Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.850.694
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Pa punit će ih kad se isprazne, a to iskreno ne znam kolko će često bit
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dodani su mali heatsinkovi 😁
11 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Imam neke baterije od mobitela koje bi mogao iskoristi za neki projekt, ali ne znam kako ih puniti tj. jel ima neki sklop da zna kad treba prestat punit.

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
someguy kaže...

Imam neke baterije od mobitela koje bi mogao iskoristi za neki projekt, ali ne znam kako ih puniti tj. jel ima neki sklop da zna kad treba prestat punit.

 

TP4056, svaki modul može puniti jednu LiIon bateriju s maksimalnom snagom punjenja od 1A. No ako ti je materija mala a puniš ju s 1A možeš ju uništiti...

 

Btw, zanima me nešto. Uzeo sam DC jack 5.5x2.5mm koji ima rating od 5A maks, no ako bacim pogled na AC-DC transformer(klik) on ima upravo taj DC jack, a transformer će biti 5V 10A.

Na koji način mogu riješiti ovaj problem? 🤔🤔🤔

 

I još me zanima dali negdje na netu ima servo kalkulator. Zanima me kakav signal je potreban da se servo postavi na recimo 30°

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.8.2018 12:26 (Dex.pwn).
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel moguće da hall effect sklopka SS49E reagira na svjetlost od LED-ice kao na magnetno polje?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Jel moguće da hall effect sklopka SS49E reagira na svjetlost od LED-ice kao na magnetno polje?

Svjetlost je elektromagnetsko zračenje pa... Hm... U teoriji vjerojatno da, a je li to dovoljno jako, ne znam, ali eto... Ako si ti utvrdio da reagira, onda i sam znaš odgovor. 

Bilo je recimo zanimljivog problema s Raspberryjem - reagirali su na blic fotića! Zablokirali su ili restartali, bar neke verzije kod kojih je u jedan čip s donje strane mogla ući svjetlost.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

O ovome se radi - 

 

Ispričavam se na vertikalnom videu, mobitel mi je horizontalno bio.

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Makni LED-icu s breadboarda, udalji je koliko god je to moguće. Ako i dalje ima reakcije, onda LED-ica nije uzrok. Iskreno rečeno, čini mi se i da je sad previše udaljena da bi imala nekakav efekt. Prije bih rekao da ima neke veze s kablovinjem, odnosno kako si sve to pospojio.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Sad sam primjetio da i druga hall efekt sklopka reagira kad se LED-ica upali. Stvarno ne znam do čega bi moglo bit.

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Slab gnd kontakt negdje?

 

Probaj staviti keramičke kondenzatore na VCC-||-GND hall effect senzora.

 

Zalemi si projekt na FR4 pločicu. Možda bude pomoglo.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Slab gnd kontakt negdje?

 

Probaj staviti keramičke kondenzatore na VCC-||-GND hall effect senzora.

 

Zalemi si projekt na FR4 pločicu. Možda bude pomoglo.

 

 

Najvjerojatnije budem izradio PCB koji sam napravio pa na njemu budem sve polemio.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
mbaksa kaže...

Slab gnd kontakt negdje?

 

Probaj staviti keramičke kondenzatore na VCC-||-GND hall effect senzora.

 

Zalemi si projekt na FR4 pločicu. Možda bude pomoglo.

 

 

Najvjerojatnije budem izradio PCB koji sam napravio pa na njemu budem sve polemio.

Manji napon na hallu znaci da je magnet blize ili dalje?

Ako je blize, onda ti je moguce da ocitanje dobivas zbog pada napona(jer ako se ne varam koristis napajanje preku usb-a od pc)

Ja sam imao problem da mi se ekran blesirao kad mi se ukljucio relay zbog pada napona.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

O tome sam razmišljao isto. Da, preko kompa iz USBa vučem 5V. Pokušao sam i preko adaptera koji daje 2A ali opet ista situacija.

Možda je do toga što iz Arduina vučem struju

 

Što se tiče napona na hallu, zavisi koji je pol magneta okrenut.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.8.2018 17:05 (Dex.pwn).
15 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Htio bih narednih mjeseci kupiti novu lemnu stanicu. Trenutno imam ZD-931 i odlična je, vrhovi nisu skupi, svugdje ih ima, jedino mi je preslaba - kad lemim sitne SMD dijelove s vrlo tankim vrhovima, pasalo bi mi da je ipak malo jača, imam dojam da se muči s održavanjem temperature na samom vrhu, odnosno toj jako maloj dodirnoj plohi lemilice i komponente. 48W je tako da bih htio nešto jače, vidio sam još davno ovdje post o naručivanju u dijelovima s eBaya što mi zvuči super, dokle god je drška kompatibilna s vrhovima nekog kvalitetnog proizvođača - na kraju krajeva, osim vrha, ostaju samo grijaći element i kontroler temperature, a to i kinezi mogu uspješno izvesti Ima netko preporuka, osobnih iskustava?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Prema ovome što pišeš ("...da se muči s održavanjem temperature na samom vrhu..."), najbolje bi ti onda bio neki model koji ima vrhove s integriranim grijačem. Dosta je popularni model TS100, a popularnost sad raste i TS80, koji je noviji i slabiji, iako efikasniji. Za druge modele ne znam.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ajoj... Zvuči dobro, ali nisam siguran koliko će dobro to funkcionirati u praksi u usporedbi s konvencionalnom lemilicom. Može se pretpostaviti, USB napajanje je onaj dio koji mi diže obrve, s obzirom na to da lemilica košta ~400 kn.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Testirao sam cijeli dan i skužio sam da to lažno očitanje ne ovisi o hall efekt senzorima već i LED-icama. LED-ice sam spojio na drugi izlaz(koji nema veze s hall efekt senzorima) i ista stvar se događa... 

Također sam napajao preko 5V 1.5A adaptera ali ne prvo Arduino već su + i - bili spojeni na breadboard.

Ne znam stvarno do čega bi moglo bit. Dodao sam 100nF mono kondenzator između VCC i GND na hall efekt sklopkama i stvar je opet ista.

Napon kad napajam s adapterom je >4.8V

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Proz0r kaže...

Ajoj... Zvuči dobro, ali nisam siguran koliko će dobro to funkcionirati u praksi u usporedbi s konvencionalnom lemilicom. Može se pretpostaviti, USB napajanje je onaj dio koji mi diže obrve, s obzirom na to da lemilica košta ~400 kn.

Zašto? Tih 18W kod TS80 je možda bolje nego nego 30-40W kod lemilica koje imaju grijač odvojen od vrha. Pogledaj si testove na YouTubeu.

 

A ako stvarno misliš da bi ti bilo preslabo, imaš TS100, koja je još osjetno jeftinija, a koja može povući 65W s 24V napajanjem. Manje je efikasna nego TS80, ali može povući puno veću snagju i efikasnija je od lemilica s odvojenim grijačem.

10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Nema mi ništa gore nego kad sa slabom lemilicom moram grijat spoj više od pola minute da bi zalemio i pritom ugrijati pola pločice umjesto jačom lemilicom 10 sec. a da ostatak pločice jedva osjeti toplinu.

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ima li tko ideju kako bi rjesio gasenje kratkog svijetla na autu prilikom paljenja zmigavca. Vjerujem da bi islo sa relejem koji bi hvatao signal sa zmigavca kad je upaljen, pa da ugasi strujni krug za kratko svijetlo koje je za to smjer?

Po noci se vidi malo slabije zmigavac od kratkog svijetla te iako sam dao zmigavac, ekipa na raskrizju  do zadnjeg trena ceka da skrenem, kao da ga nisam niti upalio... Novi auti su to rjesili na ovaj nacin koji sam opisao sto je korisno i fora.

 

 

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.8.2018 21:27 (Fake_Alert).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Dobro vam mbaksa govori, snaga je nekad bila bitna kad su sve lemilice bile istog dizajna.

Sad je na prvom mjestu dobra pozicija grijaca u odnosu na vrh i toplinski kapacitet vrha.

To je ono zbog cega se jbc proslavio, a sad su kinezi to skuzili.

Moj PC  
1 1 hvala 1
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

Ima li tko ideju kako bi rjesio gasenje kratkog svijetla na autu prilikom paljenja zmigavca. Vjerujem da bi islo sa relejem koji bi hvatao signal sa zmigavca kad je upaljen, pa da ugasi strujni krug za kratko svijetlo koje je za to smjer?

Po noci se vidi malo slabije zmigavac od kratkog svijetla te iako sam dao zmigavac, ekipa na raskrizju  do zadnjeg trena ceka da skrenem, kao da ga nisam niti upalio... Novi auti su to rjesili na ovaj nacin koji sam opisao sto je korisno i fora.

 

 

 

Relay i spajaj na NC svijetlo, mislim da na duji ne bi trebalo biti problema oko neke elektronike posto je bas i nema.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
Fake_Alert kaže...

Ima li tko ideju kako bi rjesio gasenje kratkog svijetla na autu prilikom paljenja zmigavca. Vjerujem da bi islo sa relejem koji bi hvatao signal sa zmigavca kad je upaljen, pa da ugasi strujni krug za kratko svijetlo koje je za to smjer?

Po noci se vidi malo slabije zmigavac od kratkog svijetla te iako sam dao zmigavac, ekipa na raskrizju  do zadnjeg trena ceka da skrenem, kao da ga nisam niti upalio... Novi auti su to rjesili na ovaj nacin koji sam opisao sto je korisno i fora.

 

 

 

Relay i spajaj na NC svijetlo, mislim da na duji ne bi trebalo biti problema oko neke elektronike posto je bas i nema.

 Dali mora biti poseban relej koji ce struju gasit i prebaciti ju negdje drugdje? Taj dio me zbunjuje... di onda on struju salje, ili jednostavno relej se spoji na zicu od + za kratko svijetlo a signal koji gasi taj + je na zmigavcu?

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da, kao što je kolega rekao, uzmeš NC (normally closed) relej koji je kontra od ovih koje inače imaš po autu zato jer je on "upaljen" (kontakti koje prekida su spojeni) kad nema napona na ulazu u namotaj releja, a kad mu daš napon onda on ugasi kontakt.

Samo mu za plus na namotaj dopeljaš plus od žmigavca i to je to.

 

 P.S. živnula nam malo tema.... 😎

 

Da se prikopčam, danas mi otkazala philipsova led žarulja 8.5W, čim se malo ugrije počne blinkat i skroz priguši svjetlo.

Gledao sam, nigdje hladnog lema, ali mi smrdi na to, a žarulja je nova al nisam htio reklamirat u dućanu jer sam znatiželjan 😁

Uglavnom, neka ideja?

E da, od 20 komada philipsa i osrama kaj sam uzeo to prva kaj je otkazala....

 

(tipični buck)

 
 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.8.2018 22:19 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

 

Relay i spajaj na NC svijetlo, mislim da na duji ne bi trebalo biti problema oko neke elektronike posto je bas i nema.

 ...ovako sa dva releja (lijevi i desni).    https://ibb.co/mDHTSe

15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Zašto? Tih 18W kod TS80 je možda bolje nego nego 30-40W kod lemilica koje imaju grijač odvojen od vrha. Pogledaj si testove na YouTubeu.

 

A ako stvarno misliš da bi ti bilo preslabo, imaš TS100, koja je još osjetno jeftinija, a koja može povući 65W s 24V napajanjem. Manje je efikasna nego TS80, ali može povući puno veću snagju i efikasnija je od lemilica s odvojenim grijačem.

CroNk3r kaže...

Dobro vam mbaksa govori, snaga je nekad bila bitna kad su sve lemilice bile istog dizajna.

Sad je na prvom mjestu dobra pozicija grijaca u odnosu na vrh i toplinski kapacitet vrha.

To je ono zbog cega se jbc proslavio, a sad su kinezi to skuzili.

 Ovo boldano je definitivno istina i to je razlog zasto mi 48W nije dosta, a lemim 0.45x0.75 mm podloške s 0.25 mm lemom. Uvjerili ste me, ima smisla to. Može netko preporučiti dobrog sellera od kojeg je naručivao TS80?

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 15:31 (Proz0r).
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Osim JLC-a jel ima još neka firma koja jeftino radi PCB-ove(dva sloja, 10x10cm maks, 1oz bakra)?

U JLCa za dva dolara mi napravi pet komada al zato dostava bude finih 8-10 dolara...

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Osim JLC-a jel ima još neka firma koja jeftino radi PCB-ove(dva sloja, 10x10cm maks, 1oz bakra)?

U JLCa za dva dolara mi napravi pet komada al zato dostava bude finih 8-10 dolara...

 Ja sam s allpcb narucio za 5 dolara, free shipping, ali mislim da su sad skuplji.

Ovo s jlc-a je i vise nego fer cijena

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kakva je kvaliteta? Pre skupo

A to da, 5 dolara za PCB je okej, no dostava... Zar nemaju jeftiniju opciju? Kako na eBayu ima free shipping?

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 17:10 (Dex.pwn).
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Kakva je kvaliteta? Pre skupo

A to da, 5 dolara za PCB je okej, no dostava... Zar nemaju jeftiniju opciju? Kako na eBayu ima free shipping?

Kako kompliciras stvar..

Kod nas nemozes za te novce kupiti dvostrani neobradeni pcb s lakom te velicine.(skupa s shipingom)

Kvaliteta im je i vise nego dobra.

 

Fake_Alert 

Ostatak ekipe je objasnio sve, tako da mislim da nema potrebe ponavljati sto su oni rekli.

 

@Proz0r

Obrati paznju na to da se na ts80 grije rucka tako da nije bas za predugu upotrebu.

Tako da ako lemis dugo u komadu mislim da je ts100 jos uvijek bolji odabir(al uzmi u obzir da nemam ni 1 od ta 2 modela i da je to cisto moje razmisljanje temeljeno na reviewima)

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 17:51 (CroNk3r).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice