Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.986.453
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
MasterOdisasteR kaže...

Amo ljudi hitno pomoć triba mi zadatak jedan rijesit na GeoGebri a drugi sam srednje ...uglavnom kako rijesit abs(x^2-5x+4)/abs(x^2-4)<=1

 

Znam nacrtat parabole i sve to ali kako doc do točaka (i intervala riješenja) nemam pojma ....molim pomoć što hitnije jel mi je škola u 3:35 a moram predati danas taj zadatak ...Hvala !!!!!!

Ja ovo ne bih znao rješit ne-grafički. Nacrtaš ove parabole iz brojnika i nazivnika ( s apsolutnim) i gledaš za koje x-eve je  f(x) druge veći od prve....Za računski vjerojatno neki stariji kolega zna.

griješiti je ljudski al je osjećaj božanski
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
KKristijan kaže...
MasterOdisasteR kaže...

Amo ljudi hitno pomoć triba mi zadatak jedan rijesit na GeoGebri a drugi sam srednje ...uglavnom kako rijesit abs(x^2-5x+4)/abs(x^2-4)<=1

 

Znam nacrtat parabole i sve to ali kako doc do točaka (i intervala riješenja) nemam pojma ....molim pomoć što hitnije jel mi je škola u 3:35 a moram predati danas taj zadatak ...Hvala !!!!!!

Ja ovo ne bih znao rješit ne-grafički. Nacrtaš ove parabole iz brojnika i nazivnika ( s apsolutnim) i gledaš za koje x-eve je  f(x) druge veći od prve....Za računski vjerojatno neki stariji kolega zna.

Ma znam i ja ovako ali se radilo o GeoGebri ...problem riješen uglavnom vec odavno no ipak hvala na komentaru 

ShadowWLordD
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Vecer, moze mala pomoc oko parcijalnih prirasta i ukupnih prirasta funkcije. nikako da skuzim kako rjesit zadatak : (ovo je primjer)  :S

 

 

 

Primjer  Odredite parcijalne priraste i ukupni prirast funkcije f(x; y) =
x^2 + xy - 2y^2 ako se x promijeni od 2 na 2.2 a y od 1 na 0.9.

 

rjesenje:

deltax = 2,2 - 2 = 0,2; deltay = 0,9 - 1 = -0,1
f(x; y) = 2^2 + 2 * 1 - 2 * 1^2 = 4

 

Parcijalni prirast funkcije z = f(x; y) po varijabli x iznosi:
deltaxz = f(x + deltax,y) - f(x, y)
deltaxz = 2,2^2 + 2,2 * 1 - 2 * 1^2 - 4 = 1,04

 

ajde ako netko moze barem ovaj pocetak pojasnit, pa cu ostatak nadam se onda skuzit jer je na istu foru :/

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.12.2011 20:37 (Lord Angel).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Lord Angel kaže...

Vecer, moze mala pomoc oko parcijalnih prirasta i ukupnih prirasta funkcije. nikako da skuzim kako rjesit zadatak : (ovo je primjer)  :S

 

 

 

Primjer  Odredite parcijalne priraste i ukupni prirast funkcije f(x; y) =
x^2 + xy - 2y^2 ako se x promijeni od 2 na 2.2 a y od 1 na 0.9.

 

rjesenje:

deltax = 2,2 - 2 = 0,2; deltay = 0,9 - 1 = -0,1
f(x; y) = 2^2 + 2 * 1 - 2 * 1^2 = 4

 

Parcijalni prirast funkcije z = f(x; y) po varijabli x iznosi:
deltaxz = f(x + deltax,y) - f(x, y)
deltaxz = 2,2^2 + 2,2 * 1 - 2 * 1^2 - 4 = 1,04

 

ajde ako netko moze barem ovaj pocetak pojasnit, pa cu ostatak nadam se onda skuzit jer je na istu foru :/

Hvala

Sto ti tocno nije jasno? To su inace, valjda najlaksi zadaci vezani iz funkcije vise varijabli, parcijalne derivacije i tako to.

Uglavnom, samo po formuli ides.

 

f(x + h) ~ f(x) + suma_(od i=1 do n)[(parcijalno f/ parcijalno xi)*delta xi]

 

Nadam se da mozes iscitati formulu, posto jos uvijek nismo dobili onaj LaTeX -,-...

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
1domagoj1 kaže...
Lord Angel kaže...

Vecer, moze mala pomoc oko parcijalnih prirasta i ukupnih prirasta funkcije. nikako da skuzim kako rjesit zadatak : (ovo je primjer)  :S

 

 

 

Primjer  Odredite parcijalne priraste i ukupni prirast funkcije f(x; y) =
x^2 + xy - 2y^2 ako se x promijeni od 2 na 2.2 a y od 1 na 0.9.

 

rjesenje:

deltax = 2,2 - 2 = 0,2; deltay = 0,9 - 1 = -0,1
f(x; y) = 2^2 + 2 * 1 - 2 * 1^2 = 4

 

Parcijalni prirast funkcije z = f(x; y) po varijabli x iznosi:
deltaxz = f(x + deltax,y) - f(x, y)
deltaxz = 2,2^2 + 2,2 * 1 - 2 * 1^2 - 4 = 1,04

 

ajde ako netko moze barem ovaj pocetak pojasnit, pa cu ostatak nadam se onda skuzit jer je na istu foru :/

Hvala

Sto ti tocno nije jasno? To su inace, valjda najlaksi zadaci vezani iz funkcije vise varijabli, parcijalne derivacije i tako to.

Uglavnom, samo po formuli ides.

 

f(x + h) ~ f(x) + suma_(od i=1 do n)[(parcijalno f/ parcijalno xi)*delta xi]

 

Nadam se da mozes iscitati formulu, posto jos uvijek nismo dobili onaj LaTeX -,-...

A znam da je ovo nekima zivi smjeh al eto sta da ti kazem :D

 

Nije mi tocno jasno kako se dobio red : deltaxz = 2,2^2 + 2,2 * 1 - 2 * 1^2 - 4

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Lord Angel kaže...

A znam da je ovo nekima zivi smjeh al eto sta da ti kazem :D

 

Nije mi tocno jasno kako se dobio red : deltaxz = 2,2^2 + 2,2 * 1 - 2 * 1^2 - 4

Ajd, evo par minuta, sam da to lijepo na papir raspisem, jasnije ce ti biti ;)

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Evo, nisam samo okrenul, nemam pri ruci nikakav alat za slike, sry sto toliko dugo traje, mobitel me zeza kod prebacivanja na komp. Valjda je to to?

http://img834.imageshack.us/img834/9216/dsc01566in.jpg

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
1domagoj1 kaže...

Evo, nisam samo okrenul, nemam pri ruci nikakav alat za slike, sry sto toliko dugo traje, mobitel me zeza kod prebacivanja na komp. Valjda je to to?

http://img834.imageshack.us/img834/9216/dsc01566in.jpg

Ma daj nije problem sacekat :) je mislim da mi je jasnije, idem nac jos koji primjer pa probat rjesit :) HVALA puno :)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Lord Angel kaže...

Ma daj nije problem sacekat :) je mislim da mi je jasnije, idem nac jos koji primjer pa probat rjesit :) HVALA puno :)

Ovaj tvoj red, sto si rekao da te muci, kolko vidim, to je parcijalni prirast funkcije u varijabli x, nisam to nikad tako vidio, ali koliko vidim iz toga sto si napisao i te formule:

 

deltaxz = f(x + deltax,y) - f(x, y)
deltaxz = 2,2^2 + 2,2 * 1 - 2 * 1^2 - 4 = 1,04

 

Rekao bih da ovaj prvi dio f(x + deltax,y), samo uvrstis x = 2.2, a y = 1, zato jer se radi o parcijalnom prirastu po x, a ovo f(x, y), to je 4, jer kad uvrstis x = 2 i y = 1 u pocetnu jednadzu, dobijes 4.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
1domagoj1 kaže...
Lord Angel kaže...

Ma daj nije problem sacekat :) je mislim da mi je jasnije, idem nac jos koji primjer pa probat rjesit :) HVALA puno :)

Ovaj tvoj red, sto si rekao da te muci, kolko vidim, to je parcijalni prirast funkcije u varijabli x, nisam to nikad tako vidio, ali koliko vidim iz toga sto si napisao i te formule:

 

deltaxz = f(x + deltax,y) - f(x, y)
deltaxz = 2,2^2 + 2,2 * 1 - 2 * 1^2 - 4 = 1,04

 

Rekao bih da ovaj prvi dio f(x + deltax,y), samo uvrstis x = 2.2, a y = 1, zato jer se radi o parcijalnom prirastu po x, a ovo f(x, y), to je 4, jer kad uvrstis x = 2 i y = 1 u pocetnu jednadzu, dobijes 4.

da uspio sam to povezat, cini se da je tako ... Hvala na pomoci :)

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Trebam pomoć oko ovog zadatka...

 

Ne rješavajući jednadžbu 2x^2+5x+4=0 napiši novu kvadratnu jednadžbu s rješenjima x1/x2 i x2/x1,gdje su  x1 i x2 rješenja zadane jednadžbe.

 

Unaprijed hvala :)

16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Matematicari, ajde spasavajte me OPET :)

 

Imam mali problem s derivacijama heh, evo recimo ovaj primjer :

 

jed. X^2 + Y^3 + XYZ^5

i sad se to derivira po npr Y (onda je X i Z konstanta) i dobije se

3Y^2 + XZ^5

 

problem je sto ne razumijem sto znaci ovo konstanta sta radim s tim nepoznanicama kako se odnosim prema njima :/ nadam se da se skuzili sto me muci, pa ako nekome nije problem da mi malo objasni sto jednostavnije kako to rjesit .

 

HVALA

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Lord Angel kaže...

Matematicari, ajde spasavajte me OPET :)

 

Imam mali problem s derivacijama heh, evo recimo ovaj primjer :

 

jed. X^2 + Y^3 + XYZ^5

i sad se to derivira po npr Y (onda je X i Z konstanta) i dobije se

3Y^2 + XZ^5

 

problem je sto ne razumijem sto znaci ovo konstanta sta radim s tim nepoznanicama kako se odnosim prema njima :/ nadam se da se skuzili sto me muci, pa ako nekome nije problem da mi malo objasni sto jednostavnije kako to rjesit .

 

HVALA

Znaci, parcijalno deriviranje.

Imas recimo f-ju:

 

f(x,y,z) = x2 + y3 + xyz5

 

Sad to treba parcijalno derivirati. Derivira se po svim varijablama, znaci imas parcijalno derivirano po x, parcijalno derivirano po y te parcijalno derivirano po z.

Ajmo prvo derivirati po x. To znaci da sve ostale varijable tretiramo kao konstante, dok samo x tretiramo kao varijablu. Imamo:

 

u'x = 2x + yz5  -> x nam je varijabla, znaci x2 derivirano je 2x. y je konstanta, kad se konstanta derivira to je 0, dakle y3 nestane. Kod zadnjeg clana, xyz5, y i z su konstante, a x je varijabla. Kao da deriviras npr. 6x, ostane samo 6. Tako i ovdje, ostanu konstante, yz5.

 

u'y = 3y2 + xz5 -> ista stvar, ovaj puta je y varijabla, a x i z konstante. x2 nestane jer je konstanta, y3 se derivira, te ovaj zadnji clan isto kao i u prethodnoj derivaciji, samo ovaj puta je y varijabla, pa ostane xz5.

 

u'z rijesi sam, sad kad znas, nije tesko, zapravo je to vrlo lagano, radi se mehanicki samo...

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć
Može mi netko rješit brzo zadatak y=e gore je 4+3x-2x na kvadrat
Marko Pelko
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

aj zapiši zadatak lipo pomocu indeksa i potencija.. i sta ti se tu trazi? :)

www.math.hr
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Pelkom kaže...
Može mi netko rješit brzo zadatak y=e gore je 4+3x-2x na kvadrat

Jel se trazi derivacija?

TrustNo1
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

ko ce znati.. glavno je da to triba hitno

 

:)

www.math.hr
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može mala pomoć.Imam zadatak sljedeći.treba dobiti jednakost pomoću trig indentiteta.

 

 

cos2x         1-tgx

_____      =   ______

 

1+sin2x       1+tgx

Fitness osobni trener - Više informacija na PM
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Hrvojestr kaže...

Može mala pomoć.Imam zadatak sljedeći.treba dobiti jednakost pomoću trig indentiteta.

 

 

cos2x         1-tgx

_____      =   ______

 

1+sin2x       1+tgx

gdje si tocno zapeo?

jesi li krenio tako da si raspisao cos2x i sin2x?

www.math.hr
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

 

Ne raspisivao sam desnu stranu.

 

btw riješio sam zadatak pa evo kratke upute ako će kome trebati.

 

 

Raspišete tgx i na zajednički i brojnik i nazivnik.Te se dobije

 

cosx-sinx

________

 

cosx+sinx

 

 

sad se oboje pomnoži sa cosx+sinx i dobije se gore razlika kvadrata što je cos2x a dolje kvadrat zbroja što će biti jedako 1+sin2x 

 

Fitness osobni trener - Više informacija na PM
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć
molim pomoc.
bacva je puna vode, dvije rupe su, kroz jednu rupu voda iscuri za 12min, a kroz drugu rupu voda iscuri za 6min, za koje vrijeme iscuri voda kroz obje rupe?
Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

4 minute.

 

Prvi način - protok kroz prvu rupu je dvostruko manji od protoka kroz drugu rupu. Ako voda teče kroz obje rupe, ukupan protok je 1,5 puta veći od protoka kroz drugu rupu (ili 3 puta veći od protoka kroz prvu rupu), što znači da je potrebno vrijeme jednako 6 / (3 / 2) = 4 minute (ili 12 / 3 = 4 minute, ako se gleda prva rupa).

 

Drugi način - protok kroz prvu rupu je 1 bačva vode u 12 minuta, a kroz drugu rupu 1 bačva u 6 minuta. Ako voda teče kroz obje rupe, protok je jednak 1 / 12 + 1 / 6 = 1 / 4 (1 bačva vode u 4 minute), tj. voda iz bačve će kroz dvije rupe iscuriti za 4 minute.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

ako bi mi tko moga pomoc oko slijedecih derivacija. u prilozenoj slici.
hvala unaprijed

screenshot screenshot
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.12.2011 18:53 (DonnieDarko).
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Što te muči? Ne znaš kako bi krenuo, što bi prvo? Ili ne znaš pravia deriviranja? Deriviranje je jedna od najvećih šablona koja postoji, samo dok sjednu pravila deriviranja. Reci gdje si zapeo pa ćemo pomoć :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
ma znan ja pravila al recimo s ovim 1. di je ln korijena od xxxx
znaci to ide sad buduci da je ln, (1/ korijen xx ) * ovo pod korijenom derivirano jeli ? msm kuzin ja sve, ali nekako nedobijam tocne rezultate. pa ono, kad bi vidija postupak skuzia bi
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ti imas formulu za derivaciju ln x, a trebas derivirati ln od nekog izraza.

Zamislis si u glavi da ti taj izraz "glumi" x, pa deriviraš ln standardno, znaci 1/x, ali ti je x taj neki izraz, i umisto x pišeš taj izraz.

I još to pomnoziti sa derivacijom tog izraza :)

www.math.hr
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.12.2011 8:43 (wrathchild).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
DonnieDarko kaže...
ma znan ja pravila al recimo s ovim 1. di je ln korijena od xxxx
znaci to ide sad buduci da je ln, (1/ korijen xx ) * ovo pod korijenom derivirano jeli ? msm kuzin ja sve, ali nekako nedobijam tocne rezultate. pa ono, kad bi vidija postupak skuzia bi

Svaka funkcija koju si dobio u zadatku je zapravo kompozicija više jednostavnijih funkcija. Deriviraš kompoziciju tako da ju deriviraš po svakoj funkciji, ideš izvana prema unutra. Dakle kad bi recimo imao sin^2(ln x/3x) derivirao bi prvo po polinomu, zatim po sinusu pa po ln-u i na kraju razlomak unutar ln-a. Množiš svaku derivaciju i na kraju to središ.

 

f(x) = x * sqrt(tgx). To je umnožak pa koristiš formulu za derivaciju umnoška koja glasi (f(x)*g(x))' = f'(x) * g(x) + f(x) * g'(x).

Dakle za zadanu funkciju to bi glasilo => 

 

1 * sqrt(tgx) + x * ( 1/2sqrt(tgx) * 1/cos^2 (x) ) - ( x derivirano je 1, drugi clan prepisujes + derivacija prvo po korjenu * derivacija po tangensu * unutrasnjost derivirana (u ovom slucaju x, dakle 1 pa ga nisam pisao ) ) . Nadam se da će ti ovo pomoći.

 

Također nemoj zaboraviti kad imaš razlomak da je to kvocijent i da moraš upotrijebit derivaciju kvocijenta, da se ne zezneš pa ideš derivirat posebno brojnik, a posebno nazivnik ;)

LoL EU : pr1mus
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.12.2011 8:48 (makaweli).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
makaweli kaže...
DonnieDarko kaže...
ma znan ja pravila al recimo s ovim 1. di je ln korijena od xxxx
znaci to ide sad buduci da je ln, (1/ korijen xx ) * ovo pod korijenom derivirano jeli ? msm kuzin ja sve, ali nekako nedobijam tocne rezultate. pa ono, kad bi vidija postupak skuzia bi

Svaka funkcija koju si dobio u zadatku je zapravo kompozicija više jednostavnijih funkcija. Deriviraš kompoziciju tako da ju deriviraš po svakoj funkciji, ideš izvana prema unutra. Dakle kad bi recimo imao sin^2(ln x/3x) derivirao bi prvo po polinomu, zatim po sinusu pa po ln-u i na kraju razlomak unutar ln-a. Množiš svaku derivaciju i na kraju to središ.

 

f(x) = x * sqrt(tgx). To je umnožak pa koristiš formulu za derivaciju umnoška koja glasi (f(x)*g(x))' = f'(x) * g(x) + f(x) * g'(x).

Dakle za zadanu funkciju to bi glasilo => 

 

1 * sqrt(tgx) + x * ( 1/2sqrt(tgx) * 1/cos^2 (x) ) - ( x derivirano je 1, drugi clan prepisujes + derivacija prvo po korjenu * derivacija po tangensu * unutrasnjost derivirana (u ovom slucaju x, dakle 1 pa ga nisam pisao ) ) . Nadam se da će ti ovo pomoći.

 

Također nemoj zaboraviti kad imaš razlomak da je to kvocijent i da moraš upotrijebit derivaciju kvocijenta, da se ne zezneš pa ideš derivirat posebno brojnik, a posebno nazivnik ;)

 

e hvala ti puno, to me zanimalo, prema kojem redoslijedu, kuzin sad. mucilo me to ocu prvo ovo pa ono...hvala jos jednom.

a to s razlomkom znam ;)

16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Imam jedan zadatak za koji nisam siguran u rjesenje bi bi Vas zamolio za provjeru. Hvala :)

 

 

Odredite maksimum i minimum funkcije f(x,y) = X2 Y uz uvjet  X2 + 2Y2 = 6

 

po mojem izracunu dobijem:

maksimum M1(2,1,4) M2(-2,1,4)

minimum m1(2,-1,-4) m2(-2,-1,-4)

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

{#} zanima me dali ima ijedna stranica poput ove ali da se rjesavaju matematicki problemi

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice