Proširivanje glavnog Drivea C

poruka: 15
|
čitano: 11.487
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Proširivanje glavnog Drivea C

Ovako, prije više od pola god sam kupo HP laptop i sve mi je bilo instalirano, tako da nisam mogao utjecat na veličinu C i D drivea...

C mi sadrži 35gigi, a D ostatak (243gigi), e sada: C mi je postao jako tijesan, samo 1giga (s tim da sam već većinu programa koje sam mogao instalirao na D i sve radio što sam mogao da proširim C, ali to je to), a 1giga nije dovoljna, jer ona balansira, i nije to dobro da barem nema 10% slobodnog da diše...

 

E sada, ne želim rušiti Windowse, pa da li mogu sljedeće napravit a da sve bude u redu: prebaciti sve sa D na prenosivi hard, formatirati (obrisati) cijeli D, particirati uz pomoć nekog programa tako da odrežem od D recimo 20gigi i preselim na C...te nakon toga vratim sve stvari na D, i one programe koje sam instalirao na D, njih ponovno instaliram ali na C ???

 

(preporuka: da li moram prvo deinstalirati svaki program prije formatiranja D ili ne moram?)

 

 

....hvala unaprijed na odg...;)

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Proširivanje glavnog Drivea C

da prebaci sve i sa easus partition magic dodaj na C koliko ti treba,vrlo jednostavan program,vidjet ces,smanjis malo D i to dodas na C,vidjet ces koliko je jednostavno,nemoras nista upisivat,imas jednu kao traku i klizac i kako mices taj klizac tako ti se povecava ili smanjuje particija,evo link KLIK

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.11.2011 2:36 (Blade Runner31).
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Proširivanje glavnog Drivea C

e skini prvo program pa vidi,mozda nemoras brisat D,probaj

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Proširivanje glavnog Drivea C
Bart kaže...

Ovako, prije više od pola god sam kupo HP laptop i sve mi je bilo instalirano, tako da nisam mogao utjecat na veličinu C i D drivea...

C mi sadrži 35gigi, a D ostatak (243gigi), e sada: C mi je postao jako tijesan, samo 1giga (s tim da sam već većinu programa koje sam mogao instalirao na D i sve radio što sam mogao da proširim C, ali to je to), a 1giga nije dovoljna, jer ona balansira, i nije to dobro da barem nema 10% slobodnog da diše...

E sada, ne želim rušiti Windowse, pa da li mogu sljedeće napravit a da sve bude u redu: prebaciti sve sa D na prenosivi hard, formatirati (obrisati) cijeli D, particirati uz pomoć nekog programa tako da odrežem od D recimo 20gigi i preselim na C...te nakon toga vratim sve stvari na D, i one programe koje sam instalirao na D, njih ponovno instaliram ali na C ???

(preporuka: da li moram prvo deinstalirati svaki program prije formatiranja D ili ne moram?)

Programom Partition Wizard Home Edition jednostavno i bez formatiranja ili gubitka podataka na bilo kojoj particiji možeš mijenjati veličinu particije C u odnosu na D (ili obrnuto).

 

Slika 1: Desnim klikom odabereš particiju D i na meniju klikneš na Move/Resize

Slika 2: U prozoru koji ti se otvori povlačiš lijevi rub Particije D na desnu stranu i stvaraš s lijeve strane slobodan prostor (koliko želiš da kasnije priključiš na  na C).

Slika 3: Sad desnim klikom na particiju C izabireš na meniju opet Move/Resize, ali sada za C particiju.

Slika 4: U novootvorenom prozoru ti je sada prikazana particija C. Njezin desni rub povlačiš na desno i zauzimaš sav slobodan prostor s desne strane.

Nakon toga klikneš Aplly (gore lijevo u programu) i čekaš da to program sve odradi.

 

Mislim da ti jasnije nisam mogao prikazati kako se to radi.

Slika 1 Slika 1
Slika 2 Slika 2
Slika 3 Slika 3
Slika 4 Slika 4
Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
14 godina
neaktivan
offline
Proširivanje glavnog Drivea C

Postoji dosta alata za ovakve stvari, pa čak i u samim windows.

Uvijek napravi backup!

 

Ako ćeš koristiti već preporučeni alat evo ti mali tut pod uvjetom da pretpostavljam kako stvari izgledaju kod tebe (zanemari što kod mene umjesto D stoji E)

Prvo moraš smanjiti D, a zatim proširiti C na "unalocated space" koji mora biti pokraj C tj. između C i D

Na kraju zatvoriš program i uglavnom te pita "aplly changes" - udri yes, nakon čega će te možda tražiti restart računala

 

EDIT:

heh, @micek je bio brži ;)

petpostavljam da ovako kod tebe izgleda - zanemari što je umjesto D kod mene E petpostavljam da ovako kod tebe izgleda - zanemari što je umjesto D kod mene E
shrink D shrink D
expand C expand C
izged na kraju izged na kraju
odaberi YES odaberi YES
http://av-gurus.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.11.2011 3:55 (brixy).
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Proširivanje glavnog Drivea C

Preporučio bih ti da to napraviš sa Acronis Disk Director 11 Home, ali svakako prije svega backup zlu netrebalo!

15 godina
neaktivan
offline
Re: Proširivanje glavnog Drivea C
Micek kaže...
Bart kaže...

Ovako, prije više od pola god sam kupo HP laptop i sve mi je bilo instalirano, tako da nisam mogao utjecat na veličinu C i D drivea...

C mi sadrži 35gigi, a D ostatak (243gigi), e sada: C mi je postao jako tijesan, samo 1giga (s tim da sam već većinu programa koje sam mogao instalirao na D i sve radio što sam mogao da proširim C, ali to je to), a 1giga nije dovoljna, jer ona balansira, i nije to dobro da barem nema 10% slobodnog da diše...

E sada, ne želim rušiti Windowse, pa da li mogu sljedeće napravit a da sve bude u redu: prebaciti sve sa D na prenosivi hard, formatirati (obrisati) cijeli D, particirati uz pomoć nekog programa tako da odrežem od D recimo 20gigi i preselim na C...te nakon toga vratim sve stvari na D, i one programe koje sam instalirao na D, njih ponovno instaliram ali na C ???

(preporuka: da li moram prvo deinstalirati svaki program prije formatiranja D ili ne moram?)

Programom Partition Wizard Home Edition jednostavno i bez formatiranja ili gubitka podataka na bilo kojoj particiji možeš mijenjati veličinu particije C u odnosu na D (ili obrnuto).

 

Slika 1: Desnim klikom odabereš particiju D i na meniju klikneš na Move/Resize

Slika 2: U prozoru koji ti se otvori povlačiš lijevi rub Particije D na desnu stranu i stvaraš s lijeve strane slobodan prostor (koliko želiš da kasnije priključiš na  na C).

Slika 3: Sad desnim klikom na particiju C izabireš na meniju opet Move/Resize, ali sada za C particiju.

Slika 4: U novootvorenom prozoru ti je sada prikazana particija C. Njezin desni rub povlačiš na desno i zauzimaš sav slobodan prostor s desne strane.

Nakon toga klikneš Aplly (gore lijevo u programu) i čekaš da to program sve odradi.

 

Mislim da ti jasnije nisam mogao prikazati kako se to radi.

 

Hvala na infu, samo me muči to, već kad sam postavljao ovaj problem, mnogi su mi govorili da ne uzimati sa D i stavljati na glavni C disk, ako mi je D popunjen, zato što kao kod particiranja sa D uzima od početka a ne sa kraja, pa da zato moram ga izbrisat/formatirat prije uzimanja dijela...???
Pa sad, što je tu sve istina od toga? jer i ja bih rađe ovako, da ne moram sve prebacivati, brisati, vračati i ostalo... 

 

15 godina
neaktivan
offline
Proširivanje glavnog Drivea C

Hvala na infu, samo me muči to, već kad sam postavljao ovaj problem, mnogi su mi govorili da ne uzimati sa D i stavljati na glavni C disk, ako mi je D popunjen, zato što kao kod particiranja sa D uzima od početka a ne sa kraja, pa da zato moram ga izbrisat/formatirat prije uzimanja dijela...???

Pa sad, što je tu sve istina od toga? jer i ja bih rađe ovako, da ne moram sve prebacivati, brisati, vračati i ostalo...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Proširivanje glavnog Drivea C
Bart kaže...

 

...mnogi su mi govorili da ne uzimati sa D i stavljati na glavni C disk, ako mi je D popunjen, zato što kao kod particiranja sa D uzima od početka a ne sa kraja, pa da zato moram ga izbrisat/formatirat prije uzimanja dijela...???...

 

Ni ne možeš u opisu koji sam ti dao mijenjati veličinu D particije ako ti je D prepun. Morat ćešdio podataka izbrisati (običnim brisanjem, deinstalacijom...). Ili možeš dio tih podataka prebaciti na vanjski disk da oslobodiš nešto prostora na D. I taj oslobođeni prostor prebaciti na C.

Nema veze s kojeg dijela particije D si oslobodio prostor. Podaci ti se (u ovom slučaju) ponašaju u tom programu kao tekućina u čaši. Ako izliješ nešto tekućine (obrišeš ili makneš podatke) možeš mijenjati samo onaj dio koji ne sadrži tekućinu (slikovito:).

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
15 godina
neaktivan
offline
Proširivanje glavnog Drivea C

Imam ja nekih 50gigi mjesta na D disku, to nije problem...samo su meni govorili da to ne mogu napravit, nit mi je 1 program preko kojeg sam išao to dozvoljavao...

Ali ići ću tvojim koracima, pa ćemo vidjeti...javim kad probam, dal je uspjelo ili ne...;)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Proširivanje glavnog Drivea C
Micek kaže...
Bart kaže...

Ovako, prije više od pola god sam kupo HP laptop i sve mi je bilo instalirano, tako da nisam mogao utjecat na veličinu C i D drivea...

C mi sadrži 35gigi, a D ostatak (243gigi), e sada: C mi je postao jako tijesan, samo 1giga (s tim da sam već većinu programa koje sam mogao instalirao na D i sve radio što sam mogao da proširim C, ali to je to), a 1giga nije dovoljna, jer ona balansira, i nije to dobro da barem nema 10% slobodnog da diše...

E sada, ne želim rušiti Windowse, pa da li mogu sljedeće napravit a da sve bude u redu: prebaciti sve sa D na prenosivi hard, formatirati (obrisati) cijeli D, particirati uz pomoć nekog programa tako da odrežem od D recimo 20gigi i preselim na C...te nakon toga vratim sve stvari na D, i one programe koje sam instalirao na D, njih ponovno instaliram ali na C ???

(preporuka: da li moram prvo deinstalirati svaki program prije formatiranja D ili ne moram?)

Programom Partition Wizard Home Edition jednostavno i bez formatiranja ili gubitka podataka na bilo kojoj particiji možeš mijenjati veličinu particije C u odnosu na D (ili obrnuto).

 

Slika 1: Desnim klikom odabereš particiju D i na meniju klikneš na Move/Resize

Slika 2: U prozoru koji ti se otvori povlačiš lijevi rub Particije D na desnu stranu i stvaraš s lijeve strane slobodan prostor (koliko želiš da kasnije priključiš na  na C).

Slika 3: Sad desnim klikom na particiju C izabireš na meniju opet Move/Resize, ali sada za C particiju.

Slika 4: U novootvorenom prozoru ti je sada prikazana particija C. Njezin desni rub povlačiš na desno i zauzimaš sav slobodan prostor s desne strane.

Nakon toga klikneš Aplly (gore lijevo u programu) i čekaš da to program sve odradi.

 

Mislim da ti jasnije nisam mogao prikazati kako se to radi.

Problem riješe...sve sam uspješno sredio...sada mi laptop diše...puno hvala na pomoći....;)

12 godina
neaktivan
offline
Smanjenje a C,stvaranje novih particija D i E

E a ja sam se sada zbunila sa time sta vam je C sta D sta E.

 

Pa evo ovako moja situacija je sledeca:

Ja imam samo C(sa svim programimai svemu za Windows instaliranim na C-u) i hocu da napravim josh 2 particije(recimo Di E) da raspodelim podatke na te 2 parrticije.

 

I sad kako ja da smanjim C a da pri tom mi svi do sada instalirani programi i daljeostanu na C-u tj da nista ne izgubim a da napravim josh 2 particije.

 

ajd mi please napisite za ovaj mpoj primer sta u ovom programu treba da radim :)

 

Hvala

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Smanjenje a C,stvaranje novih particija D i E
Petra80 kaže...

Ja imam samo C (sa svim programimai svemu za Windows instaliranim na C-u) i hocu da napravim josh 2 particije (recimo Di E) da raspodelim podatke na te 2 parrticije.

 

I sad kako ja da smanjim C a da pri tom mi svi do sada instalirani programi i daljeostanu na C-u tj da nista ne izgubim a da napravim josh 2 particije.

 

Odi u disk management otvoriš start upiši u search disk management

 

- Odi na (C) particiju desni klik vidi sliku 1 - pa shrink volume

- kad se otvori shrink tu upiši koliko želis prostora oduzeti od (C) particije vidi sliku 2. Kad se to završi odi u disk management i tamo ćeš imati unallocated space desni klik na to pa new simple volume i tu napraviš particije.

 

evo ti i video ako nešto nije jasno.

Slika 1 Slika 1
Slika 2 Slika 2
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2012 16:23 (mario1990).
12 godina
neaktivan
offline
Proširivanje glavnog Drivea C

Ok a kako da znam da mi se podaci na C-u nece unistiti koji vec postoje jer koliko ja znam (ispravite me ako gresim) meni su svi podaci sada koji su na C-u sto programi sto moja dokumenta razbacana po C-u ( neki na pocetku ,neki na sredini neki na kraju) i kako ja sada da znam da mi se to sto cu da smanjim C nece preseci neki podatak gde je?

 

jel se to automatksi uzima prazan prostor na C-u za druge particije ili ne?

tj jel moram na nesto posebno da obratim pažnju?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Proširivanje glavnog Drivea C
Petra80 kaže...

Ok a kako da znam da mi se podaci na C-u nece unistiti koji vec postoje jer koliko ja znam (ispravite me ako gresim) meni su svi podaci sada koji su na C-u sto programi sto moja dokumenta razbacana po C-u ( neki na pocetku ,neki na sredini neki na kraju) i kako ja sada da znam da mi se to sto cu da smanjim C nece preseci neki podatak gde je?

 

jel se to automatksi uzima prazan prostor na C-u za druge particije ili ne?

tj jel moram na nesto posebno da obratim pažnju?

Nema ti veze na kojem su dijelu hdd-a razbacani podaci. Hdd zamisli kao bocu u kojoj su podaci kao tekućina. Sav višak u toj boci možeš upotrijebiti za stvaranje novih particija (naravno, u slikovitom smislu). Programi za particioniranje (jedan od njih imaš opisan u mojem gornjem postu) od slobodnog prostora stvaraju novu particiju tako da nemaš brige oko toga.

Ukoliko bi i napravila kakvu veću pogrešku još uvijek ti preostane mogućnost Recovery Partition tj. vraćanja particije u stanje od ranije i to nekim od programa. Preporučam ti besplatni program za rad s particijama: Mini Tool Partition Wizard u kojem imaš sve opcije koje sam ti naveo: Od stvaranja novih particija do Recovery particija.

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice