Razlika između GTP i MBR

poruka: 20
|
čitano: 33.431
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Razlika između GTP i MBR

Pozdrav svima. 

 

Da li je netko voljan objasniti razliku između GTP-a i MBR-a?
Unaprijed hvala.{#} 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Razlika između GTP i MBR
0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
Denon94 kaže...

Pozdrav svima. 

 

Da li je netko voljan objasniti razliku između GTP-a i MBR-a?
Unaprijed hvala.{#} 

-vjerojatno GPT.

Ništa posebno bitnog za većinu usera. Novi standard koji eliminira ograničenje od 2TB po particiji (logički disk) naravno uz kompliciranje koje vlasnici raznih licenci s time povežu, npr UEFI-Sec.boot.. pa Canonical (Ubuntu) plaća MSu licencu da bi mogao bootati na novom HWu.

-za sad je 'pametnije' ostati na MBRu osim ako netko ima konkretan razlog za GPT. Naravno, to se podešava u BIOSu-UEFIju prije instalacije OSa.

 

MasterBootRecord. Sam naziv je dovoljno jasan?

Čemu to služi? .. pa bootanju (tj boot manageru).

Procedura bootanja:

-power on,

-BIOS deterktira HW u ovom slučaju diskove tj bootabilne medije i ovisno o postavci u bootorderu pokreće boot manager/loader. U MBRu (zbog ograničenja veličine) može biti loader ili path do managera koji može bit na nekoj drugoj particiji.

 

GPT, noviji standard.

čemu služi? uklanja neka ograničenja starog MBRa (istovremeno ograničava izbor alata-OSeva koje je moguće koristiti). Ograničenja koja uklanja +2TB (skoro nevažno), broj primarnih-aktivnih particija po disku (4, ili s extended koja nema ograničenja osim samog OSa ali nije bootabilna). Dakle, skoro ničemu... mada powrjuzeri vjeruju da im PC automatski locka na 300FPSa... placebo.

 

Sam FS (file sistem) nema veze s bootom, tj disk može biti pod raw, ntfs, ext3, fat32.. mixom, ovisno o potrebama ili OSu. Uz sitnicu kao predinstalirana Osmica koja u BIOSu-UEFIju ima upisan key i ne dozvoljava promjenu, tj ne boota... dakle, jedino MS ima neku opipljivu korist (eliminacije linux konkurencije, što je razlog zašto Canonical plaća...).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.1.2014 21:21 (ihush).
16 godina
offline
Razlika između GTP i MBR

Kupio 1TB WD Black.

 

Moram inicijalizirati MBR ili GPT. Pošto vidim da mogu radit kako god želim što mi preporučujete???

 

Imam relativno novo računalo s UEFI BIOSom, disk se neće koristiti za instalaciju OSa jer imam SSD, i planiram ga ostaviti kao jednu particiju, koristim Win 8.1

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2014 16:38 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Razlika između GTP i MBR

lllnuclearlll

 

- Kao što je kolega Ihush rekao već, MBR svakako.

- imaš 1TB disk, ne vidim nekog smisla za drugi odabir.

- ps. odličan odabir diska.

---------- Drži se majstore, moje misli su uz tebe. ---------- Sva pitanja, nesjasnoće molim na PM. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2014 21:12 (Valentin17).
 
1 1 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
ihush kaže...

...Uz sitnicu kao predinstalirana Osmica koja u BIOSu-UEFIju ima upisan key i ne dozvoljava promjenu, tj ne boota... dakle, jedino MS ima neku opipljivu korist (eliminacije linux konkurencije, što je razlog zašto Canonical plaća...).

 

Na ovo moram reagirati primjerom. U zadnja 3 mjeseca sam bio prinuđen koristiti se sestričinim laptopom. Friško kupljen, imao je osmicu instaliranu. Nakon nekog vremena korištenja, nisam više mogao trpiti osmicu i odlučio sam napraviti bootabilni Linux Mint USB.

 

Stavio sam Mint na USB 3.0 (uključen u 3.0 usb utičnicu da ne bi došlo do zabune ili nepotrebnog trolanja), restartao računalo kad ono - klinac. Linux se učitava, ali nikako da se učita. Nakon kratkog istraživanja i obrazovanja na internetu, doznao sam da je krivac bio UEFI i MS (Microsoft). Nakon što sam vratio na Legacy u BIOS-u, sve je bilo ok.

 

U zadnje vrijeme primijetim sve više p***rskog ponaša proizvođača, ne samo jednih prema drugima nego i prema korisnicima. Sve više špijuniranja, sve više online servisa i računa, forsiranja određenog software-a (ne samo OS-a) a ovakav primjer GPT+UEFI je čisti primjer neprihvatljivog ponašanja. Čini mi se da bi uskoro moglo opet doći do ozbiljnih tužbi.

 

Sorry na OT, i pozdrav!

Grow old or die trying
16 godina
neaktivan
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
ihush kaže...

-za sad je 'pametnije' ostati na MBRu osim ako netko ima konkretan razlog za GPT. Naravno, to se podešava u BIOSu-UEFIju prije instalacije OSa.

Odakle ti ovo?

13 godina
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
Penryn kaže...
ihush kaže...

-za sad je 'pametnije' ostati na MBRu osim ako netko ima konkretan razlog za GPT. Naravno, to se podešava u BIOSu-UEFIju prije instalacije OSa.

Odakle ti ovo?

- Malo sam se ubacio, pošto vidim da kolega nije online, ali ako nije problem, daj malo pojasni, možda ti znaš nešto više.

- Bit će mi drago naučit nešto novo, ja kao što je kolega i rekao, uvijek radim podešavanje BIOSa (ili UEFIa) prije installa,

  npr. zna se dogoditi da ugasiš secure boot i da se sustav više ne želi pokrenuti,

  a koliko znam UEFI je vezan za GPT, ne za MBR i da ako na računalu koji ima MBR partition style,

  OS koji nije instaliran u UEFI modu, uključiš UEFI, da opet neće htjeti bootati.

- Moja praksa je da prije installa win ugasim i UEFI i Secure Boot i win snimim u BIOS modu (MBR),

  nemam potrebe za boot diskom koji ima particiju veću od 2TB, boot uređaj je više manje SSD od 120GB ili HDD od 1TB.

- Taj GPT (UEFI) može naći primjenu kod servera, čak i da imam boot disk npr. od 4 TB,

  bolje mi ga podijeliti na više particija (MBR), nego na jednu ili dvije velike od po više od 2TB (GPT),

  a i svaki HDD koji nije boot se može inicializirati kao GPT bez potrebe za uključivanjem UEFIa.

- MBR ima ograničenja, ali za prosječnoga korisnika, ništa jako bitno.

---------- Drži se majstore, moje misli su uz tebe. ---------- Sva pitanja, nejasnoće, prigovore molim na PM. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2014 20:10 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
Penryn kaže...
ihush kaže...

-za sad je 'pametnije' ostati na MBRu osim ako netko ima konkretan razlog za GPT. Naravno, to se podešava u BIOSu-UEFIju prije instalacije OSa.

Odakle ti ovo?

 -''kojo''? -čitaj između redova, npr boot s GPTa, preduvijet UEFI.. to su postavke koje se prvo podesi na računalu, nako čega ide OS.. bilo koja naknadna izmjena tih 'sitnica' može biti problem za bootanje instaliranog OSa, npr banalno IDE-SATA-AHCI ili predinstlairan OEM Osmice s keyem u UEFIju... Gornja reženica je 'sažeta', za one koji znaju na što mislim dovoljna, za početnike koji ništa ne znaju, također dovoljna (mada neprecizna)... Ta rečenica se odnosi na početnike koji bi tad bili u problemu. Početnik uvjek prvo klikne pa vidi posljedicu.

 

Valentin17 kaže...
...

- Jednom minimalo moraš zaje... stvar, kad zaje... imaš dobar poticaj da nešto naučiš i da to više ne ponoviš,

barem ne ponoviš do neke nove situacije (radoznalost, problem). ;)))))

 

svi uče na greškama, lakše ako nije na 'svojima'.. ali i to je (učenje) za ljude. Problem su ŠteficeTM & Perice koji nakon tog koraka otvore novu temu.. 'Dragi Lastane, moj kompjuter se neće upaliti, wiondowsi se samo pune...', (što si radio/la) - ništa! ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2014 19:48 (ihush).
13 godina
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
ihush kaže...

 Početnik uvjek prvo klikne pa vidi posljedicu.

- Jednom minimalo moraš zaje... stvar, kad zaje... imaš dobar poticaj da nešto naučiš i da to više ne ponoviš,

  barem ne ponoviš do neke nove situacije (radoznalost, problem). ;)))))

 

EDIT:

 

- Ima nas koji smo u godinama već, pa volimo isprobavati svašta, a onda se dogodi da nešto i zaje..., ali i naučimo,

  npr. tko nije barem jednom spalio ploču bilo greškom u slaganju ili OCom, pa onda obrisao nešto što sustavu treba,

  dobio sustav koji više neće bootati, taj ništa nije napravio. He he. ;))))))

- Malo se šalim, ali istina je to.

ihush kaže...

svi uče na greškama, lakše ako nije na 'svojima'.. ali i to je (učenje) za ljude. Problem su ŠteficeTM & Perice koji nakon tog koraka otvore novu temu.. 'Dragi Lastane, moj kompjuter se neće upaliti, wiondowsi se samo pune...', (što si radio/la) - ništa! ...

- Istina, treba se znati i ispetljati iz problema. {#}

---------- Drži se majstore, moje misli su uz tebe. ---------- Sva pitanja, nejasnoće, prigovore molim na PM. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2014 20:13 (Valentin17).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
ihush kaže...

 -''kojo''? -čitaj između redova, npr boot s GPTa, preduvijet UEFI.. to su postavke koje se prvo podesi na računalu, nako čega ide OS.. bilo koja naknadna izmjena tih 'sitnica' može biti problem za bootanje instaliranog OSa, npr banalno IDE-SATA-AHCI ili predinstlairan OEM Osmice s keyem u UEFIju... Gornja reženica je 'sažeta', za one koji znaju na što mislim dovoljna, za početnike koji ništa ne znaju, također dovoljna (mada neprecizna)... Ta rečenica se odnosi na početnike koji bi tad bili u problemu. Početnik uvjek prvo klikne pa vidi posljedicu.

Doslovno je ispalo kao da si rekao da se vrsta particije, MBR ili GPT, podešava u BIOS-u ili UEFI-u. To je sve na što sam ciljao. Okey, asocijacija ti je bila da za to trebao "prčkati" po UEFI-u, al opet, ne nužno.

12 godina
offline
Razlika između GTP i MBR

Pozdrav

Evo da ne otvaram novu temu. ..  Imam problem  sa  GPT  particijom  tj  win7  prilikom  instalacije  sustava  mi  ne  da  da  instaliram  windowse  na  notebook  Aspire  E15

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
VidoM kaže...

Pozdrav

Evo da ne otvaram novu temu. ..  Imam problem  sa  GPT  particijom  tj  win7  prilikom  instalacije  sustava  mi  ne  da  da  instaliram  windowse  na  notebook  Aspire  E15

Ako je Windows 7 instalacija original, 64 bitna, ne bi smjelo biti problema.

Na ispravno particioniranom GPT disku, moraš imati ovakvu šemu ... Na ispravno particioniranom GPT disku, moraš imati ovakvu šemu ...
 
... i onda sve ... ... i onda sve ...
...radi kako treba! ...radi kako treba!
 Dakle, ako je instalacija OK, možda je problem u settingsima UEFI BIOSa? Dali je isključen Secure Boot?

A ako nije, napravi novi instalacijski dvd ili usb i probaj ponovno.

 

Ili, instaliraj Windows na MBR disk, samo prije toga uključi Legacy postavke u BIOS-u.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.10.2014 21:49 (kizo2703).
10 godina
neaktivan
offline
Razlika između GTP i MBR

pozdrav svima imam jedan problem 

 

uzeo sam novi laptop i sad hocu instalirat windowse i pojavi mi se problem da mi se windows nemoze instalirat jer je format mbr a treba biti gpt ili obrnuto sad nisam siguran

 

ugl kako da to promijenim kad jos nemam nikakav sustav na lapotopu, ja znam kad imam ali laptop je novi i sad imam problem

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
juan138 kaže...

pozdrav svima imam jedan problem 

 

uzeo sam novi laptop i sad hocu instalirat windowse i pojavi mi se problem da mi se windows nemoze instalirat jer je format mbr a treba biti gpt ili obrnuto sad nisam siguran

 

ugl kako da to promijenim kad jos nemam nikakav sustav na lapotopu, ja znam kad imam ali laptop je novi i sad imam problem

KLIK

15 godina
offline
Re: Razlika između GTP i MBR

HW (sve od BIOSa nadalje) mora biti komtpatibilno s željenim softwareom-OSom. Neke stvari se podešavaju u BIOSu.

Medij može biti kreiran u jednom ili oba moda.. konkretno neka F tipmožeš vidjeti kroz quickbootmeni (neka F-tipka kao F8-9.10-12..).

Kad je bios podešen prema mogućnosti boot medija-OSa  ili željenog OSa.. tad formatiraš (obišeš i kreiraš) particije. Ako je npr disk sad u GPT modu, ne možeš nikako na njega instalirati XP dok ne promjeniš u MBR. Obrnuto može, jer je novije-podržano ali installer mora biti 'pravi'. Skineš s MSove stranice ISO i napraviš ga njihovim alatom, tad radi.. sve ostalo ovisi što si napravio. = možda.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.12.2016 1:00 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Razlika između GTP i MBR

procitao sam sve ove postove i jedno nisam nasao a to je kako pretvoriti neki mbr u gtp ako nije bootabilan, znaci konkretno imam disk od 3 tb a mediaplayer mi vidi samo 2 tb, citao sam po netu da treba disk prebacit u gtp ali me zanima kako?

lp

olio wwe
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Razlika između GTP i MBR

Razni partition manageri to omogućavaju, a u Windowsima mislim da, bez dodatnih programa, ide samo preko komandne linije:

 

https://www.disk-partition.com/diskpart/initialize-disk-4125.html

 

Napomene: briše se kompletan disk, pazi da ne obrišeš krivi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.11.2017 14:01 (MrBlc).
15 godina
offline
Re: Razlika između GTP i MBR
olio wwe kaže...

procitao sam sve ove postove i jedno nisam nasao a to je kako pretvoriti neki mbr u gtp ako nije bootabilan, znaci konkretno imam disk od 3 tb a mediaplayer mi vidi samo 2 tb, citao sam po netu da treba disk prebacit u gtp ali me zanima kako?

lp

- svaki soft je svijet za sebe, vlastita ograničenja.. i to s OSom nema veze neovisno što za npr GPT sys mora zadovoljiti requirementse (uefi, gpt, x86-64 cpu+os.. i to ne svaki, nego od w7sp1x64 noviji kao i linux neki kernel..). Tek tad je moguće korisštenje +2TB bez problema, ali ako sama app ne predviđa, tad nemaš što napraviti osim nove verzije appsa ili nekog update-patcha (ne kao dio OSa jer nije to uzrok pa ni fix problema).

- jednostavno, npr stariji videosoft/editor je npr bo 32bitni, nasljeđe, pa i ograničenje pojedinog filea su česta, većina softa predviđa rezanje na gigabaytima, dok se s TB do sad nije ni primjećivala granica. Suprotno od tog, server OS je oduvijek mogao, daleko više.. drugi kernel. OS nije taj koji ograničava adresiranje, nego aplikacija i ukupni memorijski-adresni prostor koji je tad do 4TB (-4byte sig), odnosno, standardna podjela pola app-pola os.. pa je ta granica na 2TBa normalna, no video soft ju predviđa i koristi npr chunkove, dijelove, s automatskim rezanjem, pa tad ni playanje nije vidljivo kao problem .. do ovakvog primjera.

 

-čak, nije problem MBR, može i on.. problem je nasljeđe-standardi koji su godinama tu i dok se sve izmjeni treba vremena pa i ovakvih problema da bi ih se uočilo i fixalo.

-za usporedbu, npr FAT32 i veličina flashdiska tj standardi koji ograničavaju ili alati koji dozvoljavaju formatiranje preko standarda povećavajući cluster s 4k do 64kb.. može, najmanji problem je OS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlika između GTP i MBR

hvala na odgovorima, nasao sam kako i napravio preko cmd a rijesio sad  sve funkcionira normalno

lp

olio wwe
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice