Radni vijek procesora

poruka: 49
|
čitano: 14.648
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Radni vijek procesora

Vozdrav!

jel mi moze tko pomoc nac, il ak zna kolko je Intelu Core 2 Duo procesori (e8200) radni vijek sati,...

pitam jer mi komp vec 2god radi bez da sam ga ugasio - samo kad ga cistim il kad ostanem bez struje :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Radni vijek procesora

pa procesor nema rok trajanja -.- bar moj ne roflmao imao 5 god isti procesor rofl

Moj PC  
0 16 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Radni vijek procesora

Većina procesora je dizajnirana da radi cca 10 godina. Naravno ako nije overclockan. Smanjivanjem voltaže i radnog takta vijek se može povećati.

Nudim pozivnice za Lockerz. PM na mail (leonardo.vrcek@gmail.com). --- http://www.lockerz.com
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Radni vijek procesora
Sheeva kaže...

pa procesor nema rok trajanja -.- bar moj ne roflmao imao 5 god isti procesor rofl

ROFLMAO kak si ti kul. ROFL LOL ROFLMFAO

 

---

 

Odgovor autoru teme:

 

CPU u prosjeku ima lifespan 8-11 godina.

Naravno neki primjerci potraju i dulje.

 

OC drastično smanjuje lifespan ali ništa toliko drastično da će korisniku koji OC-a biti bitno.

 

Edit: Vidim ekipa nije shvatila poantu prve linije mog odgovora koja je bila upućena Sheevi.

 

When i get sad i stop being sad, and be awesome instead... TRUE STORY!
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.3.2010 22:38 (Danny_HR).
14 godina
neaktivan
offline
Radni vijek procesora

a ok onda...

vec sam se zabrinuo... onda mi je maticna u ku?=*, odn. dio maticne jer mi zvucnici hrse i gubi se zvuk ponekad, kod paljenja kompa cuje se biiiiiiii

a prije mi nije tak radio (zvucnici su testirani i drugdje-rade, driveri novi...),

a mislio sam da je proc jer mi ima bas takav zvuk :)

jedino ak ima kaj drugo veze sa zvukom ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora
Danny_HR kaže...
Sheeva kaže...

pa procesor nema rok trajanja -.- bar moj ne roflmao imao 5 god isti procesor rofl

ROFLMAO kak si ti kul. ROFL LOL ROFLMFAO

 

CPU u prosjeku ima lifespan 8-11 godina.

Naravno neki primjerci potraju i dulje.

 

OC drastično smanjuje lifespan ali ništa toliko drastično da će korisniku koji OC-a biti bitno.

pa zato sam pitao - kad neznam!!

i nije bas normalno da svi imaju komp upaljen 2god...

14 godina
offline
RE: Radni vijek procesora
Sheeva kaže...

pa procesor nema rok trajanja -.- bar moj ne roflmao imao 5 god isti procesor rofl

Da, bokte e -.- LMAO!

 

Procesori se najrijeđe kvare od svih komponenti, barem su to moja iskustva..

 

Bitno je redovno brisat prašinu sa coolera da se ne pregrijava i ne pretjerivat sa klokanjem.

Plod nepouzdanosti kontracepcije
14 godina
neaktivan
offline
Radni vijek procesora

Također i temperatura utječe na vijek procesora, zato je bolje održavat komp redovno da se ne bi pregrijavo Namigiva

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Radni vijek procesora

ak nađeš i malo zrnce prašine u mom kompu plačam rundu :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora
DJ Junior kaže...

ak nađeš i malo zrnce prašine u mom kompu plačam rundu :)

Ajd ak ti meni očistiš komp da nema zrnce prašine ja častim cijeli forum...

Taj sam... :D
16 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora
Danny_HR kaže...

ROFLMAO kak si ti kul. ROFL LOL ROFLMFAO

 

Možda je ovo bespotrebno.(s obzirom na godine) goto EDIT:

A proc, najviše šta ti možeš napraviti je redovito čistiti cooler od prašine, pratiti temperature,

ne povećavati voltažu proca, imati kvalitetnije napajanje i to je ja mislim to.

Procesor je uglavnom najdugotrajnija komponenta u kompu.

EDIT: Možda je ovo tvoje ruganje malo nepotrebno s obzirom na tvoje godine Danny_HR.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.3.2010 10:38 (Penryn).
14 godina
neaktivan
offline
Radni vijek procesora

Ja još imam komp sa Pentium 2 procesorom i sve u njemu je isto od prvog dana kad je kupljen i radi bez problema

Society leans ever heavily on computers, if you have the power to take out computers you can take out society.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Radni vijek procesora

ma ok je... sam pitam jer nigdje nemogu nać, a zanimalo me jer mi najvjerojatnije onda matična rikava...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Radni vijek procesora

Radni vijek procesora? Hmmm. Pogledajte ovaj link.

 

Celeron 333, 333 MHz, 128 KiB L2 cache, Slot 1, August 1998 - Taj proc imam u konfi br.2 pod Moj PC

Još uvijek radi. Kupljen krajem 1998 ;) Još uvijek radi. Kupljen krajem 1998 ;)
A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2010 19:35 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora
Looka kaže...
DJ Junior kaže...

ak nađeš i malo zrnce prašine u mom kompu plačam rundu :)

Ajd ak ti meni očistiš komp da nema zrnce prašine ja častim cijeli forum...

nisam doslovce tak mislio, to se sam tak kaže Belji se

14 godina
offline
RE: Radni vijek procesora

dajte dečki to počistime i onda pemo na pivu

dnl
15 godina
offline
RE: Radni vijek procesora

Radni vijek cpu-a?

Commodore 64 mi još radi (iako ne svaki dan),

konfa s "prvim" pentiumom za socket 7 iz 94' iz nekog računovodstva (teta se žalila da je spor pa dobila e4200 + g31),

prvi primjerci 8086 procesora još dan danas rade.....

Dosada se nisan susreo s nekim kome je cpu riknuo od starosti.

 

 

Ja mislim da cpu-i imaju vijek trajanja ko i rakija - neograničen.

 

9A3BMQ
16 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora
Katana kaže...

Radni vijek cpu-a?

Commodore 64 mi još radi (iako ne svaki dan),

konfa s "prvim" pentiumom za socket 7 iz 94' iz nekog računovodstva (teta se žalila da je spor pa dobila e4200 + g31),

prvi primjerci 8086 procesora još dan danas rade.....

Dosada se nisan susreo s nekim kome je cpu riknuo od starosti.

 

 

Ja mislim da cpu-i imaju vijek trajanja ko i rakija - neograničen.

 

E4300?Belji se

15 godina
offline
Radni vijek procesora

Ja bi rekao 20+ god. bez oc-anja i normalnim korištenjem.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Radni vijek procesora
Hyperion kaže...

Ja bi rekao 20+ god. bez oc-anja i normalnim korištenjem.

 

 

čak i više. ;)

 

NASA i dan danas u nekim svojim raketnim modulima koristi 60486 based procesore, jer nemaju problema sa hladnoćom svemira...

 

Naravno ne u svima, ali se ipak koriste. Mala potrošnja i velika pouzdanost su ga održali na životu...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
15 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora
Danny_HR kaže...

 

CPU u prosjeku ima lifespan 8-11 godina.

Naravno neki primjerci potraju i dulje.

 

OC drastično smanjuje lifespan ali ništa toliko drastično da će korisniku koji OC-a biti bitno.

Tako sam i ja uvijek cuo/citao, ali tu je bitno napomenuti da se podrazumijeva (koliko se sjecam) rad 8-11 godina, 0-24 sata na dan,

pa cak pod operecenjem. Sam proces koji vodi do kvara, elektromigracija je pri tome dosta zanimljiv (zapravo dolazi do kvara metalnih interkonekcija unutar procesora

a ne samih tranzistora).

Vec dugo vremena se procesori (kao i svi drugi integrirani krugovi) dizajniraju s efektom elektromigracije na umu, medutim mogu se zapravo

samo dati predvidanja koliko ce procesor trajati jer je sve to u praksi tesko provjeriti (ne moze se procesor bas testirati 10 godina pa da se zna za sigurno),

tako da zapravo pri pravilnom koristenju mogao i vas preziviti. Wiki tvrdi:

 

When operated within the manufacturer's specified temperature and voltage range, a properly designed

IC-device is more likely to fail from other (environmental) causes, such as cumulative damage from gamma-ray bombardment.

Namigiva

 

Takoder ako se OC-a bez da se proc drzi na konstantno na nekim velikim temperaturama kao tipa 80-90 *C i bez pretjeranog dizanja napona

vjerujem da bi smanjenje zivotnog vijeka bilo cisto zanemarivo.

 

EDIT: Bas sam se sjetio necega, ako pogledate u kuciste racunala, sve sto ima na sebi elektrolitski kondenzator (slika) ce sigurno

crknuti daleko prije procesora pa koliko god bio overklokan, tako da bez brige Smijeh

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.3.2010 0:44 (drnde).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora
Looka kaže...

Ajd ak ti meni očistiš komp da nema zrnce prašine ja častim cijeli forum...

Ja sam sretao nekoliko puta kompove koji kao da su sad ispod "čekića". Radi se o polovnim P4 kompovima (IBM većinom) koji se uvoze iz Njemačke. Po vanjskom izgledu kućišta rekao bih da su bili u upotrebi, ali unutra prašine ni za lijeka. Čime to uspiju tako očistiti meni je zbilja nejasno.

14 godina
protjeran
offline
RE: Radni vijek procesora
drnde kaže...
Danny_HR kaže...

 

CPU u prosjeku ima lifespan 8-11 godina.

Naravno neki primjerci potraju i dulje.

 

OC drastično smanjuje lifespan ali ništa toliko drastično da će korisniku koji OC-a biti bitno.

Tako sam i ja uvijek cuo/citao, ali tu je bitno napomenuti da se podrazumijeva (koliko se sjecam) rad 8-11 godina, 0-24 sata na dan,

pa cak pod operecenjem. Sam proces koji vodi do kvara, elektromigracija je pri tome dosta zanimljiv (zapravo dolazi do kvara metalnih interkonekcija unutar procesora

a ne samih tranzistora).

Vec dugo vremena se procesori (kao i svi drugi integrirani krugovi) dizajniraju s efektom elektromigracije na umu, medutim mogu se zapravo

samo dati predvidanja koliko ce procesor trajati jer je sve to u praksi tesko provjeriti (ne moze se procesor bas testirati 10 godina pa da se zna za sigurno),

tako da zapravo pri pravilnom koristenju mogao i vas preziviti. Wiki tvrdi:

 

When operated within the manufacturer's specified temperature and voltage range, a properly designed

IC-device is more likely to fail from other (environmental) causes, such as cumulative damage from gamma-ray bombardment.

Namigiva

 

Takoder ako se OC-a bez da se proc drzi na konstantno na nekim velikim temperaturama kao tipa 80-90 *C i bez pretjeranog dizanja napona

vjerujem da bi smanjenje zivotnog vijeka bilo cisto zanemarivo.

 

EDIT: Bas sam se sjetio necega, ako pogledati u kuciste racunala, sve sto ima na sebi elektrolitski kondenzator (slika) ce sigurno

crknuti prije procesora pa koliko god bio overklokan, tako da bez brige Smijeh

 

Što se kondezatora tiče, elektrolit stari... I odaziv je sve sporiji. čak kapacitet nije toliko bitan, koliko brzina odaziva. SMD je tu zakon.

http://www.google.hr/search?q=smd+capacitor

 

Inače, danas sam pokušao zalemiti male 1mm govnare na Hyperionovoj kartici, nisam je stigao isprobati, nadam se da radi.. Ako ne radi, lemit ćemo opet i opet dok ne dobijemo

željeni učinak, nemamo šta izgubiti...

 

Na ovakoj površini, kondezatora veličine 1mm, ni ne znam koji je pravi polaritet, zalemio sam dva SMD-a od 1000 uF i 6.3V napona sa visokim odazivom.

http://jimmyauw.com/wp-datajim/personal/90_mobo.jpg

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
16 godina
offline
RE: Radni vijek procesora
DJ Junior kaže...

a ok onda...

vec sam se zabrinuo... onda mi je maticna u ku?=*, odn. dio maticne jer mi zvucnici hrse i gubi se zvuk ponekad, kod paljenja kompa cuje se biiiiiiii

a prije mi nije tak radio (zvucnici su testirani i drugdje-rade, driveri novi...),

a mislio sam da je proc jer mi ima bas takav zvuk :)

jedino ak ima kaj drugo veze sa zvukom ?

također i moja pretpostavka je matična

 

meni je isto tako bilo, mislim na konstantno krčanje zvučnika, inače komp radio spojen na net u prosjeku punih 28 dana mjesečno (skužio pregledavanjem računa za adsl), i nakon nekog vremena (nekih godinu i pol malo usporenog rada sa krčanjem zvučnika) je riknula matična skroz

 

ali to je bio dosta stariji komp pa sam to i očekivao u biti (matična bila stara 6 i pol godina kad  je crkla)

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.3.2010 1:52 (Sir Vidara the XVII).
15 godina
offline
RE: Radni vijek procesora
Sir Vidara the XVII kaže...
DJ Junior kaže...

a ok onda...

vec sam se zabrinuo... onda mi je maticna u ku?=*, odn. dio maticne jer mi zvucnici hrse i gubi se zvuk ponekad, kod paljenja kompa cuje se biiiiiiii

a prije mi nije tak radio (zvucnici su testirani i drugdje-rade, driveri novi...),

a mislio sam da je proc jer mi ima bas takav zvuk :)

jedino ak ima kaj drugo veze sa zvukom ?

također i moja pretpostavka je matična

 

meni je isto tako bilo, mislim na konstantno krčanje zvučnika, inače komp radio spojen na net u prosjeku punih 28 dana tjedno (skužio pregledavanjem računa za adsl), i nakon nekog vremena (nekih godinu i pol malo usporenog rada sa krčanjem zvučnika) je riknula matična skroz

 

ali to je bio dosta stariji komp pa sam to i očekivao u biti (matična bila stara 6 i pol godina kad  je crkla)

  WOW punih 28 dana tjedno ?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora
Don Kihoty kaže...

Na ovakoj površini, kondezatora veličine 1mm, ni ne znam koji je pravi polaritet, zalemio sam dva SMD-a od 1000 uF i 6.3V napona sa visokim odazivom.

http://jimmyauw.com/wp-datajim/personal/90_mobo.jpg

Posto se tu radi o keramickim kondenzatorima ne treba voditi racuna o polaritetu jer nisu polarizirani.

 

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
16 godina
moderator
offline
RE: Radni vijek procesora
Don Kihoty kaže...
Hyperion kaže...

Ja bi rekao 20+ god. bez oc-anja i normalnim korištenjem.

 

 

čak i više. ;)

 

NASA i dan danas u nekim svojim raketnim modulima koristi 60486 based procesore, jer nemaju problema sa hladnoćom svemira...

Mislis valjda 80486 iliti 486-icu. Namigiva

16 godina
offline
Radni vijek procesora

imam Pentium 133MHz i Cyrex 150MHz procesori iz '97 koji još rade bez problema...

Treba li operirati i vaše računalo?
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Radni vijek procesora

hehe... kolki ti promet? ja imo 28. proslog mj. promet od 1.5TB i jedno spajanje :)))

14 godina
protjeran
offline
RE: Radni vijek procesora
mbaksa kaže...
Don Kihoty kaže...
Hyperion kaže...

Ja bi rekao 20+ god. bez oc-anja i normalnim korištenjem.

 

 

čak i više. ;)

 

NASA i dan danas u nekim svojim raketnim modulima koristi 60486 based procesore, jer nemaju problema sa hladnoćom svemira...

Mislis valjda 80486 iliti 486-icu. Namigiva

i onda su oni bili na mjesecuSmijeh

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.3.2010 16:13 (dado8).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice