Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.986.436
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Hvala momci, najbolji ste :)

14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Evo mene s još jednim problemom, nadam se i zadnjim.

Dokaži:

2sin(x) - sin(2x) /  2sin(x) + sin(2x) = tg^2 (x/2)

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
shady007 kaže...

Evo mene s još jednim problemom, nadam se i zadnjim.

Dokaži:

2sin(x) - sin(2x) /  2sin(x) + sin(2x) = tg^2 (x/2)

(2sin(x) - sin(2x)) /  (2sin(x) + sin(2x)) = (2sin(x) -2 sin x cos x) /  (2sin(x) + 2 sin x cosx) = (2sinx(1-cos x))/(2sinx(1+cos x)) = (1-cos x)/(1+cos x) = (1 - cos (2x/2))/(1+cos(2x/2)) = ((sin2(x/2)+ cos2(x/2) - cos2(x/2) + sin2(x/2))/((sin2(x/2)+ cos2(x/2) + cos2(x/2) - sin2(x/2)) = 2sin2(x/2) /2cos2(x/2) = tg2(x/2)

9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Molim vas,može mi neko pomoć oko par zadataka? Hitno jee

1. Zamislimo da imamo zatvorenu staklenu posudu u kojoj je voda. Kad posuda leži na bazi,razina vode u njoj dopire do polovine visine. Ako posudu okrenemo naopačke,do koje će razine tada voda biti u njoj? - jel ovo možda trik pitanje??

2. Površina plašta stošca iznosi 20 cm2,a nakon razgrtanja plašta u ravninu dobije se kružni isječak sa središnjim kutom 72°. Koliko je oplošje tog stošca? (rj: O= 24 cm2)

3. Polumjeri osnovki krnjeg stošca jednaki su 4 cm i 10 cm. Ravnine paralelne s osnovkama dijele visinu stošca na tri jednaka dijela. U kojem omjeru te ravnine dijele obujam stošca? (rj: 19:37:61)

4. Duljina izvodnice krnjeg stošca je 17 cm. Površina osnog presjeka stošca je 420 cm2 , a površina presjeka stošca paralelno ravninom osnovke polovištem njegove visine iznosi 196∏ cm2. Koliko je oplošje stošca? (rj: v = 15 cm, R = 22 cm, r = 6 cm, O= 996∏ cm2 ) 

5. Sfera je presječena ravninom , a površine dobivenih dijelova jednake su 16 cm2 i 48 cm2. Koliki je opseg presjeka ?  ( rj: O = 4√3∏ cm2)

6. Središta dviju sfera udaljena su 25 cm. Odredi duljinu krivulje njhovog presjeka ako su im polumjeri dugački 15 cm i 20 cm. (rj:prodorna je krivulja kružnica polumjera r = 12 cm. Njezina duljina je 24∏ cm ).

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...
sigel88 kaže...

Pozdrav

 

evo frend mi je zapeo na ovom primjeru i nikako ga nemozemo rjesit pa bi molio nekog ko zna da proba rjesit

 

 

∫ (dx/sin5x)

trenutno nisam u mogućnosti probati rješiti, no na prvu mi ovako izgleda da bi trebalo parcijalom izvesti rekurziju, tak se radi za integrale tipa sin5x, jedino nisam siguran za ovo 1/to, dal bi se onda opet uzelo u=sinx, dv=dx, ili nešto drugo, probajte tak ako niste

Ne može se rekurzijom, rekurzija je samo za potencije veće od 0 - ovo je sin(x)^(-5). Ja sam ovako počeo:

Ono što se dobije se riješi preko binomnog integrala (mislim da se tako zvala ta metoda). A toga se ne sjećam više kako se radi :D

Broz before hoes
14 godina
offline
Matematika - pomoć

da, to je binomni, dobro je, mi smo takve preskočili, nismo to radili

13 godina
offline
Matematika - pomoć

 Dragi forumasio, htio bih vas zamolit za nesto
U ponedjeljak u 10h moja frendica pise ispit iz matematike na faksu, a posto joj je to zadnja prilika da prodje zamolia je mene da joj to pomognem rijesit na sto sam ja i pristao jer znam matematiku dobro, ali me strah da joj ne rijesim to isto krivo, pa da padne i kasnije mene krivi. 

pa sam mislio, ako netko bude slobodan u ponedjeljak u 10, i ne bude imao nista za radit i da je dobar na podrucju derivacija i limesa da mi pomogne rijesit test...ja budem tu stavio zadatke a mogu i posebno u poruku poslat ako netko misli da nece vidjeti ovdje.
eto ja cu vas castit sa pivom odmah nakon rezultata

hvala unaprijed 

Plans to protect air and water, wilderness and wildlife are in fact plans to protect man. Stewart Udall . LoL west:win4crazzy east:win4crazy
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ova ce tema biti prazna sljedecih tri mjeseca :P

Jeftine igre ----> https://www.g2a.com/r/slimeboy01
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Molim pomoc za izracunavanje cos od 1000 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Kosinus je funkcija općeg zapisa kut + k*360°, k € Z.

 

Dakle neki kut i višekratnik broja 360. Ako imaš kut od 1000°, to je isto kao i  280° + 2*360°, odnosno isto kao i kut od 280°.

 

A kosinus od 280° izračunaš kalkulatorom i dobiješ da iznosi 0.1736. (hvala Luuka)

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.6.2014 18:44 (Looka).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
win4crazzy kaže...

 Dragi forumasio, htio bih vas zamolit za nesto
U ponedjeljak u 10h moja frendica pise ispit iz matematike na faksu, a posto joj je to zadnja prilika da prodje zamolia je mene da joj to pomognem rijesit na sto sam ja i pristao jer znam matematiku dobro, ali me strah da joj ne rijesim to isto krivo, pa da padne i kasnije mene krivi. 

pa sam mislio, ako netko bude slobodan u ponedjeljak u 10, i ne bude imao nista za radit i da je dobar na podrucju derivacija i limesa da mi pomogne rijesit test...ja budem tu stavio zadatke a mogu i posebno u poruku poslat ako netko misli da nece vidjeti ovdje.
eto ja cu vas castit sa pivom odmah nakon rezultata

hvala unaprijed 

LOL

 

Njoj fino treba šamar zavalit, a ne joj rješavat zadatke. Ako u toliko prilika nije mogla sjesti i naučiti derivacije i limese (pazi ti to, da jedan student ne može naučiti derivacije i limese), onda ne zaslužuje ni kavu kuhati u HZZO-u. Koji je to uopće faks da su vrhunac derivacije i limesi na ispitu?

 

I pazi ovo, častiš pivom. Hebote led, da si ponudio barem 300 kn još bi i razmislio da zaboravim na svoje principe o poštenju i ponudim se.

Broz before hoes
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Looka kaže...

Kosinus je funkcija općeg zapisa kut + k*360°, k € Z.

 

Dakle neki kut i višekratnik broja 360. Ako imaš kut od 1000°, to je isto kao i  280° + 2*360°, odnosno isto kao i kut od 280°.

 

A kosinus od 280° izračunaš kalkulatorom i dobiješ da iznosi 0° 10' 25"

Ne znam ni gdje početi koliko je ovo krivo.

 

kosinus nije funkcija tog zapisa, tu samo govoriš o njegovoj periodičnosti. Stvarno i vrijedi da je cos(fi) = cos(fi+2kpi) = cos(fi+360 stupnjeva), al to nije zapis kosinusa.

 

a kosinus od kuta je broj, ne opet kut, tak da ti je i rezultat potpuno kriv.

Uostalom, ak se može koristit kalkulator onda se omdha upiše cos(1000) i dobije rezultat bez nekog mudrovanja.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Luuka i Looka {#}

LoL acc THCJoshi
13 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
win4crazzy kaže...

 Dragi forumasio, htio bih vas zamolit za nesto
U ponedjeljak u 10h moja frendica pise ispit iz matematike na faksu, a posto joj je to zadnja prilika da prodje zamolia je mene da joj to pomognem rijesit na sto sam ja i pristao jer znam matematiku dobro, ali me strah da joj ne rijesim to isto krivo, pa da padne i kasnije mene krivi. 

pa sam mislio, ako netko bude slobodan u ponedjeljak u 10, i ne bude imao nista za radit i da je dobar na podrucju derivacija i limesa da mi pomogne rijesit test...ja budem tu stavio zadatke a mogu i posebno u poruku poslat ako netko misli da nece vidjeti ovdje.
eto ja cu vas castit sa pivom odmah nakon rezultata

hvala unaprijed 

oce onda moc itko sutra pomoc, molim vas, stvarno mi je potrebno , ne smije/m past 

Plans to protect air and water, wilderness and wildlife are in fact plans to protect man. Stewart Udall . LoL west:win4crazzy east:win4crazy
14 godina
offline
Matematika - pomoć

može pomoć, probao sam ko egzaknu, nejde..

 

EDIT: netreba ipak

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 17:00 (dmanz).
14 godina
offline
Matematika - pomoć

Pozz ekipa 

 

dali ima tko da se dobro kuži u wolfram alpha, tj kako da u wolfram alpha unesem zadatak

ili ako tko zna još bolje 

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.6.2014 13:57 (ERROR1911).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav. Upravo sam stigao sa testa i imao zadatak da izračunam jednadžba tangente i normale. Sad me zanima dal je moguće da nema rješenja jer mi ispada da je jednadžba i za tangentu i normalu y=0. Hvala

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
ronniecc kaže...

Pozdrav. Upravo sam stigao sa testa i imao zadatak da izračunam jednadžba tangente i normale. Sad me zanima dal je moguće da nema rješenja jer mi ispada da je jednadžba i za tangentu i normalu y=0. Hvala

To smrdi čim se sjetiš da normala mora biti okomita na tangentu. Možeš dati detaljnije zadatak?

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Odredite tangentu i normalu funkcije f(x) = sin(sqrt(2-x2) u točki x=sqrt(2)

16 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
ronniecc kaže...

Odredite tangentu i normalu funkcije f(x) = sin(sqrt(2-x2) u točki x=sqrt(2)

 

U deriviranoj jednadzbi kad ubacim sqrt(2) dobijem clan di imam 1/0, a to je beskonacno... to su ti freakovski zadatci.

 

Po tome bi trebalo biti da je y=beskonacno (ili minus beskonacno zbog minusa), sad kaj to znacilo...

http://isvijet.com.hr
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.7.2014 0:44 (Edge).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Da. y=o x=sqrt(2) . Funkcija kad se derivira, te kada se ubace x0 i y0 je 0 tako da je y=o. Sad, za rješenje sam ostavio y=0. Možda će bit zadovoljni :D

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
ronniecc kaže...

Da. y=o x=sqrt(2) . Funkcija kad se derivira, te kada se ubace x0 i y0 je 0 tako da je y=o. Sad, za rješenje sam ostavio y=0. Možda će bit zadovoljni :D

Kad se funkcija derivira i nađe vrijednost njezine derivacije u x = sqrt(2), tada dobiješ 1/0, a to je nedefiniran izraz. To znači da je tangenta okomita na x os i paralelna sa y-osi. To znači da je jednažba pravca tangente x = sqrt(2). S obzirom da je normala okomita na tangentu, onda je njezina jednadžba pravca y = 0.

9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

vjerujem da je ovo sigurno nešto prelagano

al, nisam nikad volila kutove i sinuse i cosinuse

molim za pomoć :$

 sin α = -√3 /2 

cos α >0

 u kojem kvadrantu se nalazi kut 

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.7.2014 2:31 (azra229).
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
azra229 kaže...

vjerujem da je ovo sigurno nešto prelagano

al, nisam nikad volila kutove i sinuse i cosinuse

molim za pomoć :$

 sin α = -√3 /2 

cos α >0

 u kojem kvadrantu se nalazi kut 

sinus je pozitivan za 1. i 2. kvadrant

cosinus je pozitivan za 1. i 4. kvadrant

 

dakle, jedino paše 4.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

pretpostavila sam da je nesto tako jednostavno xd

hvala velika! :D

12 godina
protjeran
offline
Matematika - pomoć

ako je 1,5 kg 10 kn, koliko je 1 kg? please da vidim postupak. hvala.

Po mudrosti Nestor, po genijalnosti Sokrat, po umjetnosti Vergilije. Zemlja pokriva, narod plače, Olimp ga ima
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
glagoljica kaže...

ako je 1,5 kg 10 kn, koliko je 1 kg? please da vidim postupak. hvala.

10 kn podijeljeno sa 1.5   = 20/3  ili   6.6666667

12 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
hvala.

btw, tako je jednostavno, al se treba toga sjetit.
Po mudrosti Nestor, po genijalnosti Sokrat, po umjetnosti Vergilije. Zemlja pokriva, narod plače, Olimp ga ima
16 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
glagoljica kaže...
hvala.

btw, tako je jednostavno, al se treba toga sjetit.

 

To se inace rjesava preko omjera....

 

1.5 : 10 = 1 : x

 

na kraju dobis 1.5x = 10 kad se pomnoze vanjski s vanjskim i unutarnji s unutarnjim.

http://isvijet.com.hr
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice