Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.986.143
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

U kocku s rubom 15 cm naspemo 1,8 litra vode.
Kako visoko stoji voda u posudi?

Koliko vode moraš još nasuti da posuda bude puno ?

 

 

Ne mogu nikako doci do rijesenje ?

 

 

i

 

Koliko tezi 3mm debela zeljezna ploča duzine 2m i širine 2,5dm ako je p=7,8kg/dm3

 

Hvala!

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
xdddd kaže...

U kocku s rubom 15 cm naspemo 1,8 litra vode.
Kako visoko stoji voda u posudi?

Koliko vode moraš još nasuti da posuda bude puno ?

 

Koliko tezi 3mm debela zeljezna ploča duzine 2m i širine 2,5dm ako je p=7,8kg/dm3

 

Hvala!

Izračunaš volumen kocke, dakle  1.53 dm3  ili 3.375 dm3, uzeo sam decimetre jer 1L = 1dm3 . Izračunaš postotak zauzetog volumena, 1.8 / 3.375 = 8/15

 

Dakle 1.5 * 8/15 = 4/5    , to je visina vode, 4/5 dm ili 0.8dm. Trebamo doliti još 3.375 - 1.8 litara vode, a to je 1.575L.

 

 

Trebaš izračunati volumen ploče, jer ρ = m / V, dakle m = ρ * V

 

V = 2.5dm * 20dm * 0.03dm = 1.5dm3 

 

m = 7.8kg/dm3 * 1.5dm3 = 11.7kg

 

 

12 godina
offline
Matematika - pomoć

Može mi netko riješit ova dva zadataka bio bih mu zahvalan :)

 

1. Zapiši u obliku potencije s bazom 2:

 

6*85 + 8*214 + 12*47

 

2.Izračunaj:

 

(    3a+1    )      a2-1

(1+ --------- ) /   ----------- 

(      4      )       8

 

 

 

Da bude jasno ovaj prvi razlomak(i 1) su u zagradi.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.4.2014 15:12 (matejgamer12).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

ovo pod 2, ne razumijem što bi to uopće trebalo bit, a pod 1:

 

6=3*2

85=(23)5=215

8=23

12=3*4=3*22

47=(22)7=214

 

3*2*215+23*214+3*22*214=3*216+2*216+3*216=216*(3+2+3)=216*8=216*23=219

12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Hvala puno si mi pomogao,ove potencije nebi skuzio jer bi na kraju dobio zbrajanje potencija sa bazom 2. 

U ovom drugom zadatku nije mi jasno kako se rijesiti dijeljenja izmedu,al nmvz,slozit cu to nekako.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.4.2014 19:48 (matejgamer12).
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Znam da su zadaci ovi jednostavni ali mat nisam 10g vidjela i sad neznam kako ovo riješiti...

 

1.   x²-2x-8=0

 

2.   dali su x1 = 3 , x2 = -2x   rješenje kvadratne jednadzbe je x²-x-6=?  Dokaži!

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.4.2014 15:58 (Miki_16).
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može pomoć oko ovih zadataka: ?

MS GOAT
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.4.2014 17:21 (isuckatthisgame).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Miki_16 kaže...

Znam da su zadaci ovi jednostavni ali mat nisam 10g vidjela i sad neznam kako ovo riješiti...

 

1.   x²-2x-8=0

 

2.   dali su x1 = 3 , x2 = -2x   rješenje kvadratne jednadzbe je x²-x-6=?  Dokaži!

1. Formula kvadratne jednadžbe, broj ispred x2 je a, broj ispred x je b, a zadnji broj je slobodni član ili c.

Rješenja su x1 = 4 i x2 = -2 .

 

2. Uvrstiš u jednadžbu x2-x-6=0 rješenja, dakle  32 - 3 - 6 = 0  ,  9 - 9 = 0, dakle to rješenje odgovara.  (-2)2 - (-2) - 6 = 0 , 6 - 6 = 0, to je također točno rješenje.

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
isuckatthisgame kaže...

Može pomoć oko ovih zadataka: ?

1.

 

3x * 3 + 3x = 108

 

3x * (3+1) = 108

 

3x = 27

 

3x = 33

 

x=3

12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Looka kaže...
Miki_16 kaže...

Znam da su zadaci ovi jednostavni ali mat nisam 10g vidjela i sad neznam kako ovo riješiti...

 

1.   x²-2x-8=0

 

2.   dali su x1 = 3 , x2 = -2x   rješenje kvadratne jednadzbe je x²-x-6=?  Dokaži!

1. Formula kvadratne jednadžbe, broj ispred x2 je a, broj ispred x je b, a zadnji broj je slobodni član ili c.

Rješenja su x1 = 4 i x2 = -2 .

 

2. Uvrstiš u jednadžbu x2-x-6=0 rješenja, dakle  32 - 3 - 6 = 0  ,  9 - 9 = 0, dakle to rješenje odgovara.  (-2)2 - (-2) - 6 = 0 , 6 - 6 = 0, to je također točno rješenje.

Rjesila sam ovo cim sam stavila tu bila, nije ipak bilo potrebno pitat ali et, zadaci su tako jednostavni ali kad mat nisam 8g-10g vidjela tribalo mi 20min da proradim oko toga ali nema veze :D

Hvala svejednom od srca :)

 

Međutim ovaj zadatak mi nije nikako jasan (vidi sliku) nemoguce da samo pitagoru prof trazi ako smo cilo vrime trigonometriju pitagorinog poucka radili..neznam kako da to rjesim jer koliko me pamet sluzi neko mi bio rekao da se jednakokračanom trokutu nemoze trigonometrija metnuti ili sam ja to nest krivo cula :D help

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Miki_16 kaže...

Međutim ovaj zadatak mi nije nikako jasan (vidi sliku) nemoguce da samo pitagoru prof trazi ako smo cilo vrime trigonometriju pitagorinog poucka radili..neznam kako da to rjesim jer koliko me pamet sluzi neko mi bio rekao da se jednakokračanom trokutu nemoze trigonometrija metnuti ili sam ja to nest krivo cula :D help

Piše da je jednakokračan pravokutan, dakle ako je ovaj kut 45°, još jedan je 45°, a treći je 90°. Dalje znaš.

12 godina
offline
Matematika - pomoć

Ma to za stupnjeve znam medutim neznam tu trigonometriju upotrijebit ako se moze

11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

@isuckatthisgame:

 

2. 8x=7x-1+7x

   8x=(1+1/7)*7x

   8x=(8/7)*7x

   8x-1=7x-1

   (8/7)x-1=1

   x-1=0

   x=1

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.4.2014 20:12 (ts989).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

@Miki_16:

 

cos(45)=8/x

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.4.2014 20:08 (ts989).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Miki_16 kaže...

Ma to za stupnjeve znam medutim neznam tu trigonometriju upotrijebit ako se moze

sinus kuta = nasuprotna stranica / hipotenuza

kosinus kuta = priležeća stranica / hipotenuza

 

Dakle uzmimo da je b = 8, x = c (hipotenuza), a = a. Nasuprot stranice x je kut γ.

 

cos 45° (ovaj napisani) = 8 / x   , izračunaš x.

 

sin 45° (isti taj) = a / x

 

Ali možeš i zaključit ako su dvije stranice jednake (jednakokračan trokut), znači još jedna stranica mora biti 8. Dakle 82 + 82 = c2

 

 

 

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
ts989 kaže...

@isuckatthisgame:

 

2. 8x=7x-1+7x

   8x=(1+1/7)*7x

   8x=(8/7)*7x

   8x-1=7x-1

   (8/7)x-1=1

   x-1=0

   x=1

Ne razumijem ovaj 4. korak, jel valja ovo: ?

MS GOAT
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
isuckatthisgame kaže...

Ne razumijem ovaj 4. korak, jel valja ovo: ?

U 3. redu si izgubio minus ispred 1, napisao si 71 umjesto 7-1 , a i u 5. redu si krivo pokratio. 8x : 81 = 8x-1

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.4.2014 20:37 (Looka).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
isuckatthisgame kaže...
ts989 kaže...

@isuckatthisgame:

 

2. 8x=7x-1+7x

   8x=(1+1/7)*7x

   8x=(8/7)*7x

   8x-1=7x-1

   (8/7)x-1=1

   x-1=0

   x=1

Ne razumijem ovaj 4. korak, jel valja ovo: ?

kad si izlučio 7x si pogriješio, jer ti ostane 7-1, a ne 71.

evo od 3. koraka... 8x=(8/7)*7x /:8

8x/8=7x/7

8x-1=7x-1 /:7x-1

...


12 godina
offline
Matematika - pomoć

Sve ste mi to lipo napisali i hvala puno, ali ja to idalje rijesiti neznam -.- glupa i gotovo.. 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Miki_16 kaže...

Sve ste mi to lipo napisali i hvala puno, ali ja to idalje rijesiti neznam -.- glupa i gotovo.. 

Trokut je pravokutan i jednakokračan. Dakle, dvije stranice moraju biti iste, pošto već imaš zadano da je jedna stranica 8, dakle još jedna mora biti 8. To su katete, jer ne može hipotenuza biti jednaka nekoj drugoj stranici.

 

Dakle, 82 + 82 = c2

 

c = √128, a to je 8√2.

 

Ako hoćeš trigonometrijom, možeš si malo bolje nacrtati trokut. Nacrtaj si pravokutni trokut i označi mu katete 8 i 8. Označi kuteve α, β i γ, dalje bi trebala moći po formuli koju sam ti napisao pred par postova postaviti omjere za sinus i kosinus.

12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Looka kaže...
Miki_16 kaže...

Sve ste mi to lipo napisali i hvala puno, ali ja to idalje rijesiti neznam -.- glupa i gotovo.. 

Trokut je pravokutan i jednakokračan. Dakle, dvije stranice moraju biti iste, pošto već imaš zadano da je jedna stranica 8, dakle još jedna mora biti 8. To su katete, jer ne može hipotenuza biti jednaka nekoj drugoj stranici.

 

Dakle, 82 + 82 = c2

 

c = √128, a to je 8√2.

 

Ako hoćeš trigonometrijom, možeš si malo bolje nacrtati trokut. Nacrtaj si pravokutni trokut i označi mu katete 8 i 8. Označi kuteve α, β i γ, dalje bi trebala moći po formuli koju sam ti napisao pred par postova postaviti omjere za sinus i kosinus.

ma to znam sto si napisao i zmireci medutim neznam tu trigonometriju rjesiti a samo tako je nacrtano to u ispitu a neznam jel smijem ja tu jos dodatno crtati...zato sam i pitala bila na početku jel tu moze da trigonometrija da ide jer nemam mi smisla da mi da samo pitagoru da rjedim a cilo vrime se trigonometrija radi...

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Trebao bih pomoć iz analitičke geometrije. Dakle imam ovaj zadatak: Kako glasi jednadžba pravca koji je jednako udaljen od točaka: P(-3, 7), Q(0, -2), R(2, 4)?

Rješenja su:

y = -3x + 4
y = 3x + 7
y = -3/5x + 8/5

Je li bi mi mogao netko ovo riješit, ne znam kako da nađem pravac koji je od sve 3 točke udaljen istom duljinom...

11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Simon_says kaže...

Trebao bih pomoć iz analitičke geometrije. Dakle imam ovaj zadatak: Kako glasi jednadžba pravca koji je jednako udaljen od točaka: P(-3, 7), Q(0, -2), R(2, 4)?

Da bi neki pravac bio podjednako udaljen od sve tri zadate tačke, mora se nalaziti tačno između dva paralelna pravca od kojih jedan sadrži dve zadate tačke, a drugi sadrži treću zadatu tačku. Pokušaj to skicirati i biće ti jasnije.

 

Evo ti primer kako dobijemo jedno od tri moguća rešenja.

Postavimo pravac kroz tačke P i Q. Njegov koeficijent pravca biće

k=(yQ-yP)/(xQ-xP)=(-2-7)/(0+3)=-3

i to je koeficijent pravca koji će imati i pravac koji postavljamo kroz treću tačku, R, a to će takođe biti i koeficijent onog pravca koji tražimo, jer je potrebno da sva tri pravca budu međusobno paralelna.

Jednačinu pravca koji prolazi kroz tačke P i Q neka je oblika y=-3x+n1, a jednačina pravca koji prolazi kroz tačku R neka je oblika y=-3x+n2.

n1 odredimo tako što u y=-3x+n1 uvrstimo bilo koordinate tačke P, bilo koordinate tačke Q (svejedno je, jer obe tačke pripadaju tom pravcu). Uvrstimo, recimo, koordinate tačke P:

yP=-3xP+n1

7=9+n1

n1=-2

Prema tome, jednačina pravca kroz tačke P i Q glasi y=-3x-2.

n2, analogno, odredimo tako što u y=-3x+n2 uvrstimo koordinate tačke R:

yR=-3xR+n1

4=-6+n2

n2=10

Prema tome, jednačina pravca kroz tačku R glasi y=-3x+10.

Pošto je traženi pravac paralelan sa ova dva pravca, njegov koeficijent pravca je jednak njihovom (tj. k=-3), a njegov slobodan član n jednak je aritmetičkoj sredini njihovih slobodnih članova, n1 i n2:

n=(n1+n2)/2=(-2+10)/2=8/2=4

pa je jednačina traženog pravca: y=-3x+4.

 

Na sličan način dobiješ i preostala dva moguća rešenja: drugo dobiješ tako što jedan pravac postaviš kroz tačke Q i R a drugi kroz P, a treće rešenje dobiješ tako što jedan pravac postaviš kroz tačke P i R, a drugi kroz Q...

 

EDIT: Ispravljena greška u poslednjoj rečenici.

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.4.2014 20:45 (imho).
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

cao,moze mi netko pomoci s rotacijom vektora?  

14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav,

rješavam zadatke iz matematičke induckije pa me zanima jedna stvar. U zadnjem koraku gdje moram izjednačiti lijevu stranu s desnom piše da ne smijem dirati desnu stranu nego lijevu prilagoditi desnoj, no meni je to problem i puno mi je lakše ako raspišem lijevu i desnu stranu, tj. izmnožim sve što se da i na kraju samo sredim da dobijem dvije iste strane. Sad me zanima smijem li ja raditi to na taj način ili moram lijevu stranu isključivo prilagoditi desnoj?

Evo o čemu se radi:
http://poduke-itd.hr/naucimozajedno/instrukcije/matematicka-indukcija.pdf

Battlefield Fan!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
ya-sam-ya kaže...

cao,moze mi netko pomoci s rotacijom vektora?  

m - mxi + myj + mzk

r/r3 - x/r3i + y/r3j + z/r3k

 

Vektorski produkt računaš ovako:

Prvo izračunaš vektorski produkt ova dva vektora, a onda izračunaš njihovu rotaciju. Rotacija je vektorski produkt divergensa i vektora, tj. ∇×a, gdje je a=m×r/r3. Ovako na slici postaviš determinantu i izračunaš. Uzmeš da je a=Fxi+Fyj+Fzk.

Gamer71 kaže...

Pozdrav,

rješavam zadatke iz matematičke induckije pa me zanima jedna stvar. U zadnjem koraku gdje moram izjednačiti lijevu stranu s desnom piše da ne smijem dirati desnu stranu nego lijevu prilagoditi desnoj, no meni je to problem i puno mi je lakše ako raspišem lijevu i desnu stranu, tj. izmnožim sve što se da i na kraju samo sredim da dobijem dvije iste strane. Sad me zanima smijem li ja raditi to na taj način ili moram lijevu stranu isključivo prilagoditi desnoj?

Evo o čemu se radi:
http://poduke-itd.hr/naucimozajedno/instrukcije/matematicka-indukcija.pdf

Možeš manipulirati i lijevom i desnom stranom, ali je ovaj način brži od raspisivanja.

Broz before hoes
11 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Gamer71 kaže...

Pozdrav,

rješavam zadatke iz matematičke induckije pa me zanima jedna stvar. U zadnjem koraku gdje moram izjednačiti lijevu stranu s desnom piše da ne smijem dirati desnu stranu nego lijevu prilagoditi desnoj, no meni je to problem i puno mi je lakše ako raspišem lijevu i desnu stranu, tj. izmnožim sve što se da i na kraju samo sredim da dobijem dvije iste strane. Sad me zanima smijem li ja raditi to na taj način ili moram lijevu stranu isključivo prilagoditi desnoj?

Evo o čemu se radi:
http://poduke-itd.hr/naucimozajedno/instrukcije/matematicka-indukcija.pdf

Mislim da je to zbog edukacijskih/estetskih razloga. Nema matematickih razloga zasto ne bi smio raspisat obje strane. Iako bi bilo neobicno, mozes cak i ne dirat lijevu stranu, uglavnom da dobijes da je jednako...

12 godina
offline
Matematika - pomoć

Ako bi me netko mogao rijesiti ova dva zadatka ja sam probao i ne ide mi bas 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
lovvro kaže...

Ako bi me netko mogao rijesiti ova dva zadatka ja sam probao i ne ide mi bas 

 

a nije da cjepidlačim, ali... ovo je fizika

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav. Zamolio bih ako bi netko mogao ovo derivirati

 

1. f(x) = 3x^3 * korijen iz 4x^2 + x

 

 

2. f(x) = x^2 / 2 + 3x + lnx^2

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice