Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti... izdvojena tema

poruka: 1.319
|
čitano: 474.544
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Neće valjda RPi2,neka uzme RPi 3 jer im je cijena ista a integrirani WiFi,Bluetooth i bolji CPU nisu za baciti.

robimarko@gmail.com
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ne mora nuzno uzet nov.
13 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ne mora nužno,no kolika mu je razlika u cijeni?
Ja sam baš naručio Pi3 za 325 kn sa dostavom.
robimarko@gmail.com
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ako je neko prebacio boot sa sd kartice na usb stick molim link za provjereno dobar tutorial.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
robimarko kaže...
Ne mora nužno,no kolika mu je razlika u cijeni?
Ja sam baš naručio Pi3 za 325 kn sa dostavom.

 Odakle tako jeftino?

13 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
passat kaže...
leo_91 kaže...
passat kaže...

Jel me moze netko uputit na trgovinu u Zagrebu gdje bih mogao naci 5V 2.5A power supply za raspberry ili ako bi netko mozda prodao svoju?
Online ne mogu nista pronac, a hodanje od trgovine do trgovine "na slijepo" mi je last resort.

http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=5V+2.5A

 Nema ni jedan sa micro usb nastavkom.

 nisan ima puno vremena sinoc pa je to bilo u minutu i na srecu kao mozda i bude nest :D
dal ti bas treba 2.5A, ili 2A moze isto proc?

13 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ma Pi 3 ti vuče 750 mA pri full loadu,2.5 A ti je ako su USB portovi full opterećeni.

Ako nećeš opteretiti sve USB portove maksimalno 2A bi trebalo biti sasvim dosta
robimarko@gmail.com
14 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

punjac sa 2 ampera je jednostavno nac.
http://www.optimus.com.hr/index.php/en/products/adapters-chargers/pametni-telefoni-1.html
tko zna sto covjek hoce utakat u rpi :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Yes, 2A je lako pronac, al bas zato sto ne znam sto cu s vremenom sve pozeljet stavit, bolje odmah uzet kako treba .

Trebao sam odmah uz RPi3 narucit i adapter, al mislio sam da cu ovdje lako pronac.

Ako se netko iz Zga odluci kupovat napajanje, nek javi pa da ustedimo malo na dostavi.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
robimarko kaže...
Neće valjda RPi2,neka uzme RPi 3 jer im je cijena ista a integrirani WiFi,Bluetooth i bolji CPU nisu za baciti.

RPi2 može dobiti polovni a sasvim je dovoljno jak za media centar. Kako ni RPi3 ne može dekodirati H265, korisnost jačeg CPU je upitna kad na "slabijem" sve radi fluidno. WiFi je možda koristan (većina ionako ima LAN po dnevnim boravcima) a BT je po meni kompletno nepotreban kad postoji hrpa dobrih aplikacija za upravljanjem sa Kodijem na sve tri mobilne platforme (koje rade preko WiFija koji je većini ionako 90% vremena upaljen, za razliku od BT). Čak su i one BT tipkovnice bezveze jer su nepraktične, treba paziti na baterije i upitno su korisne kad u Kodi samo upisuješ ime filma/serije a ne cijele eseje. To možeš i sa mobitela.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2016 15:11 (Sum_of_all_fears).
13 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Sve je to ok,ovisi što čovjek želi.
Recimo meni WiFi odgovara jer mi ne odgovara još jedan kabel kod TV-a
robimarko@gmail.com
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Spojio sam F8 arctic cooler na 5V gpio header pa me zanima jel on po defaultu ako ne dobiva nikakav signal na trecu zutu zicu smatra da je PWM 100%, pa da ce mi onda isporucit tih max 800rpm-a koliko je po sluzbenoj specifikaciji moguce dat na 5V napona?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ako se dobro sjećam, +5V power pin je na Piju spojen direktno na microUSB +5V input, možeš i multimetrom provjeriti, tako da koliko struje može dati ovisi izravno o tvojem napajanju Pija.

~
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Proz0r kaže...

Ako se dobro sjećam, +5V power pin je na Piju spojen direktno na microUSB +5V input, možeš i multimetrom provjeriti, tako da koliko struje može dati ovisi izravno o tvojem napajanju Pija.

 Da, evo upravo to nadjoh u sluzbenoj dokumentaciji.

15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Trebam pomoć vezano uz mountanje mrežnog diska (samba/cifs) sa autofs-om. Ista stvar mi na enigma2 resiveru radi bez problema, a na pi-u nikako ne uspijevam mountati mrežni disk.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Nažalost, teško da ti itko može reći išta konkretno ovako. Nalijepi komandu koju koristiš i grešku koju izbaci.

~
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Nisam uspio mountati mrežni disk niti preko fstab-a niti preko autofs-a.

Prolazi mount jedino kad ukucam preko putty-a: mount -t cifs //192.168.*.*/PUBLIC/share /mntCIFS/nas -o username=username,password=password,_netdev,rw,sec=ntlm

Ali onda prvo dobijem u winscpu poruku error directory listing, a kad drugi put otvaram folder /mntCIFS/nas onda normalno pokazuje sadržaj mrežnog diska.

 

EDIT:

Sa ovom komandom mogu mountati mrežni disk:
mount -t cifs //192.168.*.*/PUBLIC/share /mntCIFS/nas -o username=username,password=password,_netdev,rw,sec=ntlm,soft,noserverino

 

Ako neko zna pls. nek složi skriptu koja se automatski pokreće kod boota/reboota pi-a.

E sad, prednost autofs-a i njegovog automonta je to što nakon nekog vremena automatski unmounta disk ako se ne koristi jedno vrijeme i na taj način oslobađa cpu i memoriju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.3.2016 17:53 (tintin).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Kupih si neki punjac za 59kn koji kao daje 5V i 2A na izlazu.. Nakon spajanja HDD-a i jos jednog random usb-a, crvena LEDica mi pocne povremeno blinkat. E sad, jel moguce da je problem samo do kabela (usb to micro usb) ili sam bacio 59kn u vjetar jer reasonably priced punjac ne moze cuvat 5V kad se povuce preko 1A? Iskustva anyone?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Koji, onaj MSov, sa odurnom plavom LEDicom? Meni taj radi ok sa HDDom (koji doduše ima svoje napajanje) i USBom. Nikad problema sa njime.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.3.2016 20:05 (Sum_of_all_fears).
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

"Kucni punjac samsung n7100". Na kutiji jos i stoji +class, sto god to znacilo. I da, svi natpisi na kutijici su na hrvatskom jeziku sto me dodatno zabrinjava.

14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
passat kaže...

Kupih si neki punjac za 59kn koji kao daje 5V i 2A na izlazu.. Nakon spajanja HDD-a i jos jednog random usb-a, crvena LEDica mi pocne povremeno blinkat. E sad, jel moguce da je problem samo do kabela (usb to micro usb) ili sam bacio 59kn u vjetar jer reasonably priced punjac ne moze cuvat 5V kad se povuce preko 1A? Iskustva anyone?

Ovaj post me natjerao da probam punjač iz Ikea-e, isto 60ak kn, 3USBa, navodno 2.4A po USBu uz ukupni max od 3.6A, ali događa se ista stvar, blinka pod opterećenjem. Čudi me, jer inače koristim sa starim 1A HTC punjačem i s njime nema nikakvih problema, čak i sa spojena 2 sticka i dongleom za bežičnu tastaturu i miša.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Tintin

Provjerio jučer :)
You have to be odd to be number one
16 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Također sam prilikom instalacije openelaca imao problema sa napajanjima, nijedno napajanje mi nije moglo pokretat ext hdd (nebitno 2,5'' ili 3,5'') sve dok nisam u config file ukuca max_usb_current=1

Nakon toga sve radi kako treba, također oko 69kn, piše 2,1A na njemu. 

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
tomislav.v6 kaže...

Također sam prilikom instalacije openelaca imao problema sa napajanjima, nijedno napajanje mi nije moglo pokretat ext hdd (nebitno 2,5'' ili 3,5'') sve dok nisam u config file ukuca max_usb_current=1

Nakon toga sve radi kako treba, također oko 69kn, piše 2,1A na njemu. 

Sutra cu bas probat pa javim rezultat.. Malo mi se i onaj utor u kojeg ide kabel usb-to-micro usb ne svidja. Puno se moze pomjerat kad je spojen sto mi govori da spoj mozda i nije bas sjajan sto u konacnici moze dovest do malog naponskog djelila jer djeluje kao mini otpor.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.3.2016 23:19 (passat).
16 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Iskreno, kako sam ga prvi put ukopčao u struju tako i ostao, radi non-stop, ne sijećam se kada sam ga ugasio.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
tintin kaže...

 mount -t cifs //192.168.*.*/PUBLIC/share /mntCIFS/nas -o username=username,password=password,_netdev,rw,sec=ntlm,soft,noserverino

 

Ako neko zna pls. nek složi skriptu koja se automatski pokreće kod boota/reboota pi-a.

E sad, prednost autofs-a i njegovog automonta je to što nakon nekog vremena automatski unmounta disk ako se ne koristi jedno vrijeme i na taj način oslobađa cpu i memoriju.

Pokretanje te komande možeš dobiti unosom ispravne linije odgovarajućih parametara u /etc/fstab datoteku, čija je sintaksa ova:

[Device] [Mount Point] [File System Type] [Options] [Dump] [Pass]

 

Znači, to bi izgledalo ovako, prema komandi koju si dao:

//192.168.*.*/PUBLIC/share /mntCIFS/nas cifs username=username,password=password,_netdev,rw,sec=ntlm,soft,noserverino 0 0

 

Nije dobra ideja davati raspon IP adresa jer ako slučajno imaš više shareova na mreži, svi će biti mountani na istu lokaciju što može lako postati kuršlus. Jednostavno postavi statički LAN IP na računalu koje hosta share i koristi taj IP. Isto tako, možeš komotno izbaciti opcije "sec=ntlm" i "soft" pošto se one koriste po defaultu.

 

Inače, ovo pitanje spada u domenu teme Linux - pitanja i odgovori pa predlažem da moguću daljnju raspravu preselimo tamo ako budeš imao još pitanja/problema.

~
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2016 15:34 (Proz0r).
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Sredio sam to da radi preko skripte pa ako ikad nekome zatreba tu sam.
Sad imam neki čudni problem sa pyload-om... sve fajlove koje sam probao skidati kao skine, ali samo 376,00 - 800,00 B.
Iste linkove na openwrt  ruteru sa pyload-om skida najnormalnije.

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2016 19:48 (tintin).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Nije pomoglo max_usb_current=1

Ma napajanje mi je sigurno lose. Narucit cu si ono njegovo 5.1V 2.5A i to je to.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Riješio sam probleme sa pyloadom ubacivanjem novijih plugina.
S obzirom da je plugin koji raspakirava arhive trenutno neopotrebljiv našao sam skriptu koja je isto ok, ali radi jedino ako ju pokrenem preko telneta.
Inače se nalazi u folderu /usr/share/pyload/scripts/package_finished/ ali se automatski ne pokrene.

Molim pomoć ako neko zna kako to srediti.

 

EDIT:

Možda postoji mogućnost da se u cronu podesi da pokrene skriptu nakon završetka downloada, pa ako nekome pada na pamet koja bi komanda bila za to nek pls. napiše.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2016 11:01 (tintin).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice