Sirenje wifi mreze u kuci.

poruka: 29
|
čitano: 19.346
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Molim pomoc! Sirenje wifi signala?

Pozz ekipo.
Imam veliki problem.
Naime, imam H1telekom, i fritzbox ruter. trio paket, sve radi super, ali nemam wifi signala u djecjoj sobi i uredu.

jel mogu na polovici stana puknuti jos jedan ruter pa da mi on prositi signal? kako?
imam jos 2 starija rutera u ormaru.
tcomova.
IMAM i jedan Airlive 5460!
radi se o Siemens sx 763 (vlan dsl) i speedtouch - ova dva t-comova. jel mi mozete ikako pomoci molim vas?
Stvarno mi treba pomoc i jako bi mi to pomoglo.....
ne kuzim se bas u te postavke, ip adrese i to...
ima neko tolko dobar da mi objasni korak po korak please?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Sirenje wifi mreze u kuci.

Napravi sa airlive-om, odi u postavke od rutera(192.168.100.252).. Mode-universal repeater i onda tamo unesi podatke od prvog rutera spremi podatke i nakon toga odi na reboot.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.

U fazi sam izgradnje nove kuće i zanima me da li netko ima kakvih prijedloga u vezi pripreme buduće mreže.

Trenutno se izvode radovi na struji tako da planiram ugraditi žičnu mrežu u svaku sobu kako bi imao pristup netu.

Da li je to dovoljno odnosno da li još treba štra sada ugraditi dok još nije ožbukano?

16 godina
neaktivan
offline
Sirenje wifi mreze u kuci.

Da, najbolje s airlive-om, ili modificirani sx763...

 

Kabel je jeftin, ako nije problem s lovom odma dva cat.6. po sobi i dovoljan broj uticnica za struju... 

osim toga, na prikladna mjesta u kuci predvidit na plafonu POE prikljucke za ap kako bi se rijesio wifi za mobitele, tablete i ostale wireless-only uredjaje... 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
wifi kaže...

Da, najbolje s airlive-om, ili modificirani sx763...

 

Kabel je jeftin, ako nije problem s lovom odma dva cat.6. po sobi i dovoljan broj uticnica za struju... 

osim toga, na prikladna mjesta u kuci predvidit na plafonu POE prikljucke za ap kako bi se rijesio wifi za mobitele, tablete i ostale wireless-only uredjaje... 

 

 Uf, sad si me uhvatio na krivoj nozi, ništa od ovih pojmova ne znam šta znače, idem malo progooglati...

Ako ti se da, može malo pobliže objašnjenje za sve ove pojmove :)

Dakle, htio bi imati žični pristup netu u svakoj sobi, a po potrebi i bežični za za mob, laptop, tablete, s time da bi volio da mi ne bude cijela kuća pod "wi-fijem" nego da sam reguliram jačinu signala za poejdinu sobu ako je to moguće.

11 godina
neaktivan
offline
Sirenje wifi mreze u kuci.

I ja sam imao slicnih problema. Rijesio sam s OVIM. Piknuo 2 komada u uticnicu. Plug & Play. Malo konfiguriranja i to je to. 

PRAVOPIS JE ZA SAVRŠENE LJUDE, JA NISAM SAVRŠEN A SVI ME RAZUMIJU...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Sirenje wifi mreze u kuci.

Da li se sa ovim Edimax EW-7438RPn N300 može bez cat cabela napraviti wifi pojačalo. Znaci u donjem katu je router zte 931  a ovaj bi edimax samo ukljucio u uticnicu na gornjem katu i koristio da mi pojaca signal, nista vise od toga. Treba mi samo jedan ovaj strujni edimax?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.

@ Erda  ....da točno si rekao, žično svuda a bežižno samo kao nužno zlo za tablete i smartfone jer ćeš imati mogućnost 1 Gb mreže bez smetnji za razliku od wifi koji zapinje kad je netko bliže ili dalje od wifi rutera a ni brzinu neće još dugo takvu postić.

Postavi lan-kablove iz prostorija da ti dolaze svi na jedno mjesto gdje bi došao ruter i slična oprema.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
wifi kaže...

Da, najbolje s airlive-om, ili modificirani sx763...

 

Kabel je jeftin, ako nije problem s lovom odma dva cat.6. po sobi i dovoljan broj uticnica za struju... 

osim toga, na prikladna mjesta u kuci predvidit na plafonu POE prikljucke za ap kako bi se rijesio wifi za mobitele, tablete i ostale wireless-only uredjaje... 

 

 Može pojašnjenje što je POE priključak za plafon ? Pretpostavljam da hoćeš reći da bi trebalo provući UTP6 od rutera do mjesta u stropu ? Kako izgleda taj stropni AP ?

ap je acces point to kužim...

 

16 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
AF139 kaže...

Postavi lan-kablove iz prostorija da ti dolaze svi na jedno mjesto gdje bi došao ruter i slična oprema.

 To znači da moram fizički dovesti kabel iz svake prostorije na jedno centralno mjesto?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
Erda kaže...

 Uf, sad si me uhvatio na krivoj nozi, ništa od ovih pojmova ne znam šta znače, idem malo progooglati...

Ako ti se da, može malo pobliže objašnjenje za sve ove pojmove :)

Dakle, htio bi imati žični pristup netu u svakoj sobi, a po potrebi i bežični za za mob, laptop, tablete, s time da bi volio da mi ne bude cijela kuća pod "wi-fijem" nego da sam reguliram jačinu signala za poejdinu sobu ako je to moguće.

 tipicni mrezni kabel kojeg vjerojatno i sad u nekom obliku koristis je cat5e (kategorija 5e)... nesto kvalitetniji je cat6 kabel i njega postavljas u zid, trajno... za spajanje krajnjih uredjaja koristis RJ45 uticnice montirane na/u zid (koje obicno dolaze s 2 prikljucka)... dakle, od patch panela (centralno mjesto) ide kabelom prema svim sobama cat6 (moze i cat5e ako bas zelis usparat) do zidne uticnice... od njega se cat5e patch kabelom racunalo/uredjaj spaja na mrezu...

POE (PowerOverEthernet) je koristenje mreznog UTP kabela za napajanje krajnjeg uredjaja i prijenos podataka. Od 8 zica na svakom konektoru, za prijenos podataka se koriste 4 (2 parice), dok su preostale 4 zice "slobodne" za koristenje. Postoje dvije varijante (aktivni i pasivni POE), gdje je aktivni definiran standardom, koristi napon od 48V za napajanje, i svi uredjaji koji ga podrzavaju ne moraju imati koristit vanjskog napajanje vec struju dobivaju putem POE switcha sto je u tvom slucaju skupa varijanta. Jeftinija varijanta je pasivni POE, gdje se na pogodnom mjestu stavlja ispravljac, kombiniraju se podatkovne linije i napajacke, zatim se UTP kabelom kombinacija vodi do krajnjeg odredista (npr. plafon), gdje se splitterom ponovo razdvajaju podaci od napona. Prakticno je jer na plafonu primjerice ne moras vodit racuna o tome da ti triba struja za AP (access point), vec struju dobavljas jednim UTP kabelom. 

Sto se tice "regulacije" snage i ogranicavanja na jednu sobu, tu stvari bas i ne idu kako zamisljas jer se wifi signal probija ovisno o jacini emitiranja (na koju mozes utjecat u ap-u), ali i o vrsti antene koju koristis... jedini nacin da signal "zatvoris" unutar sobe je da ista bude izvedena poput faradayevog kaveza, a to sigurno neces radit... inace, osim ako nemas dobar razlog, ne vidim zbog cega nebi ima wifi unutar citave kuce (zastitis ga, limitiras, ogranicis u nekom vremenskom periodu)...

za svaku sobu dobro bi bilo predvidit bar dva prikljucka, ka sta sam vec prije reka... sto zbog sigurnosti, kasnijeg kopanja, prosirenja mogucnosti itd... sad kad je sve raskopano, to je jeftina solucija, poslije se na to nikad neces odlucit... 

givooo kaže..

 Može pojašnjenje što je POE priključak za plafon ? Pretpostavljam da hoćeš reći da bi trebalo provući UTP6 od rutera do mjesta u stropu ? Kako izgleda taj stropni AP ?

ap je acces point to kužim...

 

 POE je objasnjen gore, a plafon jer ces imat najmanje smetnji signalu, a i ne opticki ne smeta... u danasnje kuce, u plafon bi obavezno stavia jos i smoke senzore, a ako su isti "pametni", moguca je automatizirana dojava... 

a kako izgleda... pa prilicno neupadljivo... stropni AP

Erda kaže...
AF139 kaže...

Postavi lan-kablove iz prostorija da ti dolaze svi na jedno mjesto gdje bi došao ruter i slična oprema.

 To znači da moram fizički dovesti kabel iz svake prostorije na jedno centralno mjesto?

 da, kabel iz svake pojedine sobe (ili vise njih) dovodis na jedno centralno mjesto, tamo gdje si predvidia da ti ISP dovede prikljucak... ako radis podrum, tamo bi bilo vjerojatno idealno mjesto (cak i mala sobica ako zelis)... 

Umjesto hrpe kablova koji se spajaju direktno u uredjaj, investiraj u mali ormaric i patch panel na koji ces sve te kabele spojit.... 

U taj ormar ide i odgovarajuci switch, a isto tako mogu i ostali uredjaji (router, media server, itd.)... mogucnosti su nebrojene, ovisi samo o dubini tvog djepa... 

Internet je samo dio price, a ukoliko zelis, mozes citavu kucu potpuno automatizirat (rolete, grijanje/hladjenje, dojava-vatra,alarm, integracija s mobilnim uredjajima, upravljanje, videoparlafon)... ako tek gradis, bar se konzultiraj sad u razvojnoj fazi, pa vidi sto bi danas-sutra moga pozelit, tako da je kasnije lakse to implementirat... 

16 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
wifi kaže...

 da, kabel iz svake pojedine sobe (ili vise njih) dovodis na jedno centralno mjesto, tamo gdje si predvidia da ti ISP dovede prikljucak... ako radis podrum, tamo bi bilo vjerojatno idealno mjesto (cak i mala sobica ako zelis)... 

Umjesto hrpe kablova koji se spajaju direktno u uredjaj, investiraj u mali ormaric i patch panel na koji ces sve te kabele spojit.... 

U taj ormar ide i odgovarajuci switch, a isto tako mogu i ostali uredjaji (router, media server, itd.)... mogucnosti su nebrojene, ovisi samo o dubini tvog djepa... 

Internet je samo dio price, a ukoliko zelis, mozes citavu kucu potpuno automatizirat (rolete, grijanje/hladjenje, dojava-vatra,alarm, integracija s mobilnim uredjajima, upravljanje, videoparlafon)... ako tek gradis, bar se konzultiraj sad u razvojnoj fazi, pa vidi sto bi danas-sutra moga pozelit, tako da je kasnije lakse to implementirat... 

 Uf, koliko informacija, hvala na odgovoru.

Moram ovo sve riješiti slijedeće tjedan jer tamo negdje u srijedu mi dolaze majstori izvoditi radove na struji tako da moram znati šta želim.

Probat ću da mi daju ponudu pa da vidim razliku u cijeni izmedju cat5e i cat6 kabela. Razlika je u propusnosti?

Taj patch panel ću napraviti svakako!

Morat ću se s električarem konzultirati oko svega ovoga...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
Erda kaže...

 Uf, koliko informacija, hvala na odgovoru.

Moram ovo sve riješiti slijedeće tjedan jer tamo negdje u srijedu mi dolaze majstori izvoditi radove na struji tako da moram znati šta želim.

Probat ću da mi daju ponudu pa da vidim razliku u cijeni izmedju cat5e i cat6 kabela. Razlika je u propusnosti?

Taj patch panel ću napraviti svakako!

Morat ću se s električarem konzultirati oko svega ovoga...

 cat6 podrzava brine do 10Gb/s na max udaljenosti 50tak m, ili 1Gb/s do 100m, bolji signal/noise ratio (SNR), i uglavnom je "pogled u buducnost" bas kao sto je nekoc bila 1Gb/s brzina... nesto je deblji od cat5e, i naravno nesto skuplji... 

 

kako to da ti elektricar radi mrezu? neka utp kabele dovoljno udalji od strujnih... 

16 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
wifi kaže...

 cat6 podrzava brine do 10Gb/s na max udaljenosti 50tak m, ili 1Gb/s do 100m, bolji signal/noise ratio (SNR), i uglavnom je "pogled u buducnost" bas kao sto je nekoc bila 1Gb/s brzina... nesto je deblji od cat5e, i naravno nesto skuplji... 

 

kako to da ti elektricar radi mrezu? neka utp kabele dovoljno udalji od strujnih... 

 Ok, hvala na svemu!

Pa tko će raditi mrežu nego električar? Sad kad štemaju za struju po kući, nek odmah poštemaju i postave mrežu, za 15 dana ide žbukanje!

11 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.

Kabliranje kuće/zgrade za jaku struju(utičnice,rasvjeta...) a i slabu struju (telefonija,parlafonija,tv..) je uvijek posao elektro instalatera. Konfiguracija mreže tj onog kom. ormara - ne.

Ako ti kuća nije u fazi novogradnje, slaba struja bi obavezno trebala ići u zaštitne CS cijevi jer su ti kabeli jako osjetljivi na fizička oštećenja.

 

Ako nije postavljen plivajući pod (estrih), optimalno riješenje bi bila instalacija slabe struje preko poda.

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.4.2015 23:16 (givooo).
10 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.

Ovdje kod mene električari to rade ali sva struja je "gore" a utičnice za TV , Tel. i Mrežu vuku rebrastim cijevima po podu pa na zid onih 40-50cm do kutije za utičnicu (cijevi po podu prekrije izolacija i izravnavajući sloj).

11 godina
neaktivan
offline
Sirenje wifi mreze u kuci.
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.4.2015 23:29 (givooo).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
neno20st kaže...

Da li se sa ovim Edimax EW-7438RPn N300 može bez cat cabela napraviti wifi pojačalo. Znaci u donjem katu je router zte 931  a ovaj bi edimax samo ukljucio u uticnicu na gornjem katu i koristio da mi pojaca signal, nista vise od toga. Treba mi samo jedan ovaj strujni edimax?

 samo tebas imati wifi signal na mjestu gdje ga stekas u uticnicu i onda dobijes jos 10-20 metara pokrivenosti u zatvorenom. On djeluje kao extender. I pojavljuje se kao zasebna mreza.

PRAVOPIS JE ZA SAVRŠENE LJUDE, JA NISAM SAVRŠEN A SVI ME RAZUMIJU...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
Erda kaže...

 Ok, hvala na svemu!

Pa tko će raditi mrežu nego električar? Sad kad štemaju za struju po kući, nek odmah poštemaju i postave mrežu, za 15 dana ide žbukanje!

 nisi me skuzia... vise sam mislia na sam projekt (di, sta, koje kolicine, itd.) nego stemanje... kopat i postavit moze bilo tko na kraju... 

 

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Sirenje wifi mreze u kuci.

Bok evo i ja trebam pomoc, naime nemam internet signala u dvorisnoj zgradi koja je udaljena od rutera (thomson tg782)  15 metara i ima dosta pregradnih zidova. E sad meni treba pomoć kako da ja pojačam taj signal. Dali da  napravim access point ili nesto drugo. U toj zgradi isto moram imati bezicni pristup mreži. Ako moze neke preporuke glede AP i rutera ako ovaj ne podrzava.

Hvala 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.

ukoliko ti se dvorisna zgrada napaja strujom preko glavne zgrade, kupi powerline adapter par, nadji u glavnoj zgradi istu fazu kao i u dvorisnoj i upari. Zatim u dvorisnoj uzmi neki jeftini wireless router i problem rijesen... 

15 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
wifi kaže...
Erda kaže...

 Ok, hvala na svemu!

Pa tko će raditi mrežu nego električar? Sad kad štemaju za struju po kući, nek odmah poštemaju i postave mrežu, za 15 dana ide žbukanje!

 nisi me skuzia... vise sam mislia na sam projekt (di, sta, koje kolicine, itd.) nego stemanje... kopat i postavit moze bilo tko na kraju... 

 

 

 

- najgore kad to postavi 'bilo tko' ili 'majstor/fahidiot'... nema tog (i najsporednijeg) detalja kojeg ne uspiju $#%uhjebat&&%, npr da viri bunt kablova iz zida ali neki 2m, neki 2cm.. a kaže da je mjerio (ili kad pokrpa-nadoštuka i šuti, problemi se vide tek kasnije). Ostaviti potrebnu duljinu 'viška' (to se ponekad može znati tek kad se postavi npr ormarić/namještaj.. plafon i zid su zgodni za montažu uobičajeno po čoškovima, dok bi wifi trebao biti što dalje od armature itd.

- nije lako to sve imati u glavi, problem el.majstora što ih polovica nema veze s PC/mrežom (ona druga polovica je OK).

 

btw, poželjno je odmaknuti mrežu od struje, postoji i standard (ako se ne varam struja ide na 40cm od poda itd.), imati shemu (znati za nekoliko godina kad treba nešto borati), koristiti kvalitetnije dijelove/kabel/utičnice jer to će trajati a 100kn razlike je zanemarivo. Najpoželjnija stvar, kvalitetne el.instalacije i uzeljenje (grmljavina).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
wifi kaže...

ukoliko ti se dvorisna zgrada napaja strujom preko glavne zgrade, kupi powerline adapter par, nadji u glavnoj zgradi istu fazu kao i u dvorisnoj i upari. Zatim u dvorisnoj uzmi neki jeftini wireless router i problem rijesen... 

 konfiguriraju li se ti adapteri sami?
i ako moze preporuka adaptera u nekom prihvatljivom cijenovnom rangu.

15 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.
Castel kaže...
wifi kaže...

ukoliko ti se dvorisna zgrada napaja strujom preko glavne zgrade, kupi powerline adapter par, nadji u glavnoj zgradi istu fazu kao i u dvorisnoj i upari. Zatim u dvorisnoj uzmi neki jeftini wireless router i problem rijesen... 

 konfiguriraju li se ti adapteri sami?
i ako moze preporuka adaptera u nekom prihvatljivom cijenovnom rangu.

-cijena ovisi .. neki su u parovima, neki po komadu (zgodno za dodavanje po potrebi kao pokrivenost nije dobra). kom 150kn, par 250/300kn, provjeri kroz nabava.net cijene. Skuplji su od prosječanog routera ali uštedi se na mrežnom kablu tako da je cjenovno podjednako.

-konfiguracija je jednaka na svim uređajima router-ap.. default/automatika je ugl. OK.

 

+zgodno je imati svoj router, ne ovisiti o ISPovom (obično ne nudi sve opcije kao kopljen-otključan i ne ovisiš kasnije o mogućoj promjeni ISPa).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.

u principu na svakom imas encryption botun... stisnes na jednom, u odredjenom vrimenu stisnes na drugom i sigurna veza je upostavljena... 

takva veza ti je zapravo kao da si kabelom spojia ta dva uredjaja, jedino je u ovom slucaju to strujni kabel. zato tribas na jednom kraju spojit ga na router (dhcp server), a na drugom kraju onda moze ic switch ili access point. 

 

prilikom kupovine idi bar na 500Mbit/s varijante... dlink, edimax, tp-link... vise manje ista prica osim ako ne mislis streamat nekakvi video s lokalnog media playera pa ti razlike u brzini mogu bit presudne... za internet, razliku neces ni primjetit... 

9 godina
offline
Re: Molim pomoc! Sirenje wifi signala?
Shobica kaže...

Pozz ekipo.
Imam veliki problem.
Naime, imam H1telekom, i fritzbox ruter. trio paket, sve radi super, ali nemam wifi signala u djecjoj sobi i uredu.

 

 Neznam jesi li pogledao da li ti je signal na 100%? Ulogiraj se u fritza i pod wlan->radio channel imas kolika je jacina signala (Maximum transmitter power). Ako nije 100%, stavi pa pogledaj onda.

Cudno mi je da ti fritz ima tako los signal jer i ja imam fritza na H1 i signal na 25% mi je susjedu povise mene u spavacoj (ima par zidova do tamo) jaci nego njegov thompson u stanu na 100%.

Eto mozda jednostavnije da ne moras postavljat ap/repeater.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2015 0:26 (sandokan111).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.

Hvala kupio sam dlinkov powerline adapter i tp-linkov AP spojio i sve šljaka 

8 godina
neaktivan
offline
Sirenje wifi mreze u kuci.

Jel netko od vas testirao kakva je razlika kad salje router a kakva kad taj kucni repetitor signal !? Trebam za alarm za kucu. Mislim dal je bolje kupiti ruter pa staviti ga u repeate mode ili odmah kupiti repetitor ?

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.9.2015 12:56 (Kikach10).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Sirenje wifi mreze u kuci.

..."princip je isti sve ostalo su nijanse" ....dakle u svim wifi adapterima imaš prijemnik i predajnik te čipset koji upravlja njima po programu .

Program ma ko ga radio mora se pridržavati protokola  802.11 tako da su razlike u rezultatima minimalne.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice