"No video input" nakon grmljavine

poruka: 11
|
čitano: 2.184
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
"No video input" nakon grmljavine

Dakle prije par sati je zagrmilo, a komp mi je bio u sleep modeu. Sad sam ga išao pokrenuti no na monitoru piše "no video input". Pretpostavljam da je nešto riknulo pa bi sad trebao otkriti šta točno.

 

Otvorio sam kutiju i vidim da se svi fanovi vrte, oni od kutije, od procesora i onaj od grafičke. Gore crvene lampice na matičnoj, i plave na kućištu, kao i one na USB tipkovnici.

 

Eh sad koji je najjednostavniji način za saznati što je točno riknulo, ako je uopće nešto? Što mislite da je najizglednije s obzirom na opisanu situaciju?

 

Konfiguracija:

 

Procesor AMD Ryzen 5 1600
Fortron Hyper 500W
Kućište Zalman Z1 NEO, Midi

Patriot SSD Spark 128GB

Gigabyte GT 710 DDR5 2GB

Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3
Corsair 2x8GB DDR4 3000 C15
Monitor Philips 27" 271S7QJMB IPS

 

Planirao sam uzeti novu graficku pa se nadam da je u njoj problem :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.2.2018 4:22 (vamius).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: "No video input" nakon grmljavine

Nisam shvatio. Jesi računalo ištekao iz struje, ostavio ga tako desetak sekundi, ponovno uštekao pa uključio i tada ne radi?

 

Nema jednostavnog načina za saznati što je riknulo - možda jedna komponenta, možda više njih, a identifikacija komponente ili komponenti svodi se na stavljanje komponenti iz toga računala u drugo, posve ispravno računalo, ili zamjena komponente po komponente u "kresnutom" računalu. 

 

Minimum što bi svaki korisnik trebao imati je strujna letva s prenaponskom zaštitom, a kad munje sijevaju računalo i druge elektroničke uređaje bi trebalo isljučiti iz struje.

13 godina
neaktivan
offline
Re: "No video input" nakon grmljavine

Jesam... evo ostavio sam ga ugašenim preko noći i dalje ne pali.

 

Mogu li neke komponente eliminirati da nije u njima u problem... Tipa napajanje ako se fanovi vrte, ili RAM memorija?

 

Ima li ova moja matična ploca integriranu grafičku možda?

 

Lp

10 godina
offline
Re: "No video input" nakon grmljavine

Ima grafiku...pa vidiš na zadnjoj pločici MBO utore DVI i HDMI ...prije izvadi tu koja je sumnjiva.

13 godina
offline
Re: "No video input" nakon grmljavine
AF139 kaže...

Ima grafiku...pa vidiš na zadnjoj pločici MBO utore DVI i HDMI ...prije izvadi tu koja je sumnjiva.

Ti utori rade samo ako je APU na ploči, u njegovom slučaju kao da ih nema.

13 godina
offline
Re: "No video input" nakon grmljavine
vamius kaže...

Ili grafička kartica ili matična ploča, za početak treba probati s drugom grafičkom.

9 godina
offline
"No video input" nakon grmljavine

Bez slike....ok

Kreni ovako, iskopčaj diskove i uljuči komp. Probaj ga ugasiti na dugme(ne dugo držati nego kratko samo na taster). Ako je ploča/proc/mem ok tada će se ugasiti.

Pretpostavljam da ti je komp bio spojen na lan kabel, to je većinom put kojim grom napravi štetu. Ako je, obično blizu utora za lan je i lan čip(recimo RTLxxxx,)....obično se poprilično grije kada se takvo nešto desi, nerjetko se i vidi oštećenje na samom čipu,pa ćeš moći vizualno i na dodir primjetiti da nešto eventualno s tim nije u redu.

To možeš probati bez alata i bez drugih dijelova, za početak.

Ne vidi se na slikama ali prema okolnim komponentama pretpostavljam da je zaokruženo lan čip. Pogledaj oznaku i ubaci u google.

Ako je, provjeri malo....

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.2.2018 18:45 (ITelektronika).
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
"No video input" nakon grmljavine

Zdravo, evo i od mene par sugestija kroz moje iskustvo.

Prvo i prvo, ako ti na ekranu piše "No video input". Po mom mišljenju ako ti to izbacuje svi znamo kada se isključi VGA kabal ili bilo koji drugi kabal iz monitora znamo da će nam izbaciti tu poruku da smo izgubili signal sa kućištem. E sad moraš ići redom provjeravati korak po korak. 

Sa obzirom da je nakon grmljavine se to desilo, treba da provjeriš ispravnost monitora i ispravnost napojne jedinice. Treba ti alat, testiraj napojnu jedinicu(uzmi instrument i izmjeri napon koji pušta napojna kutija), ako ti se desi da ti je i monitor ispravan i napojna jedinica, onda nema šta drugo na šta da se sumnja ovim grafičke kartice i ram memorija. Skontaćeš da li je ram memorija tako što izvadiš je jednostavno iz kućišta on mora prikazati sliku kad ga upališ(ali kad je do ram memorije ploča pretežno pišti).

E sad pošto sumnjamo na grafičku karticu probaj ovo da uradiš, iz iskustva sam riješavao mnoge probleme sa grafikom, ja vjerujem da je to problem. Ako već nisi, izvadi grafičku karticu iz ležišta, uzmi ispiri dobro to mjesto gdje bodeš grafiku, očisti, zatim uzmi gumicu za brisati olovku i očisti grafiku u predjelu konektora, odnosno onaj dio koji bocneš na ploču u slot za grafiku i dobro je pričvrsti, zna se desiti da ona izgubi komunikaciju sa pločom iako dobija napajanje. 

Probaj pa nam javi da li se išta desilo. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
"No video input" nakon grmljavine

.. grmljavina, inače zanimljiva prirodna pojava i pomislili bi da ljudi već znaju.. ali, moraju se opeći :)

-nema pravila, može crknut pc, bilo koja komponenta, frižider ili bojler. Najčešće crkne ono što je 'masa' u lancu, moguće monotor u ovoj priči, možda mreža (jer nema drugih trošila-osigurača, daleko manja jalaova struja je dovoljna za problem a tad je pitanje što je s mbo.. (možda, ponekad je dovoljno disejblati mrežnu u biosu i ubaciti novu, ako imaš sreće)..

-hyber/sleep.. komoditet, grmljavina, sve se kvari i postoje rizici. Lako je sad pametovati da je trebalo isključiti, ugasiti, imati odgovarajuću prenaponsku zaštitu, ups.. (a možda bi tad samo bilo više štete, jer ako grom zvekne, nema pravila, no bar manje struje bi se popeglale..). Svakako je bolje ugasiti računalo nego se nadati sreći, kad grmi u kući s problematičnim uzemljenjem, najbolje je isključiti sasvim struju + mrežu... (pa i modem iz linije, mada će njega operater zamijeniti..).

 

-kako sad otkriti što je .. pa može biti sve, više ili jedna komponenta, ne znamo koja, pa ići redom, 'od nule'.. minimum PCja, mbo+cpu .. napajanje. pali-gasi-beep? .. korak dalje ram, vga itd.

-bez ičeg drugog, sve ostalo odspojeno.. ni disk, ni mreža.. a monitor, ako postoji još neki pc, spojiti na njega, radi-ili ne...

ugl, monitor, napajanje, mbo, mreža.. i vga, su uži izbor sumnjivaca, može ih biti više..

 

pouka, bolje ugasiti, kao i to ako je jednom od grmljavine stradao pc, može opet, jer tad ima nešto sa strujom što nije 'sigurno'... ulica-kvart, kuća.. dok se u zugradi koja je po pravilu uzemljena skoro nikad to neće desiti (i strujne žice pod zemljom, ne bandera.. kao i internet-mreža.. tad i za vrijeme grmljavine nema veće oasnosti .. 'neće baš mene'.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
"No video input" nakon grmljavine

Na kraju se problem rijesio sam od sebe.. ajmo to tako reci.

 

Prebacivao sam komponentu po komponentu u staro racunalo nebi li tako ustanovio u cemu je problem, no sve je radilo.

Nakon toga sam sve komponente nazad vratio u problematicno racunalo (odnosno kutiju) i odjednom je sve proradilo :)

 

Koji je je dakle bio problem... nemam pojma, valjda neka shema s elektricitetom ili sto vec...

 

Uglavnom sada je sve ok bez vecih posljedica, osim sto sam bio brzoplet i impulzivan pa sam narucio skupu graficku karticu, koju sada zelim prodati jer mi zapravo uopce i ne treba.

 

Hvala svima na pomoci.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2018 18:28 (vamius).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: "No video input" nakon grmljavine
vamius kaže...

Uglavnom sada je sve ok bez vecih posljedica, osim sto sam bio brzoplet i impulzivan pa sam narucio skupu graficku karticu, koju sada zelim prodati jer mi zapravo uopce i ne treba.

Pa je... ja sam mislio da negdje posudiš drugu karticu, a ne da baciš brdo novaca bezveze.

Sad kad je već imaš, ja bih si je ostavio u računalu, možeš koji put i zaigrati nešto.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice