Nedostatak fan 4pin connectora na MB

poruka: 12
|
čitano: 1.534
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Nedostatak fan 4pin connectora na MB

Naime radi se od asrock z170 pro4s maticnoj, i sad pricamo samo o fanovima za kuciste.. Kupio sam jos 2 ventilatorica da popunim svoju kolekciju od 5 ventilatora na kucistu, medjutim primjecujem da mi maticna ploca ima samo fan1 i fan2 4pin connectore pa sam pretopstavio da postoji neki adapter ili "lupež" koji bi mi mogao pomoci da spojim 2xfana na jedan 4pin utor, ako ima molim vas linkajte da vidim kako to izgleda i recite kako se to zove.. Znam da nije ucestalo pitanje i nadam se da sam dobro pojasnio situaciju :D. Unaprijed zahvaljujem ekipa!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Nedostatak fan 4pin connectora na MB
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Nedostatak fan 4pin connectora na MB

Mislim da si mislio na ovo KLIK

15 godina
offline
Re: Nedostatak fan 4pin connectora na MB

svrha 4tog pina je regulacija/kontrola obrtaja, sama žica (adapter) je sporedna (ako ide npr na molex tad obično neki drugi modul npr 5.25" kontrolira ventilatore ako je to želja)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Nedostatak fan 4pin connectora na MB

Ovaj Arctic je ok stvar.
Ali najbolje u tom slučaju su svi Arctic PWM ventilatori jer oni na kabelu imaju jedan ženski tako da možeš paralelno spojiti sve ventilatore na isti konektor da rade sinkronizirano.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nedostatak fan 4pin connectora na MB
Ako kupis gore predlozeni kabel neces imati nikakvu kontrolu na ventilatorima jer ce biti spojeni izravno u napajanje i vrtiti ce se stalnom brzinom, ali ako kupis ovo https://www.links.hr/hr/kabel-nzxt-cb-3p-y-3-pin-y-za-ventilator-crni-070000012 onda ce ti se ventilatori vrtiti ovisno o opterecenju ili ih mozes kontrolirati preko nekog programa.

Imaj na umu da prije kupovine ovog kabela trebas provjeriti da li je kompatibilan da pwm ventilatorima.
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Voltaža, Amperaža wtf wtf wtf

Hvala vam na savijetima, posto imam samo utre za 1,2,3_fan a imam 4 ventilatora sve skupa, spojiti cu jedan corsair AF140 (0.23A, 12V) na maticnu plocu dok cu drugi spojiti na PSU(pwn to molex connector).

Pitanje- citajuci od ovim stvarima na internetu vidio sam neke postove da mi ventilatori mogu sprziti maticnu plocu ako ne pazim na voltažu. posto ne mislim dalje opterecivat maticnu od predvidjenih utora dali imam razloga za brigu? i usput dali trebam pazit oko icega kad spajam ventilator na PSU sa pwn-molex kabelom?

Maticna asrock z170 pro4s
fan AF140 (0.23A, 12V)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Nedostatak fan 4pin connectora na MB
Nemres nista sprzit pa ploca daje napon ventovima ne obrnuto(lol)
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
11 godina
offline
Re: Nedostatak fan 4pin connectora na MB
Sint1 kaže...
Ako kupis gore predlozeni kabel neces imati nikakvu kontrolu na ventilatorima jer ce biti spojeni izravno u napajanje i vrtiti ce se stalnom brzinom, ali ako kupis ovo https://www.links.hr/hr/kabel-nzxt-cb-3p-y-3-pin-y-za-ventilator-crni-070000012 onda ce ti se ventilatori vrtiti ovisno o opterecenju ili ih mozes kontrolirati preko nekog programa.

Imaj na umu da prije kupovine ovog kabela trebas provjeriti da li je kompatibilan da pwm ventilatorima.

Kod tog NZXT-a isto tako postoji mogućnost da se ventilatori neće vrtiti onako kako bi trebali (po opterećenju ili kontrolirani od strane korisnika) jer na njemu oba ventilatora šalju signal o vrtnji, što može dovesti do nastanka signala koji ne prezentira stvarno stanje okretaja. Zato je Arctic-ov kabel bolji izbor jer on ima samo jedan priključak sa sense pinom (onaj za CPU fan) i samo se na osnovi tog ventilatora vrte i drugi.

16 godina
offline
Re: Nedostatak fan 4pin connectora na MB
Po mom iskustvu to sto govoris nema sanse da se dogodi, a spojiti ih sa tim tvojim adapterom izravno na napajenje bez ikakve kontrole, pogotovo pwm ventilatora koji su dizajnirani upravo da bi korisnik imao potpunu kontrolu vrtnje nad njima nema smisla. Sa tim potezom od fleksibilnog i uvijek skupljeg pwm ventilatora ces napraviti najobicniji i najeftiniji ventilator stalne brzine vrtnje, to je po meni van pameti.
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostatak fan 4pin connectora na MB

hvala ti, i svima drugima na odgovorima. Radi se od kucistu zalman z11 neo i nakon sto sam nasao poprilicno prasine u kucistu samo nakon mjesec dana odlucio sam staviti dva manja 120mm ventilatora sa prednje strane(gdje je filter) a dva  velika gore 140mm da sprjecavaju ulaz prasine odozgo(imam neke retardirane škrge gore hahaha). buduci da se ne znam koristit programima kao sto su speedfan(pokusao sam al samo mi jedan ventilator odgovara na moje naredbe) odlucio sam barem prespojiti taj drugi 140mm fan na PSU ipak za svaki slucaj(komp mi je novi i poskuplji, kao i sto je vazan za posao)

evo vam link odakle mi ta ideja prženja maticne.. (znam da je pomalo iritantan i ima puno dislajkova al nadm se da cete razumjet jel zelim iskljucivat bilo kakvu mogucnost)

i drugi odgovor na ovom forumu
https://rog.asus.com/forum/showthread.php?52221-Multiple-Fans-to-1-Motherboard-Fan-Header

 

 

11 godina
offline
Re: Nedostatak fan 4pin connectora na MB

Sint1

 

Nisam imao prilike isprobati NZXT adapter ili slični koji se jednako spaja, ali nekako mi je logično da ako se radi o hall effect senzoru onda on mjeri impulse i kada bi se spojila dva ventilatora, potencijalno bi dolazilo do očitanja većeg broja impulsa, a time i krivog očitanja. Sumnjam da bi se baš tijekom rada signali međusobno preklapali, barem ne tijekom cijelog vremena rada.

 

Možda je drugi princip, ali imao sam iskustva s korištenjem OneWire mjernih pretvornika temperature s Arduinom. Za one koji nisu upoznati, radi se o pretvornicima koji imaju svaki svoju jedinstvenu adresu koju se može registrirati u Arduino kodu i kada se signalni izlazi više takvih pretvornika spoje samo na jednu žicu (Arduino digitalni pin), na osnovi adresa se mogu dobiti temperature pojedinih mj. pretvornika. Kada sam ih spojio bez registracije adresa događalo se da u jednim trenucima ne dobivam temperature željenih pretvornika.

 

I mi smo govorili da se spoji na ovaj Arctic-ov kabel (službena stranica), a ne onaj Delock iz drugog posta.

 

 

EDIT: 

illemental

 

Koliko mi je poznato, proizvođači matičnih ne navode koliko se jedan 'header' može isporučiti struje, ali ovako po netu se priča o brojci od 1 A. Uzmemo li kako tvoj Corsair AF140 zahtijeva 0,23 A, sumnjam da bi dva mogla ikako predstavljati problem za matičnu. Čak još štoviše, Z170-PRO4S je matična srednjeg ranga pa je vjerojatno sve kvalitetnije napravljeno.

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.10.2016 19:34 (kiwi_91).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice