma samo sam htio naglasiti da se ne smije generalizirati! A što se tiče atletičara - pa možda bi i bili brži! {#}

Pa vjerojatno bi, ali to zavisi o puno faktora. Što peru, kao se organiziraju, koliko je prljavo i tako {#}

Ali bitno je da smo objasnili neukom (što je tema) da 4 atletičara ne trče 160 kmh nego svaki po 40kmh,

kao i da 4 x 3Ghz nisu 12Ghz nego 4 x po 3Ghz

 

best regards, Maks_Bilogorski
14 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
SupremeCommander kaže...

Ajmo to rjesit demokratski {#}

 

procesor koji ima 4 jezgre na 3GHz, ima:

 

haha, ovo je poll mjeseca :)

 

ja se ljudima ne trudim objašnjavati,

jer taj koji me pita za količinu GHZ na duo/quad  procesorima si ne može i konceputualno "predočiti" pojam - jezgra/core.

 

imao sam jedan biser:

čovjek kojem sam čistio komp me pita : kako to kažeš da imam dvojezgreni proc , a ima samo jednu jezgru? di je drugi?

i počne tražit po matičnoj ploči drugi proc...

a ja držim čovjekov c2d e7500 u ruci i čistim od paste :D XD

 

kažem mu da je sve u jednom,na jednoj pločici :) a on meni : aa,kao frižider i ledenica ,ono, sve u jednom...kombo :D:D

-da, upravo tako gospodine... i nastavim glancati....

napokon dočekao DNF!
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.5.2012 13:39 (vrx).
12 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
Sum_of_all_fears kaže...

I mene je zbunilo objašnjenje iz uvodnog posta

 

Nego, ima jedno daleko bolje i jednostavnije koje uvijek koristim i uvijek skuže.

 

Pošto procesor radi samo osnovne matematičke operacije, objasnim im na tom primjeru. Jedan thread (jezgra) može obavljati samo jednu operaciju u jednom taktu (Hz). Dakle, ako procesor ima 4 jezgre, operacija 2+2 će se odvijati samo u jednoj jezgri. Ostale 3 čekaju. Ali ako im zadamo zadatak kao (3+7)*(2*4), to će obaviti dvije jezgre (naprimjer).

 

Iz tog razloga se frekvencije ne množe jer na kraju jedna operacija se obavlja u jednom taktu. Kada bi dvije jezgre rješavale 2+2 onda bi taktove zbrajali.

 

Opet, to ne znači da se na složenijim zadacima taktovi zbrajaju jer se i dalje sve obavlja u samo jednom taktu (Hz) samo na više mjesta.

 

Kome god sam objasnio na taj način, skužili su zašto se frekvencije ne zbrajaju i usput skuže multithreading.

A kad bi te neko nakon, ovog objasnjenja, pitao znaci li to da jedan cetverojezgreni (recimo i5 750) na 3.6 jednako brzo rijesi neki zadatak kao drugi cetverojezgreni (i5 2500K) na 3.6, morao bi u tu matematiku uvrstiti jos neke varijable.

13 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
191x7 kaže...

Opet susrećem ljude koji su uvjereni da četverojezgreni procesor od 3 gigahertza ima 12 gigahertza.

Kako se vi nosite sa takvima, kako im objasnite? Ili ste vi pak među onima koji nikako ne mogu ukapirati da dvojezgreni procesor od 3 GHz nema 6 GHz?

 

Ovom zadnjem sam ja pokušao objasniti ovako, kako bi on to kao laik razumio, pa da podijelim s vama:

 

"Taj procesor ima 4 jezgre, svaka radi na 3 GHz. Ako si mislio da je to 12 GHz varaš se, taktovi jezgri se ne zbrajaju. Zašto?

 

Pa da objasnim - kada bi imao jedan procesor s jednom jezgrom od 6 kilohertza (6 tisuća hertza) i jedan procesor s 2 jezgre svaka po 3 KHz te neki posao što procesor obavlja u recimo 18.000 taktova a da je:

a) posao nedjeljiv

b) posao djeljiv na 2 jednaka dijela

Za slučaj a procesor s jednom jezgrom na 6 KHz (dakle karikirano recimo 6000 operacija u sekundi) bi taj posao odradio u 3 sekunde dok bi procesor s dvije jezgre (svaka po 3 KHz) trebao 6 sekundi pri čemu bi mu cijelo obavljanje posla jedna jezgra bila neaktivna (nekorištena).

Za slučaj b oba procesora bi trebala 3 sekunde, pri čemu bi kod jenojezgrenog ta jedna jezgra odradila prvi dio pa nakon njega drugi dio dok bi se kod dvojezgrenog (na 3 Khz svaka jezgra) taj posao podijelio po jezgrama, jedna jezgra prvi dio druga drugi dio u isto vrijeme.

Recimo sada da imamo jedan jednojezgreni na 3 KHz i dvojezgreni na 3 KHz. Uzmimo isti posao i iste slučajeve a i b.

Za slučaj a jednojezgreni bi trebao 6 sekundi, dvojezgreni isto 6 ( i jedna bi mu jezgra stajala neiskorištena).

Za slučaj b jednojezgreni bi trebao 6 sekundi, dvojezgreni samo 3.

Razumiješ sada zašto npr 3 jezgre na 3,1 GHz nije 9,3 GHz?"

 

Kao prvo i ja sam među većinom koja kaže da moj procesor ima 12 GHz, iako sam se bavio programiranjem  .

Zašto? Jer laićki ili u žargonu svi tako govore ,jer više znači bolje.

Kada sam kupio prvi proc sa 4 jezgre prijatelji su mi govoril : uuu 12GHz iako svi znamo da to nije realnih 12GHz kao kad bi overlockali jednojezgreni proc na 12GHz.

Svi vole preuveličavati !

P.S.Tko me ne razumije - hoćeš ali kad narasteš!!!

15 godina
neaktivan
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Kolega mi je ovu temu posla, kaze da je umra od smija citajuci...

Da me netko pita zasto 4 jezgre svaka po 3 nije 12 GHz objasnia bi mu tako ka i ti ako mu još nije jasno objasnia bi mu što je multi threading i kako radi Amdahl's law, te parelall computing...  Trenutno mi ni do smija tako da nisam čita vaše komentare...

 

Ili mu posla da jednostavno pogleda na Google -u koju video prezentaciju o toj temi i trebalo bi in bit donekle jasno...

 

Sritno... trebat če ti...

There's no phone, no lights, no motorcar Not a single luxury Like Robinson Crusoe It's as primitive as can be We been spending most our lives Living in an Amish paradise
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
DukeOs kaže...

Kao prvo i ja sam među većinom koja kaže da moj procesor ima 12 GHz, iako sam se bavio programiranjem  .

Zašto? Jer laićki ili u žargonu svi tako govore ,jer više znači bolje.

Kada sam kupio prvi proc sa 4 jezgre prijatelji su mi govoril : uuu 12GHz iako svi znamo da to nije realnih 12GHz kao kad bi overlockali jednojezgreni proc na 12GHz.

Svi vole preuveličavati !

P.S.Tko me ne razumije - hoćeš ali kad narasteš!!!

 Opa! Če da uzmem kalkulator, da znam koliko ja kigahercni komp imam!
4+6+6+6+6+6 jezgri, svi na zaokruženo 4GHz...bokte, nisam ni znao!? - 136GHz imam!!!!!!!
I to bez hyperthreadinga...auuuuuu. Ne, moram izračunat kako windowsi kažu:
8+12+12+12+12+6=62x4=248gigahercaaa
Aj mogo bi dodat i dual core laptop ili barebone, ali to bi već bilo prebrutalno {#}

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.5.2012 18:57 (overhaul).
13 godina
neaktivan
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Da li to znaci da ce mi racunalo brze radit ako istovremeno rade 2 racunala prikljucena na 2 uticnice koje su blizu???

EDIT:

U obadva racunala su procesori sa 2 jezgre. jedan na 2.81 drugi na 2.79

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.5.2012 19:25 (Gigx0n).
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
191x7 kaže...

Kako se vi nosite sa takvima, kako im objasnite? Ili ste vi pak među onima koji nikako ne mogu ukapirati da dvojezgreni procesor od 3 GHz nema 6 GHz?

- Procesor sa 4 jezgre na 3 GHz ima ukupno 12 GHz

- Aha, a 9 žena može roditi dijete za 1 mjesec

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
neaktivan
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Pijem sok iz čaše - c2d koristi 2 slamčice, a i5 koristi 4. Samo ne znam kako da uklopim i7 i hyperthreding - 4 fizičke i 8 logičkih slamčica, ne ide :(

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Ajde, bilo je zabavno, ali sad već tučemo mrtvomagare i to u multithreadingu.

Samo da se vratim gigahercima - znamo već da ni to nije nikakvo mjerilo.

Da sad isključimo sve osim jedne jezgre na ivy bridgeu i zalozkamo ga

na 3GHz, opet bi bio brži (u modernom OS-u i igrama/programima) od P4 na 3GHz.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
pharmakon kaže...

Pijem sok iz čaše - c2d koristi 2 slamčice, a i5 koristi 4. Samo ne znam kako da uklopim i7 i hyperthreding - 4 fizičke i 8 logičkih slamčica, ne ide :(

Te logičke - uzmeš slamčice i fino ih izbušiš xD.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
16 godina
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
191x7 kaže...

Opet susrećem ljude koji su uvjereni da četverojezgreni procesor od 3 gigahertza ima 12 gigahertza.

Kako se vi nosite sa takvima, kako im objasnite? Ili ste vi pak među onima koji nikako ne mogu ukapirati da dvojezgreni procesor od 3 GHz nema 6 GHz?

 

 

 

nekoć je http://www.autronic.hr/ prodavao procesore sa takvim reklamama.. to je bilo kad su prvi intel E6x00 procesori došli na tržište.. koji smijeh..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
neaktivan
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Prodajem RAM memoriju 5332MHz, tj 4 pločice od 1333MHz.{#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a
mersimh kaže...

inace ja to ljudima objasnim veoma jednostavno na SELJACKI NACIN koji ljudi razumiju

znaci ako je taj jedan procesor=jedan konj i on vuce nesto nema logike sad samo sto si ti svezao jos jednog konja za svoja konjska kola da ce oni duplo brze trcat

NE vec jednostavno mnogo je lakse jer sad dva konja vuku tu istu stvar

nece ju uradit duplo brze ali ce bit mnogo lakse :)

 

hmm... A sta ako jedan konj vuce dvoja konjska kola i pređe neki put za 1 h? Bil' onda bilo brze da ubacimo jos jednog konja koji ce preuzet jedna konjska kola i oba bi onda lakse i brze odradili isti posao?

 

Ako se posao podijeli, onda svaka jezgra ima manje operacija za izvrsit i brze ce izvrsit nego jedna jezgra sa isto GHz?

14 godina
offline
4 jezgre, svaka 3 GHz-a =/= 12 GHz-a

Oduvjek kako koristim vise jezgreni procesor (4 godine) znam da se ne mnoze GHz, al nikad mi bas nije bilo jasno kako to ide sve. 

 

Mozda se moze ovako reci:

Ako jednojezgreni proc od 2 GHz obradjuje odredjene podatke, dvojezgreni proc ce to podjelit pa ce 1 jezgro radit pola posla, 2. jezgro pola posla i prije ce to odradit. 

 

Ne zamjerite, nisam neki inforamticar, tako da ne morate udarat po TD-u ?

 

Ma opet je samo najbitnije da mi primjetimo da proc. radi brze i bolje, a kako 4 jezgre dijele posao, to obicnom korisniku nikad nece biti toliko bitno . 

dzix
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice