Black screen i gasenje PC-a

poruka: 7
|
čitano: 1.690
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Black screen i gasenje PC-a

 Pozdrav. Pomagajte ljudi. 

 

Ajmo redom. Prije nekih mjesec dana mi se pojavio problem da u nekim situacijama ekran freeza na 2-3 sekunde, zatim se zacrni. U pozadini se jos cuje zvuk nekih 20-tak sekundi, a onda to predje u nekakav distordirani zvuk, kao kad CD zasteka npr. I onda se nakon pola minute PC sam restarta. E sad, neke specificnosti. Najprije se pocelo dogadati u GTA V. S obzirom da mi se vec dogadala slicna stvar (taman sam kupovao PC kad je izasla AMD 3xx serija, GPU je bio preorderan, a oni prvi driveri svi u ku*cu, kako vec to ide, pa mi se cesto dogadalo ono "AMD driver has stopped responding and has succesfully recovered" i to bas u GTA) i prvo sam mislio da je to, al nije bilo. Osim u GTA, dogada se za vrijeme gledanja 1080p videa na YT, dok je prilikom gledanja bluray filmova sve ok. U nekim drugim igricama tipa LoL, FIFA je sve ok. Cak mi se par put dogodilo za vrijeme obicnog browsanja po Chromeu.

Tad sam otisao na more na tjedan dana pa se nisam previse zamarao, medutim kad sam dosao doma opet me pocelo zivcirat s tim i reko ajmo to rijesit. Od cega poceti nego od drivera. Gore su bili driveri od 5./2017. jer imam naviku kod GPU ne dirati drivere ako rade, cisto jer smatram da su noviji uvijek smece i rade vise stete nego koristi al ok. I tako ja 27.8. instaliram 18.5.1 drivere, te se prilikom restarta dogodio BSOD. Prvi ikad. U nekih 12 godina kolko sam za PC-evima. Error code 0x00000117. Isao sam odmah izguglat, ispada da je error direktno povezan s display adapterom odnosno - grafom. Skinem bluescreenview da saznam malo vise informacija. Problem je u tome sto se ne ucitava neki ndproxy.sys driver pri bootanju. Od tad imam i problem s bootanjem PC-a i to je direktno povezano s tim ndproxyjem, prvo prije welcome screena cekam 30-tak sekundi s crnim ekranom, a zatim kad se ulogiram jos 2 minute crnog ekrana dok se ne ucita desktop.


Prosao sam gro stranih foruma u potrazi za rjesenjem i neki su pisali da moze bit problem u RAM-u, PSU, GPU, maticnoj, ma svasta, pa s obzirom da je hardver puno vise moj đir nego softver, krenuo sam od toga. 

Napravio sam desetak testova pa evo. 
1. memtest86, nijedan error ne izbacuje u memoriji.
2. prime95, vrtio jedno 2 sata, nijedan error, max temp. CPU 78°C, sto je cak prilicno hladno s obzirom da drugi dobivaju vrijednosti od 85-90.

3. Vrtio Heaven i Valley, svaki po 10 minuta + 2 benchmarka. Max temp. 71°C, GPU load konstantan 100%, nema dropova, VRM temperature 79, voltaza uredna. Ono sto je bitno, na ovako visokom opterecenju se nijednom nije ugasio PC! Najvise povuklo 230W sto se nadovezuje na sljedece.
4. Napajanje je uredno i po meni dovoljno jako, u stress testu 230W GPU, u GTA na 190W, kod normalnog koristenja za browsanje je oko 40-tak... Kad se sve komponente zbroje ne bi trebalo biti vise od 350W i to nije nikakav problem za 550W napajanje s Gold certifikatom. Po HWinfo voltaze su u granicama normale.
5. Na maticnoj svi kondenzatori izgledaju ok.
6. Odradio chkdsk/f, nije imao nijedan fix.
7. Odradio test VRAM-a, takoder nijedan error.
8. Skenirao kompletan PC s Avirom i Malwarebytesom, 3 sumnjiva fajla, al nista povezano s ovim.

EDIT: Probao sam i rollbackat AMD drivere, nije pomoglo, a tocku za system restore nazalost nemam.

 

S obzirom da ovo sve izgleda super, 99.9% je problem softverski, a to nazalost nije moja ekspertiza i trebam vasu pomoc.

Kako rijesiti taj ndproxy problem i samo restartanje, buduci da je restartanja bilo i prije ndproxyja. 
Restart nije direktno povezan s driverima, jer se dogadao sa starima koji su godinu dana radili uredno, a dogada se i sa novima.
Ndproxy je definitivno uzrokovan instaliranjem 18.5.1 drivera i ne znam kako to rijesiti.

 

Pomozite molim!

Samozadovoljstvo uništava perfekciju. | LoL EUNE: iScream | http://eune.op.gg/summoner/userName=iScream
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2018 1:48 (GamerX9).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Black screen i gasenje PC-a

Odradi clean install najnovijih drivera za grafičku (trenutno 18.9.1).

Moja preporučena procedura:

- Deinstalacija postojećih drivera.

- Čišćenje DDU-om (Display Driver uninstaller).

- Instalacija novih drivera.

 

Nakon toga, ažuriraj i sve ostale drivere. Ako ne znaš ručno, može ti pomoći IOBit Driver Booster.

 

Flashaj bios matične na najnoviji.

 

Provjeri Windowse ovom skriptom:

http://www.mediafire.com/file/n6mzin6649n89lw/WIN8-10_OBVT_WinFix_by_IKO_v05.09.18.bat/file

Kada skineš, desni klik na skriptu i "Run as admin" te prati korake.

Twitter: @191x7
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Black screen i gasenje PC-a

Izvadiš taj disk iz računala van i staviš neki drugi unutra, za probu probaš snimiti cijeli OS ispočetka.

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Black screen i gasenje PC-a

Crni ekran obično se veže uz greške sa gpu. Provjeri sve kabele, stavi gpu na defalt taktove ako je oc spusti takt.Taj gpu nije nešto da briljira sa pouzdanosti. Mom frendu koji ih je promjenio brdo baš ta verzija je jedina trajala manje od garantnog roka.Izvadi gpu pregledaj pci kontakte očisti ga. Taj zvuk bi mogao biti problem i sa hard diskom. 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2018 10:57 (dery).
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Black screen i gasenje PC-a

BIOS flashan. Mogu reci da se malo brze pali, iako je jos uvijek black screen prije ucitavanja desktopa prisutan.
Deinstalacija kompletnih video drivera mi je bila sljedeci korak, jer je na jednom stranom forumu vec netko preporucio da se u potpunosti obrise sve od AMD-a na PC-u i napravi clean install svega.

Reinstalacija windowsa mi je "if all else fails" opcija, nemam drugi HDD, a s ovim bi bila gnjavaza...

U hard disku sigurno nije problem jer sam napravio chkdsk i testirao SeaToolsima koji navodno ne samo da traze neispravne fajlove vec i kontroliraju ostecenja na povrsini diska i sve je bilo u redu. Taj zvuk traje 3 sekunde prije restarta i to je najvjerojatnije posljedica pokretanja restart procedure, sumnjam da ima veze s HDDom.
U zadnjih dan i pol mi se nije nijednom ugasio, mada to uzimam s rezervom jer nisam bio u nikakvim igricama..

Hvala svima, javim dal se kaj promijenilo kad rijesim drivere.

Samozadovoljstvo uništava perfekciju. | LoL EUNE: iScream | http://eune.op.gg/summoner/userName=iScream
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Black screen i gasenje PC-a

Napravio reinstalaciju AMD drivera, instalirao sve ostale s Driver Boosterom, skenirao s WinFix-om, nije nis pomoglo. Izgleda da mogu pocet prebacivat fajlove na eksterni hard i odradit reinstalaciju windowsa...

Samozadovoljstvo uništava perfekciju. | LoL EUNE: iScream | http://eune.op.gg/summoner/userName=iScream
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Black screen i gasenje PC-a

To ti je do r9 390 koje su katastrofa po pitanju pouzdanosti. Imao sam isto tu grafičku (Sapphire nitro) koja je bacala crni ekran. Stvar koja može pomoći je promijeniti ili paralelno zalemiti kondenzatore na postojeće kondenzatore na izlaznoj strani VRM-a (3 V, 820 uF).

Paralelno zalemljeni kondenzatori Paralelno zalemljeni kondenzatori
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice