Laptop i kompjuter crosslinked lan problem

poruka: 18
|
čitano: 6.067
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
pitanje

Pokusavam od sinoc spojiti laptop s vista home basic sp1 i komp s xp sp3 crosslinked kabelom, i nikako mi ne polazi za rukom. Treba mi najosnovnija veza, bez interneta, samo da mogu prebacivati fileove izmedju njih. Pokusao sam svasta nesto, ali bezuspjesno. Vistu sam tek dobio, i ne znam kako postaviti mrezu. Jel mi netko moze objasniti step by step kako da to uradim? Kad sam ja pokusavao pingati s viste onda je ok, ali s xp-a ne moze. (adrese su podesene staticki, 192.168.1.12 za vistu i 192.168.1.19 za xp) Firewall na xp-u je iskljucen.  Molim pomoc, stvarno mi se zuri...

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem

pogledaj tu. možda nađeš rješenje

 

http://forum.bug.hr/forum/topic/razni-mrezni-problemi/umrezavanje-viste-xp/5577.aspx?sort=asc&view=flat

16 godina
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
autorov komentar

Postoji i rjesenje (manje sigurno) ako account nemaju password - u tom slucaju potrebno je izmjeniti default postavku u Control Panel->Administrative Tools->Local Security Policy->Local Policies->Security Options->Accounts: Limit local account use of blank passwords to console logon only (promjeniti u Disabled - time se omogucuje "logiranje" na account bez passworda i preko mreze (a ne samo lokalno na racunalu))

 

Ovo sam uradio na xp-u, ali na visti ovo ne mogu naci nigdje. Uopce nema u Administrative tools ova opcija local security policy. Mozda zato sto je vista home basic? Stvarno ne znam, ali ne mogu nikako spojiti mrezu. Cak na visti u network and sharing center-u na view full map vidim xp, ali mu nikako ne mogu pristupiti... Pomagajte ljudi...

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
Ramo kaže...

Postoji i rjesenje (manje sigurno) ako account nemaju password - u tom slucaju potrebno je izmjeniti default postavku u Control Panel->Administrative Tools->Local Security Policy->Local Policies->Security Options->Accounts: Limit local account use of blank passwords to console logon only (promjeniti u Disabled - time se omogucuje "logiranje" na account bez passworda i preko mreze (a ne samo lokalno na racunalu))

 

Ovo sam uradio na xp-u, ali na visti ovo ne mogu naci nigdje. Uopce nema u Administrative tools ova opcija local security policy. Mozda zato sto je vista home basic? Stvarno ne znam, ali ne mogu nikako spojiti mrezu. Cak na visti u network and sharing center-u na view full map vidim xp, ali mu nikako ne mogu pristupiti... Pomagajte ljudi...

 
Istina - slabije verzije viste nemaju editor za Local Security Policy (secpol.msc), ali taj editor tako i tako editira registry pa je moguce rucno izmijeniti u registry-u
Konkretno radi se o ovom zapisu HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Lsa\LimitBlankPasswordUse hex vrijednost 1 = enable, hex vrijednos 0 = disable

Ali posto imas problem sa pinganjem sumnjam na firewall... Provjeri Network and Sharing Center dal je mreza podesena u visti kao Private network (mislim da je po default Pubilc), provjeri dal je ukljuceno Network discovery, File Shareng, Password protected sharing i pogledaj pod Windows Firewall (Control panel-Windows firewall - u lijevom izborniku Allow program through windows firewall - exceptions - treba biti propusteno (kvacica na) Core Networking, File and printer sharing, Network discovery.

Naravno sve to uz pretpostavku da su podesene ip adrese (npr jedan komp 192.168.1.3, drugi 192.168.1.4) da oba imaju isti subnet mask... i da su oba racunala u istoj workgroup.

Nadam se da je pomogolo.

Pozdrav
http://realizam.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.7.2008 22:52 (Lefty).
16 godina
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
autorov komentar

Nazalost nije pomoglo. Promijenio sam ovo u registry-u ( imao sam current controlset1 i current controlset2, promijenio oba), namjestio sve kako si mi rekao, firewall iskljucio, ali nista. I stalno mi mijenja mrezu iz private u public ( kad restartam recimo) ma xp-u u workgroup computers vidim vistu, ali ne i njega samog, aliu ne mogu pristupiti. Na visti takodjer vidim samo vistu, ne i xp kompjuter.

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
Ramo kaže...

Nazalost nije pomoglo. Promijenio sam ovo u registry-u ( imao sam current controlset1 i current controlset2, promijenio oba), namjestio sve kako si mi rekao, firewall iskljucio, ali nista. I stalno mi mijenja mrezu iz private u public ( kad restartam recimo) ma xp-u u workgroup computers vidim vistu, ali ne i njega samog, aliu ne mogu pristupiti. Na visti takodjer vidim samo vistu, ne i xp kompjuter.

 
controlset1 i controlset2 nije trebalo dirat, samo CurrentControlSet (ovopisem iz razloga da ne napravis vise stete nego koristi)
Nego posto nemozes s xp-a pingat vistu onda nije to toga blank passworda (blank pass bi mogao uzet u obzir kad bi javio access denied) Ocito je problem u vistinim postavkama mreze...

Tesko je napamet sad tako pisati i ispitivat... ali ovo prebacivanje natrag na public mi je sumljivo... to bi mogao biti problem... progoogle-ati malo...
jesi gasio mozda rucno kakve servise? bilo bi najbolje i najjednostavnije objasnit kada bi bila clean install...

probaj iskljucit TCP/IPv6 protokol... mozda ga to buni, makar kod mene i svugdi di slazem radi s ukljucenim bez problema... probaj stavit screenshotove postavki ili zamolit nekoga da ti preko npr. remote desktop ili remotex plugin-a za skype podesi kako treba ako ti je toliko hitno
http://realizam.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2008 0:07 (Lefty).
15 godina
neaktivan
offline
Laptop i kompjuter crosslinked lan problem

Sad tek primjetio da si napisal da u xp-u pod worgroup computer vidis vistu a nemozes pristupit... jel javi access denied? ako je tako, probaj na oba racunala slozit jednake account-e (isti username i isti pass, ako ces koristi account bez passworda onda je potrebno iskljucit ono Limit local account... ...)

 

A to da xp sam sebe ne vidi mozda na xp-u nije nista share-ano?

 

Mozda je probelm s Link Layer Topology Discovery (LLTD) protokolom... mozda nije instaliran, mozda je disable-an

 

btw. Evo dobar clanak http://www.smallbusinesscomputing.com/biztools/article.php/3667576

http://realizam.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2008 0:53 (Lefty).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
autorov komentar
Lefty kaže...
 
controlset1 i controlset2 nije trebalo dirat, samo CurrentControlSet (ovopisem iz razloga da ne napravis vise stete nego koristi)
Nego posto nemozes s xp-a pingat vistu onda nije to toga blank passworda (blank pass bi mogao uzet u obzir kad bi javio access denied) Ocito je problem u vistinim postavkama mreze...

Tesko je napamet sad tako pisati i ispitivat... ali ovo prebacivanje natrag na public mi je sumljivo... to bi mogao biti problem... progoogle-ati malo...
jesi gasio mozda rucno kakve servise? bilo bi najbolje i najjednostavnije objasnit kada bi bila clean install...

probaj iskljucit TCP/IPv6 protokol... mozda ga to buni, makar kod mene i svugdi di slazem radi s ukljucenim bez problema... probaj stavit screenshotove postavki ili zamolit nekoga da ti preko npr. remote desktop ili remotex plugin-a za skype podesi kako treba ako ti je toliko hitno
 Vratio sam controlset 1 i 2 u pocetno stanje, promijenio currentcontrolset promijenuo u 0, iskljucio mcafee firewall i sad sam napravio mali napredak. mogu pingati, i mogu djelomicno pristupiti s xp-a na vistu, tj. mogu pristupiti samo sljedecim folderima: public, shared docs i users. ostalima ne mogu, iako sam ih share-ao.
A vista je clean install, laptop nov, vista original, nista nije dirano, servisi takodjer na default. ipv6 iskljucen. Ali jos uvijek ne vidim ni na visti ni na xp ni xp kompjuter, ni foldere na njemu, a stavio sam ih dosta na share.
92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
autorov komentar
I da, I da,u visti na network and sharing center kad kliknem na view full map pokaze mi oba, ali na vistu kad kliknem odmah mi pokaze sve njene shareane foldere, a na xp uopce ne mogu kliknuti.
92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
Ramo kaže...
Vratio sam controlset 1 i 2 u pocetno stanje, promijenio currentcontrolset promijenuo u 0, iskljucio mcafee firewall i sad sam napravio mali napredak. mogu pingati, i mogu djelomicno pristupiti s xp-a na vistu, tj. mogu pristupiti samo sljedecim folderima: public, shared docs i users. ostalima ne mogu, iako sam ih share-ao.
A vista je clean install, laptop nov, vista original, nista nije dirano, servisi takodjer na default. ipv6 iskljucen. Ali jos uvijek ne vidim ni na visti ni na xp ni xp kompjuter, ni foldere na njemu, a stavio sam ih dosta na share.
 
Sto se tice pinganja mcafee firewall ti je vrlo vjerojatno blokirao (dok se kaze iskljucit firewall misli se na sve firewall-e ako ih ima vise) :)

Ovo dalje je problem u permission-ima
- jos jednom pitam -
1. imas na oba racunala identicne accoutne (isti username i isti pass)??
2. Jeli mreza podesena kao Private ili public mreza? 

nadalje, na visti dok share-as (desni klik na folder->Share te pita "Choose people to share with" (i zbog toga su bitni account-i za pocetak preporucam da imas na oba racunala identicne account na kojima radis) na tom prozoru sad obaberi account s kojim budes pristupal share-anom folderu (odaberi usera, klikni Add i dolje podesi permission (Owner ili Read - ako bude read onda budes preko mreze mogao samo citati podatke iz tog foldera, a ne i snimati u taj folder) na XP-u ista stvar

Ovo da djelomicno vidis vistu - mozda nije private mreza na visti podesena - isto to bi moglo biti razlog zasto vista nece vidjeti xp.
http://realizam.blogspot.com/
16 godina
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
autorov komentar

Nemam iste accounte, znaci predlazes da recimo na xp-u napravim racun identican ovom na visti i preko njega pristupam mrezi? poigrat cu se malo pa javim jesam uspio. Hvala svima za odgovore.

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
Laptop i kompjuter crosslinked lan problem

Network Location Choices: 
U Windows Visti imaš dvije opcije za Network Location: Public i Private, i moraš odabrati Network Location prvi put kad spajaš svoj PC na mrežu. Network Location određuje postavke Vistinog firewalla. 
• Public: Ako se spajaš na mrežu na javnom mjestu , naprimjer u kafiću ili zračnoj luci, odabrat ćeš Public location i tvoje računalo neće biti vidljivo drugima na mreži. Public pruža najviše sigurnosti. 
• Private: Private network je ono što trebaš odabrati za kućnu, uredsku ili poslovnu mrežu. Tako će firewall biti automatski konfiguriran da dopusti komunikaciju.

 

Klikneš Start > Control Panel >   Network and Sharing Center > Customize (desno, negdje pri sredini) i odaberi Private Network

Može ti zatrebati administratorski password.

Klikni Next i onda Close.

 

Upozorenje: Private pruža manje sigurnosti od Public.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
autorov komentar

Napravio sam jos jedan korak k rjesenju, ali jos nije potpuno. Stavio sam iste accounte, i sad mogu s xp-a normalno pristupati visti (svim folderima), ali jos ne vidim xp, i ne mogu mu nikako pristupiti s viste. Hajde molim pomoc jos oko ovog, pa da zavrsimo,

Hvala

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
Ramo kaže...

Napravio sam jos jedan korak k rjesenju, ali jos nije potpuno. Stavio sam iste accounte, i sad mogu s xp-a normalno pristupati visti (svim folderima), ali jos ne vidim xp, i ne mogu mu nikako pristupiti s viste. Hajde molim pomoc jos oko ovog, pa da zavrsimo,

Hvala

 
Kaj se tice prijasnjeg posta - da account identicni za pocetak dok sve ne podesis... kasnije sredis accounte i permission-e kako ti pase...

A sad je ocito problem u xp-u, provjeri firewall (tj, sve firewall-e, sve sto bi moglo blokirati promet, najbolje sve antiviruse i firewall-e iskljucit, i za testiranje koristiti samo Win Firewall, a kasnije po potrebi stavis drugi firewall il kaj vec trebas)

Windows Firewall na xp-u pogledaj gore sam opisal kako propustiti mrezni promet za vistu (Control panel-Windows firewall - exceptions - treba biti propusteno (kvacica na) Core Networking, File and printer sharing, Network discovery -> to slicno treba i na xp - s time da mozda u xp nemas Core networking, mozda ni network discovery... ali sigurno ima File and printer sharing kojeg treba propustit)

Probaj s viste pingat XP

Pogledaj servise na xp-u da nisi kojeg iskljucio (ili ako si instalirao neke custom made win - tipa Borg edition ili slicne - to je obicno koma napravljeno i pogase dosta servisa za koje "smatraju" da su nepotrebni) Start -> run -> services.msc

provjeri dal su upaljeni
  * Network connestions (trebao bi biti jer inace nebi uopce mreza radil)
  * server 
  * workstation
  * SSDP Discovery
  * TCP/IP NetBios 

ako imas jos mreznih servisa a da su ugaseni a jos ne radi najbolje popisi pa da vidimo o cemu je rijec... 
http://realizam.blogspot.com/
16 godina
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
autorov komentar

Problem je cijelo vrijeme bio u xp-u. Reinstalirao sam ga, i cim je zavrsila instalacija sve je bilo ok. Nikakva dodatna podesavanja mi n isu bila potrebna. Samo na xp stavio ip adresu i sve funkcionira. Hvala svima na odgovorima, naucio sam dosta toga o mreznim postavkama viste. Jedino me zeza sto mi kad god ugasim vistu mrezu prebaci s private na public. Pisao sam microsoft forumu, ali mi ne odgovaraju...

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
Laptop i kompjuter crosslinked lan problem

Hehehe, xp xp... :) neznam zasto ljudi pljuju po visti, ja ju koristim od prvog dana kad je izasla i pogotovo sad sa sp1 "da bi reč rekel i suzu pustil".

 

Ocito si negdi zeznuo xp... najbolje za naucit je clean install, a kasnije kad nesto padne znas sto je uzrok... Kaj se tice viste, mozda da i tamo napravis reinstall - il cekaj odgovor od M$-ovog supporta

http://realizam.blogspot.com/
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Laptop i kompjuter crosslinked lan problem
autorov komentar

A vista mi je nova, laptop iz kutije, kupljen prije manje od tjedan dana...

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
Laptop i kompjuter crosslinked lan problem

nekak mi se cini da si s ovim pokusajima podesavanja mreze negdi zeznuo, a sad dal bude lakse naci uzrok tog prebacivanja na public ili nesto drugo... trenutno mi nista ne pada na pamet zasto bi kod restarta prebacil na public

http://realizam.blogspot.com/
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice