Kako prepoznati kvar na hardwareu?

poruka: 106
|
čitano: 66.901
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Da pojasnim zelio bih da znam kako da prepoznam kvar na određenom djelu racunara,koji je dio otiso,koji program da koristim za otkrivanje kvara na određenom djelu racunara,dosadilo mi je placat ljude da mi mjenjaju djelove,sve sto znam je za RAM memtest.

 

Kako prepoznati kvar na maticnoj

Kako na procesoru,kako na grafickoj,kako na svim djelovima racunara(hard disk,napajanje itd.)

 

software je lahko rjesit,formatiram i cao,ali recimo da kvar nije do software-a,vec do nekog djela racunara,kako prepoznati o kojem djelu je rijec

 

EDIT.

Kad sam reko da software rjesavam formatiranjem nisam mislio rec da ga svaki mjesec formatiram,vec kad racunar uspori da mi se pali pola sata i da nijedno ciscenje ne pomaze onda formatiram

The Wicker Man
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2013 12:18 (The Wicker Man).
 
1 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Sve zavidi od problema.
Npr.Grafa može bacat one crte po ekranu ,ali može i cvrčat..

Nema određeno kako prepoznati.

 

 

Ako imas kakav problem pitaj ovdje na forumu i netko ce ti pomoći.

Neznam se potpisat..xDD Ako sam ti pomogao pritisni Hvala !
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.2.2013 9:52 (IMVK).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

ja pitam recimo dali ima neki program da otkrije kvar na određenom djelu računara kao memtest za RAM

dali ima neki program koji ce prepoznat kvar na hard disku,program koji ce prepoznat kvar na grafickoj,prog. za kavar na matic,procesoru itd........kako kvarove prepoznaju oni koji meni djelove mjenjaju kad se pokvare

The Wicker Man
 
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u
The Wicker Man kaže...

ja pitam recimo dali ima neki program da otkrije kvar na određenom djelu računara kao memtest za RAM

dali ima neki program koji ce prepoznat kvar na hard disku,program koji ce prepoznat kvar na grafickoj,prog. za kavar na matic,procesoru itd........kako kvarove prepoznaju oni koji meni djelove mjenjaju kad se pokvare

Za hard disk imaš HD Tune , za grafičku možeš koristiti OCCT GPU test pa ti on izbaci artefakte ukoliko je grafička neispravna.

12 godina
neaktivan
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Ili klik.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.2.2013 16:23 (lukabo).
Moj PC  
4 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u

ej jarane kako ja to u Bosni mogu kupit

mogul sa toga njuskala narucit

The Wicker Man
15 godina
odjavljen
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Pošto sam dobre volje danas...

 

Ovo je mini tutorial kako dijagnosticirati 90% kvarova. 13 godina iskustva, stotine popravljenih kanti i instalacija windowsa i sl. Uživajte.

 

Dakle, redom. Prvo što bi morali provjeriti je napajanje. Najjednostavniji način je nabaviti neko napajanje za koje znamo 100% da radi. Bilo bi dobro kada bi bilo nešto jače od sumnjivog (dakle ako je dosada bilo 500W, neko od 550-600W je dobar kandidat. Ne no-name ako je moguće, neko kvalitetno)

 

Izvadimo staro napajanje i spojimo novo. Ako PC radi, savršeno. Krivac pronađen. Napajanje koje tako provocira se ne popravlja nego se baca jer nikad neće raditi kao novo. Osim ako osigurač nije izgorio. Naravno, popravak napajanja zahtjeva znanja iz elektrotehnike i dosta opreza pošto je na ulazu 220V. Da nebi bilo nismo znali...

 

Drugi korak. Novo napajanje je tu, PC i dalje ne reagira. Provjerite jesu svi konektori spojeni! 20pin + 4pin i dodatni 4pin tzv. P4 konektor. A bilo bi dobro i provjerit jel utičnica/produžna letva ispravna.

 

Sve je spojeno ali PC ne pali. Mogući krivci su procesor i matična. Da je RAM, PC bi se upalio ali bi čuli pištanje (ovisno od ploče do ploče). Kako provjeriti je li do MBO? Pa, izvadite sve sa nje osim procesora – ako ploča pišti, BIOS je živ. Ako ne pišti, gotova je (pretpostavka da je zvučnik spojen i/ili beeper je ispravan).

Procesori se jako rijetko kvare ali ako je do procesora, PC ne boota sa 100% ispravnom grafom i RAMom.

 

Kako znamo da je grafička neispravna? Pa, PC pišti (ima posebni kod za to – obično dugi beep sa pauzama) ili je slika puna artefakata ili je nema uopće. Ako sve radi sa drugom, 100% ispravnom grafičkom, onda je ova krepala. Naravno, provjeriti kabel od monitora prije otpisivanja grafičke.

 

Neispravan RAM otkrijemo sa memtestom ili (opet) MBO pišti. Provjeriti jesu li moduli sjeli kako treba i jesu li u pravim slotovima. Ponekad je dovoljno malo undervoltati/overvoltati memoriju ili smanjiti latencije – nekada ta MBO ne surađuje sa konkretno tim modulima. Vrijedi pokušati ako se može barem u BIOS.

 

Hard disk? Opet, prvo provjeriti kablove (napajanje i SATA/ATA kablove – pogotovo ATA jer vole ispadati iz konektora i raspadati se ako su savinuti pod čudnim kutem). Ako disk radi (čuje se zujanje) a ne vidi se u BIOSu imamo par uzroka za to. Kablovi, elektronika diska ili diskovni kontroler na MBO.

 

Nakon što smo se uvjerili da su kablovi ok, bilo bi dobro spojiti taj HDD u drugi PC ili na njegovo mjesto staviti neki drugi HDD da eliminiramo HDD kontroler. Ako disk ne reagira u drugom kompu, elektronika je spržena. Sretno sa popravkom (skupo).

 

Eto, to bi bio kratki troubleshooter. Uglavnom, metoda eliminacije i to redom – PSU – MBO – RAM – VGA – ostalo. Uputno je pri ruci imati Hirens boot CD sa hrpom alata za dijagnostiku i neki USB sa Linuxom za eliminiranje softverskih problema sa Windowsima.

 

BTW, rješavanje softverskih problema formatiranjem? LOL

 

Si ti zaposlenik Hitne PC službe Smijeh? Ako jesi, poslat ću vam fakturu za ovaj post, neš ti mene zaebavat...

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.2.2013 17:14 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
32 0 hvala 23
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u
Sum_of_all_fears kaže...

Pošto sam dobre volje danas...

 

Ovo je mini tutorial kako dijagnosticirati 90% kvarova. 13 godina iskustva, stotine popravljenih kanti i instalacija windowsa i sl. Uživajte.

 

Dakle, redom. Prvo što bi morali provjeriti je napajanje. Najjednostavniji način je nabaviti neko napajanje za koje znamo 100% da radi. Bilo bi dobro kada bi bilo nešto jače od sumnjivog (dakle ako je dosada bilo 500W, neko od 550-600W je dobar kandidat. Ne no-name ako je moguće, neko kvalitetno)

 

Izvadimo staro napajanje i spojimo novo. Ako PC radi, savršeno. Krivac pronađen. Napajanje koje tako provocira se ne popravlja nego se baca jer nikad neće raditi kao novo. Osim ako osigurač nije izgorio. Naravno, popravak napajanja zahtjeva znanja iz elektrotehnike i dosta opreza pošto je na ulazu 220V. Da nebi bilo nismo znali...

 

Drugi korak. Novo napajanje je tu, PC i dalje ne reagira. Provjerite jesu svi konektori spojeni! 20pin + 4pin i dodatni 4pin tzv. P4 konektor. A bilo bi dobro i provjerit jel utičnica/produžna letva ispravna.

 

Sve je spojeno ali PC ne pali. Mogući krivci su procesor i matična. Da je RAM, PC bi se upalio ali bi čuli pištanje (ovisno od ploče do ploče). Kako provjeriti je li do MBO? Pa, izvadite sve sa nje osim procesora – ako ploča pišti, BIOS je živ. Ako ne pišti, gotova je (pretpostavka da je zvučnik spojen i/ili beeper je ispravan).

Procesori se jako rijetko kvare ali ako je do procesora, PC ne boota sa 100% ispravnom grafom i RAMom.

 

Kako znamo da je grafička neispravna? Pa, PC pišti (ima posebni kod za to – obično dugi beep sa pauzama) ili je slika puna artefakata ili je nema uopće. Ako sve radi sa drugom, 100% ispravnom grafičkom, onda je ova krepala. Naravno, provjeriti kabel od monitora prije otpisivanja grafičke.

 

Neispravan RAM otkrijemo sa memtestom ili (opet) MBO pišti. Provjeriti jesu li moduli sjeli kako treba i jesu li u pravim slotovima. Ponekad je dovoljno malo undervoltati/overvoltati memoriju ili smanjiti latencije – nekada ta MBO ne surađuje sa konkretno tim modulima. Vrijedi pokušati ako se može barem u BIOS.

 

Hard disk? Opet, prvo provjeriti kablove (napajanje i SATA/ATA kablove – pogotovo ATA jer vole ispadati iz konektora i raspadati se ako su savinuti pod čudnim kutem). Ako disk radi (čuje se zujanje) a ne vidi se u BIOSu imamo par uzroka za to. Kablovi, elektronika diska ili diskovni kontroler na MBO.

 

Nakon što smo se uvjerili da su kablovi ok, bilo bi dobro spojiti taj HDD u drugi PC ili na njegovo mjesto staviti neki drugi HDD da eliminiramo HDD kontroler. Ako disk ne reagira u drugom kompu, elektronika je spržena. Sretno sa popravkom (skupo).

 

Eto, to bi bio kratki troubleshooter. Uglavnom, metoda eliminacije i to redom – PSU – MBO – RAM – VGA – ostalo. Uputno je pri ruci imati Hirens boot CD sa hrpom alata za dijagnostiku i neki USB sa Linuxom za eliminiranje softverskih problema sa Windowsima.

 

BTW, rješavanje softverskih problema formatiranjem? LOL

 

Si ti zaposlenik Hitne PC službe Smijeh? Ako jesi, poslat ću vam fakturu za ovaj post, neš ti mene zaebavat...

jarane znas sto sam otvorio ovu temu

evo

nedavno mi covjek promjeno hard disk i uzo 100 KM od toga 60 KM hard disk a 40KM sto je promjeno

zar nije bolje bilo da sam ja taj hard disk promjeno i ustedio 40 maraka(za te pare mogu nadogradit jos 1,5GB RAM-a)

ja sam malo trazio po netu ove programe za detektovanje kvara(ocito nisam trazio na pravim stranicama kad nisam nista naso)

eto zato,ja priznajem da nemam neko extra iskutvo tek ucim.

The Wicker Man
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Za dijagnostiku imašovo.Ovdje su upute kako ga staviti na USB.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
15 godina
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u
The Wicker Man kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

.. 

Si ti zaposlenik Hitne PC službe Smijeh? Ako jesi, poslat ću vam fakturu za ovaj post, neš ti mene zaebavat...

jarane znas sto sam otvorio ovu temu

evo

nedavno mi covjek promjeno hard disk i uzo 100 KM od toga 60 KM hard disk a 40KM sto je promjeno

zar nije bolje bilo da sam ja taj hard disk promjeno i ustedio 40 maraka(za te pare mogu nadogradit jos 1,5GB RAM-a)

ja sam malo trazio po netu ove programe za detektovanje kvara(ocito nisam trazio na pravim stranicama kad nisam nista naso)

eto zato,ja priznajem da nemam neko extra iskutvo tek ucim.

 - pripravnik PC službe. {#}

-prvo par pitanja, u vezi matematike, 40KMa koji kao happyend ostanu u džepu.. isto vrijedi za doktore, zubare, popravak vešmašine, auta, zidari... plaćaš znanje ili sam svoj majstor.

Prvi korak je znati, imati alat, imati iskustvo (rutinu)... pa ponekad i sreće. If you feel lucky, možda bi trebao igrati loto..

 

- Znati i alat: (alat je software za diagnostiku, boot mediji, križni šrafciger.. jedno bez drugog ne ide, podrazumijeva se da znaš terminologiju, engleski, u suprotnom vrati se na ovu temu kad to svladaš). To dvoje, danas nije problem, google, forum .. problem je od previše znanja prepoznati ono što rješava konkretan problem. Sum je gore naveo neki redosljed (nije loše, ali početnički nepotpun), pa malo ćemo ga nadopuniti.

predpostavka, znaš pojmove kao npajanje, CPU, RAM, MBO, SATA, jumper, usb-audio-frontpanel konektori, BIOS, boot, boot disk, disk, HDD, CD, VGA, floppy-FDD.. itd. i da razumiješ engleski dovoljno da neki RTFM ili kontekstualni help u CMDu može pomoći. Tu nema gramatike samo razumjevanje sintakse-pojma..

- odmah jedan od murphiyevih zakona, predpostavka je uvjek/ponekad put u zaheb.

Nabavi alat, npr Hirens, miniPE.. poželjno i neki linux-LiveCD, npr ubuntu. (google sve zna, ako ovdje zapinješ, vrati se nakon par mjeseci).

.. prolistaj malo sadržaj Hirensa, vidi što ima, mora ti postati jasno ZAŠTO je upravo to na mediju, nema tu recepta za kavu, nema golišavih slika, ali ima npr memtest, cpu test, antivirus, ... tako saznaš kojim alatom rješavaš konkretan prolem.

Tad već na scenu dolazi iskustvo.. jer moraš znati kako se koji kvar otkriva-otklanja, kao što se auto može prepoznati po zvuku, dodaj miris (pregoreno napajanje), beep code, ... naučit ćeš.

 

pa sad rutinski dio za quick-fix, što je Sum gore započeo, ali recimo da je ovo napredna verzija za Hitnu službu... (bez formatiranja i instalacije OSa).

 

-1. Dali se računalo pali? Kako? Zvuk, .. dali je sve spojeno, što je spojeno? .. recimo nemaš drugo napajanje, kako ćeš zaključiti da trebaš otići u trgovinu i kupiti ga? Ako je neispravno, OK, ako nije??

... tad razumiješ da je onih 40KM zarađeno, ne poklonjeno.

pa kreneš KISS pravilom, sve (baš sve) odspoji, jer svaka komponenta, periferija, kabel.. može biti uzrok problema. Kreneš od 'nule' i provjeriš dali na zidnoj utičnici radi nešto, npr stolna lampa.

- tad samo napajanje spojiš na MBO, konektori dobro pritisnuti, svi spojeni (20-24p, 4-8p, ima i 6-8p za VGA, ali to kasnije). Tek tad spajaš naponski kabel u napajanje i SLUŠAŠ. .. 'cvrk'? Ima struje, tišina ... 90% crklo napajanje. Pokušaš paljenje (na jumperu jer ništa nije spojeno), kratki spoj pina power malim šarafcigerom, sekunda i nešto se može čuti-zavrti se ventilator i sl..

-bez CPU i RAMa nema paljenja, ovo je samo test dali je struja OK i MBO.

-ubaciš CPU (i hladnjak), ...

-ponovi paljenje, slušaj zvukove i gledaj..

-u tom trenutku, ako je ispravno: napajanje (PS) + MBO + CPU (on se rijetko kvari), morao bi čuti beepove-alarm. Dali postoji PC-speaker, nabavi neki (minijaturni i spoji na pinove), neke MBO imaju diode, neke LCD display ... i RTFM od MBO za značenje. Jedan beep je OK, sve ostalo je alarm, dok ne ugradiš RAM to je OK.

-ugasi, (uvjek odspoji kabel ili prekidač na PSu).

-ubaci RAM nakon provjere koji utor (DIMM) i dali je odgovarajući tip npr DDR2-DDR3.. vidi zarez i ako vidiš neke mrlje na pinovima RAMa, obriši gumicom (školskom).

-ako MBO ima integriranu VGA, sad bi se moglo upaliti, ali trenutno pratiš beep-alarm, dali je isti ili drugačiji.. ili samo jedan.

-ako nema VGA, ugasiš, umetneš, upališ.. beep? Ima li slike na ekranu?

... to je za prvi školski sat, to je osnova PCa, sve ostalo je dodatak koji može i ne mora biti priključen.

 

Recimo neki boot medij s Hirensom, može CD, može USB.. (USB je praktičan ali ne radi na svim kombinacijama MBO-BIOSa.. CD je univerzalnije rješenje, DVD više ovisi o playeru-čitljivosti. Svaki medij je potreban, to je alat, ne samo jedan od njih..)

 

-priprema za drugi sat, spajanje periferije, raznih konektora, front USB, power-sw, reset..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Da. zaboravio sam reć da je poznavanje engleskog obavezno uz dobru dozu snalažljivosti pri googlanju - priručnici od MBO (radi beep kodova i ostalih POST veselica), PS/2 tipkovnica (jer USB je relativno nova stvar koja ne radi na svima), CD sa Plop Boot Managerom, ispravan floppy bi isto bio jako koristan (flashiranje BIOSa), UPS je isto jako zgodan za imati, od šarafcigera treba samo križni (dvije veličine) i jedan mali ravni (za kratko spajat jumpere). Spajalica je isto vrlo bitan alat (tko ne zna - još ne može raditi u servisu).

 

Clear CMOS, baterija na MBO, ponekad znanje iz limarije (kineska kućišta i nepostojeći zadnji odstojnici-distanceri bez kojih ne gine kratki spoj). Treba uvijek imati par ispravnih SATA, PATA i USB kablova, par pločica RAMa svih boja i okusa, poneka grafička (može i one od 100kn, glavno da radi), pouzdan monitor (ne onaj 15" CRT što ste ga našli na tavanu pa ne znate jesu crte po ekranu zbog njega ili grafičke), koja mrežna viška (jer integrirane redom krepivaju kao posljedica gromova - svi iskopčaju produžnu letvu ali nitko LAN kabel iz routera)...

 

Uz sve to Hirens i linux su obavezna oprema, ispravan DVD-RW (nov dođe cijelih 100kn) i neki kompresor jer valjda 80% konfi koje sam vidio su se pregrijavale jer nisu čišćene apsolutno nikada. Od "naprednijih" alata tu su ATX tester, dijagnostika za MBO (mada je beeper dovoljan), lemilica (napuhani kondenzatori) i dobar voltmetar (ne onaj od 25kn iz Lidla).

 

A što se tiče softverskih problema, dala bi se knjiga napisati. Ograničit ćemo se samo na HW, doći će nam naši "sindikalci" i ja i ihush ćemo ostati bez prstiju jer iovako previše pričamo... Smijeh

 

[edit] - čitati i čitati. Del i Delete nije isto, Esc miče onaj glupi logo (u pravilu), ESC + gumb za paljenje daju zanimljive rezultate na toshibama, recovery particije su u pravilu zlo (osim ako nisu od HPa), case alarm vam treba samo u banci, da bi maknuli BIOS password ponekad će vam trebat posebno pripravljeni floppy, UEFI je problematičan itd...)

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.2.2013 23:11 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u
The Wicker Man kaže...
Sum_of_all_fears kaže...nmananautičnica/produžna letva ispravna.

 

j

Si ti zaposlenik Hitne PC službe Smijeh? Ako jesi, poslat ću vam fakturu za ovaj post, neš ti mene zaebavat...

jarane znas sto sam otvorio ovu temu

evo

nedavno mi covjek promjeno hard disk i uzo 100 KM od toga 60 KM hard disk a 40KM sto je promjeno

zar nije bolje bilo da sam ja taj hard disk promjeno i ustedio 40 maraka(za te pare mogu nadogradit jos 1,5GB RAM-a)

ja sam malo trazio po netu ove programe za detektovanje kvara(ocito nisam trazio na pravim stranicama kad nisam nista naso)

eto zato,ja priznajem da nemam neko extra iskutvo tek ucim.

40 Maraka da promjeni disk ?
160 kn, pa sta ima u tom poslu toliko?
Nekome je to dnevnica a on zaradio za 2 minute

Neznam se potpisat..xDD Ako sam ti pomogao pritisni Hvala !
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u
IMVK kaže...
The Wicker Man kaže...
Sum_of_all_fears kaže...nmananautičnica/produžna letva ispravna.

 

j

Si ti zaposlenik Hitne PC službe Smijeh? Ako jesi, poslat ću vam fakturu za ovaj post, neš ti mene zaebavat...

jarane znas sto sam otvorio ovu temu

evo

nedavno mi covjek promjeno hard disk i uzo 100 KM od toga 60 KM hard disk a 40KM sto je promjeno

zar nije bolje bilo da sam ja taj hard disk promjeno i ustedio 40 maraka(za te pare mogu nadogradit jos 1,5GB RAM-a)

ja sam malo trazio po netu ove programe za detektovanje kvara(ocito nisam trazio na pravim stranicama kad nisam nista naso)

eto zato,ja priznajem da nemam neko extra iskutvo tek ucim.

40 Maraka da promjeni disk ?
160 kn, pa sta ima u tom poslu toliko?
Nekome je to dnevnica a on zaradio za 2 minute

Pa zato sam i otvorio ovu temu da vidim imal kaki programa ili neceg bilo ceg da detektuje na cem je kvar a poslje je lahko zamjenut

tako ode 40 KM-160 KN radi te 2 minute

ako znam da je otiso hard muke mi instalirat windows i prebacit ono vazno sa proslog hard diska

ali eto te dijagnosticke kartice-ma valjal to ista da sebi zbavim jednu,vec sam reko rođi u Sarajevu da to malo potrazi

The Wicker Man
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u
Sum_of_all_fears kaže...

Da. zaboravio sam reć da je poznavanje engleskog obavezno uz dobru dozu snalažljivosti pri googlanju - priručnici od MBO (radi beep kodova i ostalih POST veselica), PS/2 tipkovnica (jer USB je relativno nova stvar koja ne radi na svima), CD sa Plop Boot Managerom, ispravan floppy bi isto bio jako koristan (flashiranje BIOSa), UPS je isto jako zgodan za imati, od šarafcigera treba samo križni (dvije veličine) i jedan mali ravni (za kratko spajat jumpere). Spajalica je isto vrlo bitan alat (tko ne zna - još ne može raditi u servisu).

 

Clear CMOS, baterija na MBO, ponekad znanje iz limarije (kineska kućišta i nepostojeći zadnji odstojnici-distanceri bez kojih ne gine kratki spoj). Treba uvijek imati par ispravnih SATA, PATA i USB kablova, par pločica RAMa svih boja i okusa, poneka grafička (može i one od 100kn, glavno da radi), pouzdan monitor (ne onaj 15" CRT što ste ga našli na tavanu pa ne znate jesu crte po ekranu zbog njega ili grafičke), koja mrežna viška (jer integrirane redom krepivaju kao posljedica gromova - svi iskopčaju produžnu letvu ali nitko LAN kabel iz routera)...

 

Uz sve to Hirens i linux su obavezna oprema, ispravan DVD-RW (nov dođe cijelih 100kn) i neki kompresor jer valjda 80% konfi koje sam vidio su se pregrijavale jer nisu čišćene apsolutno nikada. Od "naprednijih" alata tu su ATX tester, dijagnostika za MBO (mada je beeper dovoljan), lemilica (napuhani kondenzatori) i dobar voltmetar (ne onaj od 25kn iz Lidla).

 

A što se tiče softverskih problema, dala bi se knjiga napisati. Ograničit ćemo se samo na HW, doći će nam naši "sindikalci" i ja i ihush ćemo ostati bez prstiju jer iovako previše pričamo... Smijeh

 

[edit] - čitati i čitati. Del i Delete nije isto, Esc miče onaj glupi logo (u pravilu), ESC + gumb za paljenje daju zanimljive rezultate na toshibama, recovery particije su u pravilu zlo (osim ako nisu od HPa), case alarm vam treba samo u banci, da bi maknuli BIOS password ponekad će vam trebat posebno pripravljeni floppy, UEFI je problematičan itd...)

fino je sve rezerno imat i love za to je fino imat,al dok ja nabavim te napajanje,te ram,te rezerni monitor-pa da imam love nebi uzimo ove hard diskove od 60 KM vec bi uzzo bolji komp i jedan SSD 128 GB i jos 1 obicni 1TB{#}

a ovako ti ja jarane guram sa pentium 4

PARE NISU PROBLEM - PARA NEMAA!!!!!!!!!!!!

The Wicker Man
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Krati citate.

 

Jbg, da bi radio, moraš imati alat. Za neke stvari ti je neophodan ispravan komad hardvera jer sve ide na princip eliminacije. Nije PC prozor pa da vidiš kad je napukao da ga treba zamijeniti.

 

Bez toga se možeš baviti reinstalacijama/instalacijama a pošto ti sve rješavaš formatiranjem, mogao bi malo proučiti kako windowse dovesti u red ako su u nebootabilnom stanju. Nije toliko teško. Repair DVD i konzola čuda rade.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.2.2013 14:48 (Sum_of_all_fears).
15 godina
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Još bi dodao da treba znati procijeniti svoje mogučnosti prije bilo kakavog rada.

Ako u nešto nisi siguran, googlaj 5 puta, nemoj raditi napamet.

 

Što se tiče onih "dijagnostičkih kartica" uglavnom su toliko loše da ti u 90% slučajeva neće pomoći.

Eventualno ti mogu reći da ti je nesipravna memorija (to ćeš ionako znati zbog beep-a na matičnoj), da neradi zvučna (logično nemaš zvuka na kompu), da ne radi mrežna (ne očitava ti mreženi kabel na računalu) i slično...

Rijetko u kojem slučaju dadnu neku drugu korisnu informaciju...

 

Druga stvar, najlakše ti se naučiti nešto raditi na starim kompvima. Ako nešto i sj€beš, neće biti velika šteta.

 

Neke osnovne stvari otprilike moraš znati, recimo da se s HDD-ovima ne igra nogomet, a grafama rukomet i  slično {#}

 

Što se tiče softverske pomoći, reinstalaciju radi samo u krajenjem slučaju, pokušaj prije toga napraviti sve drugo. Ako trebaš izvaditi neke informacije iz diska (ako je win skroz neupotrebljiv) nauči koristiti neke LINUX mini distre za takve poduhvate.

 

I kao što kolega kaže: "nema zanata bez alata", tako ti je sa svim poslovima. Bez rezervnih dijelova teško ćeš nešto kvalitetno napraviti...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Evo ovako,

 

sinoć sam došao kući, upalio CS:GO i igra je lagala i ništa izgasim je i pogledam temperature i vidim dosta visoke (70°C).

 

Bacim oko kroz bočnu stranicu kučišta i vidim ne vrti vent od coolera(Arctic Cooling Freezer pro.7). Gasim komp (produžnu letvu isključivam iz napajanja, čekam 2 min da se sva struja iz komponentii eventualno isprazni) čekiram spojeve CPUfan sve 5. Palim komp opet i normalno boota, ali CPUFan i dalje ne vrti.

 

Ništa, velim nosim cooler na garanciju  Linksu i vraćam AMD stock. I tako napravih, izmjenim sve, stavim pastu, rutina.

 

Ali, komp ne boota, tj nije da ne boota nego uopće ne javlja sliku BIOSa na monitor.

 

Ventilatori svi vrte, od CPU, AUX, napajanje, grafa, HDD čujem da vrti.

 

Napajanje se čuje struja kad uključim kako je gore navedeno.

 

Preostaje ili matična, ili RAM ili grafa. Vadim RAM, palim komp, nikakve beepove ne čujem, gledam u manualu matične i vidim da nigdje beepovi uopće nisu definirani.

 

Grafu sutra nosim kod susjeda provjerit dal radi tako da ću nju sutra eliminirat, i preostaje samo matična.

 

Sve je pod garancijom, ali u ADMu mi dijagnozu naplate (neznam koliko, oko 150kn + poštarina na moj račun gore, dolje izađe oko 250, 300kn).

 

 

 

Pitanje je, što još da provjerim i gdje je mogući kvar. 

Pingu ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Ako je zvučnik spojen kako treba, mora pištati kada nema RAMa. Ako ne pišti a speaker je spojen i radio je (onaj beep kod paljenja), MBO je gotova.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
13 godina
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Pregledavam sad matičnu i vidim da je speaker prazan, tj nema jumpera na njemu. Po kučištu tražim isto nema, ali imam  sa starog kučišta taj speaker pa ću spojit i čekat signale.

Pingu ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako Prepoznati kvar na hardware-u

Spojih speaker, RAM izvađen i čuju se 3 duga beepa. Vraćam RAMe i idem vidit daljni razvoj situacije.

 

Vratio RAMe, beepovi se ne čuju, i dalje nema slike na monitoru što dovodi do glavnog krivca a to je grafička kartica.

 

Sutrašnjom provjerom grafe kod susjeda potvrdit ću sve sumnje.

 

EDIT: I nakon 15-ak pokušavanja i svakakvih iskopčavanja ukopčavanja komp je nekim čudom proradio.

 

EDIT2: Znači pojavio se BIOS, i pitalo me kao da je CMOS clearan da postavim BIOS opet. Ušao u BIOS i vrtuckam 5 min po postavkama, idem namjestit vrijeme i smrznuo se BIOS, ne reagira ali vrijeme u njemu dalje vrti. Uključio, isključio tipkovnicu, ništa. Izgasio komp long-pressom na power btn i pokušao ponovni boot i opet ne reagira po starom. Sve mi smrdi na matičnu.

 

EDIT3: I evo sad PC radi normalno, ali nije mi drago da se niječka. Nadajmo se da će se pokvarit unutar jamstvenog roka.

Pingu ;)
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2013 1:07 (Vapor).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako Prepoznati kvar na hardware-u
Vapor kaže...

... Nadajmo se da će se pokvarit unutar jamstvenog roka.

 -ne brini, sigurno ćeš ga pokvariti, kad-tad, smao nastavi ako ti je to želja.

Ili želiš da ti PC radi? Tad se ne čačaka bez minimuma predznanja, tj uzrok je po opisu, 99% kontakt i slilovanje bez procedure.

 

školski sat, 2.

- beep, 3x u ovom slučaju, -nema RAMa, umetanjem RAMa, (pogledati prethodni post) bez VGA, mora opet beepati, za VGA .., umetanjem VGA i ako je PC ispravan, jedan beep je OK.

-napomena, beep kodovi nisu standardizirani-jednaki, za svaku MBO-BIOS treba vidjeti. Dovoljno je da su različiti pa da pogodimo koji je OK.

- napomena, 2, novi BIOSi imaju i opciju za beep-OK (uključeno-isključeno), uz to da neke MBO-kućišta nemaju speaker.

- ovisno o defaultnim postavkama može se CLR-CMOS da bi se (ovisi dali je to default) uključio beep za OK, ali je ugl povezan s Quick-Boot opcijom koji preskaće detekciju, POST, pa i beep.. dakle, provjeriti u manualu što je default, jer ovdje govorimo o sistemu kojeg ne možemo upaliti i vidjeti-podesiti, kasnije je lako..

 

edit: napomena 3, Quick boot (stari) je samo prekakao npr prebrojavanje rama i pojedinu detekciju. Novi Quick-Fast-Instant (ili neki drugi naziv) se odnosi na brže bootanje OSa, EFI, ... koji preskače puno više potrebnih koraka, npr uopće ne boota removable medij nego ide na zapamćen OS-disk.. kako bi uštedio sekundu u boot timeu. Ne mješati ta dva 'ista' naziva. RTFM...

 

pa nastavak poslje velikog odmora... (domaća zadaća, RTFM, pitati što nije jasno, ne biti hrabar nego 100% siguran).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2013 10:51 (ihush).
12 godina
offline
Kako prepoznati kvar na hardwareu?

ljudi iman problem sa pc-on, naime kada pokrenen racunalo, nema nikakvog bepa, nema ni boot screena (asus), kada skinem ram cujem beepove, kada skinem grafulju cujem ih, skidao sam proc, provjeravao kabele... sto bi moglo biti?

I Love Music
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako prepoznati kvar na hardwareu?

Ram ili slot od rama ti je u banani.Probaj RAM prebaciti u drugi slot

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako prepoznati kvar na hardwareu?
Anegdotica od neki dan...

PC ne boota. Gigabyte ploča, Intel P4 na njoj, nešto DDR RAMa, integrirana grafika, PSU ćuftek od 300tinjak W.

Napajanje ok, sav hardver pojedinačno (cpu, ram, mbo) radi na stolu ili u drugim konfama. Kućište djeluje ok, distanceri na broju, sve 5. Druga mbo radi u njemu. Ukleto? Ne.

Problem? USB front panel. Kako sada to, a druga mbo radi? Ne znam ni ja ali kada sam ga iskopčao, sve veselo proradilo. Pretpostavljam da je konektor na mbo problematičan. Nisam slikao ali gledano izbliza, izdignut je milmetar-dva od ploče.

Tek toliko, da ljudi znaju. Uvijek odspojite sve sa mbo, uvijek (osim najnuznijeg, naravno).
http://nighthawk-software.blogspot.com/
12 godina
offline
Kako prepoznati kvar na hardwareu?

nema mom spasa, bloka nakon 1min rada, sve sam slotove probao, jedan je od cetiri radio i stavio sam tu, ali opet ne radi {#}

I Love Music
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati kvar na hardwareu?

Puno svega ovdje ima, pa da pitam! :)

Grafička pod opterećenjem klikće! Nije ventilator, nije disk, nije zavojnica 

Procesor u Idleu proizvodi visokofrekventivni zvuk! Nije napajanje, dokazano 

 

Majsori, raspalite! {#}

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako prepoznati kvar na hardwareu?
chutac kaže...

.. 

Majsori, raspalite! {#}

- smisao ove teme je da TI naučiš kako otkriti i otkloniti kvar hardwarea. Dovoljno je drugih tema s ovakvim pitanjima.

- inače je svako pogađanje kao čitanje iz graha, recimo MBO VRMovi, često posljedica slabog napajanja, pregrijavanja, OCa.. i zuba vremena. Teoretski skuplji brand bi garantirao dugotrajnost, međutim to je relativno, kao što je ASRock recimo uobičajeno s najmanje faznih regulacija gdje su te posljedice češće.

- kućni servis se svodi na zaključivanje koje se može bez npr voltmetra i znanja elektornike.. ne za sam popravak, pa bi temu trebalo tako ograničit. (vidjeti prvi post, zamjena HDDa).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati kvar na hardwareu?
chutac kaže...

Puno svega ovdje ima, pa da pitam! :)

Grafička pod opterećenjem klikće! Nije ventilator, nije disk, nije zavojnica 

Procesor u Idleu proizvodi visokofrekventivni zvuk! Nije napajanje, dokazano 

 

Majsori, raspalite! {#}

 

 

1. Regulator voltaže na grafičkoj.

2. Mijenjaj cooler na CPU ... to je bar jeftino

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati kvar na hardwareu?
ihush kaže...
chutac kaže...

..

Majsori, raspalite! {#}

-  smisao ove teme je da TI naučiš kako otkriti i otkloniti kvar hardwarea. Dovoljno je drugih tema s ovakvim pitanjima.

- inače je svako pogađanje kao čitanje iz graha, recimo MBO VRMovi, često posljedica slabog napajanja, pregrijavanja, OCa.. i zuba vremena. Teoretski skuplji brand bi garantirao dugotrajnost, međutim to je relativno, kao što je ASRock recimo uobičajeno s najmanje faznih regulacija gdje su te posljedice češće.

- kućni servis se svodi na zaključivanje koje se može bez npr voltmetra i znanja elektornike.. ne za sam popravak, pa bi temu trebalo tako ograničit. (vidjeti prvi post, zamjena HDDa).

  Ok, meni su bitne samo smjernice što da probavam, znam da se ne može otkriti problem ovako.

Može biti zub vremena jer je sve staro dosta godina, a OC-ano je od prvog dana i tako stoji non-stop.

Darko1983 kaže...
chutac kaže...

Puno svega ovdje ima, pa da pitam! :)

Grafička pod opterećenjem klikće! Nije ventilator, nije disk, nije zavojnica 

Procesor u Idleu proizvodi visokofrekventivni zvuk! Nije napajanje, dokazano 

 

Majsori, raspalite! {#}

 

 

1. Regulator voltaže na grafičkoj.

2. Mijenjaj cooler na CPU ... to je bar jeftino

  1. OK

2. Cooler je solidan, a ventilator na nj je tih!

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati kvar na hardwareu?

Čitajući ovu temu eto baš mi je nekako drago što kod mene radi sve kako treba haha.

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice