Visual Basic i MS Access

poruka: 16
|
čitano: 8.488
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Visual Basic i MS Access

Imam mali problem sa Visual Basicom. Napravio sam aplikaciju koja može mijenjati unose u bazi, dodavati ili oduzimati proizvode sa zaliha. Sa lokalnom bazom to radi odlično (ili ako je baza u mapi sa aplikacijom, isto radi) ali ja želim da pristupa bazi na internetu. Imam drugi komp na kojem je instaliran IIS i SQL 2005 Express i sad to nikako nemogu natjerati da radi. Preko browsera se može do baze (http://ipadresa/imebaze.mdb) ali kroz aplikaciju u Visual Basicu nikako. SQL je instaliran i sad neznam kako natjerati to da radi.

 

EDIT: SQL server napravljen, baza je prebačena u njega i zove se ProizvodiSQL1. Kako sad tome pristupiti kroz database connection? Što god pokušao, ne ide. Nikako nemogu napraviti vezu na tu bazu.

Stick to the shadows....
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.8.2009 21:30 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Visual Basic i MS Access

Jel ovo pitanje neka šala ili? Ne možeš zato što ja sada recimo ne mogu uređivati tvoje dokumente na računalu bez da ne napravim nešto ilegalno - uz uvjet da stvarno znam dosta toga.

Preporučam rundimentarnu ASP aplikaciju - nebi trebalo biti problem.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Visual Basic i MS Access

skonvertiaj tu access bazu u SQL i stavi je na stroj. Na koji nacin si mislio preko neta alterati polja u  access bazi? To bi znacilo da ti bilo tko moze pisati po bazi/ serveru. Znaci, convert baze u SQL,  connection string mozes nac na http://www.connectionstrings.com/sql-server-2005 . Usput, da bi ti radilo spajanje na tu bazu, moras enableati spajanje sa drugih ip-eva na sql stroj, tj, allowat remote konekcije na sql stroj. Ako zapnes negdje, pisi...

Danas sam neodlučan, ili nisam?
15 godina
odjavljen
offline
Visual Basic i MS Access

Ovako... Da malo pojasnim. Napravio sam bazu podataka u Accessu i Upsizing wizardom sam prebacio tu bazu na SQL 2005 Server Express. Ta baza se sad na serveru zove ProizvodiSQL1. Zatim sam napravio klijentsku aplikaciju u Visual Basicu s kojom bi pristupao toj bazi. Lokalno je to savršeno radilo - baza je na C: disku i aplikacija može dodavati proizvode, +/- na zalihama, može gledati stanje i slično. E sad, ja želim da ta klijentska aplikacija pristupa bazi preko interneta. Znači, korisnik pokrene aplikaciju i ona se spoji na zadani SQL Server i mijenja tu bazu proizvodi kao da se nalazi na klijentovom računalu. Ako još treba nešo pojasniti, samo pitajte. Ja sam zapeo u Data Source Configuration wizardu - nikako ne mogu napraviti konekciju premo tom SQL serveru/bazi (imam IP adresu servera i korisničko ime/password. kako napraviti tu konekciju?

Stick to the shadows....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Visual Basic i MS Access
Data Source=myServerAddress;Initial Catalog=myDataBase;User Id=myUsername;Password=myPassword;


Danas sam neodlučan, ili nisam?
16 godina
offline
Visual Basic i MS Access

1. moras ispravno kreirati connection string na bazu. On mora sadrzavati adresu servera, naziv baze i korisnicko ime i lozinku.

2. baza mora imati omogucen pristup preko http-a (unutar surface area configuration, enablati Local and Remote connection)

3. firewall mora propustati portove od baze (obicno 1433)

Na serveru gdje je baza ne treba ti IIS.

 

Kada napravis toce 2 i 3 na serveru, sa klijenta se probaj spojiti na bazu pomocu sql server management studia. Ako radi s njime, onda bi trebalo raditi i iz aplikacije.

Smith & Wesson - the original "point and click" interface | http://twitter.com/hhrvoje
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Visual Basic i MS Access

greška u koracima, tj. redosljedu, jer je prvo napravio testnu app, pa onda prebacio na sql. (ili sam sqlS. nije dobro konfiguiran)

Ako je SQLserver ispravno konfiguriran, započni novi projekt, odaberi source .. SQL(tu je razlika s prvim projektom jer je išao na lokalnu bazu), i to je to (connect je automatski u kodu). Naravno vidjeti i otvorene portove za izlaz iz loc.mreže.

 

- malo sam zahrđao, pa savjete treba uzeti kao ''maybe..''..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
RE: Visual Basic i MS Access
slepix kaže...
Data Source=myServerAddress;Initial Catalog=myDataBase;User Id=myUsername;Password=myPassword;


izgledalo bi ovako: Data Source=xxx.xxx.xxx.xxx./SQLSERVER/;Initial Catalog=ProizvodiSQL1;User Id=korisnik;Password=lozinka;

hudo kaže...

1. moras ispravno kreirati connection string na bazu. On mora sadrzavati adresu servera, naziv baze i korisnicko ime i lozinku.

2. baza mora imati omogucen pristup preko http-a (unutar surface area configuration, enablati Local and Remote connection)

3. firewall mora propustati portove od baze (obicno 1433)

Na serveru gdje je baza ne treba ti IIS.

 

Kada napravis toce 2 i 3 na serveru, sa klijenta se probaj spojiti na bazu pomocu sql server management studia. Ako radi s njime, onda bi trebalo raditi i iz aplikacije.

1. Je li gornji connection string ispravan?

2. Uključeno je TCP/IP i named pipes kod remote connections

3. Port je 1433 ali ZoneAlarm ne da da se konfiguriraju portovi - samo pojedinačni programi i servisi - pustio sam SQL browser service exe i SQL server Windows NT. Nadam se da je to to.

 

I neće nikako. Lokalno se spaja na server, od klijenta nikako. Sutra ću sve reinstalirati. Hvala svima na pomoći.

 

EDIT: ihush, hvala i tebi. Može biti da je i u tome problem. Reinstalirat ću SQL Server i aplikaciju ću napisati ispočetka (ništa strašno, par formi - ionako je cijeli projekt isprobavanje mogućnosti SQL servera i pripreme za pisanje završnog rada dogodine).

 

Stick to the shadows....
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.8.2009 22:29 (Sum_of_all_fears).
16 godina
offline
Visual Basic i MS Access

Kod sql expressa nemas username i password, nego probaj sa integrated security.

 

U Visual studiu kada dodajes novi connection unutar server exlorera, imas za odabrati server, bazu i tip autentifikacije (kod sql express mislim da mora biti win auth, ali nisam 100% siguran). Kada to sve odaberes i kliknes Advanced, u prozoru koji se otvori na dnu pise cijeli connection string. Meni to ovako izgleda:

Data Source=hudopc\sqlexpress;Initial Catalog=Northwind;Integrated Security=True

 

Smith & Wesson - the original "point and click" interface | http://twitter.com/hhrvoje
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Visual Basic i MS Access

Ne slušaj ga - ima user authorisation samo po defaultu nije uključen. Kako će napraviti Win autorizaciju s remote stroja? Pa to je veći pakao od toga da ga natjeraš da server predstavi kao web servis.

Dakle onako kako si napisao štima s time da otvoriš svojstva servera i omogućiš dual login : windows authentificated i user login.

 

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143705%28SQL.90%29.aspx

16 godina
offline
Visual Basic i MS Access

Ja uredno radim win auth na sql server...

Neka proba sa oboje, ali glavno da u sql serveru omoguci logiranje sa remote masine, to je najvaznije.

Smith & Wesson - the original "point and click" interface | http://twitter.com/hhrvoje
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Visual Basic i MS Access
nego..jedno glupo pitanje, jel imat ti kreiranog usera na tom sql stroju na koji se zelis spajat. Taj user dodan kao db owner, itd?....

win auth uredno radi ako se sql vrti na stroju na kojem razvijas app. Ako se SQL server vrti na nekom drugom stroju, onda moras koristiti username i password, tj. sql server login.
Danas sam neodlučan, ili nisam?
15 godina
odjavljen
offline
Visual Basic i MS Access

OK.... Reinstalirao sam server i ponovo ga podesio. Sad je moguće spojiti se na njega na razne načine - sa kompa di je server (SQL Server Managment studio) - može local server i može preko Ip adrese servera (može Windows autentifikacija i SQL server autentifikacija). Drugi komp u mreži isto može do servera preko njegove IP adrese (koristi se SQL Server autentifikacija). To je sve ok i radi.

 

Sad idemo na problem. Kako natjerati klijentsku aplikaciju da se spoji na server. U Data - Add new data source izborniku u Visual Basicu 2008 nude se samo mogućnosti spajanja na lokalne baze a ne na remote baze negdje na internetu. Da malo pojasnim - moja aplikacija se mora spojiti na SQL server na internetu (taj server je hostan na mom drugom kompu u lokalnoj mreži, koji je potpuno podešen, baza je prebačena na njega upsizing wizardom i moguće je spojiti se na server managmet studijem). Add data souce wizard nikako ne pomaže. Koji bi bio drugi način da se prevari wizard i da se spojim na remote bazu? Sa onim gore stringovima nikako ne uspijevam ništa napraviti. Koristi se SQL Server autentifikacija. Ima netko ideju?

 

EDIT: dodan je user i on ima max ovlasti - sysadmin, dskadmin, db owner...

Stick to the shadows....
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.8.2009 15:17 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Visual Basic i MS Access

-moraš dinamički kreirati data kontrole, jer connect koji dolazi tek nakon logina ih spriječava, tj, design time kontrole nemogu biti spojene (jer im nedostaje connect).

Par načina, kreiraš formu na kojoj je sve napravljeno (več si napravio), napraviš 'main' formu koja radi konekciju i pokreće novu (dim new formX as form1..) uz prosljeđivanje podataka za data kontrolu ili dimenzioniraš samu kontrolu, postupak je isti..

Ili provjeri kako stoje .net ili neke novije data kontrole... možda imaju tu mogućnost (a ja nisam baš u toku..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Visual Basic i MS Access

Evo što sam našao:

 

Visual web developer can connect to an instance of a database while C# and VB Express can only connect to a database file.  This is by design since with web development you typically would migrate to a hosted solution with a remote database instance

 

Ako sam ja dobro shvatio, VB Express se ne može spojiti na remote bazu nego samo na file? Kako sad izvesti to na kraju. Ponavljam - klijentska aplikacija se mora spojiti na remote bazu (imam IP adresu i login podatke - koristi se SQL Server login).

 

Add data source wizard je niškoristi - ne daje mogućnost spajanja na remote SQL server (ili ja nisam našao?). Jel postoji kakva kontrola koja bi to omogućila (nešto tipa ODBC connection ali za SQL)?

 

EDIT. tipfeleri

Stick to the shadows....
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.8.2009 15:44 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Visual Basic i MS Access

evo jedan primjer code-a i jedan

za visual... mislim da unutar njegovih primjera/helpa možeš lakše pronaći traženi primjer nego ovako na netu...

-problem je samo u timingu, tj. dok se ne ulogiraš u runtimeu, nema connecta na data kontroli iz designtimea, dok sama data kontrola ne dozvoljava izmjenu sourcea nakon kreiranja. Možda neka druga kontrola, kao flexigrid.. ali je uvijek neki drugi problem, npr, samo za read. Zato se to sve (nekad) radilo dinamičkim (u runtime) kreiranjem kontrole. Možeš vidjeti u code primjeru, oni koriste naredbe (next), jer su data kontrole uvijek bile ograničene, pogotovo za kontrolu (greške/tipfeller/slučajni unos)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice