Razlika, c++ i visual basic

poruka: 48
|
čitano: 15.815
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Razlika, c++ i visual basic

Istina, buducnost je najvjerojatnije u Managed programskim jezicima, onima koji kod kompajliraju prvo u bytecode (java, .net). Cak MS ima i experimentalni OS koji je vecim djelom pisan u managed C#. Samo neke core rutine za upravljanje proc. registrima i memorijom su u c-u.

 

Citajuci blogove, uvidio sam da vani informaticke firme znaju dosta zahtjevati osnovno poznavanje rada u c++, iako se sam posao radi u npr c#, cisto iz razloga da se razumije rad sa pointerima (reference u .netu i javi), stackom i heapom. Kazu da to dosta utjece na kvalitetu programera odnosno koda koji pise...

Ali tamo na bilo kojem informatickom fakultetu pisu svoje kompajlere i slicna cuda, sto kod nas mozes nauciti samo na FERu (valjda?).

"A developer is a machine that converts coffee into code"
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 16:50 (hudo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Razlika, c++ i visual basic

Nisam baš nigdje vidio da itko piše svoj compiler, a položio sam sva programiranja na FERu i radim na jednom drugom tehničkom faksu... No rad sa strukturama podataka, pointerima, stackom i sl., se traži radi poznavanja algoritama i postupaka. Nije isto kada netko primjerice nezna napisati odgovarajući algoritam za sortiranje ili metodu binarnog pretraživanja, pa nešto petlja svoje. Takav code je nemoguće održavati, a pogotovo u timskom radu.

 

Usto, time se vidi koliko je netko usvojio osnovne principe programiranja koje se i dan danas koriste kod programiranja raznih uređaja i sl. Primjerice, stog i red se interno koriste kod mnoštva operacija s prioritetima -printeri i sl.. Danas nije bitno samo znati napisati program, već to napraviti tako da je razumljivo i kada ga treba održavati, i to od strane drugih osoba.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Razlika, c++ i visual basic

Mislim da poznavanje algoritma quick sorta (npr.) nije stvar zbog kojega treba uciti c++, jer su algoritmi (u OOP popularno zvani design patterni) isti u svim programskim jezicima. Poznajem dosta java/.net programera, i mogu reci da malo tko poznaje razliku izmedzu heapa i stacka i kako se pojedini od njih koristi kod svakodnevnog programiranja u tim "visim" (managed) jezicima. Zbog toga je predzanje c++ dobro i korisno. Primjer u c# bi bio Struc vs Class tipovi podataka! Pa kada netko mora instacirati tisucu klasa zbog potrebe nekog racunanja, sjetit ce se da se Struc alocira direktno na stacku i ne radi referencu/pointer na heap, i spasiti ce se od moguceg out of memory problema.

Sto se tice pisanja svog compilera, odnosno programskog jezika, mislio sam da se to radi i kod nas. Kolega sa posla je zavrsio Computer Science u USA (nije MIT ili slicno), i kaze da je pisanje svog jezika i compilera normalna stvar na njihovim fakultetima...

 

"A developer is a machine that converts coffee into code"
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Razlika, c++ i visual basic

Mene su na više razgovora za posao pitali isključivo poznavanje algoritama tj. njihovu složenost, načine optimizacije i sl. A ovo za compiler.. nikad čuo da se takvo što radi na nekom faksu. No opet, Amerika je druga priča. Tko zna kakav je kod njih nastavni plan i program.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 21:12 (Tracer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Ja sam na FER-u imao u sklopu vjezbi izradu cijelog programskog jezika.  Bili smo podjeljeni u timove i svaki je morao osmisliti svoj programski jezik.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
dado2202 kaže...
Čak je i dolaskom 1.6 verzije JAVE, brzina izvršavanja JAVA koda jako blizu C++. U nekim segmentima je čak i brža.

Ovo je jedna od boljih do sada. Na svim iole boljim natjecanjima u programiranju, zbog JAVA-ine brzine (citaj: sporosti) povecavaju se vremenska ogranicenja ili se vrijeme izvrsavanja programa u JAVA-i dijeli nekim faktorom. Na primjer, na USACO-u (americkoj olimpijadi) JAVA dobija 1.7 puta vise vremena po primjeru.

 

A sto se tice garbage collectiona, ne znam kakva je sitaucija kad "dovuces" misem komponentu, ali znam da kad sam pises ono sto ti treba, da se treba paziti jedino kad se koriste pointeri jer je razlika izmedju operatora delete i delete[] velika, a kompiler se ne zali... Ipak, ako malo razmislis kad pises garbage collection, nece ti se desiti memory leak, jer je sve savrseno logicno.

 

Koliko se sjecam Borlanda, zadnja verzija koju sam imao nije podrzavala STL, dakle obicno je sr**e.

S štovanjem, brahle!
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Neznam koji to Borland nije podržavao STL čim je bio uveden tako da je prije "sr**e" to što ti pričaš nego nešto drugo. Štoviše, osim STL-a Borland C++ Builder 2009 podržava i C++0x standard.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.1.2009 22:57 (Tracer).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Rekoh da onaj zadnji koji sam imao (a to je bio Borland C++BuilderX), sigurno nije imao STL. Za dalje ne znam. A njega sam dobio sredinom 2005. SGI-ov STL je nastajao od 1994. A sto se tice novog standarda... Da je on gotov, bio bi C++09 ili C++08, a ne C++0x kako se i dalje zove... Postoji i sansa da bude C++10, s obzirom da se kasni s njime. Ovaj novi Borland mozda podrzava dio standarda (kao uglavnom i svaki drugi normalan compiler - recimo gcc podrzava vecinu stvari jos od technical reporta 1), ali da cijeli standard podrzava, sumnjam.

S štovanjem, brahle!
15 godina
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
brahle kaže...

Ovo je jedna od boljih do sada. Na svim iole boljim natjecanjima u programiranju, zbog JAVA-ine brzine (citaj: sporosti) povecavaju se vremenska ogranicenja ili se vrijeme izvrsavanja programa u JAVA-i dijeli nekim faktorom. Na primjer, na USACO-u (americkoj olimpijadi) JAVA dobija 1.7 puta vise vremena po primjeru.

 

A sto se tice garbage collectiona, ne znam kakva je sitaucija kad "dovuces" misem komponentu, ali znam da kad sam pises ono sto ti treba, da se treba paziti jedino kad se koriste pointeri jer je razlika izmedju operatora delete i delete[] velika, a kompiler se ne zali... Ipak, ako malo razmislis kad pises garbage collection, nece ti se desiti memory leak, jer je sve savrseno logicno.

 

Koliko se sjecam Borlanda, zadnja verzija koju sam imao nije podrzavala STL, dakle obicno je sr**e.

Ajde neda mi se svađati opet, ali evo. A dobivanje na vremenu pretpostavljam da je zbog "boot time" koji ima Java(i svaki interpretirani jezik)... Nakon toga brzina izvršavanje je ista, u nekim trenucima je Java brža.

"Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way." Charles Bukowski
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
brahle kaže...

Rekoh da onaj zadnji koji sam imao (a to je bio Borland C++BuilderX), sigurno nije imao STL. Za dalje ne znam. A njega sam dobio sredinom 2005. SGI-ov STL je nastajao od 1994. A sto se tice novog standarda... Da je on gotov, bio bi C++09 ili C++08, a ne C++0x kako se i dalje zove... Postoji i sansa da bude C++10, s obzirom da se kasni s njime. Ovaj novi Borland mozda podrzava dio standarda (kao uglavnom i svaki drugi normalan compiler - recimo gcc podrzava vecinu stvari jos od technical reporta 1), ali da cijeli standard podrzava, sumnjam.

 Poprilično si siguran za nešto što nije istina. Evo, malo bolje pogledaj pa ćeš vidjeti čak i tutorijale za STL pomoću C++ BuilderX-a:



15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Na linkovima koje si dao lijepo pise ovo:

The examples I will present were compiled with
MinGW GNU C++ 3.4.0 (release candidate)
Intel 8.0
Microsoft Visual Studio.Net 2003 (VC 7.1)
Microsoft Visual Studio.Net 2005 Beta (VC 8)
Comeau C/C++ 4.3.2

Na popisu nema Borladnovog compilera. BuilderX je samo IDE, kao sto je to i Visual Studio, Emacs, Vi...
Sto se brzina tice, to sve ovisi kojim se opcijama kompilira... Znam da je JAVA-in optimizer odlican (moze detektirati i dummy-loopove), ali isto tako znam da je vjerojatno da ce kod koji radi istu stvar u vecini slucajeva biti brzi ako je napisan u C++-u nego u JAVA-i. Isto tako znam da je normalno da JAVA ponekad postize bolja vremena od C++-a, pa pobogu, i qBASIC je u nekim stvarima ekstremno brz!
Ugl... vratimo se on-topic. Ako hoces nauciti programirati i pravi "computer science", onda nauci c++ i to jezik samo kao podlogu algoritmima - da ih mozes "isprobati". Ako pak hoces napraviti nesto "drustveno korisno" i to odmah, naci Visual Basic. Odredi sto hoces i time se vodi...

 

 

S štovanjem, brahle!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

...i dalje mislim da Borland nema previše dugoročne budućnosti.....off topic..
...a slažem se da ako baš želi autor hvatati se u koštac s c++-om tad neka odvoji više vremena a malo manje za
Basic ....

Private
15 godina
protjeran
offline
Razlika, c++ i visual basic

Ako se pogleda nekakva vremenska skala C++ Builder 6 (2002.g) je stariji od C++ BuilderX-a (2003.g), a verzija 6 ima podršku za STL, pa mi je to sve nekako sumnjivo. No opet, nisam upoznat s razlozima odustajanja od C++ BuilderX-a, jer su ga čak stavili i kao besplatnog. Vjerovatno ga i jesu uskratili za mnoštvo stvari jer u kopiji koju sam ja imao nije bilo niti bilo kakve windows biblioteke. Stoga, može biti da je tek riječ o nekoj okržljajoj i nepotpunoj verziji IDE-a i compilera koji je išao uz njega.

 

A Borland je ionako propao ako ćemo govoriti o njemu kao tvrtci, dok razvojna okruženja su i dalje "živa" i sada ih proizvodi Codegear, a ta tvrtka je daleko od propasti i financijske nesigurnosti koju je imao Borland. Štoviše, sada mnoštvo tvrtki radi i podržava ta razvojna okruženja, a njihov broj je nedavno prešao i preko 50. Stoga, svakako da će ta razvojna okruženja biti samo kvalitetnija i kvalitetnija, a i sam C++ Builder 2009 dovoljno govori o tome. Zapravo, C++ Builder 2009 je u usporedbi s ostalim C++ IDE-ima definitivno najjednostavniji, najbrži i tehnološki najnoviji, i u tom pogledu nema konkurenciju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2009 1:25 (Tracer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Razlika, c++ i visual basic

Bilo bi lijepo od CodeGeara da izda neku free verziju IDEa ^^

 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Koliko sam čuo radi se na tome. Biti će nešto u stilu Turbo C++ Express-a.

16 godina
neaktivan
offline
Razlika, c++ i visual basic

Super :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Razlika, c++ i visual basic

eo bok ja sam veoma svježi početnik u programiranju (neam dume xD)

sad samo me zanima koji je jednostavniji program c++ il visual basic

ili ima nešto još jednostavnije što je onako super za početnike hvala unaprijed

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Pročitaj ovu temu od početka do kraja i sve će ti biti jasno.
Ovisi čega se primiš , samo volja!!

Private
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice