Diy mini klima ( peltier) pitanja

poruka: 25
|
čitano: 18.495
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

Ovako iso bi radit mini diy klimicu jer u sobi mi 40 kako sam u potkrovlju i nemam prozora.

najveci problem mi je di da nabavim peltier od nekih 100W il 60W na 12v il 220AC

Princip bi bio da na vrucu stranu peltiera stavim hladnjak i vent da puse u dimljak, a na hladnu stranu da stavim vodeni blok i da stavim radijator od auta unutrasnji.

te dva venta na njega.

 

Sad me zanima di da nabavim peltier i koliko bi mi temperature pale tocnije koliko bi mogo dobit izlaznu temperaturu

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja
Lacko kaže...
Sad me zanima di da nabavim peltier i koliko bi mi temperature pale tocnije koliko bi mogo dobit izlaznu temperaturu

Sigurno na forumu ima netko pametan, tko ti to može izračunati.

Ja ću pak biti bezobrazan i nekonstruktivan i iz rukava ti pesimistički reći da iskreno ne vjerujem da je moguće s mini diy klimicom temeljenom na nekom peltieru za računala ohladiti prostor tavana od ne-znam-koliko metara kubnih. Sry  :(

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.7.2012 15:20 (Veliki Brat).
14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

a dobro sob aje full mala neznam tocno koliko znam da ono stvarno je mala nekih 20kvadrata vecinom mi treba kod kompa jer doslovno sjedim za kompom i znojim se

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

zar ti stvarno misliš da bi s peltierom od 100W ohladio oko 50m3 prostora?

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

Nebi hladio cijeli prostor i ne ocekujem da mi zamrzne cijelu sobu il da spustim temperature za 15 do 20C nego zelim spustit temp za 5c kod kompa znaci i kreveta da mogu spavat ko covjek a ne da spavam u sauni

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja
Lacko kaže...

Nebi hladio cijeli prostor i ne ocekujem da mi zamrzne cijelu sobu il da spustim temperature za 15 do 20C nego zelim spustit temp za 5c kod kompa znaci i kreveta da mogu spavat ko covjek a ne da spavam u sauni

Mani se ćorava posla. Kako bi sagledao ukupne dobitke (ono što trebaš odvesti kao toplinu) pomnoži površinu sobe sa 80 i dobiti ćeš generiranu toplinu u W (za stariju gradnju uzmi 100 a za dobro izolirani objekt i prostoriju orjentiranu na sjever uzmi 60). Ako ti je soba cca 1,25 m2 imaš 100 W koje trebaš odvesti i to je taj tvoj stroj (ako radi s iskoristivosti od 100%). Ako ti je soba veća, a sigurno je, shvaćaš da neće funkcionirati.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

Prednost moje sobe je sta je nizak strop

jer najvisa tocka u potkrovlju je metar i 70 a najniza 6  reda cigla...

od ulaganja imam sve osim peltiera

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja
Kupi si onda prijenosnu klimu, nek ti probuše rupu za odvodnu cijev i to je to
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

prijenosna klima vise grije nego sta hladi... vjeruj mi radim klime na poslu xD

Stavio bi si ja normlanu klimu da je imam di stavit ali st ad aje stavim pa da mi puse po glavi koliko mi niska soba :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.7.2012 11:02 (Lacko).
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja
Lacko kaže...

Prednost moje sobe je sta je nizak strop

jer najvisa tocka u potkrovlju je metar i 70 a najniza 6  reda cigla...

od ulaganja imam sve osim peltiera

 

Tek sam sada vidio kvadraturu, i još kažeš da je potkrovlje u pitanju. Po meni ti trebaš klimu od cca 2,5 kW za normalnu klimatizaciju. EDIT: imaš i klima koje se ugrađuju na pod :).
Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.7.2012 11:04 (mario.L_hr).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja

Mario  lacko je vec reka da traba spustiti nekoliko stupnjeva a ne da mu treba ledara

14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

tocno 2.5kW bi bilo vise nego dovoljno ali nemam je di stavit :)

Mogo nabavit polovnu klimu na poslu za malo para i sve ali nemam je di turnut :)

Prvo bi trebo dignut potkrovlje za 4 reda cigla pa onda stavit klimu hahahha

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja

Zamrzni par boca vode i pusti da ventilator puše preko njih. 

Biti će poprilično kondezata, pa stavi ispod boca neku posudu.

 

Nekoć samo tako radio i snizio bi temp. sobe za kojih 5°C.

Boce bi mijenjao svakih 5-6h

 

S peltierom nemaš šanse.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja

Što misliš o autoklimi ..da nju ugradiš negdije u tu sobu

13 godina
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja
Lacko kaže...

tocno 2.5kW bi bilo vise nego dovoljno ali nemam je di stavit :)

Mogo nabavit polovnu klimu na poslu za malo para i sve ali nemam je di turnut :)

Prvo bi trebo dignut potkrovlje za 4 reda cigla pa onda stavit klimu hahahha

 

Postavi je točno iznad sredine kreveta ili iznad uzglavlja, lopatice usmjeri horizontalno. Za potkrovlje i površinu od 20 m2 klima od 2,5 kW neće napraviti ledanu u sobi već ju ohladiti 5-7 stupnjeva
Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

evo slike di mi je najvisa tocka sobe na desno mi je krevet ne vidi se a krevet je u najnizoj tocki

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/304275_2377250262993_1851778799_n.jpg

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

http://www.njuskalo.hr/procesori/peltier-pasivni-hladnjak-cpu-univerzalni-60-w-oglas-2843813

 

Imao je lik i jače, ali ih je vjerovatno prodao. Kontaktiraj ga, ništa ne košta...i sretno sa projektom{#}

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

Največi problem s peltierom će biti odvodnja topline (trebamo tu toplinu odvesti van sobe). Što je i daleko veči problem od samo 100njak W snage.

 

Najjeftinije je puhanje ventilatora preko zamrznutih boca. Ovo je cool jer ti pada vlaga u sobi, pa se dodatno smanjuje osječaj topline.

 

Drugi je prijenosna klima (funkcionira solidno na viksi).

 

I konačno "prava" klima.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

Kao sta reko odvod topline mi nije bed jer bi stavio cooler na toplu stranu i stavio u dimljak jer imam rupu od dmiljaka u sobi :)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

vidi jel mozes klimu namontirat na tu gredu koja ti ide po sredini slike, a vanjsku jedinicu izbaci na krov... s peltierom se mozes samo igrat i to je to... a ako bas hoces peltier, onda imas onih prijenosnih frizidera za auto, oni ti imaju cili sustav, i samo poklopac tribas stavit da ti puse u lice s jedne strane, a odvodi toplinu s druge....

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.7.2012 12:26 (wifi).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

Vjeruj mi peltier ti neće pomoći niti od 100w, igrao sam se ja sa 30W peltierom i njegova je iskoristivost premala, hladnoća se je jedva osjetila na dodir hladne strane, a s 100w bi jerojatno mogao sniziti par stupnjeva jedino u prostoriji veličine frižidera.

http://beterz.com/?Referer=179629
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja
Lacko kaže...

prijenosna klima vise grije nego sta hladi... vjeruj mi radim klime na poslu xD

Stavio bi si ja normlanu klimu da je imam di stavit ali st ad aje stavim pa da mi puse po glavi koliko mi niska soba :)

Imo sam do prekjucer neku prenosnu Toshiba klimu 800w potrosnje za 2kw hladjenja (kakti), plin se sigurno lagano sjebo kroz 10ak g kolko je stara, ali da s 33-6C kolko je u stanu ohladi na nekih 27-9c moju sobu koja je cca 3.5x3x2.5 je bila ok.

 

S tim da ja nisam imo poseban odvod za topli zrak nego je crijevo islko kroz prozor van, spustio bi roletu skoro koliko ide, nadoštukal i pokrpal rupe s kartonom i starim plahtama za izolaciju. Mislim da tebi koji imas mogucnost odvoda kroz dimnjak bi tak nesto radilo sasvim solidno.

 

Slikica Crveno na slikici bi bil komad kartona, a roleta spuštena do žutog, a cijelo desno krilo prozora širom otvoreno, naravno rupe jos pokrpane starim plahtama.

16 godina
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja
darkydark kaže...
Lacko kaže...

prijenosna klima vise grije nego sta hladi... vjeruj mi radim klime na poslu xD

Stavio bi si ja normlanu klimu da je imam di stavit ali st ad aje stavim pa da mi puse po glavi koliko mi niska soba :)

Imo sam do prekjucer neku prenosnu Toshiba klimu 800w potrosnje za 2kw hladjenja (kakti), plin se sigurno lagano sjebo kroz 10ak g kolko je stara, ali da s 33-6C kolko je u stanu ohladi na nekih 27-9c moju sobu koja je cca 3.5x3x2.5 je bila ok.

 

S tim da ja nisam imo poseban odvod za topli zrak nego je crijevo islko kroz prozor van, spustio bi roletu skoro koliko ide, nadoštukal i pokrpal rupe s kartonom i starim plahtama za izolaciju. Mislim da tebi koji imas mogucnost odvoda kroz dimnjak bi tak nesto radilo sasvim solidno.

 

Slikica Crveno na slikici bi bil komad kartona, a roleta spuštena do žutog, a cijelo desno krilo prozora širom otvoreno, naravno rupe jos pokrpane starim plahtama.

Pa da, obzirom da imaš rupu od dimnjaka, odvod klime uguraj u tu rupu i nek dimnjak izvuče topli zrak iz mobilne klime.
Mi mobilnu klimu imamo na poslu za hlađenje jedne male sobice sa serverima, odovd je riješen na sličan način, i to hladi čisto pristojno, bude mi zima kad uđem u sobu, a klima je neka jefitna od 1500 kn. 
svi koji pričaju da mobilne klime ne rade kako treba nisu napravili prave uvjete za postavljanje mobilne klime. Ispuh mora obavezno ići van, a prostorija biti zatvorena. drugačije ne funkcionira. A ljudi često otvore balkonska vrata i gurnu cijev van... to kaj ulazi vruć zrak nazad unutra, nema veze... :)

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
15 godina
offline
Re: Diy mini klima ( peltier) pitanja
Father_Dougal kaže...
...

svi koji pričaju da mobilne klime ne rade kako treba nisu napravili prave uvjete za postavljanje mobilne klime. Ispuh mora obavezno ići van, a prostorija biti zatvorena. drugačije ne funkcionira. A ljudi često otvore balkonska vrata i gurnu cijev van... to kaj ulazi vruć zrak nazad unutra, nema veze... :)

Pa i na zidnoj moraš zatvoriti vrata i prozore :)

Ja sam imao (i još imam) više od 2 godine mobilnu klimu 2,5 kW. Pošto imam 2 prostorije u kojima boravim (na katu) ta klima nije bila dovoljna da to rashladi. Kad je vanjska temperatura bila viša od 33-34° morao sam zatvoriti vrata između soba i biti u samo 1 prostoriji. Čak i tad mi se temp. nije spuštala ispod 29-30° unutra, s time da je klima morala raditi cijeli dan bez prestanka što je trošilo puno struje.

Prije par dana sam dao ugraditi zidnu klimu 3,5 kW i razlika je ogromna. Potrošnja struje se trostruko smanjila jer je ova zidna mnogo učinkovitija pa ne mora raditi cijelo vrijeme.

Prijenosna klima je dovoljna za prostoriju do 20-tak kvadrata i ok je ako se moraš seliti i sl. Međutim, ako je potkrovlje ili veći prostor onda je preslaba. Iako je neusporedivo bolja od ventilatora.

Prijenosna se klima može kupiti za 800 kn preko oglasa tako da je to praktično ako se ne raspolaže s novcem. Dovoljan je otvor za dimnjak ili posebni prozorski sistem za odvod toplog zraka.

Zidne su bolje ali i skuplje a zbog garancije ti je mora ugraditi stručna osoba koja svoju stručnost naplati 150-200€, negdje i više.

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
13 godina
offline
Diy mini klima ( peltier) pitanja

Nekoliko činjenica o kapacitetu i učinkovitosti:

 

  • učin klima uređaja kojeg reklamiraju proizvođači je totalni i to rade svi, rijetko kada uz totalni učin imaš deklariran i osjetni učin. Što je totalni učin? Totalni rashladni učin je zbroj osjetnog i latentnog učina. Osjetni služi za hlađenje prostora a latentni služi za izdvajanje vlage iz prostora. Učin se deklarira pri standardnim uvjetima koji su za unutarnji prostor 27°C i 46% relativne vlage. Promjenom parametara u prostoru doalzi i do promjene odnosa osjetnog i latetntnog učina (kad jedan pada drugi raste i obrnuto).
  • što se tiče učinkovitosti, tu su najveće muljaže. Osobno vjerujem samo onim podacima koji su Eurovent certificirani. Zašto? Zato jer je ta certifikacija standardizirana i podaci su međusobno usporedivi. Znači svi se testiraju prema istim principima i pravilima. S druge strane proizvođači pribjegavaju raznim trikovima pa zbog marketinških potreba prikazuju rezultate koje su dobili po metodama koji njihov uređaj prikazuju u najboljem svjetlu. Uz to napišu i podtke prema čemu su vršili terstiranje, generički naziv standarda, koje je nemoguće vrednovati. Zbog toga ima slučajeva da uređaj koji je efikasniji na papiru u stvarnosti to nije. Ako netko želi provjeriti kakav je njegov uređaj prema Euroventu neka pogleda ovdje. Odaberete proizvođača, zatim vrstu uređaja (Comfort Air Conditioner za split sustave), zatim odaberete tip uređaja (po samoj tehnologiji rada) iz slijedećih skupina:

                                         AC1 / A / M / R - grijanje/hlađenje multisplit do 12 kW
                                         AC1 / A / S / C - hlađenje split do 12 kW
                                         AC1 / A / M / C - hlađenje multi split do 12 kW
                                         AC2 / A / S / R - grijanje/hlađenje split od 12 kW do 45 kW
                                         AC2 / A / S / C - hlađenje split od 12 kW do 45 kW
                                         AC2 / A / M / R - grijanje/hlađenje multisplit od 12 kW do 45 kW
                                         AC1 / A / S / R - grijanje/hlađenje multisplit do 12 kW

          zatim odaberete točni model na jednoj od stranica koje ćete dobiti. Nemojte se začuditi ako nema vašeg proizvođača ili modela, iznad sam objasnio koji je razlog (lov u mutnom).

  • i na kraju koji je potrebni kapacitet za hlađenje stambenog prostora prosječne gradnje (ovo prosječne se odnosi na toplinsku izolaciju koja je primjenjena)? On se kreće od 80-100 W/m2 (uz standardnu visinu etaže od 2,5-2,6 m). Kako hladiti više prostorija s jednim klima uređajem? Ovisi o samoj konfiguraciji prostora, ako je prostor pravilnog oblika s velikim međusobnim otvorima zrak će cirkulacijom ujednačiti temperature (uvijek će biti razlike između prostora gdje je fizički instaliran uređaj i susjednog prostora). Lukav princip je napraviti da klima puše direktno na vrata prema drugom prostoru ili koristiti dodatni ventilator koji će uspostaviti cirkulaciju zraka. Bez obzira na sve primjenjene mjere ponekad jednostavno nije moguće dobiti zadovoljavajući rezultat.

 

Sada da se vratim na temu. Dugo godina se bavim projektiranjem sustava za grijanje i hlađenje i još u praksi nisam naišao na komercijalni uređaj koji koristi peltierov efekt a da bi se koristio za klimatizaciju. Možda je do mene i moje informiranosti ali sumnjam jer mi stalno hodočaste zastupnici sa svim mogućim i nemogućim novotarijama.

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 3
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice