Hlađenje računala ljeti

poruka: 5
|
čitano: 1.606
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Hlađenje računala ljeti

Imam problem s PC-em. u prostoriji je koja je ljeti dosta topla i evo već 2-3 tjedna imam problema s računalom. kroz 10ak minuta rada se pregrije i ugasi. pošto mi je klima na drugom kraju stana nema šanse da to riješim na taj način.

 

Kako ohladiti računalo? Imate li kakvu ideju?  Naravno uzimam u obzir da nije u pitanju toliko sam sistem hlađenja na računalu koliko uvjeti u prostoriji. Jer pretpostavljam da je puno teže rashladiti komponente zrakom koji je na temperaturi 26-27 nego s onim ispod klime od 22.

Imate neki dobar savjet kako uz malo ulaganja riješiti problem?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hlađenje računala ljeti

Za početak, provjeri u kakvom su stanju hladnjaci procesora i grafičke kartice (pretpostavljam da se radi o stolnom računalu) - po potrebi očisti ih temeljito od prašine. Ovisno o starosti računala, možda je potrebno i promijeniti termovodljivu pastu na hladnjaku procesora.

Ako je kućište dosta malo, može pomoći i dodavanje ventilatora koji bi izbacivao topli zrak sa stražnje strane van i (ovisno o mogućnosti montaže tj kućištu) jednog s prednje strane (ili bočne, ovisno o kućištu) koji će upuhivati hladan zrak u kućište. Također, ako kabeli nisu posloženi, probaj ih tako posložiti da što manje smetaju protoku zraka.

Ako je sve u redu, temperature ambijenta od 30+ °C ne stvaraju nikakve probleme (takvu situaciju imam recimo ja po ljetu - nema klime).

KaeR
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.7.2015 11:10 (KaeR).
15 godina
offline
Hlađenje računala ljeti

nakon samo 10 min? svi ventilatori se vrte? nema lopata prašine unutra? vjerovatno više nema ništa paste između hlađenja i čipa na graf ili procesoru

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hlađenje računala ljeti
Harold kaže...

nakon samo 10 min? svi ventilatori se vrte? nema lopata prašine unutra? vjerovatno više nema ništa paste između hlađenja i čipa na graf ili procesoru

 ukoliko samo surfam i komp stoji na stand by onda radi ok ali kad startam recimo Adobe Premier u 10 minuta napajanje zagrije ko pećica i tup.... ugasi se.

Pokušat ću danas počistiti sve od prašine da vidim hoće biti kakve promjene

14 godina
neaktivan
offline
Re: Hlađenje računala ljeti

Ista stvar se dogodila jednom mom frendu. Srećom imao je rezevno pa smo ga stavili.

 

Dakle, vjerojatno ti ne radi ventilator u napajanju. Probaj vidjet prilikom paljenja da li se okreće.  A i ne znam kakvo imaš, ak ti je neko noname, moja ti je preporuka da što prije kupiš barem neko solidno.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice