Grmljavina i par mrtvih uređaja

poruka: 13
|
čitano: 5.908
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Grmljavina i par mrtvih uređaja

Pozdrav,

 

Danas ustvari jučer u noć sam imao manju avanturu u kući.

 

Došlo je grmljavina a s njom i par standardnih poslova. Trčanje po kući i isključivanje svih uređaja. (naravno nisu na svima zaštite od prenapona)

Danas ujutro se probudim te provjeravam što je crklo. Sav sretan da je sve uredu osim ormarića u kupaonici na kojem je izgorio prekidača od žarulje. Sav sretan ukopčam ja komp kad ono. Koji k. ne radi net.

 

Pogledam ja na ruter na kućištu kad ono ne radi ruter. Sav lud odem ja tavan da provjerim glavni Iskon ruter i još jedan kojega imam za wlan. Iskon ne radi a ovaj od wlana svijetli zeleno samo power ledica a sve ostalo nula bodova.

 

Nakon detaljne analize sam popizdio jer mi je sve krepalo izgleda.

SVI ruteri su bili ištekani iz struje. Ali sam zaboravio ištekati telefonsku liniju koja je dolazila na ZYXEL od iskona.

 

Moja pretpostavka što se dogodilo.

Po tel. liniji je došla struja lupila u ZYXEL koji je preko LAN  1 bio spojen s DSL portom na ASUSU te preko LAN 3 na ISKON TV.

  • ZXYEL je umro
  • ASUS je umro
  • ISKON TV je valjda živ (sliku na TV daje ali nema programa jer mi nisu još došli iz Iskona)

Na ASUS je bio spojeni TP-LINK preko LAN 4 porta te moj PC preko LAN 1 porta.

  • TP-LINK je umro (svijetli power lampica ali ne daje nikakve znakove života)
  • Moj PC je preživio

NA TP-LINK je bio spojen preko LAN 3 porta PC od mojeg brata koji je isto tako umro.

 

U privitku je ukratko shema spojenih uređaja jer je ovo gore možda malo teže za shvatiti. 

 

Moj veliki misterij je sada.

 

Ako je i došlo preko telefonske linije te ako je i ZYXEL krepao kako je moguće da je od ZXYELa pa do ASUSA došlo preko DSL porta ubilo ASUS a ISKON TV poštedilo.

 

Ako je i do ASUSA došlo kako je prošlo preko LAN porta na TP-LINK kojega je isto ubilo a moj PC preko drugog porta preskočilo.

 

Isto tako treći skok koji se dogodio od TP-LINKA na PC od mojeg brata kojega je isto ubilo.

 

 Razumio bi da je sve bilo u struji pa pošto je sve pod strujom portovi su radili pa se lako moglo dogoditi tako nešto ali ovo je sve bilo ištekano te se to dogodilo na svim uređajima bez struje.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2016 0:35 (Xlich).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja

U stvari, nije ovo nikakav misterij.

Prenapon (očito prilično velik) se pojavio na dolaznoj parici i otišao preko svih tih uređaja u zemlju. Nažalost, u tvom slučaju taj cijeli lanac je bio u tom trenutku linija najmanjeg otpora. Nebitno je što uređaji nisu bili aktivni (odnosno uključeni na napajanje), galvanska veza je postojala.

KaeR
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2016 7:17 (KaeR).
16 godina
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja
Xlich kaže...

Moj veliki misterij je sada.

 

Kao što KaeR kaže, nije to nikakav misterij, dapače.

Ono što me čudi je da nisi to odspojio, ako već sve ostalo odspajaš. Prenapon je najčešće izražen baš na tim telekom paricama.

Imaš li kvalitetno uzemljenje u kući?

10 godina
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja

Kad dođe novi Zyxel od Iskona spoji sve pa onda probaj što je otišlo...mislim da će biti toga manje a nebi bilo loše provjeriti ispravnost adaptera napajanja ( provjeri bar napon multimetrom).

Inače sve mrežne utičnice na uređajima ruterima, mrežnim karticama itd. imaju spoj sa odvojnim transformatorom min. 1500V izolacije tako da su galvanski odvojeni.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja
Old Iggy kaže...
Xlich kaže...

Moj veliki misterij je sada.

 

Kao što KaeR kaže, nije to nikakav misterij, dapače.

Ono što me čudi je da nisi to odspojio, ako već sve ostalo odspajaš. Prenapon je najčešće izražen baš na tim telekom paricama.

Imaš li kvalitetno uzemljenje u kući?

 

Da znam da nije neki misterij ali ja nikako da shvatim kako je moguče da uređaj nema nekakvu zaštitu od preopterečenje baš u ovakvim slučajevima koja bi spržila samo taj uređaj a ne da to preopterečenje pošalje po svim portovima koji ima na sebi. 

 

 

AF139 kaže...

Kad dođe novi Zyxel od Iskona spoji sve pa onda probaj što je otišlo...mislim da će biti toga manje a nebi bilo loše provjeriti ispravnost adaptera napajanja ( provjeri bar napon multimetrom).

Inače sve mrežne utičnice na uređajima ruterima, mrežnim karticama itd. imaju spoj sa odvojnim transformatorom min. 1500V izolacije tako da su galvanski odvojeni.

 

Došao jučer novi ruter. I nakon postavljanja sam dobio još dva iznenađenja.

 

Moj PC ne radi - tj mrežna kartica ne radi. PC ju uredovno prepozna i sve ali na njoj nema nikakvih znakova života s lampicama. 

 

Iskon TV - radi ali ne prima nikakve signale od rutera. Lampica na ruteru stalno treperi ali TV se ne miče iz onog boot prozora. (sada čekam tehničara ponovo)

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2016 23:02 (Xlich).
15 godina
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja
Xlich kaže...

 

Da znam da nije neki misterij ali ja nikako da shvatim kako je moguče da uređaj nema nekakvu zaštitu od preopterečenje baš u ovakvim slučajevima koja bi spržila samo taj uređaj a ne da to preopterečenje pošalje po svim portovima koji ima na sebi. 

 

 

 

Uređaj ništa nije poslao - ulazni prenapon je jednostavno bio dovoljno velik (možda čak i nekoliko kV) da preskoči dalje (i kroz odvojne transformatore ako su uopće u svim tim uređajima i postojali) - tu tezu potvrđuje sam broj oštećenih uređaja. Pitanje je da li bi to uspjeli svladati i odvodnici prenapona (varistori i slično) koji su možda i bili tvornički stavljeni na LAN portove u tim uređajima. Zato i je najbolje isključiti sve fizički u takvim ekstremnijim slučajevima jer nekad ni prenaponske zaštite nisu u stanju spasiti sve.

KaeR
16 godina
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja
Xlich kaže...
Old Iggy kaže...

Kao što KaeR kaže, nije to nikakav misterij, dapače.

Ono što me čudi je da nisi to odspojio, ako već sve ostalo odspajaš. Prenapon je najčešće izražen baš na tim telekom paricama.

Imaš li kvalitetno uzemljenje u kući?

 

Da znam da nije neki misterij ali ja nikako da shvatim kako je moguče da uređaj nema nekakvu zaštitu od preopterečenje baš u ovakvim slučajevima koja bi spržila samo taj uređaj a ne da to preopterečenje pošalje po svim portovima koji ima na sebi.

Ta zaštita ima svoju cijenu. S druge strane, to su masovno rađeni uređaji za sitnu lovu i očekivati da služe i takvoj zaštiti je malo previše.

Na stranu što se izbjegava povlačenje zračnih vodova upravo iz tih razloga.

Lakše je staviti prenaponsku zaštitu koja će filtrirati većinu stvari, ali ni ona nije 100% pouzdana. Zato sam i pitao imaš li dobro uzemljenje.

8 godina
neaktivan
offline
Grmljavina i par mrtvih uređaja
Vidi to mi je se desilo više puta 2005, riješenje UPS i prednaponska zaštita za cca 700 kn imaš solidno riješenje,uštekaš main žicu od telefona u ups ili zaštitu pošto je ona glavni uzrok problema,
preko klasične strujne utičnice nije se dešavalo nikakvo sranje, mjereno pod opterećenjem i grmljavinom, ali i tu za svaki slučaj stoji solidna zaštita.
Prvo nabavi jednu za telefonsku koju štekaš direktno u ruter, to je izvor svih zala.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja

Nedavno sam dobio na popravak UPS sa priključcima RJ11 za zaštitu , otvorim i vidim trafo OK, pločica sa releima i mosfetima ok a vertikalna pločica koja je paralelna sa zadnjim priključcima za ulaz/izlaz 220v  na kojoj su 3 čipseta i dosta sitniša koja je 1cm odmaknuta od  male pločice sa zaštitom tel. linije sprženi vodovi pločice baš nasuprot.

Dakle preskočilo taj 1cm , bar da su ubacili plastiku između

Ovako je za baciti UPS ( spasio sam akumulator, trafo, mosfete ) a na PC je izgleda crko  taj odvojni trafo na mrežnom priključku pa sad koristi neku PCI mrežnu iako ova onboard prima drajvere kao da je sve ok ali neradi . Ona mala pločica sa 2xRJ11 na ups-u  na priključcima je sva zacrnila i tri varistora na njoj nisu pomogla.

Znači ako je jači udar badava sva zaštita

15 godina
neaktivan
offline
Grmljavina i par mrtvih uređaja

Imao sam sličan slučaj u firmi. Grom je udario negdje dalje, ali vjerojatno je došlo do prenapona ili elektromagnetnog impulsa i sve što je spojeno bilo na mrežu je 

uništeno ili oštečeno. Znači, sve je jasno. Imamo nadzemni telefonski kabel i mrežu, te su vrlo podložni udaru groma. Uzput bih spomenuo da isključivanje svih vodova koji idu u računalo je jedino sigurno od udara groma. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2016 23:30 (Mac_os).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja
Mac_os kaže...

Imao sam sličan slučaj u firmi. Grom je udario negdje dalje,ali vjerojatno je došlo do prenapona ili elektromagnetnog impulsa i sve što je spojeno bilo na mrežu je 

uništeno ili oštečeno. Znači, sve je jasno. Imamo nadzemni telefonski kabel i mrežu, te su vrlo podložni udaru groma.Uzput bih spomenuo da isključivanje svih vodova koji idu u računalo je jedino sigurno od udara groma. 

Pa tak to ide da prenapon gazi komponente, ali to u praksi uopče i nisu ekstremno veliki naponi ili točnije viši prenaponski strujni val.Udar groma recimo dva kilometra od firme dosta ti je da do tebe dođe recimo "samo 300-350V", i više nego dovoljno da potamani svu elektroniku koja nema nikakve kvalitetne prenaponske zaštite.

 

 http://www.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/grom-posljedice/102421.aspx?page=0&jumpto=1977879&sort=asc&view=flat

 

Isključivanje uređaja iz mreže, to moš izvest samo u idealnoj situaciji sve ostalo jednostavno ne dolazi u obzir.Ako se sprema veče nevrjeme, oče li recimo Lidl ili Kaufland ugasit cjeli dučan i isključit sve iz mreže taman posla malo morgen.Zna se kako to ide jel, glavna računala su ionako stalno spojena preko kvalitetnih UPS uređaja+Backup podataka to je najvažnije. Sve ostalo kako ispadne, nema tu neke druge opcije dođe grmljavina pa eto da vidimo kak če to na kraju završit.

 

Pogledaj ovaj dolnji slučaj, dakle vrlo realna situacija udar groma u krov kuče a ne negdje u blizini.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/grom-udario-pc/190560.aspx?page=0&jumpto=3732222&sort=asc&view=flat

 

 

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2016 0:07 (rambox).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja

Ja lamram o privatnim kućama. Lidl i ini centri imaju i adekvatnu gromobransku zaštitu. Koja je između ostalog i atestirana i predviđena projektom. Vjerojatno su ti centri i osigurani od takvih incidenata, privatne kuće mislim možda i nisu. Ups je solidna zaštita, ali što napraviti na selu kada grom udari u blizini i prenapon premosti i ups-ove. Dakle, utikač van iz utičnice...

15 godina
online
Re: Grmljavina i par mrtvih uređaja
Mac_os kaže...

..Dakle, utikač van iz utičnice...

 nije utičnica problem.. (bilo bi dobro da je struja kvalitetno izvedena, uzemljena, nije ni višak UPS ali ne može pomoći kod direktnog udara, fejk reklame) nego linija (daleko veći).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice