Umrežavanje Viste i Xp-a

poruka: 9
|
čitano: 6.518
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje Viste i Xp-a
pitanje

Nakon 2 tjedna potrage za odgovorima, surfanja i povlačenja za rukav, doveden sam do sloma živaca i ovo mjesto je najvjerojatnije moja posljednja nada u potrazi za riješenjem!

Imam računalo sa XP-om Pro (service pack 3) te laptop sa Vistom Business (service pack 1) koje bi htio umrežiti preko D-linkovog routera DI-604. Obadva računala imaju pristup internetu te se međusobno vide, ali svaki put kada želim pristupiti jednom od njih sa ovoga drugoga pojavljuje mi se najiritantnija poruka na svijetu : " \\Komp1 is not accessible. You don't have permission to use this network resource", pa ja sam administrator pobogu?!
Kako bi Vam stvorio što bolju predođžbu isprobanoga, a i da sami ne pucate u prazno pokušat ću navesti sve korake koje sam napravio pa ako vidite bilo kakav prospust....vičite!

1.Obadva računala imaju isti naziv Workgroupe
2. U Visti su pod Sharing and Discovery uključeni Network discovery, File sharing i Public folder sharing i Printer sharing te je za Network location izabarana Privatna mreža
3. U Local Area Connection Properties (na Visti) je isljučen TCP/IPv6 (nekima je to bio ključ problema....meni ne)
4.U TCP/IPv4 postavljene su statičke adrese i na jednom i na drugom računalu s tim da su mi pod Default gateway I Preferred DNS Server postavljene IP adrese od routera 192.168.0.1

5. Uključeni su mi File and printer sharing te Client for Microsoft Networks na oba računala
6. U advanced TCP/IP adress pod tabom WINS izabrao sam Enable NetBIOS over TCP/IP umjesto defaultnog
7. Sharao sam fileove, direktorije i particije i pritom svima Permissions postavio na Everyone
8. Na Xp-u sam isključio opciju Enable simple file sharing, dok mi je na Visti Use sharing Wizzard ostalo uključeno(nigdje nisam naišao da je to potrebno isključiti)
9. Čitao sam nekakvu shemu da moram zadati passworde accountima pa kao da se na taj način prepoznaju ali isto nada..(moram priznati da sam tome posvetio najmanje vremena)

10. Da, isključio sam Firewalle...:)

 


Ne znam jesam li nešto preskočio ali mislim da je to, to.....

Nekima radi iz prve, neki odustanu i maknu Vistu a neki bauljau i dan danas u potrazi za riješenjima....nevjerojatno!

Hvala ekipa

Of all the things I lost it's my mind i miss the most
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.7.2008 8:53 (somi7).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje Viste i Xp-a

ne koristim vistu, ali ... zasto pobogu nisi nakon tolko vremena slozio FTP (nekih 10 min posla da se sve postela) ?

16 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje Viste i Xp-a

Ja sam isto dobivao tu gresku izmedju laptopa i pc oba vrte XP.

 

Ima posebna tema na forumu o ovome

http://forum.bug.hr/forum/topic/razni-mrezni-problemi/problem-umrezavanje-wlan-laptopa-lan-desktop/2278.aspx?sort=asc&view=flat

 

I da kod mene neki firewalli iako su iskljuceni i dalje blokiraju promet zato moras ih deinstalirati

Ha ha ha ... I knew it! ha ha ha ... He..He has pulled the wrong tooth ha ha ha ... There is only one man who could have pulled the wrong tooth ... ha ha ha ... It's Clouseau ha ha ha ... KILL HIM ha ha ha ...KEEELLL HIM! ha ha ha ha ...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje Viste i Xp-a

nisi napisao pa da pitam, da li je subnet mask isti na jednom i drugom kompu??

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje Viste i Xp-a
somi7 kaže...

" \\Komp1 is not accessible. You don't have permission to use this network resource"
6. Sharao sam fileove, direktorije i particije i pritom svima Permissions postavio na Everyone

Pretpostavljam da je Komp1 zapravo Vista a problem ti je šta u Visti moraš na dva mjesta postaviti dozvole.

Ideš ovako:
  1. Properties od foldera kojeg želiš dijeliti
  2. Tab Sharing, klik na Share i tu postavi po volji korisnike
  3. Tab Sharing, klik na Advanced Sharing, stavi kvačicu, klik na Permissions i tu isto postavi dozvole po volji
  4. OK, OK, Close
  5. Sve radi, ako ne probaj restartat komp pa pokušaj onda

 

Probaj pa javi.

 

Pozdrav.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.7.2008 2:00 (indig0F10w).
15 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje Viste i Xp-a
prihvaćeno rješenje

Ocito je problem s permission-ima.

 

Najbolje bi bilo da oba racunala imaju identicne account-e (npr. user123 pass123) i kod share-anja podesis za tog usera koje radnje smije radit (Read only, RW..) Takodjer provjeri na xp-u win firewall ako je ukljuceni pod exceptions dali propusta mislim da je File and Printer sharing il nesto slicno.

 

Postoji i rjesenje (manje sigurno) ako account nemaju password - u tom slucaju potrebno je izmjeniti default postavku u Control Panel->Administrative Tools->Local Security Policy->Local Policies->Security Options->Accounts: Limit local account use of blank passwords to console logon only (promjeniti u Disabled - time se omogucuje "logiranje" na account bez passworda i preko mreze (a ne samo lokalno na racunalu))

 

Jos jedna mogucnost je da svako racunalo ima sve account-e a one account-e koji nisu potrebni lokalno se mogu sakriti sa login screen-a. Na ovaj nacin mozes za isti resurs (share-ani folder) definirati koji user ima kakva prava npr jedan user moze samo citati, dok drugi ima RW prava...)

 

Ima jos rjesenja, mislim da je ovo dovoljno...

 

Mogucnosti su brojne... ali siguran sam da je problem u  "Limit local account use of blank passwords to console logon only"

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrežavanje Viste i Xp-a

Ma nije problem u accountovima, nego u nekim postavkama mreže, routera ili windowsa. Ja sam jedva, ali uspješno umrežio laptop s vistom i desktop s xp. I sve radi kako treba.

Savjet autoru: poigraj se s postavkama, ali ne tako da kasnije ne znaš što si učinio.

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje Viste i Xp-a
autorov komentar
Lefty kaže...

Ocito je problem s permission-ima.

 

Najbolje bi bilo da oba racunala imaju identicne account-e (npr. user123 pass123) i kod share-anja podesis za tog usera koje radnje smije radit (Read only, RW..) Takodjer provjeri na xp-u win firewall ako je ukljuceni pod exceptions dali propusta mislim da je File and Printer sharing il nesto slicno.

 

 

Mogucnosti su brojne... ali siguran sam da je problem u  "Limit local account use of blank passwords to console logon only"

 i je... Limit local account use of blank passwords to console logon only na visti mi je bio isključen:) 

Hvala Lefty, a i ostalima na tako brzim odgovorima.

Problem rijesen 7 sati od postavljenja upita:)
Of all the things I lost it's my mind i miss the most
15 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje Viste i Xp-a
crystal6 kaže...

Ma nije problem u accountovima, nego u nekim postavkama mreže, routera ili windowsa. Ja sam jedva, ali uspješno umrežio laptop s vistom i desktop s xp. I sve radi kako treba.

Savjet autoru: poigraj se s postavkama, ali ne tako da kasnije ne znaš što si učinio.

  Ne vidim razlog zasto nebi bio problem u account-ovima nego u postavkama mreze... Vistu i XP umreziti nije znanstvena fantastika - rjesi se u 5min ( u prinicpu ista stvar ko XP-XP samo sto se na visti mozda neke stvari nalaza na drugom mjesti i/ili pod drugim imenom), a po pocetnom postu se vidi da je mreza kolko tolko dobro podesenea... (nepotrebno je iskljucivanje TCP/IPv6, Default Gateway je IP od modema ako isti dize i brine o vezi, DNS servere bi stavio od ISP-a ako se radi o T-Com 195.29.150.3 i  195.29.150.4, Enable NetBIOS over TCP/IP umjesto defaultnog nepotrebno, Permissions postavio na Everyone - bolje podesiti koji user sta smije, firewall ukljuciti a po potrebi podesiti)
ono kaj je bitno je staticke (pozeljno) ip adrese , isti subnet mask, workgroup, firewall da propusta promet, i podeseni ACCOUNT-i i premission-i za pristup nekom resursu... dodatno za pristup internetu je potrebno Default gateway i dns-e podesit. Za vecinu broadband router-a koji dolaze od strane nasih ISP-a sam 90% siguran da osnovna mreza (file share) mora raditi bez mijenjanja default postavki.

Evo, drago mi je da je problem rjesen... ovo mi je dobra inspiracija za mozda napisati clanak o umrezavanju.

Pozdrav! 
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice