Win 8 na Samsung

poruka: 12
|
čitano: 1.479
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Uefi i GPT win 7

Poštovani,evo iz naslova se vidi problem no da ga pojasnim.

Predinstalirani window 8,isključio secure boot,stavio sedmicu i instalacija krene,kad ono dođe do particija,ja kako sam već naučio unaprijed odmah obrišem particiju na kojoj su bili predinstalirani win 8,nakon tog se smrznem kad vidim da mi nije dopuštena instalacija zbog "GPT" formata particije.

 

Sad imam problem ,win 8 izbrisan ,a sedmicu ne  želi instalirati ,pa bi molio pomoč kako da riješim da mi dopusti instalaciju sedmice na tu particiju ili opčenito na disc  ??

 

Hvala svima unaprijed.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Uefi i GPT win 7
CROIMANI kaže...

..,ja kako sam već naučio unaprijed odmah obrišem particiju na kojoj su bili predinstalirani win 8,nakon tog se smrznem..

 

-nisi naučio, nego imaš pogrešnu 'rutinu'.

-nastavak priće ima dva (i više) moguća kraja, nisu svi happyendovi.. ali i tako se uči. Idući put ćeš znati.

 

-podesi BIOS, instaliraj kompatibilan OS. To je osnova svih računala, posotoje manuali (od milja RTFM), proizvođačke deklaracije, requirements itd.

npr, prvi scenarij, podesiš BIOS, instaliraš željenu sedmicu (bez problema). Moguć ako ti BIOS to dozvoli, tj ako je to proizvođač 'predvidio'... interesi biznisa, povezanost MS-licenci.. khm, naučit ćeš. Kraće, možda trebaš drugi BIOS, možda se nikad taj BIOS ne pojavi, a možda problema zapravo ni nema.

-i win7 može na GPT, čitaj specifikacije-requirementse, BIOS-UEFI, MSovo ograničenje na 64bit, 'pravi' install medij (koji ima MBR/GPT dio). Ali dali je samo problem GPT.. to ćeš tek otkriti (naučiti). Zato ti ne mogu dati odgovor ''klikni tu, promijeni to..'' nego se moraš snaći, vidjeti kako se opcije BIOSa ponašaju, ponoviš install, nekoliko puta..

btw, predinstall-OEM je obično normalna licenca, zamijena je obično neka yogurtasta... koliko to ima smisla?

 

-za novije modele (računala, BIOS..) tj oni koi ti nisu već prošli kroz ruke, moraš provjeriti prije, ne poslije.. Model koji dolazi s predinstlairanim OSom može biti (namjerno) ograničen na taj OS, kao i drugi opis, otežava ili onemogućuju instalaciju 'starijeg' OSa. To je MSova borba s 'konkurencijom'...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.12.2014 14:26 (ihush).
15 godina
offline
Win 8 na Samsung

Zar stvarno ne postoji jednostavnije rješenje ?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Win 8 na Samsung
CROIMANI kaže...

Zar stvarno ne postoji jednostavnije rješenje ?

Jednostavno? Pa uđeš u BIOS, ugasiš UEFI mod i to je sve, jednostavnije ne ide.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
15 godina
offline
Win 8 na Samsung

Probaj ubaciti hard disk u neko drugo računalo kao sporedni disk i u Disk managmentu promjeniti.

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Win 8 na Samsung

Dakle,na drugom računalu pokušat promjenit u MBR,jel to misliš ?

 

Mogu li ga pokušat zakačit na drugo računalo preko usb-a ?? nema veze kako je spojen ?!

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.12.2014 17:15 (CROIMANI).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Win 8 na Samsung
CROIMANI kaže...

Dakle,na drugom računalu pokušat promjenit u MBR,jel to misliš ?

 

Mogu li ga pokušat zakačit na drugo računalo preko usb-a ?? nema veze kako je spojen ?!

Da, na to sam mislio.

Mislim da ne bi trebalo biti problema i preko usb-a.

15 godina
offline
Re: Uefi i GPT win 7
CROIMANI kaže...

.. nije dopuštena instalacija zbog "GPT" formata particije.

..

 

 

 

CROIMANI kaže...

Dakle,na drugom računalu pokušat promjenit u MBR,jel to misliš ?

 

Mogu li ga pokušat zakačit na drugo računalo preko usb-a ?? nema veze kako je spojen ?!

-možeš...

 

ali i dalje nisi ništa riješio.. npr sam GPT nije problem, može i Seven.. dakle koji god problem bio u tvom slučaju, postojat će i dalje.

prvo se podešava BIOS, ne daješ nikakve info,.. (dali si provjerio na samsungovom siteu npr ver.BIOSa, changelog, forumi za konkretan model, ..) pa 'generički' odgovor, igraj se BIOSom dok ne ubodeš kombinaciju koja će raditi. EFI, sec.boot, boot-OS, ACPI, ... i pravi install medij.

 

npr možeš ručno (kroz AIK ili dism) instalirati win (kreiranje particija, kopiranje fileova..) i ubosti ga u računalo za paljenje (kao predinstalirani OS, instalacija se dovršava nakon paljenja-detecta).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.12.2014 20:31 (ihush).
15 godina
offline
Win 8 na Samsung

Evo,riješeno je sve i zahvaljujem se na jednostavnom savjetu,upalilo je to sa diskom,no sad idem muku mučiti s driverima što će biti valjda još veči izazov,ali nadam se da ću i to uspijeti.

 

Čuo sam zapravo da je moguće modificirati drivere za win 8 da rade na sedmici jel zna tko kako se to radi da malo otvorim temu o tome.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Uefi i GPT win 7

Dakle,ako ja uđem u instalacijski proces i dođem do pozicije particioniranja,pa dal onda to ne znači da sam podesio bios kako ti navodiš ??

Pa normalno da jesam,vidim da dosta toga znaš više od mene i rado bi naučio kako se to radi ručno (kroz AIK).

Htio bi te samo pitati ćemu mi treba proučavanja i proučavanja ili flashanja biosa ako se dade ovo jednostavnije?

Rekao si da ništa nisam riješio ?! što to nisam riješio ? Pa imam sad instaliran win7,a što trebam drugo ?!

 

Evo ipak hvala i volio bi vidjeti neki tutor na temu tog što ti pričaš (kroz AIK)

15 godina
offline
Re: Win 8 na Samsung
CROIMANI kaže...

Evo,riješeno je sve i zahvaljujem se na jednostavnom savjetu,upalilo je to sa diskom,no sad idem muku mučiti s driverima što će biti valjda još veči izazov,ali nadam se da ću i to uspijeti.

 

Čuo sam zapravo da je moguće modificirati drivere za win 8 da rade na sedmici jel zna tko kako se to radi da malo otvorim temu o tome.

-proizvođači (opet namjerno, MS) ne daju support.

-za svaku komponentu moraš imati driver.

-driveri su za konkretnu komponentu-chip npr sata-kontroler, lan/wlan.. i to proizvođačev (ne samsungov) za konkretnu komponentu.

-pronađeš neki 'sličan' model (da su driveri na jednom mjestu) ne mora biti samsung, skineš.

-ali kod notebookova imaš dodatni problem alati-utilsi (aplikacije koje su nki mix app-driver), npr kontrola wlan-a ili multimedijalnih tipki.. pa možeš očekivati da tu bude većih problema (jer setup npr detektira OS ver. i obično ne želi instalirati na tuđi brand, npr Asus, MSI.. zato prvo provjeriš Samsung..)

-pavog problema zapravo nebi smjelo biti, .. osim gnjavaže dok kompletiraš drivere (+spomenute utilse).

 

edit:

CROIMANI kaže...

Dakle,ako ja uđem u instalacijski proces i dođem do pozicije particioniranja,pa dal onda to ne znači da sam podesio bios kako ti navodiš ??

Pa normalno da jesam,vidim da dosta toga znaš više od mene i rado bi naučio kako se to radi ručno (kroz AIK).

Htio bi te samo pitati ćemu mi treba proučavanja i proučavanja ili flashanja biosa ako se dade ovo jednostavnije?

Rekao si da ništa nisam riješio ?! što to nisam riješio ? Pa imam sad instaliran win7,a što trebam drugo ?!

 

Evo ipak hvala i volio bi vidjeti neki tutor na temu tog što ti pričaš (kroz AIK)

-odlično (neki drugi nisu uspjeli.. npr ACPI), to se u nekom vremenu ne vidi kao post.. upravo sad su tvoja dva između.

-da bi znao kako riješiti nepoznati problem.. npr ako si sad problem riješio vađenjem diska i formatiranjem na drugom PCju, ... to isto se moglo diskpartom, ali tad je preduvijet da to (osnove) znaš.. istovremeno, ja ti to ne mogu predložiti jer nema feedbacka, nemam kontrolu što se dešava s tvojim računalom, što/zašto je problem, tj mogu znati samo ono što natipkaš u postu. (većina ne zna ni to dobro navesti).

-zato se mora imati iskustva za 'nepoznate' situacije.. ili flashanje BIOSa (lako je iz win, može biti lako i iz BIOSa, iz DOSa ti treba boot... itd), ali nikome tko to nikad nije radio ne mogu preporučiti kako da to napravi, tj ne znamo (ti trebaš provjeriti) dali uopće posotji noviji BIOS, dali uopće ima veze s problemom.. pa ako npr nema novjeg tad je takva preporuka nepotrebna. Nije lako pomoći, nešto moraš znati, ako ništa drugo terminologiju ...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.12.2014 22:08 (ihush).
15 godina
offline
Win 8 na Samsung

Da,hvala ti i svima drugima što su pomogli jer i drivere sam čak riješio :)

Hvala,hvala,hvala

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice