Jako usporen laptop

poruka: 38
|
čitano: 11.667
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Jako usporen laptop

 Pozdrav društvo,molim Vas malo strčne pomoći.

Imam problem s laptopom  a nemam ideje što napraviti...

Radi se o Acer Aspire 5560G Laptopu,

 

Quad-core AMD procesor,

6 GB DDR3 RAM-a

grafička 1GB (AMD Radeon)

Hard 640 GB.

 

Što se tiče problema, radi jako usporeno, i kod gledanja filmova u bilo kojem od playera šteka video.

Pokušao sam sa raznim skeniranjem - nije pomoglo, nakon toga sam srušio Windows i dignuo nove gore (64),

ali isti problem se javlja i dalje, da spomenem da se i grije, ali ne pretjerano,

a termo pastu sam mjenjao i očistio ventilator prije nekih 7-8 mjeseci tako da nisam siguran dal bi to pomoglo.

 

Ako netko ima neki savjet bio bi mu jako zahvalan...

 

Unaprijed zahvaljujem. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jako usporen laptop
reinstaliraj sve drivere
battletag:MasnaKrvavic#2275
15 godina
offline
Re: Jako usporen laptop
dado16 kaže...
reinstaliraj sve drivere

 pa reko covik lipo da je stavio nove windowse pa tako i stime nove drivere

FC Barcelona
15 godina
offline
Jako usporen laptop

to ne znaci da je ispravno instalirao drivere... Kod mene ja takoder stekalo dok god nisam ispravne drivere instalirao od graficke.. Nekad neke verzije drivere jednostavno ne rade na laptopu

battletag:MasnaKrvavic#2275
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Jako usporen laptop

pa prvo bi onda tribalo se znati otkada se taj proplem javio.....znaci dali se odpocetka tako ponasa ili je to pocelo odjenom?

FC Barcelona
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Jako usporen laptop

Što se drivera tiče svi su instalirani pravilno, a njegovi su orginal (dobiveni na CD-u)

Tražio sam na netu update za iste ali ih nema,tako da ostaju ovi koji jesu... 

Ako nešto znači da spomenem, Windowsi se relativno sporije dižu,a nakon što se upali zvuk kasni nekih desetak sekundi...

kad idem otvoriti npr Google Chrome treba mu skoro minuta da ga otvori,nakon čega radi ajmo kazat "Normalno"

I ne događa se od početka, već je počelo s vremenom, ali ne pomaže ni dizanje novih Windowsa, ni antivirusi...

jednostavno nemam ideje... 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 20:19 (vranaxxx).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jako usporen laptop
aj provjeri hard disk da li ima bad sectora ili nest slicno, imas hdtune ili tako nesto
battletag:MasnaKrvavic#2275
14 godina
offline
Jako usporen laptop

Digni Linux live distru (Ubuntu ili Mint). Ako bude zezao pod Linux-om, nosi ga na servis.

Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Jako usporen laptop
Sa hardom sve u redu, barem tako hd tune kaže.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Jako usporen laptop
Ee o linuxu nisam ni razmisljao,ali valjalo bi pokusat.
E a sad muči me jel moguće da je spr zbog tog što se grije (ne pretjerano), dal bi imalo smisla mjenjat termo pastu?
15 godina
offline
Jako usporen laptop

pa rovjeri temperature se nekim programom....

FC Barcelona
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Jako usporen laptop

Od kada se pojavio problem? Da li je prije radio dobro? Što se dogodilo da je odjednom usporio?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Jako usporen laptop
Postepeno je počeo štekati, a što se dogodilo i ja bih volio znati... :-D
A što se tiče temperature, povišena je ali nije u max, ali nisam siguran dal bi zbog toga mogao štekat toliko...?
14 godina
offline
Jako usporen laptop

Jesi li siguran da je radijator hladnjaka čist i da se ventilator vrti? Ventilator zna biti začepljen prašinom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jako usporen laptop
daj uslikaj temperature.. ili pokreni speedfan pa screenshot nabaci
battletag:MasnaKrvavic#2275
14 godina
offline
Re: Jako usporen laptop

Najprije je sumnja hard disk, skini   "Hard Disk Sentinel", pa vidi što kaže.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Jako usporen laptop

Hvala svima ekipa na odgovorima...

Ivo454 instalirao sam Hard Disk Sentinel i kaže mi da je:

Performance 100%,

Health 18% (Bad)

i kao da ima 440 bad sectors.

Ali skinuo sam free verziju...

Znači hard je u banani?

 

14 godina
offline
Jako usporen laptop

Da. Kopiraj ono što je bitno i kupi novi disk.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Jako usporen laptop

Evo, htio bi se nadovezati na ovaj problem.

Moj problem nije u sporom laptopu, nego sporoj Win7 na desktop kompu. Pokušao sam sve i svašta i ne pada mi više na pamet gdje je problem.

 

Problem je ovaj:

Imam dva diska, na jednom su Linuxi, sve radi super.

Na drugom sam odnedavno stavio win7. Radilo je oke, bilo je brzo, i sad je ajmo reć, al testirao sam taj disk sa HDtune, i pokazuje par bad sectora i još neke errore, pa reku da napravim na ispravan disk frišku instalaciju. 

 

I tu kreće problem.

 

Imam par diskova koji mi stoje tu viška, svi neki od 80gb, sata i pata. Probam prvo na sata 80gb stavit sedmicu. Odem u hd tune i pokrenem testiranje, a dijagram skaće gore dolje, al više se drži oko 2mb/s, nego oko 80mb, oko kolko bi trebao sata disk čitat. I to na friškoj instalaciji, bez nekih pozadinskih programa, štoli već.. 

 

Posumnjam da je stvar možda u sata kablu, pa stavljam drugi kabel.. Al reko nemože biti kabel, kad je isti taj kabel bio na onom disku gdje sam već imao sedmicu, al rekoh da tamo ima bad sectora. AL za svaki slučaj ja probam drugi kabel. I opet isto.. čita 2mb/s ili skače gore dolje..

 

Mijenjam ja kabel od napajanja, opet isto.  Reku možda nešt sata kontroler na matičnoj ne radi.. Al reku kako, a onaj prvi disk s bad sectorom je čitao (a isto bio sata.) Čitam na internetu da je nekad problem ak je SATA II disk spojen na SATA I ploču, al gledam i vidim imam SATA II ploču i SATA II disk (il oboje jedinicu, nebitno sad, al uglavnom kompatibilno).

 

Oke, pa ajd recimo da je ipak stvar u disku, pa stavljam ja drugi disk.. ovaj put pata. Zaboravih reći da sam prije instalacije diskove prek linuxa provjeraval jel ima kakvu grešku, i linux kaže sve 5. Pa krenem s instalacijom sedmice na pata disk. Opet provjeravam s HD tune, i opet čita 2mb/s il 5mb/s..

 

Reku, pa u čemu je problem. U linuxu čita normalno, 60 -80mb/s, u win čita jedva 2 i skače gore dolje. Testiram i prek windowsa kak čita onaj disk gdje su linuxi, a njega čita normalno. 

 

Kabeli nisu, diskovi nisu, ne mogu bit, 3 ispravna diska provjerim i svakog na kojeg instaliram sedmicu čita sporo.. Jedino onog sata sa bad sectorom čita oke.,, IAKO i tamo nekad skoči dolje do 2mb/s al jako kratko, tak da u usporedbi s ostalim diskovima ajmo reć da čita najbrže... iako to najbrže dok otvaram foldere, web i slično nije onako brzo kako bi trebalo biti. Otvara my computer prek 5 sekundi. DOk onaj s bad sectorom pola sekunde.,

 

A prije sedmice, imao sam xp na pata disku nekih 3-4 godine, i u zadnje pola godine se počelo javljat ta frka sa čitanjem 2mb/s. I onda odjednom se taj problem sam od sebe riješio, čitao je dalje sve normalno. Gledam s HDtune, nema errora, bad sectora, sve čisto...  I DMA je uključen.

 

Očito je problem u nečem tolkko jednostavnom, a ja se mučim tu već mjesec dana da nemam pojma u čemu je stvar.

Ak nešt nije bilo jasno, slobodno pitajte, ak je netko imal sličnih problema....

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2015 21:49 (N. Ohm).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Jako usporen laptop

Pregledaj BIOS i provjeri da li je SATA uključen u BIOS-u. Obzirom da je bio XP ne bi me iznenadilo da je tamo još uključen IDE. Koji SATA kontroler ima matična ploča?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Jako usporen laptop

Ma uključeno je, još sam sata koristio prije ko vanjski disk dok sam imao xp. A i da nije bio uključen sata u biosu, kažem da sam probao na PATA disku isto stavit sedmicu, pa ista stvar se događala..

kontroler je Intel Corporation 82801FR/FRW (ICH6R/ICH6RW) SATA Controller (rev 03)

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2015 9:14 (N. Ohm).
14 godina
offline
Jako usporen laptop

Ako dovoljno brzo čita taj "linux disk", a koji je spojen na istu ploču, onda je problem u diskovima, ili te diskove sa windowsima spoji u utor gdje je spojen linux, ako se ne popravi brzina onda su diskovi loši (stari), jer bolji je taj noviji disk sa nešto bad sectora, nego ti stariji, koje programi očitavaju kao ispravne. Jesi probo te windows diskove testirati iz linuxa?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Jako usporen laptop
U nijednom svemiru nije bolje koristiti disk sa bad sektorima (neispravan) nego ispravan, a sporiji.

Samo je pitanje dana kad ce se bad sectori prosiriti icsvi podaci, kao i disk, odu u vijecna lovista.
Dell Precision M6800
14 godina
offline
Jako usporen laptop

Nisam mislio "bolji" u smislu trajnog korišenja, nego na trenutne performanse. BTW imam disk na laptopu sa par bad sectora već dvije godine i nikakvih problema nemam.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2015 10:48 (ivo454).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Jako usporen laptop

Jesi li radio update BIOS-a? Pregledaj ploču, možda ima koji napuhan kondezator.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Jako usporen laptop

 Ma probo sam iz linuxa čitati i testirati i kažem, tamo čita normalno.  A da su diskovi problem, ne bih rekao, jer 3 novija diska koja gotovo nikad nisu bila korištena sam testirao, a i kažem da ih iz linuxa čita dobro, pa sumnjam da su diskovi problem.

 

Nisam radil update, jer iz linuxa čita normalno.

 

Znam da nije dobro imat bad sectore, al kak ću kooristiti windowse na disku koji je ispravan, a trebamu 10 sec da otvori my computer, il pol minute za firefox.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2015 13:29 (N. Ohm).
14 godina
offline
Jako usporen laptop

Testiraj disk u drugom računalu pa ćeš znati 100% na čemu si.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Jako usporen laptop

Testirao prek linuxa, radi. Testirao na drugom kompu, radi. Na čemu sam xD?

 

Btw, ovak izgleda hdtune test od onog diska di su bad sectori, a sedmica na njemu. I ajmo reć taj radi onak solidno, kažem tu i tam smrzava na trenutke, al ništ ko ovi novi kaj sam probao stavit sedmicu

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2015 20:45 (N. Ohm).
15 godina
neaktivan
offline
Jako usporen laptop

I onda sam tak živčan zbog te sporosti da bi najradije kupio ssd i stavil sedmicu, a sve se bojim da mi i onda na hdtune ne pokaže tih 2mb/s. A SSD... kabli nisu, disk nije, bios nije, pa nemam pojma di je kvaka, jedino linux radi savršeno i jedino iz linuxa svi ostali diskovi rade oke. Jedino na toj sedmici niš ne radi, osim na onom disku s bad sectorima, s kojeg sad usput ovo pišem.. Al ipak.. bad sectori... a i smrzne se tu i tam..

 

Zbilja ne znam..

 

Al sve više počinjem sumnjam možda na napajanje.  Jer par puta čujem da pišti iz napajanja, ko da će otić u vječna lovišta kak kažu. Eto sad navečer nešt opet krepalo na kompu, pa vadim bateriju iz matične i spajam sve i počelo opet pištati. Nekad je pištilo kad sam previše toga ukopčio tipa 3 diska odjednom, a kad bi ostavio samo jedan disk, više ne bi pištilo. Da, pišti iz napajanja, ne pište diskovi, slušao sam. A čujem i sad kad je samo jedan disk. 

Isto tako, dok pišti napajanje, na monitoru (imam ctr monitor) vidim kao male valove s lijeva na desno, cijelom dužinom, ko da se slika izobliči i "pleše". Nije mi to neka smetnja, al da se to uočiti.

 

Ne znam jel sam ovim dal još kakav trag o mogućem problemu...

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2015 22:37 (N. Ohm).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Jako usporen laptop

Ja mislim da ti ni sam neznaš što bi radio da se zabavljaš... Diskovi moraju biti ispravni da rade bez problema... moguće je i da elektronika krepava pa disk počne zaje... napajanje isto tako ako je neko "lijevo" može stvarati probleme ako spajaš 300 hdd-ova. Bolje otić sve prodat na jarkuševcu i kupit jedan hdd koji je nov i radi!

Seriously?
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice