Računalo se ne želi pokrenuti

poruka: 21
|
čitano: 6.925
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne želi pokrenuti

Imam sljedeći problem. Jučer sam računalo normalno ugasio putem shut downa. Danas kad sam ga upalio prvi put dobio sam onaj windows welcome prikaz, ali s nekim čudnim vodoravnim crtama, sve tri lampice na tipkovnici kontinuirano su svijetile i računalo se smrzlo u tom stanju. Kad sam pritisnuo gumb za reset računalo se ugasilo na par sekundi (što se nikad prije nije dogodilo), a ekran više nije imao nikakvu sliku, totalno crnilo. Onda se računalo samo od sebe pokušalo upaliti (što se isto nikad prije nije dogodilo), ekran je bio crn i sve tri lampice upaljene. Pokušao sam isključiti računalo iz struje i pokrenuti ga par puta, ali više ništa se nije pojavljivalo na ekranu ekranu. Lampice na tipkovnici ili sve tri kontinuirano svijetle ili ne svijetli nijedna. Funkcijske tipke ne rade, čak ni kad sam pokušao bootati s DVD-a Windowse 7 (po šumu čujem da se DVD vrti, ali ništa).

Sve mi se čini da imam neki hardverski problem, da je nešto riknulo. Prije nego ga odnesem na servis, ima li još nešto što mogu sam pokušati napraviti?

Imam stolno računalo , Intel Celeron procesor, 2GB RAM-a, Windows 7 64-bit, motherboard ASRock H61m-VS.

 

Za svaki savjet unaprijed zahvaljujem.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti

Koje 3 lampice na tipkovnici?

 

Pada mi na pamet System Restore iz DOS-a, kao da su ti pali Windowsi....jednom sam pokušao napraviti update Zone Alarma, a nisam imao Service Pack 1, pa mi se desilo slično

13 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti

One tri: numlock, capslock i scrolllock. Ili svijetle sve tri ili nijedna. NIsam ništa updatirao osim nove verzije Avast Free Antivirus. Je li moguće da je problem softverski jer to bi bilo bolje :)

Što da radim? Kako da pokrenem komp ili ponovno reinstaliram Windows? 

11 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti
URUK73 kaže...

One tri: numlock, capslock i scrolllock. Ili svijetle sve tri ili nijedna. NIsam ništa updatirao osim nove verzije Avast Free Antivirus. Je li moguće da je problem softverski jer to bi bilo bolje :)

Što da radim? Kako da pokrenem komp ili ponovno reinstaliram Windows? 

 Napravi clear CMOS opciju na matičnoj. Da se ne ponavlja po miljon puta: guglaj clear cmos + model matične koju imaš

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti

Napravio sam Clear CMOS pomoću jumpera kako sam našao u uputstvima za matičnu ploču. Ništa. Nema onog kratkog zvuka koji se treba čuti par sekundi nakon što upalim komp. Mogu li još što probati? Je li možda otišla ona gumbasta baterija koja se nalazi kraj jumpera? 

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.3.2018 22:11 (URUK73).
15 godina
odjavljen
offline
Računalo se ne želi pokrenuti

Nije baterija. Da je je istrosena pojavila bi se slika. Nesto je zasigurno riknulo, a sada mozemo samo nagadjati sto.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Računalo se ne želi pokrenuti

Meni se isto to desilo kada mi je kihnuo RAM, provjeri "kekse"

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti
sminigo kaže...

Meni se isto to desilo kada mi je kihnuo RAM, provjeri "kekse"

 Sorry, nisam baš vičan kompjuterskom slengu. Što su keksi i kako da ih provjerim?

13 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti
Izvadis jednu plocicu pa probas upalit i onda drugu itd.
13 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne želi pokrenuti

Imam dva totalno identična kompa, danas sam zamijenio RAM pločice i na ovom drugom sve radi. Dakle nažalost nije RAM. Ima li tko kakvu ideju što bi još moglo biti? 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti

Najvjerovatnije napajanje ili grafička.

 

 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Računalo se ne želi pokrenuti

Da ne pokrećem novu temu...

 

Ovako, pc se neće upaliti. Zavrti ventove i na matičnoj crveno zasvijetli cpu led. Matična je msi bazooka b150m, proc intel i5 6500...resetirao cmos, bez rezultata

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti

Prvo probaj izvaditi pločice rama i grafu, malo ispuši i vrati nazad.

 

 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Računalo se ne želi pokrenuti

Izgleda da grafa nije dobro sjedila. Uglavnom, sve povadio i vratio natrag, radi k'o zmaj :)

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Računalo se ne želi pokrenuti

Jucer sam slagao komp, slozio ga, upalio i radio je. Nakon toga sam stavio kabal od zvucnika u maticnu i ugasio se.

 

Vise se ne zeli palit, vjerojatno je otisla maticna? Upalim ga i cujemo sam click, ventilatori se ne vrte uopce.

 

Probao sam CMOS restart, stavio ga na stol izvan kucista, drugo napajanje i sl.


U slucaju da mi je na taj nacni otisla maticna kolike su sanse da je CPU i RAM ok?

i5 2400

MSi H67MA-E35 B3

8GB DDR3

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti

Da si samo taj kablić od zvučnika (beeper) spojio i pod naponom nebi bilo nikakvih problema .

Probaj izvaditi bateriju na 5 min ili jumper prebaciti na clear 10 sec.

Ostali djelovi su vjerovatno ok ako nisi što drugo dirao osim taj kablić od beepera.

12 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti
AF139 kaže...

Da si samo taj kablić od zvučnika (beeper) spojio i pod naponom nebi bilo nikakvih problema .

Probaj izvaditi bateriju na 5 min ili jumper prebaciti na clear 10 sec.

Ostali djelovi su vjerovatno ok ako nisi što drugo dirao osim taj kablić od beepera.

 Pa to me i cudi, sastavio sve normalno, uso u Windowse, idem spojit zvucnike i u trenu kad se kabal dodirnuo s utorom ugasio se iste sekunde i od tad nema znaka zivota.


Probao sam vadit bateriju i na pola sata i nista. Radi se o bas 3.5mm kablu sto ide iza u maticnu, ne o onom beeper za errore. Ne mogu vjerovat da to moze "zeznit" maticnu.

Sad se samo nadam da je "samo" maticna otisla, da je ostalo ok.

10 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti

Kod spajanja na PC slušalica, usb  kamera, tipkovnica, miš itd. nema problema ali kad se spaja drugi uređaj koji je spojen i na kućnu el. mrežu kao TV-hdmi , zvučnici sa pojačalom , printeri itd. može doći do problema jer ako mjeriš napon između mase PC i mase tog npr. pojačala sa zvučnicima vidjet će se napon od preko 100V a to je uzrok što TV i to pojačalo nemaju uzemljenje kao PC ( šuko utikač).

Razlog pojave tog napona je razdjelnik dva kondenzatora između nule i faze na ulazu tog uređaja tako da se na sredini (masa) dobije pola mrežnog napona.

Dakle kao ovo ( ljubičaste oznake kondenzatora) GND je zapravo kućište uređaja tj. masa na kablovima , a nije spojeno trožilnim el. kablom na šuko utikač već se koristi dvožilni kabal.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.3.2018 23:38 (AF139).
13 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti
Ćoby kaže...

Izgleda da grafa nije dobro sjedila. Uglavnom, sve povadio i vratio natrag, radi k'o zmaj :)

 Izgleda da sam ga urekao...smeće opet ne radi, znači 2 tjedna je radio bez problema... ima tko kakvu ideju ili da ga saljem na servis?

 

p.s. kod paljenja zavrti ventove i blicne led (crveno) na cpu

10 godina
offline
Re: Računalo se ne želi pokrenuti

identično se i meni dogodilo prije 2tj...na kraju riknula grafička...ode pare za novu

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
13 godina
offline
Računalo se ne želi pokrenuti

Pod garancijom je 

Sutra ću vjerojatno spakirat pc i poslati ga u servis

Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice