Razvoj web-stranica - Rasprava izdvojena tema

poruka: 3.136
|
čitano: 559.366
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Pa nije baš drugačija perspektiva. :) Sve što si rekao je normalno i defacto danas svi tako rade.

Ali startupi rade samo full stack (Django, Ruby, REST) u ranim fazama jer je brže i jeftinije, a skoro pa jednako kvalitetno. Svaka ozbiljnija firma koju sam susreo je napustila Node.js na neko vrijeme i uzela Django + Angular kombinaciju

Django + REST + Gunicorn + Nginx + Postgres + Elastic je daleko najbolje riješenje za large scale koje sam susreo. Nijedna Node.js ili MEAN kombinacija nije ni blizu.

 

(da se razumijemo, ja vodim team, bavimo se blockchainom i MLom, a radim Web za svoj startup samo iz zahebancije trenutno)

A prošao sam Express, Meteor itd, a frontendaši su kačili React.

U HR je i dalje PHP aktivan, ali inače je Symfony i Laravel svugdje u blagom padu.


Laracasts je inače super sajt, Treehouse također.

Očekujem najveći rast zaposlenja u Nodeu, Djangu pa Angularu(iako React jača)....tako je i bilo prošle godine. Ruby pada.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.7.2017 17:11 (Mitch).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Mitch kaže...
Dex.pwn kaže...
Koja je razlika između MySQLa i MariaDBa?
Vidio sam da Google prelazi na taj sustav

 https://mariadb.com/kb/en/mariadb/mariadb-vs-mysql-features/

 

 

Kao početnik nećeš baš skužit niti iskoristit potencijal MariaDB.

 

Ja recimo zagovaram PostgreSQL najviše, najdokumentiraniji i full-feature SQL.

 

Onda za neke projekte bih uzeo MariuDB...a tek onda na kraju MySQL (ovisno o frameworku, obično MySQL i Postgre imaju najviše addonova gotovih za framework...ali između to dvoje svakako mi je draži PG).

 


Inače Google je prešao na MariaDB samo zato što je tranzicija s MySQL blaža (imaju hrpetinu skripti koje trebaju samo manje edite da bi radile s Mariom). Doslovno kao drop-in.

 

Ali oni ti koriste SQL samo za siću. Sve bitno u Googleu je u NoSQL i Bigtableu već desetak godina. A za njega treba znat C++ ili Javu, a u zadnje vrijeme ga prepisuju u Go...zato ga valja naučit.

 

Facebook ti ima Hive(komba MySQLa, ali nema više uopće veze s njime baš i nisu zadovoljni što je krenulo kao MySQL...ali šta je tu je, njima je najteže migrirat) i Cassandru...Yahoo je na postgres.


Ostali (dignuti prije 2010) kao Twitter itd su na MySQL.

 

Novi startupi svi rokaju ili PostgreSQL ili MongoDB ako im treba NoSQL.

 

Luuka kaže...
Dex.pwn kaže...
Koja je razlika između MySQLa i MariaDBa?
Vidio sam da Google prelazi na taj sustav

Mislim da je za tvoje potrebe MySQL sasvim dovoljan. Samo dobro nauči što je to uistinu Relacijska baza podataka, što su normalne forme, kako se gradi baza, koje sve relacije postoje (one-to-one, one-to-many, many-to-many), pogledati što su to indexi, kako rade i kako ih najbolje iskoristiti itd. To su znanja koja ti kasnije mogu donijeti i neke poslove.

Za male projekte nema smisla gurati neku tehnologiju just for the sake of it. Radije iskoristi priliku i nauči nešto kako spada.

 

 

Ja sve to nazivam MySQLom, mislim da InnoDB najviše koristim.

Otvorim phpMyAdmin, kreiram tablicu, i derem podatke u nju.

Inače, MySQL mi treba za SA-MP server(već sam pričao o tome tu prije). Dakle, do nekih 30-akk(najgora situacija) korisničkih računa, dosta podataka bi držala, a i ne bi ju štedio.

A upit pišem isto, bez obzira koji sam db engine uzeo. Valjda nema nikakve razlike.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.7.2017 17:13 (Dex.pwn).
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Od 10.2 imaš InnoDB u Mariji.


A cca 10% je performance upgrade nad MySQL.
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Imaš linkove na istraživanja koja pokazuje te padove? Ne pitam jer ti ne vjerujem nego me baš zanima, dal je tvoj feeling ili ima tu nečeg opipljivog?

Ja također vodim tim, i dosta pratim oglase za poslove i ne vidim baš neko veliko povećanje Pythona, pogotovo ne naspram PHPa koji je tražen konstantno i sve više, pogotovo kvalitetniji kadrovi.

 

I pogotovo vidim sve više Laravel i Symfony stvari o kojima se priča, konferencije koje se organiziraju su sve ozbiljnije, veće i dovode vodeću ekipu.

Cijeli eko sistem oko Symfonyja je jako napredovao u zadnjih par godina i popularizirao svaki komad tog ekosistema (composer, symfony komponente, doctrine, ...)

 

Ali slažem se da REST + React/Angular polako uzimaju dio tržišta koji je dosad bio za čisto rendanje nekih templatea.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dex.pwn kaže...
Mitch kaže...
Dex.pwn kaže...
Koja je razlika između MySQLa i MariaDBa?
Vidio sam da Google prelazi na taj sustav

 https://mariadb.com/kb/en/mariadb/mariadb-vs-mysql-features/

 

 

Kao početnik nećeš baš skužit niti iskoristit potencijal MariaDB.

 

Ja recimo zagovaram PostgreSQL najviše, najdokumentiraniji i full-feature SQL.

 

Onda za neke projekte bih uzeo MariuDB...a tek onda na kraju MySQL (ovisno o frameworku, obično MySQL i Postgre imaju najviše addonova gotovih za framework...ali između to dvoje svakako mi je draži PG).

 


Inače Google je prešao na MariaDB samo zato što je tranzicija s MySQL blaža (imaju hrpetinu skripti koje trebaju samo manje edite da bi radile s Mariom). Doslovno kao drop-in.

 

Ali oni ti koriste SQL samo za siću. Sve bitno u Googleu je u NoSQL i Bigtableu već desetak godina. A za njega treba znat C++ ili Javu, a u zadnje vrijeme ga prepisuju u Go...zato ga valja naučit.

 

Facebook ti ima Hive(komba MySQLa, ali nema više uopće veze s njime baš i nisu zadovoljni što je krenulo kao MySQL...ali šta je tu je, njima je najteže migrirat) i Cassandru...Yahoo je na postgres.


Ostali (dignuti prije 2010) kao Twitter itd su na MySQL.

 

Novi startupi svi rokaju ili PostgreSQL ili MongoDB ako im treba NoSQL.

 

Luuka kaže...
Dex.pwn kaže...
Koja je razlika između MySQLa i MariaDBa?
Vidio sam da Google prelazi na taj sustav

Mislim da je za tvoje potrebe MySQL sasvim dovoljan. Samo dobro nauči što je to uistinu Relacijska baza podataka, što su normalne forme, kako se gradi baza, koje sve relacije postoje (one-to-one, one-to-many, many-to-many), pogledati što su to indexi, kako rade i kako ih najbolje iskoristiti itd. To su znanja koja ti kasnije mogu donijeti i neke poslove.

Za male projekte nema smisla gurati neku tehnologiju just for the sake of it. Radije iskoristi priliku i nauči nešto kako spada.

 

 

Ja sve to nazivam MySQLom, mislim da InnoDB najviše koristim.

Otvorim phpMyAdmin, kreiram tablicu, i derem podatke u nju.

Inače, MySQL mi treba za SA-MP server(već sam pričao o tome tu prije). Dakle, do nekih 30-akk(najgora situacija) korisničkih računa, dosta podataka bi držala, a i ne bi ju štedio.

A upit pišem isto, bez obzira koji sam db engine uzeo. Valjda nema nikakve razlike.

Mislim da si ovim postom najviše pokazao da dosta malo znaš o temi :)

InnoDB i MyISAM su dvije vrste enginea unutar MySQLa. Ima razlika između njih, ali svakako je InnoDB way to go (guglaj koje su razlike i zašto je bolje).

 

I sa brojevima koje si naveo ne trebaš se zamarati sa Mariom, a pogotovo ne NoSQL rješenjima.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Dal smatrate koristenje bootstrapa lijenoscu, neznanjem ili necim trecim pri izradi nekog postenog projekta ili je to ok? Radim aplikaciju za raspored za zavrsni (dobivamo odvratan raspored u excelu) u phonegapu i nekak mi se cini najzgodnije iskoristit bootstrap jer je mobile-friendly. UI ce bit uglavnom dosta jednostavan, najvise posla cu obavit s konvertanjem tog xlsxa u json i izradom normalnog rasporeda iz ovog đumbusa pa na tome planiram dobit poene pred komisijom 

 

raspored kakav dobivamo 

http://i.imgur.com/GTkOFcy.

battlelog:http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/carrycopter/ youtube: https://www.youtube.com/c/carrycopterr
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
kurt kaže...

Dal smatrate koristenje bootstrapa lijenoscu, neznanjem ili necim trecim pri izradi nekog postenog projekta ili je to ok? Radim aplikaciju za raspored za zavrsni (dobivamo odvratan raspored u excelu) u phonegapu i nekak mi se cini najzgodnije iskoristit bootstrap jer je mobile-friendly. UI ce bit uglavnom dosta jednostavan, najvise posla cu obavit s konvertanjem tog xlsxa u json i izradom normalnog rasporeda iz ovog đumbusa pa na tome planiram dobit poene pred komisijom 

 

raspored kakav dobivamo 

http://i.imgur.com/GTkOFcy.

Pa da bi dobio kvalitetnu Bootstrap stranicu treba tu brdo kvalitetnog koda... Je, istina, nekakvu jednostavnu stranicu je lakše napraviti nego s HTML/CSS/JS tehnologijama, ali pravi kvalitetni custom dizajn baš i ne... Po mom iskustvu vrlo kvalitetan Framework i stvarno ne vidim razlog zašto ga ne iskoristiti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.7.2017 22:28 (lllnuclearlll).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Ne kužim te baš najbolje? Napravit stranicu koja bi Excel file prikazivala kao HTML, tj. kao stranicu?

Koja je svrha toga onda 🤔

10 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Mitch kaže...
Od 10.2 imaš InnoDB u Mariji.


A cca 10% je performance upgrade nad MySQL.

 Django is life 

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
And dok ste u tim temama što treba učiti, jel imate kakvu knjigu za angular 2?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Luuka kaže...

Imaš linkove na istraživanja koja pokazuje te padove? Ne pitam jer ti ne vjerujem nego me baš zanima, dal je tvoj feeling ili ima tu nečeg opipljivog?

Ja također vodim tim, i dosta pratim oglase za poslove i ne vidim baš neko veliko povećanje Pythona, pogotovo ne naspram PHPa koji je tražen konstantno i sve više, pogotovo kvalitetniji kadrovi.

 

I pogotovo vidim sve više Laravel i Symfony stvari o kojima se priča, konferencije koje se organiziraju su sve ozbiljnije, veće i dovode vodeću ekipu.

Cijeli eko sistem oko Symfonyja je jako napredovao u zadnjih par godina i popularizirao svaki komad tog ekosistema (composer, symfony komponente, doctrine, ...)

 

Ali slažem se da REST + React/Angular polako uzimaju dio tržišta koji je dosad bio za čisto rendanje nekih templatea.

 https://hotframeworks.com

 

Svaki dan se mijenja https://trends.builtwith.com/framework

 

https://insights.stackoverflow.com/survey/2016#technology-trending-tech-on-stack-overflow-winners

 

Symfony https://trends.builtwith.com/framework/symfony-PHP-Framework

 

 

Svakako idemo prema tome da će React i Vue (čak bih najviše love stavio da će Vue otići do vrha kad tad, makar ga ne održava bigname kompanija tipa Google, FB..) uzeti sav frontend.

 

PHP je u globalu u padu, ali meni je to malo glupo, jer PHP7 ne nudi ništa manje nego recimo Node.js, osim NPMa i sistemske strane.

 

Problem je i u tome što se vani (pogotovo SAD i UK, Indija) prestaje školovati PHP i Java kao uvodni jezik. Kod mene na faksu i općenito na malo jačim faksevima u SADu se zadnjih 10ak godina kreće Pythonom i C++, a uvode Flask, Django i Node.js na 3. i 4. godini.

 

Zato i imaš blagi pad, makar nije ništa tehnologija bitno napredovala. Task runneri olakšavaju stvari...ali imaš ih za skoro svaki framework.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dex.pwn kaže...

Ne kužim te baš najbolje? Napravit stranicu koja bi Excel file prikazivala kao HTML, tj. kao stranicu?

Koja je svrha toga onda 🤔

 Pa izabrao bi koji si razred i prikazao bi ti se tjedni raspored (u html tablici, jos nisam dobio bolju ideju), isto i za profesore jer i oni koriste taj raspored. Mijenja nam se svaki tjedan.

 

Plan za kasnije slozit neki sustav koji automatski vuce xlsx sa stranice skole i radi konverziju u json da ne moram svaki tjedan radit rucno konverziju kad odem na faks, skola bi valjda bila voljna dat mi host ako hostaju normalni raspored..

battlelog:http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/carrycopter/ youtube: https://www.youtube.com/c/carrycopterr
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.7.2017 14:52 (kurt).
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Uskoro trebam početi s radom na jednom news portalu srednje veličine. Radim ga od 0, pošto je postojeći za qrac. Zapravo služi kao "ekstenzija" FB stranice od cca 2 milijuna lajkova, pa već sad ima veliki broj posjeta, ali dosta je spor, kako zbog servera (koji ćemo mijenjati), tako i zbog neoptimizacije samog sajta.

 

E sad, kako sam ja zadnji put radio web prije 2 godine koristeći Laravel PHP za backend, Foundation framework i čisti HTML/JS za frontend, zanima me što je danas trend, u oba područja? Ne pratim to intenzivno kao prije, pa i nisam baš upućen... Hvala!

R.I.P. Tito Vilanova 25.04.2014. | Mes Que Un Club
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Da li zele personalizirane modele ili?

Srednja velicina, sve ispod 250k hitova dnevno je dovoljno uzeti Wordpress, W3TC dobro postelan s MaxCDN/CloudFlare, Adaptive Images i neka tema tipa Newspaper 8. Gore se lako ubaci Yoast SEO i najspremnija masina.


Ako se ide na MVC sto je danas rijedak zahtjev za news portale jer rijetko tko ima u startu toliko klikova, obicno se uzima Wagtail, Drupal, Express.js, Phalcon, Laravel, Symfony...onda izbaci Rest api i frontend u Reactu ili Angularu ako imaju vlastite frontendase za poslije.

Medutim ako sljakas sam i nemas neku sprancu (nakon dvije godine), SEO, caching, full text/Elastic, scaling na Git ce ti bit ziva zajebancija za rjesit...

Ali obicno 90% njih odustane i na kraju se zadovolje WPom i dobrim caching/CDn rjesenjem. Ako ides na PHP...Symfony ili Laravel zadnji.

Ako u startu znaju da ce imat preko npr. 2k requestova u sekundi...onda def. Express.js + React recimo.


Poruka je uređivana zadnji put sri 2.8.2017 23:03 (Mitch).
13 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Nemam nikakve upute od njihove strane, odriješene ruke imam...

 

Broj klikova varira, oko 5-10k po vijesti, a dnevno može biti jedna, a može ih biti 30. Trenutno je gore Wordpress i najbezbolnije bi mi bilo samo poštelati te plugine i mirna Bosna, ali ja bih htio zbog sebe odraditi to bez WPa... Bilo je prije pokušaja sa angularom, međutim stao je razvoj na nekih 30% kompletiranog projekta...

 

Vjerojatno ću opet Laravel zadnji uzeti, no budem istražio i React, pošto sam na tom području JS frameworka zelen...

R.I.P. Tito Vilanova 25.04.2014. | Mes Que Un Club
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Ma ako je budžet malen, ne isplati se ić na dvostrano rješenje.


Nisam čuo da je netko išao odvojeno raditi PHP/JS backend, izbacit REST API i onda složiti frontend (lijep :D) u Reactu/Angularu/Vue ispod 5-10k €.

 

Ha mislim, ako želiš učit, uzmi Laracasts i rokaj...ali za dobro (kvalitetno) cachirano i indeksirano rješenje, Elastic/Solr posložen ako učiš od nule, nije baš najbolje uzet produkcijski projekt

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.8.2017 22:32 (Mitch).
14 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
kurt kaže...
Dex.pwn kaže...

Ne kužim te baš najbolje? Napravit stranicu koja bi Excel file prikazivala kao HTML, tj. kao stranicu?

Koja je svrha toga onda 🤔

 Pa izabrao bi koji si razred i prikazao bi ti se tjedni raspored (u html tablici, jos nisam dobio bolju ideju), isto i za profesore jer i oni koriste taj raspored. Mijenja nam se svaki tjedan.

 

Plan za kasnije slozit neki sustav koji automatski vuce xlsx sa stranice skole i radi konverziju u json da ne moram svaki tjedan radit rucno konverziju kad odem na faks, skola bi valjda bila voljna dat mi host ako hostaju normalni raspored..

 Evo našao sam nešto, probaj stavit ovaj plugin u WordPress, obavezno ekstenziju tog plugina za responzivnost i eventualno automatsku sinkronizaciju.

 

KIKI3ooo kaže...

Stavio sam Zend Opcache...

 

Za page, bazu i objekte sam stavio Memcache...

 Dogodio mi se cache stampede. Sva sreća da imam dobar server sa SSD-om pa je brzo prošlo ali na to isto treba pripaziti. Čudi me samo kako na cPanel support to nisu spomenili kao mogućnost iznenadnog visokog load-a koje je prouzročio disk I/O. Ni tim administratora koji je motrio server mjesec dana nije skužio nego su mi naložili da na datacentru naprave kompletnu provjeru diska. A svi su znali da hostam WP i da koristim cache na svim instalacijama. Znači ja sam sve sam morao skužit... fiju! Inače, ako zapne, 95% problema koji se mogu pojavit u administraciji web servera se rješavaju sa cPanel supportom, na ticket ili se plati phone support i nema potrebe za angažiranjem treće strane.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.8.2017 0:31 (KIKI3ooo).
13 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Onda definitivno Laravel i dalje, bar znam sa cim radim
R.I.P. Tito Vilanova 25.04.2014. | Mes Que Un Club
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
KIKI3ooo kaže...
KIKI3ooo kaže...

Stavio sam Zend Opcache...

 

Za page, bazu i objekte sam stavio Memcache...

 Dogodio mi se cache stampede. Sva sreća da imam dobar server sa SSD-om pa je brzo prošlo ali na to isto treba pripaziti. Čudi me samo kako na cPanel support to nisu spomenili kao mogućnost iznenadnog visokog load-a koje je prouzročio disk I/O. Ni tim administratora koji je motrio server mjesec dana nije skužio nego su mi naložili da na datacentru naprave kompletnu provjeru diska. A svi su znali da hostam WP i da koristim cache na svim instalacijama. Znači ja sam sve sam morao skužit... fiju! Inače, ako zapne, 95% problema koji se mogu pojavit u administraciji web servera se rješavaju sa cPanel supportom, na ticket ili se plati phone support i nema potrebe za angažiranjem treće strane.

Da, tu treba biti oprezan. Par stvari za razmisliti oko keširanja:

 

- Memcached ima foru da stare keyeve zaboravi ako se popuni i dođu mu nove stvari za spremit. Tako da s njim ako staviš da keš traje 3 sata, to zapravo znači da traje maximalno 3h, nemaš garancije da neće isteći i ranije. Nisam siguran može li se to disejblati. 

- bez obzira koji cache sistem koristiš, heavy stvari je dobro staviti da se periodički računaju, ne na zahtjev. Znači stavit vrijednost u keš, čitati uvijek iz keša, a regeneriranje vrijednosti kroz crontab ili nešto slično. I onda si tak izsimuliraš trajanje keša (cron se vrti svaka 3 sata), a nemaš opasnosti od cache stampedea. 

- Redis je odlična alternativa Memcachedu. Osim što može puno više stvari od key-value storagea (ima hash mape, liste, priority queue i ostale strukture podataka), nema ovo ko memcached da se sam čisti. U njegov TTL se možeš pouzdati :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
david7 kaže...
Onda definitivno Laravel i dalje, bar znam sa cim radim

 

Da, a pošto si za frontend spomenuo React - pogledaj i VueJS (manje komplikacija, pogotovo ako nisi dobro upoznat s funkcionalnim JS programiranjem).

15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Da, Vue je meni barem zasad najbolji, a samo raste community.
12 godina
odjavljen
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Imadem jedno pitanje.

Nije vezano za razvoj web stranice ali ima na neki način veze.

Pošto želim malo vježbati PHP, MySQL, HTML, CSS, jQuery, a malo prije mi se dogodilo nešto što me je navelo na to da dobijem ideju za tu stranicu.

Dali bi me zakon ganjao kad bi napravio web stranicu fuck-o-drom? 

 
0 2 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

trebao bi mi savjet što da napravim:

 

napravio sam jednu stranicu u codeigniteru, mvc dizajn, jezik PHP. u modelu se nalazi više metoda koje rade razne izračune i problem je što se izvršava dosta upita prema bazi. na localhostu radi sve super i brzo, ali problem je kad sam to stavio online.

 

za početak uzeo sam besplatnu domenu i besplatan 000webhost hosting. nakon nekoliko testiranja stranice (imam jednu formu, pa ubacujem razne parametre za test), dođe mi error:

 

Message: mysqli::real_connect(): (42000/1226): User '...' has exceeded the 'max_queries_per_hour' resource (current value: 15000)

 

također, da stranica napravi sve proračune i iscrta stranicu, treba čekati dugo, preko 20 sekundi ili pola minute.

za usporedbu, na localhostu nema ograničenja za upite i stranica se iscrta u roku puno ispod jedne sekunde.

 

ok, znam da je sve besplatno i nemam problem s ovim greškama, pa je moje pitanje sljedeće:

 

ako uzmem neki plaćeni hosting, da li će i dalje postojati ograničenja za broj upita i da li će se stranica dugo izvršavati ili je moguće da sve bude kao na localhostu?

pitam jer sam u dilemi da li da ostavim ovakav algoritam s puno upita (ako plaćeni hosting rješava taj problem) ili da pokušam promijeniti algoritam da radi manje upita (u ovom trenu to najrađe ne bih radio jer imam jako malo vremena).

 

hvala unaprijed na savjetima.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Cartman93 kaže...

 

 Hm, a to je malo teško za reć bez uvida u kod i kvalitete querya.

 

U ovim sadašnjim "free" uvjetima, koliko se ljudi spaja na stranicu? Ako si samo ti i još netko testirao, onda je 15000 malo čudno (ovisno o kodu i da li postoji autorizacija..ne, ima li puno joinova).

 

No evo, ja imam svoj staging server doma, uzeo sam neku ex-Dell server kantu s ebaya za malu lovu. Ima Quad Xeona iz 2010. unutra, 4GB RAMa i nativno je instaliran Ubuntu i Nginx.

 

Zadnje što mi je izvršavalo je bilo oko 78000 querya u sekundi. Nisu nešto kompleksni, ali gore je bio PostgreSQL i simple "njuškalo"...(autorizacija...predaja..kategorije..search itd.)

 

E sad ako ti je search jako detaljan (ako ga uopće imaš) onda gledaj da se prebaciš na Elastic ili Solr i uzmeš neki VPS sa SSDom.

 

Ako gađaš shareani jeftini hosting a da je najbliže VPSu, onda topla preporuka za Webfaction za 10$ mnth. Dosta jaku kantu imaju i 100GB SSDa. Ja recimo imam par aplikacija gore, jedna troši skoro cijelu jezgru i oko 3GB RAMa i nikad mi nisu ništa prigovarali. Gore je još 50ak webova.

 

Ali svakako mislim da na kanti od 2GB i quad-core nemaš problema.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.8.2017 16:47 (Mitch).
7 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Sta mislite? Kakva je buducnost web stranica?
Da li ce uskoro web stranice iz 2D okruzenja preci u 3D?

Poceo sam da radim na three.js i A-frame .

Imam neke zanimljive stvari u glavi... :)

 

 

Cartman93 kaže...

Jedino sto ja mogu da ti posaverujem, a nisam neki ekspert u PHPu jeste da predjes na laravel.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.8.2017 3:12 (Milosh N).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Koji editor je "najbolji" za Web development?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Onaj koji tebi najviše odgovara

R.I.P. Tito Vilanova 25.04.2014. | Mes Que Un Club
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Azmo kaže...

Koji editor je "najbolji" za Web development?

 Pitanje je jednako kao da si pitao "koji je najbolji kompjuter" :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Azmo kaže...

Koji editor je "najbolji" za Web development?

 Sve od JetBrainsa, pa Sublime pa Atom.

15 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Evo nešto novo za frontendaše.

 

Marko.js http://markojs.com

 

 

To je framework koji radi pre-fullrender sajta...doslovno radi animacije u svojoj sintaksi. Jedan morf HTML/CSS/JS koji updatea sam svoj HTML.

 

Sličan je Vue, samo je brži i od Vue, Reacta i Angulara. Postoji već neko vrijeme kao template engine, ali sada može baš sve.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.8.2017 15:07 (Mitch).
 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice