PhoneGap i Android

poruka: 14
|
čitano: 9.185
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
PhoneGap i Android

Zanima me je li netko koristio PhoneGap kako bi radio Android aplikacije koristeći HTML5, CSS3 i JS? To mi se čini zanimljivim prije svega jer te tehnologije dobro poznajem, a malo me zainteresiralo kako raditi aplikacije s obzirom da se broj Smartphonea i Tableta povećava iz dana u dan. Ono što znam je da mi treba Android SDK i Eclipse. Pogledao sam onaj Quick Start Guide, ali želim mišljenje iz prve ruke. Može li to služiti kao dostojna zamjena za "prave" aplikacije?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: PhoneGap i Android

Jeste da malo kasnim ali i sam sam počeo koristiti PhoneGap uključujući Eclipse,pa ako ima ko da razmjenimo iskustva...pozz

16 godina
offline
Re: PhoneGap i Android
david7 kaže...

Zanima me je li netko koristio PhoneGap kako bi radio Android aplikacije koristeći HTML5, CSS3 i JS? To mi se čini zanimljivim prije svega jer te tehnologije dobro poznajem, a malo me zainteresiralo kako raditi aplikacije s obzirom da se broj Smartphonea i Tableta povećava iz dana u dan. Ono što znam je da mi treba Android SDK i Eclipse. Pogledao sam onaj Quick Start Guide, ali želim mišljenje iz prve ruke. Može li to služiti kao dostojna zamjena za "prave" aplikacije?

 

Tema je davno otvorena, no želim također čuti iskustva, kako od ljudi koji programraju aplikacije sa PhoneGap frameworkom, tako i od ljudi koji koriste te aplikacije.

 

Ima li vas?

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
14 godina
neaktivan
offline
PhoneGap i Android
Pozdrav.
Da se malo i ja nadovežem na temu.
Mene općenito zanima „cross platform“ razvoj mobilnih aplikacija. Do sada sam napravio par manjih za Android.
A sad moram raditi jednu koja bi radila na svim platformama. Čitao sam malo o PhoneGap ali on nije nadograđivan od 2013.
Počeli su raditi svoj ID ali je još uvijek u beti, bojim se da je napušten. Mene isto zanimaju tuđa iskustava.
Radili tko „cross platform“ mobilne aplikacije i u čemu?

Hvala
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
PhoneGap i Android

Cuo sam dobre stvari o Ionicu

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2015 3:05 (Irregular).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
PhoneGap i Android

Isto preporučam Ionic i Cordovu (Visual Studio 2015 Preview ima potpunu integraciju za development)

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
PhoneGap i Android
OK
Idem malo pročitati o Iconic-u.

Hvala.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PhoneGap i Android
Adam kaže...
Pozdrav.
Da se malo i ja nadovežem na temu.
Mene općenito zanima „cross platform“ razvoj mobilnih aplikacija. Do sada sam napravio par manjih za Android.
A sad moram raditi jednu koja bi radila na svim platformama. Čitao sam malo o PhoneGap ali on nije nadograđivan od 2013.
Počeli su raditi svoj ID ali je još uvijek u beti, bojim se da je napušten. Mene isto zanimaju tuđa iskustava.
Radili tko „cross platform“ mobilne aplikacije i u čemu?

Hvala

 Stable release4.2.0 / January 10, 2015

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
15 godina
odjavljen
offline
Re: PhoneGap i Android
Adam kaže...
Pozdrav.
Da se malo i ja nadovežem na temu.
Mene općenito zanima „cross platform“ razvoj mobilnih aplikacija. Do sada sam napravio par manjih za Android.
A sad moram raditi jednu koja bi radila na svim platformama. Čitao sam malo o PhoneGap ali on nije nadograđivan od 2013.
Počeli su raditi svoj ID ali je još uvijek u beti, bojim se da je napušten. Mene isto zanimaju tuđa iskustava.
Radili tko „cross platform“ mobilne aplikacije i u čemu?

Hvala

 

Corona SDK.

Od prije par dana u potpunosti besplatan alat.

 

Lua koja je poprilicno jednostavna, garantiran rapid developement, i ono najvaznije - sve se kompajlira nativno, dakle nikakav html5 i sl. stvari.

To je ogromna prednost.

 

Mana je manjak vizualnih alata (drag n drop widgetsa npr.), ali kako je prizivanje istih svega jedna linija koda onda i nije neki problem.

Imas zato 3rd party alata za tu namjenu, ili pak Composer GUI ukoliko si na OS X-u. Isti za windows na zalost ne postoji.

 

Community je odlican i ogroman, kao i tona gotovog open source coda i alata.

16 godina
offline
Re: PhoneGap i Android
Hann kaže...

 

Corona SDK.

Od prije par dana u potpunosti besplatan alat.

 

Lua koja je poprilicno jednostavna, garantiran rapid developement, i ono najvaznije - sve se kompajlira nativno, dakle nikakav html5 i sl. stvari.

To je ogromna prednost.

 

Mana je manjak vizualnih alata (drag n drop widgetsa npr.), ali kako je prizivanje istih svega jedna linija koda onda i nije neki problem.

Imas zato 3rd party alata za tu namjenu, ili pak Composer GUI ukoliko si na OS X-u. Isti za windows na zalost ne postoji.

 

Community je odlican i ogroman, kao i tona gotovog open source coda i alata.

 

 

Gdje i kako se kompajlira ? Ubrzo trebam raditi mobilnu aplikaciju koja će imati ugrađenu openstreetmapu.  Podržava li corona cache  grafičkih elemenata koji se povuku sa servera?

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
15 godina
odjavljen
offline
Re: PhoneGap i Android
Nix kaže...

 

Gdje i kako se kompajlira ? Ubrzo trebam raditi mobilnu aplikaciju koja će imati ugrađenu openstreetmapu.  Podržava li corona cache  grafičkih elemenata koji se povuku sa servera?

 

Kompajlira se preko njihovih servera.

Sto se tice cachea, ne bih znao 100%, no mislim da podrzava. Barem je podrzavala u mom jedinom primjeri gdje sam isti koristio, ali sam isao na webview.

 

Uz coronu je lik nedavno slozio jednu fantasticnu i u potpunosti open source i besplatnu uslugu:

coronium.io

 

Cloud servis, ali toliko jednostavan i toliko mocan da je stvarno zalosno sto ne naplacuje. Od pusha, lakseg baratanja mapsima, mysql-a, pa cak i integriranja sa php-om, mongodb, itd.

Ima cak i cloud lua ukljucen, npr. ako radis na igri da logiku iste drzis na serveru ukoliko ti je potrebna takva opcija (MP igre npr.). Ja osobno sam koristio njegov coronium samo za templating i laksi upgrade aplikacija (u nekim stvarima zaobidjes apple i google u poptunosti, tako da je update instantan kad ga pustis na server).

 

Sto se tice svih pitanja, preporucujem ti samo da im pogledas dokumentaciju, jer uz sve mogucnosti corone, ona je ujedno i najbolji dio corone. 

 

Od minusa bih nabrojao sto ne mozes pozivati neke native elemente bez Enterprise verzije (placa se), naravno, ukoliko ih corona nema podrzane. Uobicajeno imaju gotovo sve sto covjek moze pozeljeti, ali ako ti ta jedna sitnica nedostaje... Eh.. Nisam dozivio jos da mi je nesto nedostajalo, no ima ekipe koja naravno je. Jednostavno se rijesi kupnjom enteprise verzije.

 

Ogroman plus je nativno kompajliranje, i jedan kod i za Android, ali i iOS. Uz to podrzavaju i WP kao i jos par sitnijih platformi. A (navodno) uskoro dolazi i podrzavanje HTML-a 5, tj. exporta za browsere, kao i podrska za win/osx aplikacije.

Koliko god ovo zvucalo predobro, meni se ne svidja. Previse vremena ce potrositi na razvijanje podrske za desktop os, a time ce mozda patiti mobilni dio.

 

Unatoc svemu, iskrena preporuka da ih se barem posteno isproba. 

Ukoliko imas barem malo iskustva s programiranjem, i to bilo kakav 'c like' jezik, coronu mozes odlicno prouciti kroz svega dan-dva. Kasnije je sve igranje sa dokumentacijom koja je fenomenalno napisana, i osvjezava se doslovno svaka 2-3 dana. A gotovo svaki dan izlaze i novi buildovi koji ispravljaju bugove, ali i donose nove mogucnosti. Do sad su daily builds bili moguci samo ekipi koja je placala PRO, no sad je taj PRO ukinut i sve je besplatno. Jedino taj Enterprise nije, ali on ionako rijeko kome treba.

 

Osobno sad imam enterprise, dobio besplatno promaknuce kako sam Pro uredno placao vec dvije godine. I ne vidim za sta ce mi trenutacno, jer sve sto mi je do sad trebalo corona je podrzavala. Ali je i lijepo imati mogucnost pozivanja od strane corone nepodrzanih nativnih API-a iz iOS/Androida ukoliko mi mozda neki kojeg ne podrzavaju i zatreba.

16 godina
offline
PhoneGap i Android

OK, Hvala na iscrpnom postu.

 

Razvijam backend aplikaciju i uskoro će trebati mobile i web interface sa mogućnostima keširanja sadržaja preuzetog sa poslužitelja, kako bi se izbjegli nepotrebni upiti prema serveru a time i smanjili troškovi eksploatacije.  Inače programiram od početka ovog milenijuma uglavnom PHP, JS. Tako da mi LUA nije nepoznanica.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
PhoneGap i Android

Onda definitivno preporuka i za coronium.io po pitanju backenda.

Prelako isti instaliras na aws ili digitalocean. Na aws imas prvu godinu besplatno, ali opet, kasnije je skuplji. Barem za moje potrebe.

Ili jednostavno instaliras na bilo kakav ubuntu server.

 

A da stvar bude jos bolja, provjeri ovo:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLlWSohAGdLDsvehk81CnIuh-XTXmQDKHj

 

Jednostavno kao zadnjem klincu lik je napravio osim odlicne dokumentacije i video tutse. Kratki i poprilicno jasni.

Kako vec imas iskustva, poprilicno lako ces se snaci.

 

Ukoliko ti mogu bilo kako pomoci samo javi.

 

Jer prava je steta da kod domacih ljudi jedna stvar poput corone nije da valja zazivjela. Popularna je, ali nije isto kad nemas nekog domaceg da popricas sa njim.

Btw, corona je primarno bila zamisljenja kao game engine. I danas je, no vidjeli su da ekipa radi dosta hackova kako bi pravili aplikacije, pa su i taj dio sluzbeno podrzali (widgetsi, storyboard, localization, maps, camera, itd.). I to do te mjere da mozes bez vecih problema napraviti cak aplikaciju za obradu slike. 

 

U svakom slucaju, sretno sa projektom sta god da odaberes.

 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
PhoneGap i Android

Za projekt burzilla.com koristim Digital Ocean VPS, pogledati ću tvoje preporuke i koliko toga mogu iskoristiti jer imam neke specifične zahtjeve po pitanju kompleksne strukture baze podataka, gdje je za sada favorit ArangoDB. Mobilna aplikacija je jednostavana (mapa + lista rezultata)

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice