AMD Steamroller

poruka: 20
|
čitano: 5.536
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
AMD Steamroller

Evo posto jos nema nikakve teme vezane za novosti o Amd-ovom nadolazecem Steamrolleru i iako pratim vec to neko vrijeme, taj razvoj dogadaja i traceve da je 9590 fx zadnji Amd-ov pokusaj da ucine nesto u high end segmentu cpu-a,sluzbena potvrda od strane Amd-a je da se oni drze svojeg roadmapa u kojem se jasno ocituje da steamroller se ocekuje krajem 2013 ili 2014.

Pa evo molim da se u ovoj temi zasad informiramo i raspravljamo o nadolazecem novom Amd-ovom procesoru.

Pisem sa tableta pa molim strpljenja do sutra,kad cu staviti slike,koje su procurile u javnost i koje navodno prikazuju modul Amd-ovog steamrollera iz kojeg je jasno vidljivo da je sve poduplano.

Ukratko---puno veci L1

                    28 ili 20 nm die size

                    2xFPu

                    2xALu/AGu...

ukratko velike izmjene na front endu,pipeline-ima(256 bit),double decoders i najvaznije je da prema tim izmjenama,jedan modul nece vise biti jedna ''prava'' jezgra i dvije dretve ili ti threada nego DVIJE jezgre sa cetiri dretve ili ti ga threada,sto govori da je Jim Keller pohvatao konce nakon svog dolaska i da brod konacno plovi u pravom smjeru.

Eto,to su zasad samo nagadanja,ali lijepo bi bilo da se konacno krene sa tom arhiktekturom proca u pravom smjeru.

 

modul Steamrollera modul Steamrollera
usporedba sa Piledriverom usporedba sa Piledriverom
Biti ili ne biti pitanje je sada.
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2013 0:23 (Zizo).
Moj PC  
8 0 hvala 7
11 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Steamroller

jel imaju kakve informacije o socketu? hoce ostati am3/am3+ ili ce nas natjerati na kupovanje novih maticnih?

13 godina
offline
Re: AMD Steamroller

Po pricanjima na stranim forumima i dosadasnjim informacijama,sprema se 1090fx cipset   a i naznake su da bi mogao se pojaviti am4 socket.No zasad su za socket samo nagadanja.

Zasto je sve samo nagadanje i zasto Amd skriva tome projektu ko zmija noge?

Jednostavno,glavna okupacija su skori izlasci novih Apu-a i izlasci novih konzola,a mislim da se nadaju da se ne stvori preveliki hype ko oko buldozera a na kraju ispadne veliki flop.

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2013 0:09 (Zizo).
13 godina
offline
AMD Steamroller

AMD je početkom 5.mjeseca imao u pripremi dva čipa koji su predstavljali steamroller poboljšanje postojeće arhiktekture procesora----FX 9650 (4.5 Ghz / 4.8 Ghz Turbo) sa preporučenom cijenom od $449,izravan konkurenat  i7 4930k i FX 9450 (3.8 Ghz / 4.2 Ghz Turbo Clock ) sa preporučenom cijenom od $249,izravan konkurenat i7 4770k.

Od toga se odustalo jer se,navodno,previše zaostajalo za Haswellovim single threaded performansama(govorilo se o 30-35%) dok su u multithreaded aplikacijama i igrama koje koriste više jezgara,steamrolleri dominirali.

Nejasno je zašto se išlo na nepotrebno izbacivanje potrošača FX 9590,da li zbog kupovanja vremena i poboljšavanja IPC-a ili kako forumi bruje da AMD sprema APU baziran na steamroller jezgrama za 'enthusiastic' nivo.

Bilo kako bilo evo par benchmarka steamrollera koji su trebali izaći:
POV Ray 3.7 – Multithreaded Test Score
 
Intel
4C/8T – Intel i7 3770k : 1363
6C/12T – Intel i7 3970x : 1888
AMD
 
4M/8T – AMD FX 8350 : 1505
4M/8T – AMD FX 9450 : 1636
4M/8T – AMD FX 9650 : 1985 
(determined with 32% increase in performance over the FX 8350)
 
Cinebench 11.5 Score – Single Core Test
Intel
4C/8T – Intel i7 3770k :  1.66
6C/12T – Intel i7 3970x : 1.62
AMD
4M/8T – AMD FX 8350 : 1.11
4M/8T – AMD FX 9450 : 1.21
4M/8T – AMD FX 9650 :  1.47

 

Cinebench 11.5 Score – Multi-core Test

 

Intel
4C/8T – Intel i7 3770k :  7.52
6C/12T – Intel i7 3970x : 10.84
AMD
 
4M/8T – AMD FX 8350 : 6.93
 
4M/8T – AMD FX 9450 : 7.55
4M/8T – AMD FX 9650 :  9.15
Biti ili ne biti pitanje je sada.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AMD Steamroller

Da li možemo očekivati na AM4 socketu PCI-E 3.0 i Potpunu podršku za usb 3.0 (bez usb 2.0 na matičnoj)

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Steamroller

zeroname

Sa 1090Fx čipsetom dolazi podrška za PCI-E 3.0 i potpuna podrška za usb3.0,dok u nekim novostima vezanim za Kaveri APU se spominje i podrška za ddr4 memoriju-zbog toga je Kaveri prema zadnjim informacijama i odgođen za početak 2014 a ne kraj 2013.

Najveći problemi su u GF(globalfoundries)koji imaju problema sa 28nm proizvodnim procesom i tu Amd puši i najveća šteta se radi.

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2013 11:37 (Zizo).
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Steamroller

Znači, po svemu sudeći, isplatilo bi se preć s Intela na Steamroller po ovim brojkama.

 

Još uvijek me najviše zanimaju gaming benchmarci, ostalo mi je nebitno. Viđećemo.

Blago budalama.
15 godina
neaktivan
offline
AMD Steamroller

Brine me što AMD zaostaje intel je već na 22 nm i ide još niže a AMD tek sad ide na 28nm.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Steamroller

Možeš ti to sve...kada Intel ima većinu tržišta i igre se rade po njegovoj arhitekturi, npr. BF3 bolje radi na i3 nego na FX X6...tužno ali istinito.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Steamroller

Zato me i zanimaju gaming benchmarci. Passmark i Cinebench su apsolutno nebitni. FX8350 je ko i7 u svim tim benčmarcima, a u većini igara se jedva bori s i5.

 

Blago budalama.
14 godina
neaktivan
offline
AMD Steamroller

Ja smatram da ce jos Steamroller ici na AM3+. AM4 bi trebao biti rezerviran za DDR4 sto se jos nece dogoditi tako skoro.

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Steamroller
buljo781 kaže...

Zato me i zanimaju gaming benchmarci. Passmark i Cinebench su apsolutno nebitni. FX8350 je ko i7 u svim tim benčmarcima, a u većini igara se jedva bori s i5.

 

 Istina,no ne zaboravimo najvažnije---konzole.S tim na umu i HSA grupacijom koja je svakim danom veća,u igrama predviđam da voda konačno počne teći prema Amd-ovom mlinu.

Jedan od navedenih razloga zašto se nije izbacilo Steamrollera na tržište je upravo zaostajanje za single threaded aplikacijama Haswella.

Na stranu fanboyizam i privrženost jednoj kompaniji ali ako se Amd ne potrudi i ne izbaci nešto ili da ne daj bože nestane iz cpu segmenta,blago rečeno,mi smo sje....!

Biti ili ne biti pitanje je sada.
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Steamroller

I to ćemo vidjet, ako i5 ne bude mogao gurati HD7850 u next-gen igrama, onda stvarno ga jebi, prodat ću komp i uzet PS4. Ali gledano s današnjeg gledišta, BF4 je tobože AMD optimized, no u Alphi (znam da alpha nije mjerilo ničega) je FX8350 opet rame uz rame s i5 2500k.

 

Vidit ćemo koliko će konzole utjecat na PC gaming, ne vjerujem da će biti toliko drastične razlike, ali možda dovoljne razlike da FX 8core napokon u igrama bude rame uz rame barem s i7. Ako Steamroller bude jednak kao Sandy Bridge-E ili Ivy Bridge-E po performansama, rađe ću preć na AMD.

Blago budalama.
13 godina
offline
AMD Steamroller

- Jedva čekam da vidimo to u pravoj akciji.{#}

 

- Držim fige da napokon jeftiniji AMD stane uz bok skupom Intelu.{#}

--- Potrebni su ti i prijatelji i neprijatelji da bi te ranili: jedan da te kleveće drugi da ti to javi. -- Sva pitanja i nejasnoće molim na PM. Hvala :D
 
3 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
AMD Steamroller

Šta je sa Phenom IV koji je nedavno bio spomenut? Inače ako Steamroller bude na AM4 još bolje, za kasnije generacije procesora neće morati mijenjati matiču.

Kalko1212 ingame
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Steamroller
kalko1212 kaže...

Šta je sa Phenom IV koji je nedavno bio spomenut? Inače ako Steamroller bude na AM4 još bolje, za kasnije generacije procesora neće morati mijenjati matiču.

 Kaj se tiče Phenoma IV sa steamroller jezgrama,na internetu se pojavila slika cpu-z koji prikazuje taj famozni čip,no 75w i voltaža od 1.436,mi baš ne izgledaju vjerodostojni.

 

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.9.2013 8:18 (Zizo).
13 godina
offline
AMD Steamroller

Procurio neslužbeni Amd-ov roadmap u kojem se očituje da Amd u 2014 god. ne računa ništa od velikih jezgri ili ti ga cpu-a temeljenog na steamroller jezgri{#}.

Zasada sve je usmjereno ka apu-ovima.

Isto tako se vidi da u 2015 dolazi apu sa excavator jezgrama(Carrizo-apu(65w{#} sa šest jezgri(3 modula)) i opet nema riječi o high end jezgrama tj.cpu fx linije.

Kraj amd-ovog cpu segmenta ili samo zatišje pred buru?!Nadam se da je ovo posljednje.{#}

Roadmap 2014/2015

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.12.2013 20:32 (Zizo).
Moj PC  
2 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: AMD Steamroller
Zizo kaže...

Procurio neslužbeni Amd-ov roadmap u kojem se očituje da Amd u 2014 god. ne računa ništa od velikih jezgri ili ti ga cpu-a temeljenog na steamroller jezgri{#}.

Zasada sve je usmjereno ka apu-ovima.

Isto tako se vidi da u 2015 dolazi apu sa excavator jezgrama(Carrizo-apu(65w{#} sa šest jezgri(3 modula)) i opet nema riječi o high end jezgrama tj.cpu fx linije.

Kraj amd-ovog cpu segmenta ili samo zatišje pred buru?!Nadam se da je ovo posljednje.{#}

Roadmap 2014/2015

Tu zapravo nema ništa novo kaj ne,Nevinašce to se zna več dosta vremena nikakava novost a vezano ovo za Carrizo APU sa tri Modula to si ti krivo skužil izgleda?Na toj fotki to nigdje nije navedeno, da če Carrizo APU imat tri Modula(nema nikakve potvrde) a niti je to iko uopče i spomenul u tom kontekstu na toj stranici.Cool

 

http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2013/12/Rg9fKas.png

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
13 godina
offline
AMD Steamroller

Ništa novoga kaj se ne zna je istina,a ovo za 3 modula sam našao na nekoj stranici ali nisam stavio jer je ipak to neslužbeno,no govori se ne samo da bi Carrizo mogao biti šesterojezgreni već se ide do govorkanja o 10 jezgri sa r9 gcn arhiktekturom gdje bi mogao zamjeniti fx liniju proca jer bi sa svojom arhiktekturom(huma) doslovno ubio boga u procu temeljenom na piledriver(steamroller) arhiktekturi.

 

Citiram Rory Read-a od prije 2 tjedna-Amd-s Fx branded products will continue to evolve and we look forward  to sharing those updates in the future.

Namjera mi je ovom temom da svaki ko je zainteresiran za daljne Amd-ove planove,ako kaj iskopa na internetu,neka to podijeli sa nama ovdje jer nas ima nemali broj koje zanima kaj bu Amd napravil sa cpu segmentom.Da li će ga stopiti u apu cjelinu ili zapravo samo dorađuju fx-a.

Navodno je i ova gore Amd-ova roadmapa lažnjak.

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.12.2013 21:25 (Zizo).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
AMD Steamroller

Evo našao vijesti  za sve koje zanima što će biti sa am3+ socketom-koliko sada stvari stoje,AMD priprema predstavljanje novih procesora na novoj arhiktekturi tokom 2015.

S tim na umu,te pošto Jim Keller vodi razvoj te arhiktekture koja se radi od temelja jer se ustanovilo(dugo im trebalo),da su moduli i općenito takva arhiktektura procesora  inferiorna naprema Intelovoj,am3+ socket je bez budućnosti,jer je sam AMD potvrdio da modularna arhiktektura je gotova stvar ili ti ga mrtva.link 

U članku je spomenuto da će možda početkom 2015. AMD izbaciti zadnji procesor temeljen na buldozer arhiktekturi sa 16 jezgri(serverski cpu prenamijenjen desktop tržištu) te bi on predstavljao kraj am3+ socketa.

 

Ukratko radi se na novoj  high performance mikroarhiktekturi.

Link

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.5.2014 0:26 (Zizo).
Moj PC  
6 0 hvala 5
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice