Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.600
|
čitano: 1.881.910
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
5 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Osobno sam prestao koristiti "škripce" i "pomoćne ruke" te koristim ovakvu silikonsku podlogu. Pošto je podloga od silikona pločica ne klizi(ako treba pločicu pričvrstim kapton trakom), ima malih posudica u koje se mogu odložiti šerafi ili sitne komponente, silikon je otporan na visoku temperaturu pa mogu raditi sa lemilicom ili vrućim zrakom kada je PCB na podlozi. Postoje verzije koje su magnetizirane što je dosta korisno ako radiš sa malim šerafima. Ima ih u različitim veličinama, ovisno koliki radni prostor imaš na raspolaganju.

// HaD: hackaday.io/Mile // IG: mile264 //
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
CroNk3r kaže...

Moja preporuka ti je da uzmes ovakav tip stalka:

https://www.ebay.com/itm/Helping-Hands-Third-Hand-Soldering-Tool-6-Flexible-Arms-Six-Arm-New/223297724117?hash=item33fd94ded5:g:t2sAAOSwjNZbamQb:rk:21:pf:0

Ovi jeftini posluze, ali je par razina ispod navedenog.

S tim da je barem na mojem povecalo na jeftinom na razini "bolje da ga nema"

 

To mi je iskreno pre skupo a i izgleda kao da će me jednom uhvatit i zadavit haha :D

Povečalo mi i nije toliko bitno. Bitno mi je samo da ne moram držati PCB/žicu dok lemim

 Imaš takvu verziju u raznim kombinacijama, možeš kupiti bazu i svaki dodatak posebno. Pa složiš kako ti paše. Tako dođe značajno jeftinije.

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Jel i dalje netko u lovu na lemilicu TS80? Na Banggoodu, uz korištenje "kjupona" 13ee52, košta 64 dolara (bilo skuplja, bilo jeftinija varijanta - s jeftinije kupon skida 9, sa skuplje 17 dolara). Tome treba dodati 1.3 dolara poštarine i eventualno ostale stvarčice ako tko želi (osiguranje, povrat love za carinjenje). Sad već važem... Mislim, ako pogleadam koliko puta sam ove godine nešto lemio, teško mi je to opravdati, ali...

Ova je moja poruka stara dva i pol tjedna, a kupon još uvijek vrijedi, iako su u međuvremenu bile i druge akcije za tu lemilicu uz koje je bila skuplja. Uglavnom, nisam više mogao podnijeti pritisak i kupio sam je (ovaj paket sa strujnim adapterom i debelim vrhom).  Pa... Javim dojmove iduću godinu. 

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Dobra je cijena, ja ju već uzeo 

 

A uz to uzeo i Wowstick 1+ za $35 

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
8 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kad smo već kod lemilica ...

 

Uzeo sam quicko STM t12,moram reć da mi se dopala ...

 

Nego imam problem,a to je da mi i seike i quicko i yan(nešto) vrh zacrni i ne želi otopiti lem ...

 

Bet obzira na to koliko čistim sa spužvicom,žicom (ona ko za ribanje) ...

 

Mjerio danas vrh (lemilica podešena na 360 stupnjeva), na vrhu je 215-220 ...

 

Savjeti,bilo kaj da izbjegnem takve stvari ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

To novi vrhovi?

Obično se to dogoditi kad ostrugneš kositreni sloj. pa bakar ostane izložen.

A ako nisi, onda je to nekaj čudno, onda možda vrh ne valja, ali opet, na 220 ni jedan ne bi trebao crniti, taman i da je oštećen...

 

 

Kruha i igala...
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
nbdy32 kaže...
Nego imam problem,a to je da mi i seike i quicko i yan(nešto) vrh zacrni i ne želi otopiti lem ...

 

Bet obzira na to koliko čistim sa spužvicom,žicom (ona ko za ribanje) ...

Nakon što očistiš spužvicom, naneseš li lem ponovno? Nikad nemoj da na vrhu nemaš lem, znači nemoj da je vrh skroz čist, i to ti se više neće događati.

 

BTW Koristiš možda bezolovni lem?

7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ima nekoliko originalnih t12/t15 vrhova i nekoliko zamjenskih onih od 3€ i onih od 7€ pa nemam takvih problema. Ne znam kakav tinol i flux koristiš.  Odvrni lemilicu na max pa vidi kako se ponaša. Uglavnom, mislim da i sam znaš da je 220C prenisko. Pokušaj provjeriti dali se ta lemilica može kalibrirati. Ako imaš 63/37 tinol s njime možeš sigurno kalibrirati. Ako mjeriš temperaturu preko multimetra, provjeri specifikaciju koja je maksimalna temperatura koju može mjeriti. Jer ako se dobro sječam oko 200C zna biti maksimum, pa možda imaš krivo očitanje. 

8 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Temperaturu mjerim sa mjeračem do 600 ili 800 stupnjeva,samo je za temperaturu ...

 

Baš da i odma nanesem kositar,i ne ...

 

Bakar na vrhu baš i ne vidim,nisu baš ni bili jeftini "vrhovi",a i nije da sam ih baš šmirglao ... ali ok,probam odma staviti kositar gore ...

 

flux je neki stari od staniola i noviji amtec (kombiniram)...

 

tinol je neki kinez,ali dobro "prima" jedina mu je mana kaj nema fluxa i u sebi malo ...

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 19:38 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kolege zanima me moze li dizelski motor od 40kW upogoniti do 10kW trofazni generator struje? Kako izracunati tako nesto, i kako rjesiti problem sa frekvencijom jer bi jos uz taj dizelski motor i generator struje isao i kompresor zraka, a generatoru struje je bitno tih 50Hz...postoji li kakav uredaj koji bi peglao tu frekvenciju a i napon usput? Jakovp fer-de-lance 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 21:07 (Fake_Alert).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ja imam običaj prije korištenja natopit vrh tinolom očistiti od mrežicu staviti novi i krenuti lemiti. Skoro uvijek imam sloj tinola na vrhu kad odlažem lemilicu i kad je gasim isto pokrijem obično vrh s tinolom da spriječim oksidaciju.

8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

Kolege zanima me moze li dizelski motor od 40kW upogoniti do 10kW trofazni generator struje? Kako izracunati tako nesto, i kako rjesiti problem sa frekvencijom jer bi jos uz taj dizelski motor i generator struje isao i kompresor zraka, a generatoru struje je bitno tih 50Hz...postoji li kakav uredaj koji bi peglao tu frekvenciju a i napon usput? Jakovp fer-de-lance 

 Može (i prejak je), ali komplicirana je to stvar...

Inače, samo sam jednom raskapao agregat, i taj je preko regulatora upravljao soleniodom koji je dodavao gas tak da broj okretaja bude otprilike konstantan pri opterećenju.

A onda bi kompresoru to bio problem...

Ali svejedno nije nikad frekvencija stabilna.

A frekvencijski pretvarač za takvu snagu ti je skuplji od cijelog agregata da kupuješ, a i ne znam jel uopće proizvode za takvu namjenu pretvarače,premda je to danas skroz jednostavno, praktički im treba standardni DC-AC inverter, kojega bi hranili ispravljenim trofaznim naponom iz agregata, a na izlazu onda jednofazni ili trofazni napon, ovisi kaj treba.

I kaj misliš goniti tim agregatom?

Frekvencija ti igra ulogu praktički samo ako goniš elektromotor.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 21:20 (fer-de-lance).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Tako je, uglavnom reguliras gas tako da drtis broj okretaja a time i frekvenciju na zeljenoj vrijednosti.

A motor od 40 kw moze napajati generator od 40 kw pod uvjetom da mu je tokontinuirani a ne peak rating. To mu je izlazna snaga na radilici, nakon svih gubitaka. Ulazna tj toplinska snaga mu je vjerojatno oko 200 kw.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...
Fake_Alert kaže...

Kolege zanima me moze li dizelski motor od 40kW upogoniti do 10kW trofazni generator struje? Kako izracunati tako nesto, i kako rjesiti problem sa frekvencijom jer bi jos uz taj dizelski motor i generator struje isao i kompresor zraka, a generatoru struje je bitno tih 50Hz...postoji li kakav uredaj koji bi peglao tu frekvenciju a i napon usput? Jakovp fer-de-lance 

 Može (i prejak je), ali komplicirana je to stvar...

Inače, samo sam jednom raskapao agregat, i taj je preko regulatora upravljao soleniodom koji je dodavao gas tak da broj okretaja bude otprilike konstantan pri opterećenju.

A onda bi kompresoru to bio problem...

Ali svejedno nije nikad frekvencija stabilna.

A frekvencijski pretvarač za takvu snagu ti je skuplji od cijelog agregata da kupuješ, a i ne znam jel uopće proizvode za takvu namjenu pretvarače,premda je to danas skroz jednostavno, praktički im treba standardni DC-AC inverter, kojega bi hranili ispravljenim trofaznim naponom iz agregata, a na izlazu onda jednofazni ili trofazni napon, ovisi kaj treba.

I kaj misliš goniti tim agregatom?

Frekvencija ti igra ulogu praktički samo ako goniš elektromotor.

 

 Onda odustajem od trofazne struje, isao bi na monofaznu da mogu kojekakve uredaje prikopcati...uzmimo u obzir da mu moze namjena biti na vikendici di nema struje.

Gledao sam da agregat se vrti na cca 1400 okr a na 1450 je kompresor, eto jedino me brine kada dode opterecenje kako dizelskom motoru ( tj visokotlacnoj bosch pumpi, cista mehanika ), reci da digne "ler" gas... Ako nije problem da me uputis okvirno kakav generator gledati za kupiti, i pretvarac. Htio bi staviti na papir i krenuti sa tim lagano. Prvo bi upogonio dizelski motor, osposobio sta treba i napravio karoseriju di bi to uglavio za testnu probu...

Jakovp kaže...
Tako je, uglavnom reguliras gas tako da drtis broj okretaja a time i frekvenciju na zeljenoj vrijednosti.

A motor od 40 kw moze napajati generator od 40 kw pod uvjetom da mu je tokontinuirani a ne peak rating. To mu je izlazna snaga na radilici, nakon svih gubitaka. Ulazna tj toplinska snaga mu je vjerojatno oko 200 kw.

 Hvala Jakov.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Arduino, mali servo motoric i PID regulacija gasa

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 22:00 (CroNk3r).
Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ma, ne moraš odustati od trofazne.

Tebi bi bilo najbolje nabaviti neki gotovi motor od agregata, koji ima već regulator gasa i sve to (ne znam ni kak tu onda funkcionira rješavanje peakova energije zbog trome reakcije motora na promjenu opterećenja i takve stvari).

Ovak zasebno ne znam gdje bi se to uopće dalo nabaviti...

A onda imaš još puno zajebancije oko osmišljanja sustava reguliranja gasa.

E sad, na bosch pumpi, ako se ne varam, ima mala bregasta koja otvara dize, i ciklusi goriva/zraka/ispuha su fiksni i nisu problem, samo se očito onda regulira protok goriva (ili se totalno varam).

A na kompresoru bi bilo najlakše staviti remenicu s centrifugalnim kvačilom, da ga ugasi kad nadruka bačvu, inače bi ti izbio zaštitni ventil.

 

Uglavnom, jako težak projekt, i mislim da bi bilo najbolje prije pogledat jel netko radio nekaj tak slično na internetu, pa da imaš neki orijentir...

 

 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

Arduino, mali servo motoric i PID regulacija gasa

 Može i to, ionak standardno agregati imaju rotacijski enkoder (ak se tak naziva), pomoću kojeg mjere.

Ali, svejedno bi bio veliki problem prilagoditi takav sustav da ima brzu reakciju, i kak uopće izvesti kontrolu?

Mislim da bi se dalo čak jednostavno izvesti mehanički, slično kao na motoru od kosilice za travu, to je samoregulirajuće, praktički obična povratna veza.

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...
CroNk3r kaže...

Arduino, mali servo motoric i PID regulacija gasa

 Može i to, ionak standardno agregati imaju rotacijski enkoder (ak se tak naziva), pomoću kojeg mjere.

Ali, svejedno bi bio veliki problem prilagoditi takav sustav da ima brzu reakciju, i kak uopće izvesti kontrolu?

Mislim da bi se dalo čak jednostavno izvesti mehanički, slično kao na motoru od kosilice za travu, to je samoregulirajuće, praktički obična povratna veza.

 

 

Brojanje okretaja preko magneta+hall effect na interrupt(ili mozda enkoder?) i onda prema tome +- neka vrijednost koja se dobi PID proracunom.(ovisno o razlici zeljena vrijednost-trenutna vrijednost)

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...

Ma, ne moraš odustati od trofazne.

Tebi bi bilo najbolje nabaviti neki gotovi motor od agregata, koji ima već regulator gasa i sve to (ne znam ni kak tu onda funkcionira rješavanje peakova energije zbog trome reakcije motora na promjenu opterećenja i takve stvari).

Ovak zasebno ne znam gdje bi se to uopće dalo nabaviti...

A onda imaš još puno zajebancije oko osmišljanja sustava reguliranja gasa.

E sad, na bosch pumpi, ako se ne varam, ima mala bregasta koja otvara dize, i ciklusi goriva/zraka/ispuha su fiksni i nisu problem, samo se očito onda regulira protok goriva (ili se totalno varam).

A na kompresoru bi bilo najlakše staviti remenicu s centrifugalnim kvačilom, da ga ugasi kad nadruka bačvu, inače bi ti izbio zaštitni ventil.

 

Uglavnom, jako težak projekt, i mislim da bi bilo najbolje prije pogledat jel netko radio nekaj tak slično na internetu, pa da imaš neki orijentir...

 

 

 

 Stvar je sto mi je dizelski motor u garazi, generalno sklopljen i stoji, ceka bolje dane.

Bosch pumpa ima vijak koji gura polugu lera gasa ( dize ili spusta ), i to je to. Odnosno ogranicava sajlu gasa koliko smije biti opuštena, di je njena minimalna pozicija.

Razmisljam ici sa bacvom ili bez... sta ako mi trenutno treba samo struja a ne zrak?

Zanimljivo mi je to jer bi nesto naucio, meni i starom hobi, a ovaj motor mi stoji u garazi sklopljen na novo.

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Samo kaj sumnjam da bi to tak išlo, jer bi morao na neki način i  mjeriti impendanciju trošila i znati koliko treba kompenzirati okretaje da bi dobio dovoljno momenta da stvoriš traženu snagu i održiš potrebne okretaje, a ako bi išao tvojom metodom, zapravo bi trebalo jako dugo da dođe do ispravnog broja okretaja, i to ne bi bilo dobro kad se trošilo naglo mijenja.

Ali je ideja definitivno na dobrom tragu.

I definitivno onak kao na kosilici, složiti malu plastičnu lopaticu koju odguruje zrak s lopatica koje hlade motor, i onda je to automatski brza povratna veza, i pomoću nje se može brzo kompenzirati okretaje.

Jedino je onda problem kak uopće precizno regulirati ubrizgavanje goriva, možda došpricavati u dovod zraka 

 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

 Stvar je sto mi je dizelski motor u garazi, generalno sklopljen i stoji, ceka bolje dane.

Bosch pumpa ima vijak koji gura polugu lera gasa ( dize ili spusta ), i to je to. Odnosno ogranicava sajlu gasa koliko smije biti opuštena, di je njena minimalna pozicija.

Razmisljam ici sa bacvom ili bez... sta ako mi trenutno treba samo struja a ne zrak?

Zanimljivo mi je to jer bi nesto naucio, meni i starom hobi, a ovaj motor mi stoji u garazi sklopljen na novo.

 

 Aha, da, ima običan graničnik, a gorivo praktički vjerovatno regulira preko običnog ventila na sajlu.

I vjerovatno se automatski uključuje dekompresor kad je sajla skroz u donjem položaju, a okretaji padnu ispod minimuma (inače bi trebao raditi samo kod paljenja)

A za bačvu, mislim da bi morala obavezno biti, možda eventualno kod vijčanog kompresora ne, ali klipni obavezno, jer ne može uopće stlačiti zrak i postići upotrebljivi protok kontinuirano bez nje, bar mislim.

A uklapanje kompresora bi onda mogao raditi ručno prek poluge (ne znam jesi kad vidio kak pale banzeke i takve strojeve?).

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ja bi rekao da je dovoljno, ako imamo 50Hz to je 1 okretaj svakih 20ms.

Znaci svakih 20ms ti imas povratni podatak.

I onda samo mjeris vrijeme izmedu interrupta.

Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...

Samo kaj sumnjam da bi to tak išlo, jer bi morao na neki način i  mjeriti impendanciju trošila i znati koliko treba kompenzirati okretaje da bi dobio dovoljno momenta da stvoriš traženu snagu i održiš potrebne okretaje, a ako bi išao tvojom metodom, zapravo bi trebalo jako dugo da dođe do ispravnog broja okretaja, i to ne bi bilo dobro kad se trošilo naglo mijenja.

Ali je ideja definitivno na dobrom tragu.

I definitivno onak kao na kosilici, složiti malu plastičnu lopaticu koju odguruje zrak s lopatica koje hlade motor, i onda je to automatski brza povratna veza, i pomoću nje se može brzo kompenzirati okretaje.

Jedino je onda problem kak uopće precizno regulirati ubrizgavanje goriva, možda došpricavati u dovod zraka 

 

 

 Hm. Dao sam ideju kako dignuti okretaje, jer on sa dizanjem okretaja, baca vise goriva, nista drugo, zrak je fixna varijabla ( zrak za dizelski motor ). Dakle nesto treba dati signal koliko dignuti okretaje i onda bi "nesto drugo" dignulo okretaje preko vijka na bosch pumpi, pa dok se ne poklopi, na to si mislio da je sporo? Ne znam kako drugacije, nemam ideju, rjesit...

Nisam skuzio kako kosilica to rjesava, jer na ovom motoru jedino sto jos moze okretaje dici je zrak bogat sa nekom zapaljivom smjesom

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...
Fake_Alert kaže...

 Stvar je sto mi je dizelski motor u garazi, generalno sklopljen i stoji, ceka bolje dane.

Bosch pumpa ima vijak koji gura polugu lera gasa ( dize ili spusta ), i to je to. Odnosno ogranicava sajlu gasa koliko smije biti opuštena, di je njena minimalna pozicija.

Razmisljam ici sa bacvom ili bez... sta ako mi trenutno treba samo struja a ne zrak?

Zanimljivo mi je to jer bi nesto naucio, meni i starom hobi, a ovaj motor mi stoji u garazi sklopljen na novo.

 

 Aha, da, ima običan graničnik, a gorivo praktički vjerovatno regulira preko običnog ventila na sajlu.

I vjerovatno se automatski uključuje dekompresor kad je sajla skroz u donjem položaju, a okretaji padnu ispod minimuma (inače bi trebao raditi samo kod paljenja)

A za bačvu, mislim da bi morala obavezno biti, možda eventualno kod vijčanog kompresora ne, ali klipni obavezno, jer ne može uopće stlačiti zrak i postići upotrebljivi protok kontinuirano bez nje, bar mislim.

A uklapanje kompresora bi onda mogao raditi ručno prek poluge (ne znam jesi kad vidio kak pale banzeke i takve strojeve?).

 

 

 Ne znam sta bi bio dekompresor. Da sad si mi dao bubu u uho jer ako odes previse minimalno ja mislim ( nisam probao ) da ce se motor ugasiti.

Onda cemo na bacvu ici.

Mislis rucno paljenje na kurblu ali ono sa spagom i to?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kompresor spojiti na tlacnu sklopku koja onda pali/gasi elektromagnetsku remenicu(ko kod auto klima)

Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kosilica ima plastičnu lopaticu koja je spojena na karburator i u tu lopaticu puše zrak iz onih rebara koja hlade motor.

Kad je motor pod opterećenjem, padnu mu okretaji pa sporije puše u lopaticu i automatski ona više otvara gas i dodaje više goriva.

To funkcionira trenutno.

E sad, nekaj slično iskombinirati na dizelu sumnjam da bi se dalo, jer nije tak lako dozirati gorivo (treba puno veća sila), tak da možda i nije tak dobra ideja, bolje ono kaj je kolega predložio.

Zato i koriste solenoid vjerovatno.

 

Uglavnom, gledao sam sad neki video na yt, i nije ni na normalnom agregatu nekaj preresponzivna regulacija gasa, ali opet bolje bi bilo da je skroz precizna.

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...

Kosilica ima plastičnu lopaticu koja je spojena na karburator i u tu lopaticu puše zrak iz onih rebara koja hlade motor.

Kad je motor pod opterećenjem, padnu mu okretaji pa sporije puše u lopaticu i automatski ona više otvara gas i dodaje više goriva.

To funkcionira trenutno.

E sad, nekaj slično iskombinirati na dizelu sumnjam da bi se dalo, jer nije tak lako dozirati gorivo (treba puno veća sila), tak da možda i nije tak dobra ideja, bolje ono kaj je kolega predložio.

Zato i koriste solenoid vjerovatno.

 

Uglavnom, gledao sam sad neki video na yt, i nije ni na normalnom agregatu nekaj preresponzivna regulacija gasa, ali opet bolje bi bilo da je skroz precizna.

 

 

 Okretaje motora rjesiti kako je kolega gore rekao ili?

Inace se okretaji dobiju preko alternatora, ne znam na koji nacin si instrumental tabla to prevede u okretaje. Ima poseban izvod na alternatoru  ( 1 zica ) s kojeg se uzima signal za okretaje.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

 Ne znam sta bi bio dekompresor. Da sad si mi dao bubu u uho jer ako odes previse minimalno ja mislim ( nisam probao ) da ce se motor ugasiti.

Onda cemo na bacvu ici.

Mislis rucno paljenje na kurblu ali ono sa spagom i to?

 Ma, dekompresor služi da ispušta kompresiju zraka van na trenutak kod paljenja, inače ne bi mogao zakurblati motor, jer bi bilo preteško.

A obično je izveden tak da kad motor padne ispod minimuma okretaja se on uključi, neki motori imaju štangicu da ga možeš sam potegnut ako zakaže automatika.

 

Ne, msilio sam kak oni imaju napinjač na remenu pa ga spuste nakon kaj upale motor, jer inače ne bi mogli potegnut špagu s kojom pale.

Tak bi mogao paliti kompresor, remen bi proklizavao dok napinjač nije spušten, a kad ga spustiš upali se kompresor jer remen više ne proklizava (budem našao neki video primjer).

Ali, bolje je rješenje ovo kolegino  post prije.

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...
Fake_Alert kaže...

 Ne znam sta bi bio dekompresor. Da sad si mi dao bubu u uho jer ako odes previse minimalno ja mislim ( nisam probao ) da ce se motor ugasiti.

Onda cemo na bacvu ici.

Mislis rucno paljenje na kurblu ali ono sa spagom i to?

 Ma, dekompresor služi da ispušta kompresiju zraka van na trenutak kod paljenja, inače ne bi mogao zakurblati motor, jer bi bilo preteško.

A obično je izveden tak da kad motor padne ispod minimuma okretaja se on uključi, neki motori imaju štangicu da ga možeš sam potegnut ako zakaže automatika.

 

Ne, msilio sam kak oni imaju napinjač na remenu pa ga spuste nakon kaj upale motor, jer inače ne bi mogli potegnut špagu s kojom pale.

Tak bi mogao paliti kompresor, remen bi proklizavao dok napinjač nije spušten, a kad ga spustiš upali se kompresor jer remen više ne proklizava (budem našao neki video primjer).

Ali, bolje je rješenje ovo kolegino  post prije.

 

 

 Onda remenica sa kvacilom, najbolje rjesenje, odnosno naj jednostavnije, a mozda malo skuplje.

Koji elektromotor uzeti?

Ostavio bi alternator na dizelskom motoru da puni akumulator koji bi palio dizelski motor...

Kada nema trosila onda je otpor elektromotora vrlo malen tocno?

Kojim putem krenuti za regulaciju okretaja i ocitavanje okretaja? Sta smo odlucili

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
8 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

 Okretaje motora rjesiti kako je kolega gore rekao ili?

Inace se okretaji dobiju preko alternatora, ne znam na koji nacin si instrumental tabla to prevede u okretaje. Ima poseban izvod na alternatoru  ( 1 zica ) s kojeg se uzima signal za okretaje.

Da, kak je kolega rekao.

Ovo s alternatorom vjerovatno nije dovoljno precizno (premda bi se možda dalo i tak nekaj iskombinirati).

Ali, ako nabaviš gotovi generator od agregata, ionak ima već sve na sebi.

 

 

 

 "Onda remenica sa kvacilom, najbolje rjesenje, odnosno naj jednostavnije, a mozda malo skuplje.

Koji elektromotor uzeti?

Ostavio bi alternator na dizelskom motoru da puni akumulator koji bi palio dizelski motor...

Kada nema trosila onda je otpor elektromotora vrlo malen tocno?

Kojim putem krenuti za regulaciju okretaja i ocitavanje okretaja? Sta smo odlucili "

 

To sam biraj, kaj ti se čini najbolje, tvoj je projekt...

Alternator slobodno ostavi.

A ovo je točno, kad nema trošila elektromotor nije nikakvo opterećenje (premda bi opet morao nekam izbaciti struju koju bi generirao dok nema trošila, a vrti se zbog kompresora).

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 23:15 (fer-de-lance).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice