Programiranje u inženjerske svrhe

poruka: 5
|
čitano: 1.617
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Programiranje u inženjerske svrhe

Pozdrav!

 

Molim vas za par savjeta u vezi odabira prikladnog jezika i/ili softvera.

Znam neke sitnice u C-u, ništa specijalno, osnovne naredbe koje se uče u srednjoj školi, ostalo 0.

E sad, pokušavam što više automatizirati i ubrzati sve proračune i iteracijske poslove koje radim i tu me excel fino služi, međutim, htio bi to grafički "dotjerati" i smanjiti broj inputa koje moram upisivati.

Pokušati napraviti neki library iz kojeg mogu izvući neke tablične podatke i slično.

Nisam previše na ti sa terminologijom pa se ispričavam ako je nešto netočno napisano.

 

Evo primjer, da lakše skužite o čemu pričam:

 

Htio bih ubaciti u excel neki padajući izbornik u kojem bi odabrao tip nosača/profila i da mi se automatski popune određena polja sa geometrijskim karakteristikama tog nosača.

Da ne moram ubacivati dimenzije tog nosača i onda u navedenim poljima upisivati formule za površinu, momente tromosti i slično nego da se to očita iz tablice i prepiše u za to određena polja.

 

Nadam se da možete shvatiti o čemu se radi, otprilike.

 

Vjerujem da bi se to moglo sa VBA napraviti, ali nisam siguran kako.

Da li je moguće koristiti neki drugi jezik unutar excela kao VBA? Ili bolje pitanje, kako to izvesti?

Ideje kako bi se ovaj primjer najlakše riješio? Kojeg jezika se uloviti ako mi je cilj rješavanje nekih jednostavnih sličnih problema?

Hvala

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Programiranje u inženjerske svrhe

mi smo to radili na strojarstvu u visual basicu bez problema. Iteracije sa jednim klikom i par podataka, te popunjavanje baze podacima, ali iskreno ne sjećam se apsolutno ničega, ali znam da je moguće i nije nešto komplicirano :)

12 godina
offline
Re: Programiranje u inženjerske svrhe

Da li nešto moraš i nacrtati nakon projektiranja? Ako da, ovakve stvari imaš u autocadu ili bilo kojem cad-u (preko vba ili .net-a povezuješ cad sa excelom ili excel sa cadom).

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u inženjerske svrhe

Ja bih u principu odustao od Excela za takve stvari. Razlog tome je da kad treba nešto isprogramirati, onda je bolje uzeti alate za programiranje. Formule u Excelu su mi uvijek bile nužno zlo. Sintaksa je odvratna (sorry), a mogućnosti testiranja i debagiranja nikakve.

 

Jedno od alternativnih rješenja mogao bi biti Python sa nekim od pripadajućih alata: http://www.numpy.org/ za matematiku i http://matplotlib.org/ za prikaz.

Ako ti se da uložiti vrijeme u to, Python je relativno jednostavan jezik za naučiti. U kombinaciji sa Tkinter bibliotekom možeš složiti i padajuće izbornike i formulare za upis parametara raznih izračuna i to sve iskombinirati sa matplotlib-om za prikaz grafova etc.

 

Također nas možeš pitati ovdje na forumu kad zapneš s nečim ili na Python-HR grupi.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.4.2014 22:57 (Black Deus Typhon).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u inženjerske svrhe

Hvala svima na odgovorima.

@Black Deus Typhon, baš je u vremenu i stvar, u većini slučajeva mi je vrijeme limitirajući faktor. Ali svakako ću probati s tim.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice