Sporadično smrzavanje računala

poruka: 20
|
čitano: 2.562
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Sporadično smrzavanje računala

Prvo da se opravdam zašto postavljam pitanje pod hardverski problem.

 

Naime, problemi su nastali i kontinuirano se nastavljaju od jednog hardverskog problema pa naovamo.

 

Prije nekog vremena crkao mi je SSD. To zaključujem po tome što sam ga izvadio iz računala i stavio u vanjsko kućište te nije radio. Isto tako disk koji sam stavio na njegovo mjesto radi.

 

Međutim, sporadično - nekad prilikom podizanja OS-a, nekad tijekom rada, uglavnom bez da mi je jasan razlog - od tad pa nadalje mi se nakratko smrzne računalo. Čini se kao da se neki vrag vrti u pozadini i kad završi opet sve OK. Rečeno mi se pojavljuje ubrzo po instalaciji Windowsa (prvo par puta pokušao s 8, pa sa 7) - možda čak i tijekom nje - prije spajanja bilo kakvog vanjskog uređaja tako da sumnjam da bi se radilo o virusu. Drajvere koristim iste kao i prije pa ni to ne bi trebao biti problem. Čini mi se da problem učestaljuje kad pokušavam kopirati podatke s diska na disk (recimo s unutrašnjega na vanjski) što traje enormno dugo, ali definitivno se ne pojavljuje samo u tim situacijama.

 

Trenutno sumnjam na disk koji sam ugradio u računalo, sumnjam na to da je SSD prilikom crkavanja prouzročio neki hardverski problem ili  da je hardverski problem, koji je i dalje prisutan, prouzročio crkavanje SSD-a (međutim prije nego je SSD crkao, sve je radilo OK), malo sumnjam na Windowse što se lako dâ provjeriti instalacijom Linuxa i drugih ideja nemam.

 

Naglašavam da je računalo, dok je bilo pod garancijom, bilo u ovlaštenom servisu gdje je zamijenja matična ploča, da se radilo o tvorničkoj greški i da ista zapravo nikad nije otklonjena (problem je bio negdje na razini matična-grafička-ekran). Sumnjam da ta greška ima ikakve direktne veze s gornjim problemom osim možda što ukazuje na postojanje nekih loših dijelova koji lagano sve više crkavaju s obzirom da je računalo zašlo u 6. godinu.

 

Eto, ako netko ima kakvu ideju ili rješenje...

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Sporadično smrzavanje računala

napajanje možda slabo? koje imaš? najčešće se zna zbrejkat kad počne vući više struje kopirajući ili pristupajući disku... ssd nemogu vjerovat da je crko koliko je staro? imaš garanciju?

moguće je da ti taj drugi disk krepava na kraju krajeva ima bad sektora možeš ga provjeriti sa CrystalDiskInfo

u svakom slučaju istraživanjeeeee

Seriously?
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Sporadično smrzavanje računala
compov kaže...

napajanje možda slabo? koje imaš? najčešće se zna zbrejkat kad počne vući više struje kopirajući ili pristupajući disku... ssd nemogu vjerovat da je crko koliko je staro? imaš garanciju?

moguće je da ti taj drugi disk krepava na kraju krajeva ima bad sektora možeš ga provjeriti sa CrystalDiskInfo

u svakom slučaju istraživanjeeeee

 Zahvaljujem na brzom odgovoru.

 

Ono što sam zaboravio spomenuti, radi se o laptopu (ASUS K61IC kupljen početkom 2010.; vjerojatno 2009. godište). Ne znam koje bi napajanje bilo - možda bi se i dalo saznati.

 

Za eksterni disk, što se tiče pojave problema, svejedno je radi li se o malom (koji vuče struju iz USB porta) ili velikom (s vlastitim napajanjem).

 

SSD je, naravno, bio mlađi od računala (kraj 2011.) i pokazivao je sasvim OK stanje prije nego li je naprasno krepucnio, a drugi disk koji je sad u njemu je isto SSD, samo novi i išao bi na servis ako je do njega jer je pod garancijom. Međutim, čudno je da bi "od starosti" krepao i prvi SSD, a kamoli posve novi. Tu imam još opciju da vratim original HDD iz računala koji mi sad služi kao onaj mali eksterni i kojega sam prvo probao prije kupnje novog SSD-a. No, iz razumljivih razloga (puno vremena), to mi se baš i ne da, ako postoji nešto što bi se isplatilo probati prije.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.4.2015 16:59 (BMT).
11 godina
neaktivan
offline
Sporadično smrzavanje računala

a u tome grmu leži zec to je laptop...

 

onda nije ni bitno napajanje... nešto mu smeta pa se zbrejkava... koji antivirus imaš?

temperature napiši?

virus? jesi skenirao komp sa nekim alatom?

Antivirus ako je jadan ili krekan zna zaje*

No osim toga miriši mi da ipak nema baš dobar kontakt sa hardom probaj ga s ovim testirati pa javi šta veli http://ssd-life.com/eng/SSDLife-Freeware.html

Seriously?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sporadično smrzavanje računala
compov kaže...

a u tome grmu leži zec to je laptop...

 

onda nije ni bitno napajanje... nešto mu smeta pa se zbrejkava... koji antivirus imaš?

temperature napiši?

virus? jesi skenirao komp sa nekim alatom?

Antivirus ako je jadan ili krekan zna zaje*

No osim toga miriši mi da ipak nema baš dobar kontakt sa hardom probaj ga s ovim testirati pa javi šta veli http://ssd-life.com/eng/SSDLife-Freeware.html

 Antivirus je NIS s plaćenom licencom. Međutim, podsjetio bih na moj prvi post gdje sam napisao da se to događa i prije nego što spojim bilo kakav potencijalni izvor virusa (disk, Internet...) sa svježom instalacijom OS-a.

 

Temperature su OK (ispod 50 °C cijelo vrijeme, obično oko 35, 40).

 

Skenirao dodatno s JRT-om i UnHackMe.

 

Tim programom sam probao, kao i onim koji si mi poslao i sve izgleda OK. Uvijek sve izgleda OK dok se ne zablokira. Kad bih pokrenuo test i natjerao ga da se zablokira to bi bio posao, ali kako kad ne znam uzrok.

 

Inače, palo je i meni napamet da su možda kontakti, ali disk/SSD normalno sjeda tako da ništa nije, barem koliko ja vidim, fizički potrgano na samom spoju diska i konektora.

11 godina
neaktivan
offline
Sporadično smrzavanje računala

i ja sumnjam da su konektori nije da se to non-stop koristi (vadi i stavlja) pa da se pohaba ili sl.

što se tiče antivirusa NIS nikad čuo... možda sam ja demode :D

Iskreno neznam više što bi ti rekao možda neko pametniji naiđe... možda i meni nešto naiđe na pamet...

Seriously?
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.4.2015 19:15 (compov).
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Sporadično smrzavanje računala

ja bi probao ako imaš mogučnosti zamjenit bateriju i vidjet kako radi s drugom baterijom. 

 

ili izvadit bateriju pa da ti radi samo spojen na struju (ako to može. neki laptopi to mogu, neki ne)

MPLAB C18
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sporadično smrzavanje računala
compov kaže...

i ja sumnjam da su konektori nije da se to non-stop koristi (vadi i stavlja) pa da se pohaba ili sl.

što se tiče antivirusa NIS nikad čuo... možda sam ja demode :D

Iskreno neznam više što bi ti rekao možda neko pametniji naiđe... možda i meni nešto naiđe na pamet...

 Svejedno zahvaljujem. NIS = Norton Internet Security

15 godina
offline
Re: Sporadično smrzavanje računala
zhUPer_C18 kaže...

ja bi probao ako imaš mogučnosti zamjenit bateriju i vidjet kako radi s drugom baterijom. 

 

ili izvadit bateriju pa da ti radi samo spojen na struju (ako to može. neki laptopi to mogu, neki ne)

 Bateriju uopće ne koristim. Cijelo vrijeme je na struji.

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.4.2015 12:12 (BMT).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Sporadično smrzavanje računala
BMT kaže...

 Bateriju uopće ne koristim. Cijelo vrijeme je na struji.

 dakle, uopće nije u laptopu?

MPLAB C18
10 godina
odjavljen
offline
Sporadično smrzavanje računala

Hard drive provjeri sa HDTune (skini kvačicu sa error scan). Ako ne možeš bootati,imaš Hirens Boot Cd.

http://forum.phishingdb.eu/index.php
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Sporadično smrzavanje računala

Jesi probao sa linuxom?

nemoraš ga instalirat skini linux mint live pa malo koristi da vidiš

Seriously?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sporadično smrzavanje računala
zhUPer_C18 kaže...
BMT kaže...

 Bateriju uopće ne koristim. Cijelo vrijeme je na struji.

 dakle, uopće nije u laptopu?

Tako je.

15 godina
offline
Re: Sporadično smrzavanje računala
compov kaže...

Jesi probao sa linuxom?

nemoraš ga instalirat skini linux mint live pa malo koristi da vidiš

 Probao sam jednom s live distribucijom PCLinuxOS-a. Taj put nisam ništa pokretao s diska u računalu (samo s eksternog ili iz RAM-a ili s DVD-a) i sve je bilo OK. Ali bilo je jednom i kratkotrajno (možda sat vremena).

 

Trenutno sam si upravo zamislio pokušati par dana bootati Linux i kopirati malo nešto s internog diska pa vidjeti što se zbiva.

15 godina
offline
Sporadično smrzavanje računala

Nakon nešto duljeg korištenja live verzije PCLOS-a mogu reći da se problem pojavljuje i pod linuxom.

 

Međutim, mislim da sam na tragu rješenja problema, ali ne bih brzao sa zaključkom.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.5.2015 17:17 (BMT).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Sporadično smrzavanje računala

Nakon par dana testiranja, ponovno sam na istom. Ono je izgleda bio samo slučajni predah između dvije uzastopne pojave problema. Pa ako netko još ima ideja...

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Sporadično smrzavanje računala

a jel si vratio bateriju u njega?! 

MPLAB C18
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sporadično smrzavanje računala

S baterijom ne isprobavam. Pitanje jel' uopće ispravna.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Sporadično smrzavanje računala
BMT kaže...

S baterijom ne isprobavam. Pitanje jel' uopće ispravna.

 jer možda je problem u adapteru pa ti neda stabilno napajanje i to utječe na komponente. da je baterija unutra, ona bi se punila i onda bi sustav crpio struju iz nje. isprobaj

MPLAB C18
15 godina
offline
Sporadično smrzavanje računala

Ispričavam se što tek sad odgovaram. Nisam ranije uočio poruku.

 

Uglavnom, nakon pokušaja neminovnoga - stavljanja hard diska na mjesto SSD-a - problema više nema. Međutim, problem nije čak ni u SSD-u (radi u drugom računalu), nego se izgleda kontroleri međusobno baš ne vole. Što ćemo? Možda barem nekom pomogne ova tema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice