Router paranoja

poruka: 12
|
čitano: 5.182
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Router paranoja
pitanje

Uglavnom imam  DLINK DSL G684T router. Kada udjem u njegove opcije kroz browser i odem na " DHCP Clients " dobijem ovo :
http://img175.imageshack.us/img175/5520/pitanjepo8.jpg

Ovo mi je pod "Lan clients " : http://img180.imageshack.us/img180/5296/pitanje2mn4.jpg

Spajam se na "Ethernet" način, znači ne Wireless i radim na Upnp principu ( stalno sam online, bez da moram rucno konektirati).
Moj PC je : "toni pc" ali tko su ovi drugi? Jel to znaci da mi se netko "prikacio"? Firewall ne koristim ali dosad nije bilo problema + promjenio sam password... nadam se da je ovo samo paranoja.

Hvala na pomoci

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Router paranoja

Jesi li potpuno isključio na modemu Wireless ili se samo ne spajaš bežično?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Router paranoja
autorov komentar

Ne spajam se bezicno...a neznam gdje da iskljucim Wireless... ima u opcijama bas poseban dio di piše "Wireless" i tamo je kvačica na "Enable AP" - tj. Enable acess point... neznam kako da ga totalno iskljucim posto ne koristim Wireless uopce.

 

15 godina
neaktivan
offline
Router paranoja

Možeš li maketi tu kvačicu?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Router paranoja
autorov komentar

Da, maknuo sam ju i applyao.

I morao sam save and restart napravit.

 

Ali dok to traje, mozes mi barem reci sto je DHCP client, zasto sluzi, te jeli to znak da mi se netko "prikacio" , ako je kako kad ne koristim Wirelles ,pa cak sam i antenu maknuo s routera kad sam ga dobio posto uopce niti nikad nisam koristio wireless.

 

Još jednom hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Router paranoja
prihvaćeno rješenje

Nisam ti neki stručnjak za mreže, to ćeš morati pitati druge ili možeš pogledati ovdje

http://en.wikipedia.org/wiki/Dhcp

A Wireless ako je uključen, mogu ga i drugi koristiti, iako ga ti ne koristiš, ako nije dobro zaštićen.

S modemom si dobio vjerovatno uputstva kako se radi enkripcija bežične mreže i općenito zaštita modema.

Preporučio bih ti da upališ i firewall na njemu, jer puno bolje štiti nego ovaj softverski na računalu.

Ako nemaš uputstvo možeš ga skinuti s ove adrese

ftp://ftp.dlink.de/dsl/dsl-g684t/documentation/DSL-G684T_man_en_Manual.pdf

 

Jeli ti se sada ugasila lampica na modemu gdje piše WLAN, nakon što si makeo onu kvačicu?

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.7.2008 19:46 (klimama).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Router paranoja
autorov komentar

Mislim da ona nije nikad niti bila upaljena.

 

btw. da, vidio sam to na wikipediji ali ako netko moze pojasnit bio bih zahvalan.

 

 

edit :

sad sam samo ja na DHCP clients ali ako netko moze neka pojasni malo ovu temu, znanje je sve ;)

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.7.2008 19:56 (ReiKo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Router paranoja

DHCP je nakrace receno protokol po kojem se dinamički računalima dodjeljuju parametri za spajanje na mrezu. Drugim rjecima ako rucno ne podesis npr. IP adresu, subnet mask, gateway, dns...... mreznog uredjaja (kompa) a na mrezi postoji DHCP server i client podrzava postavljanje parametara mreze preko DHCP protokola - clientu se DHCP server dodjeliti sve potrebne parametre i client ce sam apply-at te parametre i biti spojen na mrezu...

 

Znaci u principu u neku ruku olaksava administrativne poslove... netreba admin neke mreze za svaki komp posebno podesavat mrezne parametre, nego samo "ukljuci" DHCP i client-i se "sami   podese" preko podataka dobivenih preko DHCP-a

 

U tvojem slucaju ako imas wireless i bio je upaljen i wireless mreza ti nije bila zasticena i bio je ukljucen DHCP -svatko oko tebe se bez ikakvog problema mogao spojit na tvoju mrezu/internet... (sto vjerojatno na ss-u kojeg si stavio predstavlja ovaj unknown client.

 

Pod LAN clients ovaj HP client... neznam kako funkcionira taj dlink-ov router, al moze biti da drzi jedno vrijeme postavke za spojene client-e (mozda 24h) pa ako si unutar 24h neciji laptop zicom povezao na router, mozda je to... iz razloga da u nekom vremenskom periodu istom clientu ne mijenja IP (postavke) ... vjerojatno ako se unutar 24h client sa istom MAC adresom spoji na router, on mu dodjeli iste postavke kao prije...

Ako si neciji komp (osim svojeg) nedugo spajao na router to je sigurno to.

http://realizam.blogspot.com/
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Router paranoja
autorov komentar

Nisam spajao laptop na router ili ista slicno... uglavnom sad kad sam maknuo kvacicu s Acess Point za wireless , nema više nikog osim mene pod LAN clients i DHCP clients :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Router paranoja

evo da ne otvaram novu temu, imam jedno pitanje:

 

Zanima me, dali se na routeru vidi kada se netko spoji na nečiju nezaštičenu mrežu tj. dali svijetle neke lampice na routeru i dali to ovisi o marki routera??

 

 

nadam se da se autor teme ne ljuti što mu se mješam u temu, al vidim da je već polako napuštena tj. da više nitko ne daje odgovore na pitanje

Moj laptop:HP Compaq 6715b, Sempron 3600+
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Router paranoja

Wlan lampica je statična kada nema prometa,kada ima brzo treperi.

Sav problem riješiš čim uđeš u postavke. Uključiš WAP enkripciju i uneseš najblažu

od 10 znamenki, tih 10 znamenki moraju znati svi ostali koji se žele spojit na tvoj ruter.

Nbava Kua
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Router paranoja
torrente kaže...

Wlan lampica je statična kada nema prometa,kada ima brzo treperi.

Sav problem riješiš čim uđeš u postavke. Uključiš WAP enkripciju i uneseš najblažu

od 10 znamenki, tih 10 znamenki moraju znati svi ostali koji se žele spojit na tvoj ruter.

 ok, hvala na odgovoru
Moj laptop:HP Compaq 6715b, Sempron 3600+
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice