Pomoć oko laptopa

poruka: 11
|
čitano: 2.250
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko laptopa

Pozdrav,

 

imam jedan mali problem, tj. cura ima jedan mali problem pa bi svaka pomoć bila dobrodošla.

Radi se o laptopu Lenovo ideapad 100-15 IBY. Znači laptop ne da je spor, nego je crkavica. Star je oko godinu dana, ali od samog početka ima taj problem.

Kada pokušava gledati neku seriju/film/štaveć a da je rezolucija 720/1080p slika trza, zastajkuje, zvuk isto. Kada tek učita windowse (nakon što se pravilno učita i sve) treba mu nekih 7 sekundi samo da otvori neki folder. Još jedan primjer je 

da npr u Chromu ima otvorena 2 taba, kada pokuša otvoriti treći ili se samo prebaciti na 1 isto mu treba solidnih 3-5 sekundi. Sve je jednostavno presporo. Probao sam cccleaner, nove windowse i defragmentirati disk, ali bezuspješno.

 

Specifikacije laptopa su:  Intel celeron N2840 @2.16 ghz, 4 gb RAM, Intel HD graphic card, win 10 (32 bit). Prije je imala windows 8.1, sada je na 10 (isto je sve).

 

Ima li itko kakvu ideju kako to srediti/poboljšati? Znam da laptop nije presretač, ali kontam da bi trebao barem filmove/serije normalno vrtiti na višim rezolucijama te da mu ne treba 7 sekundi da otvori najobičniji folder.

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pomoć oko laptopa

Bok, za prvu ruku instaliraj CCleaner (slim poželjno) i prvi put kad ga pokrećeš, pokreni s desnim klikom na prečac - Run as Administrator...

 

s lijeve strane odaberi Tools (alati) pa na desnoj strani prozora odaberi Startup (pokretanje s računalom)..

 

tu makni sve što ti ne treba - npr iz drivera grafičke onemogući Hotkey, a u CCleaner imaš za Intel grafiku tri progija koji se dižu, a ne trebaju ti ako sve podesiš kako treba (ne mijenjaš stalno postavke/dipleje):

igfxper, persistence i hotkeys

 

u CCleaneru desni klik na svaku i odaberi Disable (onemogući) nemoj brisati! na taj način ako nešto zeza, opet samo CCleaner - startup - desni klik - enable (omogući)

 

makni sve što ti nije nužno, makni i antivirus (njega deinstaliraj), Windows Defender u WIn 10 radi sasvim OK

 

ako ti nije jasno, otvori CCleaner - startup - uzmi screenshot i postaj ga tu da vidimo kaj se sve podiže...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.6.2017 12:52 (Stric_Jura).
15 godina
offline
Re: Pomoć oko laptopa
Pande kaže...

.. Probao sam cccleaner, nove windowse i defragmentirati disk, ali bezuspješno.

 

..

 

 

Stric_Jura kaže...

Bok, za prvu ruku instaliraj CCleaner (

.., a u CCleaner imaš za Intel grafiku tri progija koji se ..

u CCleaneru desni klik

...ako nešto zeza, opet samo CCleaner - startup - desni klik - enable (omogući)

...

ako ti nije jasno, otvori CCleaner - startup - ...

  čudnovati elixir. ... ili samo alat?

 

-spor ili problematičan hdd, treba podesiti (OS, defrag, obaviti indexaciju itd.)...

-hdd na slabašnim (prema tablet klasi) laptopima je usko grlo, uz chipset, uz razne druge sitnice (smeće) koje juzeri uobičajeno imaju počevši od yogurt-os-loadera i sl. (a tad disk radi tko zna što uz osnovne-osovske taskove). .. npr dropbox/onedrive i sl. pa do updatea, skeniranja AVa itd itd itd.. -cc s time nema ništa, tj juzer tad napravi više štete nego koristi. Alate treba znati koristiti, nisu čudotvorni.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko laptopa

Hvala na odgovorima, isprobat ću ih.

 

Sjetio sam se još jedne stvari. Kada otvorim task manager, CPU i/ili memory usage je uvijek 90+%, no kada pokušam pogledati koji točno proces toliko guši komp ne prikazuje ga, tj. svi programi/taskovi malo samo vuku, no ipak je usage 90 i više %. Ne znam uopće s čim bi to povezao.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pomoć oko laptopa

Zasto 32 bit OS?

Piratski WIN?

Tko je radio Windowse?

 

Vjeruj mi,na tome laptopu,te radnje,moraju letiti!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko laptopa

32 jer joj je automatski downloadalo tako. Nisu piratski već su joj se automatski bili win digli na 10 kada je bila ona akcija prije nekih 6 mjeseci ili kada već.

 

Kontam da laptop nije bog i batina, ali trebalo bi biti sve normalno doknekle :S

9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko laptopa

Laptop se možda pregrijava. Probaj ga očistiti od prašine. Laptop mog tate ima gotovo iste komponente, ali je pun prašine pa je zato prespor. Tu su još i vrući ljetni dani...

Officer Crabtree: God Moaning. The resist-once have accqo-aired a bum. They are going to ex-plod the whaleway brodge.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pomoć oko laptopa
Pande kaže...

32 jer joj je automatski downloadalo tako. Nisu piratski već su joj se automatski bili win digli na 10 kada je bila ona akcija prije nekih 6 mjeseci ili kada već.

 

Kontam da laptop nije bog i batina, ali trebalo bi biti sve normalno doknekle :S

Ovako bih ja napravio:

 

-Windowse rokni na Factory reset(mislim da se tako zove u Win 8.1)

-Instaliraj Driver booster i pusti ga da ti sve iskenira i instalira sta treba/fali.Inace jako dobar program za instaliaciju drivera,imas key na YT khm...

-Tek onda provjeri temperature sa nekakvim adekvatnim programom.

-Ako opet šteka,trebalo bi odvrtiti memtest i HD tune,brzo ces naci krivca.

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko laptopa

Imao sam ja sličan problem s Win7.

Problem je bio u tome da mi je Windows Update bio stavljen na Automatic, kad sam ga stavio na Manual i restarto laptop, sve je počelo normalno raditi.

 

Evo ovdje imaš objašnjeno:

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko laptopa

Hvala na savjetima, definitvno ću isprobati sve.

Nadam se da će nakon toga moći barem te osnovne radnje normalno raditi :D

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko laptopa

Nije mi jasno zasto si instalira 32-bit OS, na procesoru sa 64-bitnom arhitekturom. Na taj nacin procesor ce ti uvek raditi na 25-35% a Ram memorija na 50-65% jer uvek iscitava samo do 32-bita, sto znatno deluje na iskoriscenost i rad istoga.. CCCleaner  ti nemoze uopste pomoci,  on samo cisti istoriju pretrazivaca i brise nepotrebne stavke sa registra. Da bi skinuo orginalni Win 10 i to nemoj 32 vec 64_bitni idi na ovaj sajt koji je legalan:Microsoft Windows and Office ISO Download Tool.  Sa to sajta skini Windows ISO Downloader.exe, i onda odaberi win 10 pro ili home verziju i to 64- bitna. Skini to i instaliraj na laptopu( usput pri instalaciju uradi bar 2 particije, jednu za OS drugu za Store), kad sve uradis dobijes automatsku digitalnu aktivaciju i bice sve u redu. Oko drajvera idi na oficijalnu stranu Lenovo, http://pcsupport.lenovo.com, uradi sta ti kazu i dobices sve najnovije drajvere sa zadnjim Update-ma. Srecno.

ratko
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.7.2017 7:50 (Sk1958).
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice