Cross platformski razvoj aplikacija, čime?

poruka: 7
|
čitano: 2.998
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Cross platformski razvoj aplikacija, čime?

Programirati sam počeo još dok je Clipper bio glavna fora i podaci se naguravali u DBF tabele, kasnije je došao FoxPro, pa FoxPro za Windows, a onda Visual FoxPro 5-9, Visual BASIC 6, s kojima sam pisao aplikacije koje su uglavnom upravljale podacima, kao adresari, blagajne, video klubovi, knjižnice, skladišta... uz upotrebu DBF, ali i MySQL baze ali je FoxPro sa verzijom 9 završio svoj vijek i ja sam "zaglavio". I dok se za Web držim dvojca PHP & JavaScript, kada se radi o desktop aplikacijama sličnih zamisli zaista više ne znam šta da čovjek počne iznova učiti. VB nije loš, ali je vremešan, klijenti ne drže app rađene s njim kao nešto ozbiljno, pa bih radije nešto cross-OS da ne dođem opet u problem, a nisam baš voljan svako malo sve iznova kad neka kompanija propadne ili odbaci svoj proizvod.

Vrzmalo mi se po glavi Java, Qt... ali unatoč popularnosti čitam negdje nedavno kako Java i dan danas ima jako puno sigurnosnih problema! Sad ne znam da li me to treba kao Java programera previše zabrinjavati illi će to neki SP od oracla riješiti ionako, sam od sebe!? Neko mišljenje, molim?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Cross platformski razvoj aplikacija, čime?

Možda ću nekima biti dosadan no Delphi & C++ Builder nude sada dosta jednostavan razvoj cross platform aplikacija pomoću FireMonkey biblioteke. Primjerice, jednu te istu aplikaciju možeš compilirati za sljedeće platforme:

 

Win32

Win64

Mac

iOS

Android

 

Tek mali primjer izrade Android aplikacije u C++ Builderu:

 

I linux će doći s vremenom, no i ovako je impresivno jer je riječ o aplikaciji koju možeš compilirati za bilo koju od ovih platformi bez ikakve promjene koda. Compiliranjem se dobiju native aplikacije za te platforme.

 

Jedini je problem s ovim alatom što ga nema u besplatnoj verziji. Postoji starter verzija (150eura), no ako ciljaš na nešto besplatno onda ćeš možda ipak morati razmotriti Javu ili nešto drugo.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.7.2014 16:44 (TracerCPP).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Cross platformski razvoj aplikacija, čime?

Nikakva dosada, naprotiv, jako moćan RAD alat. Jedino Linux podrška bode u oči.

 

Eventualna konkurencija mu je samo Qt + Qt Creator, ali koliko se sjećam Delphi aplikacije ne moraju sa sobom vucarati "ogromnu" runtime bublioteku ("ogroman" je ovdje relativan pojam, jer nije isto kada imaš Qt aplikaciju od 100 KB koja se linka na 10 MB biblioteku, ili 300 MB aplikaciju koja se linka na 10 MB biblioteku).

 

Izvan C++-a ostaje još samo Java, i Freepascal + Lazarus (koji pokušava raditi istu stvar što i Delphi, samo što sadrži i Linux podršku i besplatan je).

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Cross platformski razvoj aplikacija, čime?
rustweaver kaže...

Nikakva dosada, naprotiv, jako moćan RAD alat. Jedino Linux podrška bode u oči.

I to je u planu, no sljedeća verzija će imati upgrade za Android 5 podršku pošto su mobilne platforme aktualnije.

 

No previše su pohlepni. Zato masa ljudi niti ne zna za njihove alate jer im nema pristup u obliku neke besplatne (ekspres) verzije. S druge strane, MS je svugdje prisutan, kako kroz express verzije tako i u školama kao MS partner gdje svaki učenik/student dobije cijeli alat besplatno. Zato niti ne čudi populanost MS alata.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.7.2014 20:04 (TracerCPP).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Cross platformski razvoj aplikacija, čime?

Nekako mi se čini da je Embarcadero htio uzeti pare na Borlandovoj staroj slavi iz 90-ih, koja nije prisutna već više od 10 godina.

 

U više navrata sam htio raditi u C++ Builderu, međutim uvijek isto, ili piratuj ili plati. Sad kao student, a i prije kao srednjoškolac uvijek sam imao besplatne MS alate, što je velika prednost, besplatni alati + mnoštvo dobrih knjiga, online predavanja i ostalog, značajno pridonosi što dosta početnika se okreće .NET-u.

15 godina
offline
Re: Cross platformski razvoj aplikacija, čime?
Elvison kaže...

..s kojima sam pisao aplikacije koje su uglavnom upravljale podacima, kao adresari, blagajne, video klubovi, knjižnice, skladišta... uz upotrebu DBF, ali i MySQL baze ali je FoxPro sa verzijom 9 završio svoj vijek i ja sam "zaglavio".

..

VB nije loš, ali je vremešan, klijenti ne drže app rađene s njim kao nešto ozbiljno,

..kompanija propadne ili odbaci svoj proizvod.

...illi će to neki SP od oracla riješiti ionako, sam od sebe!? ..

- moj odgovor je više filozofski, jer si krenuo pogrešnim putem (u to davno vrijeme nisi razmišljao mrežno/multiplatformski.. i logično došao u ćorsokak).

-trebaš (trebao si) koristiti 'pravu bazu', sve je neka baza. Oracle, IBM, SQL.. pa i prastari .dfb je upotrebljiv i zapravo se nikakve velike promjene nisu desile u svim tim godinama sa samom bazom.

- Serverski dio (sama baza) mora biti odvojen od klijentskog i tad nikakvog problema nema, sve što ti je potrebno je connect.

- za VB, radiš neku grešku, ako uopće juzeru dozvoljavaš 'mišljenje' o aplikaciji, tj dobio si neki '.exe' i on nebi trebao imati skoro nikakve mogućnosti prepoznati da je to npr VB (osim ovisnosti o runtime dllovima i MSu). Tj to je direktna posljedica pogrešnog starta.. jer su uvjek nasljeđivao ta Clipper-Fox-VB ograničenja/navike i ovisnosti (i sam način razmišljanja pa i rješavanja problema pred kojim si sad).

-(java) neće, tj krpat će ga beskonačno. (hint java8, banke). Sigurnost i sl. nikad nije stvar alata nego programera/sistemca i postavljenih kriterija. Sve može biti sigurno samo je pitanje 'optimuma' ili raspoloživih resursa, želja itd.

 

-MS je dobar, ima dovoljno free alata za razvoj, mada gledajući budućnost, licence.. nije se loše pokušati prebaciti na linux, ali pošto su klijenti većinom na win, tad to nije neka bitna razlika za klijentski dio aplikacije. Serverski može biti na bilo čemu. Možeš čak napraviti 'svoju' distru (server, client..) ali ako kreneš u FOSS bitno ćeš si suziti izbor alata (nepotrebno otežati, dok su klijenti na win). Logičnije je koristiti komercijalu jer ipak ima i free (ili bar dok ne postaviš sistem) jer neovisno o platformi npr za bazu, neke licence moraš imati. MySQL nije izbor za takav job, sve ostalo može ili se s mysqlom pripremi na tisuće problema (dječjih bolesti i nedostatak rješenja.. kao i sigurnosnih rupa koje ćeš tek otkrivati). Baza, kriterij može biti npr sigurnost, kompatibilnost, višejezičnost.. sve to možeš kroz javu, python, pa i VB/access ili čisti C s klijentske strane.

Lazarus, Qt.. (što je s Eclipse-om, Mono i sl IDEima? To sigurno TracerCPP i rustweaver bolje znaju) na linuxu imaš ogroman izbor alata. Probaj neku distru... tek da dobijš ideju. Istivremeno i sam izbor može biti problem, jer ponekad je previše nečeg zapravo problem ili se nešto već napustilo... (i MS je često izbor, ako ništa drugo zbog dosadašnje navike i ogromne baze howtoa + 90% klijenskih usera). Koliko ti je npr bitna mogućnost kreiranja aplikacije npr za Android (vjerojatno više nego za sve ostale linux distre)... moraš probati, vidjeti što ti više leži i zapravo tako ćeš dobiti neku ideju za korak dalje. (nemam odogovor 'to-i-to je najbolje', jer previše razlika može biti za moje potrebe/kriterije ili tvoje, recimo da je klijent taj koji sve određuje.. pošto navodiš stvari kao adresar, to odavno može s bilo čega. Primjer nek ti bude i mBanking, eParking, eGrađanin.. i Fiskal1, sve se može, pa do igara kao WoT, OGame itd.)

 

PC, tablet, mobitel.. danas uopće nije bitno koji je klijent OS/platforma, bitan je samo connect (postojanje takvog supporta određuje bazu-server i client stranu, tj ograničenja). Tad možeš bilo kojim alatom (koji ti je npr praktičniji, npr ako je to VB/VS/C++.. ) kreirati aplikaciju koja se s klijentske strane spaja i obavlja željeno. Danas to čak ne znači ni nužno više fizičkih PCja, može biti jedan koji u VMu vrti nekoliko raznih OSeva i tad si apsolutno imun na ovisnost o platformi pa čak i promjenama HW/driver supporta koji te korz par godina opet može zezati.

 

- Ne treba izmišljati toplu vodu, samo podgrijati u mikrvalnoj neko od rješenja, ali moraš odabrati kombinaciju za sebe... (teško to može netko drugi).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.7.2014 14:38 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Cross platformski razvoj aplikacija, čime?
royalhero kaže...

 Sad kao student...

Oh, pa ti si postao student! Čestitke! {#}

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice