Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX

poruka: 17
|
čitano: 2.747
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Kako najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX

Imam Asus B85M-K koji ima samo jedan 4-pin konektor na sebi.

Kućište koje imam je Zalman Z3 u kojemu su:

2x Zalman 120mm (top)

1x Zalman 120mm (rear)

1x Zalman 120mm LED (front)

1x Corsair Jetflo 120mm LED (front)

 

Z3 kućište ima kontroler ventilatora za 2 ventilatora i imam Fortron Raider 650W napajanje. Koliko sam primijetio, svi Zalmanovi ventilatori su 3-pin, dok je Corsair 4-pin...

Ideja mi je bila spojiti prednja dva ventilatora na kontroler ventilatora ako se može...

 

Ne želim kupiti novi kontroler ventilatora. Jasno mi je da će se ventilatora morati spojiti izravno na napajanje i onda gubim mogućnost kontrole.

Zanima me kako bi bilo najbolje sve to spojiti? S kojim adapterima? 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.1.2016 22:13 (dominik1404).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX

http://www.ebay.com/itm/Asus-Fan-Extension-Card-For-X99-Motherboard-/281898985104?hash=item41a27d2690:g:gPwAAOSw3KFWg62r

Korisna stvarčica još samo da nađeš jeftinije. Uostalom sve možeš jednostavno sa adapterima spojiti na molex.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX

Šta želiš postići sa toliko ventilatora? Kakv će ti biti protok zraka? Više ubacuju zraka nego što izbacuju? Ako je tako dio toplog zraka će ti ostajati u kućištu i nećeš imati dobro hlađenje...

13 godina
offline
Re: Kako najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
dominik1404 kaže...
Samo me zanima kako bi bilo najbolje sve to spojiti? S kojim adapterima? 

Jetflo stavi otraga da izvlači zrak van iz kućišta, Zalman vent. na vrhu, ovaj koji je bliže prednjoj strani kućišta stavi da izvlači zrak

van iz kućišta, preostali vent. sa vrha premjesti naprijed da zajedno sa ovim koji je naprijed uvlaČi zrak u kućište, ovaj koji je na molex

izbaci skroz iz kombinacije.

Dva prednja venta. spoji na kontroller od kućišta, a Jetflo i ovaj Zalman vent. na vrhu spoji na ploču koristeći splitter, KLIK.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2016 17:03 (Valentin17).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
Valentin17 kaže...
dominik1404 kaže...
Samo me zanima kako bi bilo najbolje sve to spojiti? S kojim adapterima? 

Jetflo stavi otraga da izvlači zrak van iz kućišta, Zalman vent. na vrhu, ovaj koji je bliže prednjoj strani kućišta stavi da izvlači zrak

van iz kućišta, preostali vent. sa vrha premjesti naprijed da zajedno sa ovim koji je naprijed uvlaČi zrak u kućište, ovaj koji je na molex

izbaci skroz iz kombinacije.

Dva prednja venta. spoji na kontroller od kućišta, a Jetflo i ovaj Zalman vent. na vrhu spoji na ploču koristeći splitter, KLIK.

 Koji je na molex?

13 godina
offline
Re: Kako najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
dominik1404 kaže...
 Koji je na molex?

Kod Z3 modela bi to trebao biti prednji ako se sjećam dobro. Valjda znaš prepoznati molex konektor za napajanje, ako ne znaš, potraži u google.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
10 godina
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
Torent kaže...

Šta želiš postići sa toliko ventilatora? Kakv će ti biti protok zraka? Više ubacuju zraka nego što izbacuju? Ako je tako dio toplog zraka će ti ostajati u kućištu i nećeš imati dobro hlađenje...

 Kako može više zraka ubacivati nego izbacivati? Ovo je tvornički setup:

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
Nemaju svi ventilatori isti protok
14 godina
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
Torent kaže...
Nemaju svi ventilatori isti protok

Očekuješ da kućište eksplodira kao pretis-lonac?

13 godina
neaktivan
offline
Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX

Bolje je više ispuha nego upuha, ali zavisi kakvo kućište imaš.

Moje je par komada čelika koji drže hrpu ventilatora i skoro pa mi je svejedno kako stavim, uvijek će "disati", a u zatvorenijim kućištima poput Z3, gore i iza jedan ispuh, naprijed upuh i dosta.

 

Nije bitna količina ventilatora nego pozicioniranje. Bitno je da tjera zrak gore i  da grafička ne "ukrade" sebi previše hladnog zraka, a imaj jedan ventilator iz hladnjaka za procesor da baca van(ili napravi nekakav tuljak koji povezuje hladnjak i rupu iza) i jedan ispred ventilatora procesora na krovu i jedan naprijed.

Ja sam svašta eksperimentirao i meni je to najbolja varijanta.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
phoenix2003 kaže...
Torent kaže...
Nemaju svi ventilatori isti protok

Očekuješ da kućište eksplodira kao pretis-lonac?

Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
phoenix2003 kaže...
Torent kaže...
Nemaju svi ventilatori isti protok

Očekuješ da kućište eksplodira kao pretis-lonac?

 Nije valjda napravio kuciste od pretis lonca? ;) Ma ne bi imao hladjenje kako ocekuje....

11 godina
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
phoenix2003 kaže...
Torent kaže...
Nemaju svi ventilatori isti protok

Očekuješ da kućište eksplodira kao pretis-lonac?

 bogme nije to zahebancija, meni je eksplodirao "obiteljski" lonac star ko broj jedan (zato je valjda i ruknuo jer su se s vremenom začepili osigurači)

unutra se kuhao grah s bucekom, kad je drmnulo stresla se cijela kuća, izbilo mi je vrata na kuhinji i popucali su štokovi

a grah i buncek se pretvorio u jedinstvenu masu zaljepljenu u debelom sloju po zidu kuhinje - bez ijednog čitavog zrnca graha, komadića kože ili kosti iz bunceka - nevjerojatno da se sve pretvorilo u paštetu

strašno

chutac kaže...

Bolje je više ispuha nego upuha, ali zavisi kakvo kućište imaš.

Moje je par komada čelika koji drže hrpu ventilatora i skoro pa mi je svejedno kako stavim, uvijek će "disati", a u zatvorenijim kućištima poput Z3, gore i iza jedan ispuh, naprijed upuh i dosta.

 

Nije bitna količina ventilatora nego pozicioniranje. Bitno je da tjera zrak gore i  da grafička ne "ukrade" sebi previše hladnog zraka, a imaj jedan ventilator iz hladnjaka za procesor da baca van(ili napravi nekakav tuljak koji povezuje hladnjak i rupu iza) i jedan ispred ventilatora procesora na krovu i jedan naprijed.

Ja sam svašta eksperimentirao i meni je to najbolja varijanta.

 puno je tu rasprave, po meni je bitna i količina ventova i pozicioniranje - što više ventova - veća količina propuha, a to nikako nemere biti lošije

8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
Nije više uvijek i bolje. ..
11 godina
offline
Re: Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX
Torent kaže...
Nije više uvijek i bolje. ..

 pa dobro, nisam mislio naslagati ih uzduži poprijeko, ali recimo popuniti prednju stranu s dva venta umjesto imati samo jedan je bolje jer više zraka ubacuješ, ravnomjernije ide prema grafi i procu, a i možeš ih držati na nižim okretajima radi tišine

isto tako s gornje strane (tko ima takvo kućište) bolje je imati dva venta nego jedan, jer opet izbacuje više toplog zraka s manje okretaja i najvažnije - ispuhuje tzv "džep topline" koji se obično stvara u gornjem prednjem dijelu kućišta

12 godina
neaktivan
offline
Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX

Mozes s OVIM

HAKOSUKA
Moj PC  
2 0 hvala 2
11 godina
offline
Kako je najbolje spojiti 5 ventilatora na MATX

Ako imas kontrolu dva venta, najpametnije je da stavis jedan prednji (koji upuhuje vazduh) i jedan gornji(koji izbacuje) na tu kontrolu, odnosno da ih palis/gasis kad hoces, zavisno od vanjske temperature da pojacas ventilaciju.

 

Tako sam ja kod sebe uradio, palim ga ljeti jer zimi nema potrebe.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice