Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)

poruka: 8
|
čitano: 2.635
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)

Pozdrav momci,

Ubacia san SATA SSD (Kingston HyperX Fury 120) u CD-ROM port u laptop (2009. HP 4710s NX628EA). Windowsi ga nađu, normalno, ali u BIOSU nemam opciju izbora boota preko njega, tj. imam samo upisane izbore tipa Hard-disk, CD-ROOM, Floppy, USB i sl. Nema ništa poimenice.

Klonira san HDD na taj SSD, ali kako bootati preko njega, da bih potom mogao formatirati HDD i ostavit ga ko storage.

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)

-traži dalje po menijima, ili koristi F9 dok ne pronađeš.

+ praktičnije je ssd staviti na mjesto hdda, hdd u oddbay (može se koristiti kao storage, može se promijeniti..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)
ihush kaže...

-traži dalje po menijima, ili koristi F9 dok ne pronađeš.

+ praktičnije je ssd staviti na mjesto hdda, hdd u oddbay (može se koristiti kao storage, može se promijeniti..).

 To sam i napravia, tj. radim trenutno... Al klonira sam ga, misleći (ko što sam radia i na desktopu s Win 10) da neću morat backupat sve živo s C diska itd..

15 godina
offline
Re: Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)

-kloniranje nema (nikakve) veze s postavkama boota/diska.. ako je sve iskopirano, tad je sve .. ali kopiranje diska se odnosi na njegov sadržaj, ne na mjesto gdje je priključen.. tj ako ga staviš na mjesto sadašnjeg diska, tad (ako je sve ok) ćeš ga jednostavno upaliti..

-ako nema boot (bootsektor, mbr ii gpt..) tad nije bootabilan, tad nije napravljena kompletna kopija starog diska i tad ne može bootati bez nekog bootmedjia (nevažno hdd, usb-installer i sl.) ..

-kojim alatom? što si kopirao-klonirao?.. ako je npr samo C: particija, tad ti nedostaje boot-skrivena.. tj treba klonirati disk, ne dijelove/particije..

 

drugi način, predviđen od win.. napraviš na ext.usb disku backup-image (imaš u win CPu), ugasiš, zamjeniš disk, ubaciš install medij, bootaš s njega i iz opcija odabereš restore.. tad on taj image vrati na novi disk s potrebnim bootom, naravno ako je disk dovoljno velikog kapaciteta za restore. Ostali alati su fleksibilniji, možeš shrink-resizati (potrebno kad je npr hdd 1tb ssd 120gb.. ) ali tad moraš znati kako se i što sve treba klonirati-kopirati.. kao npr boot-particija+sektor.. jer bez tog je disk samo 'storage' (nije bootabilan).

 

alternativno, diskpart u cmdu kao admin.. 'active'.. + dodati boot fileove.. uz rizik da sve obrišeš i sl. + problem zaštite (jer MS ne želi da svaki juzer može jednostavn oklonirati-kpirati OS, licenca..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)

Uspia san, stavia ga na misto HDD-a, i repaira boot preko CD-a od Wina 7. Formatira HDD i stavia ga na misto CD-ROM-a. Sve štima, laptop leti. Hvala još jednom :)

Iz nekog razloga (bez repaira) klon nije bia isti. Nije tija bootat, dva put sam proba, dok je na desktopu sve prošlo iz prve.

Može lock.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)

Nije htio bootat jer u postavci boota (koju si uz sve klonirala) piše disk0 particija1 a tebi je SSD bio disk1 particija1 ...dok nisi zamjenila mjesta SSD <>HDD.

14 godina
offline
Re: Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)
AF139 kaže...

Nije htio bootat jer u postavci boota (koju si uz sve klonirala) piše disk0 particija1 a tebi je SSD bio disk1 particija1 ...dok nisi zamjenila mjesta SSD <>HDD.

 Toga san se sitia naknadno :D Sjetila pardon haha.

15 godina
offline
Re: Boot sa SSD-a na laptopu (CD-ROM port)

-jer svaki disk ima svoj SN-ID.. i winboot ima taj podatak, SID.. i zato treba progurati chkdsk (ne zbog kvara diska, nego usput obavi i provjeru-ispravak SID sigurnosnih deskriptora..) to ovisi i o alatu kojim se klonira/opcijama ili kopiranje svega-diska ili particije i sl. npr s win backup-restorom nema tog problema jer nije isti sid ali ima druga ograničenja (resize).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice