Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.234
|
čitano: 3.847.126
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
suspendiran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
picajzla0707 kaže...
ibme74 kaže...

Da se Ibtel ne isplati zbog trenutnih cijena - istina, ali da je Ryzen 2600 bas rame uz rame sa i5 8400... Pa bas i ne...

Ako se doticni igra na 1080p 60/75hz onda mu je manje vazno koji ce uzeti, ako pak cilja na 120/144hz onda ce itekako osjetiti razliku...

 pa jebiga, ako 6% razlike perfomansi u prosjeku nisu rame uz rame, onda ne znam što jest

 

EDIT:

da dodam i rajzen 2600, prva slika je za x verziju rajzena

 

A zašto niko ne napiše da praktički te iste rezultate dobiješ sa i5 8400 na nekoj prosječnoj B360 ploči gdje taj CPU max Boosta na 3.8GHz uz neki najeftiniji RAM od 2400/2666MHz dok kod Ryzena 2600 trebaš dobar zračni aftermarket cooler, solidnu B350 ploču da ga digneš na barem 4GHz te RAM brzine 3000+ MHz da bi uopće dobio te "rame uz rame" performanse pa sračunaj koliko to košta (jeste da se ta razlika novčano smanjila zbog trenutnih cijena Intela, ali ako gledaš po starim cijenama za gaming je Intel way to go još uvijek NHF). 

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.11.2018 14:14 (ibme74).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Zato sto danas vise razlika izmedu 2400mhz i 3000mhz rama nije veca od 50-100kn, ploce dodu na isto ako ides na b450m i ostane razlika od hladnjaka cca 150 za neki 120mm cooler i to je na kraju rame uz rame

11 godina
suspendiran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
pacijent007 kaže...

Zato sto danas vise razlika izmedu 2400mhz i 3000mhz rama nije veca od 50-100kn, ploce dodu na isto ako ides na b450m i ostane razlika od hladnjaka cca 150 za neki 120mm cooler i to je na kraju rame uz rame

 

Pričamo sad generalno jer po ovim cijenama nebi nikom preporučavao Intel, zato ćemo pričati o stanju od priej recimo 2-3mj:

i5 8400 se mogao naći već od nekih 1.300kn + b360 500kn + 8GB DDR4 2400MHz 460kn 2.260kn akobi uzeli stanje po trenutnim cijenama to je nekih 2.760kn
Ryzen 2600 1.350kn ( s tim da nije do "jučer" bilo ispod 1.600kn) + B350 na kojo jse da solidno OC-at (recimo ASRock B350 Pro4) 650kn + 8GB DDR4 3000Mhz 550kn + LC-CC-120 180kn = 2.730kn

 

Intel plug and play, kod Ryzena treba te treab posrati sreća da si dobio dobar primjerak za OC, da će RAM raditi na deklariranih 3000MHz da bi uopće došao Intelu na tih spomenutih 6%
Da Intel nije ukenjao sa cijenama još uvijek bi i5 8400 bio best buy ako se gleda  gaming, pogotovo za osobe koji ne žele ili ne znaju se igrati sa klokanjem, memorijom i ostalim stvarima...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Koliko sam ja upoznat i5 8400 nije bio ispod 1400kn, ram isto ne vjerujem da je bio 450kn, ispod 500 ja nisam vidao.

I razlika ostane mozda 100kn ali mozes oc i ryzen na stock cooleru ne do maxa al mozes fino i razlika i dalje nije razlika neka znacajna sto samo ide u prilog tome da je ryzen dobar procrsor, intel je malo bolji ali i da si uzeo tad r5 2600 umjesto intela nisi zrtvovao nista. A sad nema intel nijedan argument za uzeti

11 godina
suspendiran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

u ADM-u je bio jedno vrijeme za čak 1.280kn, uglavnom svud se vrti tako oko 1.300-1.350kn izuzev naravno Instar, Links i ostalih koji drze cijene uvijek visoko.
RAM koliko god da je bio 100Kn razlike je bio minimum između 24000MHz i 3000MHz.
Na to dodaj cooler i ploču + što je i Ryzen 2600 bio tada skuplji nego sada i odeš opet parsto kuna gore naspram Intela za u najboljem slučaju slične performanse, ali nebitno sada...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ne slazem se u potpunosti ali dobro, nije ni poanta sad u tome. Trenutno r5 2600 je best buy

7 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ima li itko odgovora na moj zadnji post sa prijašnje stranice? Da sad ne kvotam onu kobasicu bezveze..
Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
bradonja_85 kaže...

Da li staviti stari cooling corator ds na novi ryzen 3, i može li se uopće stavit? 

I zvučna karta crative audigy 2 zs je li bolja od zvučne na asrock ab350m pro4? 

Audigy 2 zs, barem koji sam ja imao, je bio PCI kartica i jedino cekicem se moze staviti na tu MBO.

14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

ako si to mislio, ima asrock ab350m pro4 pci utor, ako fizicki ne smeta grafickoj onda stane... taj dio neznam

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Striko2009 kaže...

ako si to mislio, ima asrock ab350m pro4 pci utor, ako fizicki ne smeta grafickoj onda stane... taj dio neznam

 Nema PCI, vec PCIe utore.

 

EDIT: Doduse postoje neki adapteri, ali uzasno su neprakticni.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.11.2018 12:29 (SamoPitam3).
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Pošto dugo nisam kupovao komponente, da li se isplati i što kupiti polovno, a da valja za cca 2500-3000kn. Mislim na sljedeće komponente (cpu, mbo, gpu i ram)
Dosad sam koristio intel cpu quad core, gigabyte i asus mbo, ne znam šta je sad aktualno. Gpu recimo neka nvidia, a ram 8gb, bitno samo da je kompatibilan s pločom.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.11.2018 22:23 (sage).
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Pošto dugo nisam kupovao komponente, da li se isplati i što kupiti polovno, a da valja za cca 2500-3000kn. Mislim na sljedeće komponente (cpu, mbo, gpu i ram)

 po trenutnoj cijeni za AMD-og 1600x sve ostalo ti izgleda smjesno, cak i polovno jbte jos ti ostane i za gpu.lp

Intel Core™ i7 Forever
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Hvala na odgovoru, al ne kužim, šta amd ovog 1600.. Mislim na sve nabrojane komponente i po mogućnosti da bude intel cpu. Dosad sam koristio asus p5q deluxe i gigabyte mbo, sve super radi i danas, al htio bi novije komponente, al da to sve radi stabilno. Lako za gpu, ram, to mogu nadogradit i kasnije
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.11.2018 22:37 (sage).
12 godina
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Trenutno je stanje takvo da Amd za 1200kn nudi 12 threads cpu a intel 4...malo jasnije? i dalje zelis intela?

Intel Core™ i7 Forever
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.11.2018 22:41 (Stjepanj).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav društvo,

 

Došlo je vrijeme za lagano osvježenje, pratim neko vrijeme teme za slaganje konfiguracija kao i cijene i iako sam oduvijek imao intel mislim da je tome dosao kraj s obzirom na njihove bezobrazne cijene.

Ono što bih zamijenio je cpu+mbo+ram za nešto bolje, vidim da je najisplativije ryzen 5 2600 za 1350 kn i sad mi treba ploča.

Maloprije sam uzeo u linksu ove ram-e (Memorija PC-24000, 16 GB, APACER, EK.16GAZ.GJBK2, DDR4 3000Mhz Blade, kit 2x8GB  - 820 kn na akciji). Nigdje nisam vidio tako jeftine 16GB, a vidio sam da se preporučuju apacerovi commandosi pa rekoh ovo je slično dosta, isto 3000 Mhz.

Cooler imam LC-120 koji bi prebacio na novu kombinaciju.

Jel' to u redu?

 

 

 

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.11.2018 8:09 (deflagrated).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Hvala na odgovoru, al ne kužim, šta amd ovog 1600.. Mislim na sve nabrojane komponente i po mogućnosti da bude intel cpu. Dosad sam koristio asus p5q deluxe i gigabyte mbo, sve super radi i danas, al htio bi novije komponente, al da to sve radi stabilno. Lako za gpu, ram, to mogu nadogradit i kasnije

 Nije lako za RAM, jer, ako koristis p5q plocu, gore je ddr2 memorija, a sa time danas ne mozes nista. Dakle, mora i novi RAM. Eventualno mozes ostaviti stari GPU.

 

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Možda sam se krivo izrazio, htio bi nešto tipa takvo kvalitetno kao što je bila ta ploča asus u to vrijeme, neki intel cpu, ram 8gb i neka osrednja gpu. Znam da ne mogu nadogradit više ništa na socket 775. Znači neki cpu ne znam kolko koštaju ti stariji 3-5god i neka kvalitetna mbo.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.11.2018 23:14 (sage).
5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Možda sam se krivo izrazio, htio bi nešto tipa takvo kvalitetno kao što je bila ta ploča asus u to vrijeme, neki intel cpu, ram 8gb i neka osrednja gpu. Znam da ne mogu nadogradit više ništa na socket 775. Znači neki cpu ne znam kolko koštaju ti stariji 3-5god i neka kvalitetna mbo.

 A to ti je zapravo lutrija.  Mislim, na 4 polovne komponente stare 3-5 godina. Eventualno da kupis sve kod iste osobe da odmah sve provjeris. Mozda je najbolje da za pocetak napises potraznju na bugovom oglasniku, pa ti mozda netko i nesto ponudi.

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ok, mislio sam okvirno što mogu gledati tražiti uopće, koji socket, chipset, i5 cpu koje generacije, ajd za ram to mogu pogledat u manualu od matične koju bi kupovao, a grafika to otprilike znam, nvidia gtx 760..
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Ok, mislio sam okvirno što mogu gledati tražiti uopće, koji socket, chipset, i5 cpu koje generacije, ajd za ram to mogu pogledat u manualu od matične koju bi kupovao, a grafika to otprilike znam, nvidia gtx 760..

 Za što ti služi pc? Koje napajanje trenutno imaš vrlo bitno.

I na kraju koji combo hoćeš CPU+MBO+RAM koliko vidim dosad i intel mora biti?

I da li je bitno za dućan(novo, moze i polovno?) ... 

everyday i'm shuffling...
9 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ekipa, ne znam gdje da ,,bubnem" ova dva pitanja pa ću ovdje, trebam prodat matičnu ploču pa me zanima sljedeće.

 

1. Vijci kojima je matična pričvršćena uz kućište pripadaju kućištu ili matičnoj? Ja mislim kućištu.

2. Trebam li resetirat BIOS jer će ić drugi procesor na nju odnosno da u BIOS-u pritisnem ono ,,Load optimized defaults", tako nekako.

Molim vas.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
playjob kaže...

Ekipa, ne znam gdje da ,,bubnem" ova dva pitanja pa ću ovdje, trebam prodat matičnu ploču pa me zanima sljedeće.

 

1. Vijci kojima je matična pričvršćena uz kućište pripadaju kućištu ili matičnoj? Ja mislim kućištu.

2. Trebam li resetirat BIOS jer će ić drugi procesor na nju odnosno da u BIOS-u pritisnem ono ,,Load optimized defaults", tako nekako.

Molim vas.

 1.Kuciste

2.Ne

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Luka123 kaže...
sage kaže...
Ok, mislio sam okvirno što mogu gledati tražiti uopće, koji socket, chipset, i5 cpu koje generacije, ajd za ram to mogu pogledat u manualu od matične koju bi kupovao, a grafika to otprilike znam, nvidia gtx 760..

 Za što ti služi pc? Koje napajanje trenutno imaš vrlo bitno.

I na kraju koji combo hoćeš CPU+MBO+RAM koliko vidim dosad i intel mora biti?

I da li je bitno za dućan(novo, moze i polovno?) ... 

Najviše za surfanje, chrome opčenito svi browseri sa puno otvorenih tabova, volio bi da to ne šteka nimalo, drugo za ponekad odigrat pes i nba. Napajanje koje imam trenutno je ANTEC VP500PC ES 500w, staro oko godinu i pol, al ako je to napajanje loše s vremenom bi promijenio jače, ovo za početak samo da posluži. Pa više gledam da pratim oglase s vremenom pa ako bude nešto povoljno dio po dio da kupujem, nije hića, eventualno ako u dućanu bude neka akcija.. Samo realno ne znam kako se kreću cijene i koji cpu, mbo i ram mogu uopće tražiti u tom cjenovnom rangu.

Znači CPU+MBO+RAM+GPU do 2.5-3tis kn, a da je kvalitetno i da mi potraje bar 3-4god. Ovaj desktop što imam je skoro 10god. star. Grafiku s vremenom mogu nadograditi nije mi tolko bitna zasad, ne mora biti skupa, nesto do 400-500kn.

Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
12 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Luka123 kaže...
sage kaže...
Najviše za surfanje, chrome opčenito svi browseri sa puno otvorenih tabova, volio bi da to ne šteka nimalo, drugo za ponekad odigrat pes i nba. Napajanje koje imam trenutno je ANTEC VP500PC ES 500w, staro oko godinu i pol, al ako je to napajanje loše s vremenom bi promijenio jače, ovo za početak samo da posluži. Pa više gledam da pratim oglase s vremenom pa ako bude nešto povoljno dio po dio da kupujem, nije hića, eventualno ako u dućanu bude neka akcija.. Samo realno ne znam kako se kreću cijene i koji cpu, mbo i ram mogu uopće tražiti u tom cjenovnom rangu.

Znači CPU+MBO+RAM+GPU do 2.5-3tis kn, a da je kvalitetno i da mi potraje bar 3-4god. Ovaj desktop što imam je skoro 10god. star. Grafiku s vremenom mogu nadograditi nije mi tolko bitna zasad, ne mora biti skupa, nesto do 400-500kn.

 Uzmi novo iz dućana: Ryzen 1600ASRock B350M-HDV i DDR4 8GB (2x4GB) 3200MHz CL16.

Sve skupa 2418kn. Skupi još koju stoticu i na Njuškalu uzmi RX570 za 800kn.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.11.2018 18:57 (Mile 74).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Mile 74 kaže...
sage kaže...
Luka123 kaže...
sage kaže...
Najviše za surfanje, chrome opčenito svi browseri sa puno otvorenih tabova, volio bi da to ne šteka nimalo, drugo za ponekad odigrat pes i nba. Napajanje koje imam trenutno je ANTEC VP500PC ES 500w, staro oko godinu i pol, al ako je to napajanje loše s vremenom bi promijenio jače, ovo za početak samo da posluži. Pa više gledam da pratim oglase s vremenom pa ako bude nešto povoljno dio po dio da kupujem, nije hića, eventualno ako u dućanu bude neka akcija.. Samo realno ne znam kako se kreću cijene i koji cpu, mbo i ram mogu uopće tražiti u tom cjenovnom rangu.

Znači CPU+MBO+RAM+GPU do 2.5-3tis kn, a da je kvalitetno i da mi potraje bar 3-4god. Ovaj desktop što imam je skoro 10god. star. Grafiku s vremenom mogu nadograditi nije mi tolko bitna zasad, ne mora biti skupa, nesto do 400-500kn.

 Uzmi novo iz dućana: Ryzen 1600ASRock B350M-HDV i DDR4 8GB (2x4GB) 3200MHz CL16.

Sve skupa 2418kn. Skupi još koju stoticu i na Njuškalu uzmi RX570 za 800kn.

 Samo ne ram 2x4 nego 1x8 da moze naknadno ubacit jos 8 kad bude trebalo jer ploca ima samo dva ram slota

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
deflagrated kaže...

Pozdrav društvo,

 

Došlo je vrijeme za lagano osvježenje, pratim neko vrijeme teme za slaganje konfiguracija kao i cijene i iako sam oduvijek imao intel mislim da je tome dosao kraj s obzirom na njihove bezobrazne cijene.

Ono što bih zamijenio je cpu+mbo+ram za nešto bolje, vidim da je najisplativije ryzen 5 2600 za 1350 kn i sad mi treba ploča.

Maloprije sam uzeo u linksu ove ram-e (Memorija PC-24000, 16 GB, APACER, EK.16GAZ.GJBK2, DDR4 3000Mhz Blade, kit 2x8GB  - 820 kn na akciji). Nigdje nisam vidio tako jeftine 16GB, a vidio sam da se preporučuju apacerovi commandosi pa rekoh ovo je slično dosta, isto 3000 Mhz.

Cooler imam LC-120 koji bi prebacio na novu kombinaciju.

Jel' to u redu?

 

 

 

Hvala

  bumpić

12 godina
suspendiran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
deflagrated kaže...
deflagrated kaže...

Pozdrav društvo,

 

Došlo je vrijeme za lagano osvježenje, pratim neko vrijeme teme za slaganje konfiguracija kao i cijene i iako sam oduvijek imao intel mislim da je tome dosao kraj s obzirom na njihove bezobrazne cijene.

Ono što bih zamijenio je cpu+mbo+ram za nešto bolje, vidim da je najisplativije ryzen 5 2600 za 1350 kn i sad mi treba ploča.

Maloprije sam uzeo u linksu ove ram-e (Memorija PC-24000, 16 GB, APACER, EK.16GAZ.GJBK2, DDR4 3000Mhz Blade, kit 2x8GB  - 820 kn na akciji). Nigdje nisam vidio tako jeftine 16GB, a vidio sam da se preporučuju apacerovi commandosi pa rekoh ovo je slično dosta, isto 3000 Mhz.

Cooler imam LC-120 koji bi prebacio na novu kombinaciju.

Jel' to u redu?

 

 

 

Hvala

  bumpić

 Ovo ti je najbolja b450 ploča ali je 1000kn. MSI B450 Gaming Pro Carbon AC

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Dobro mislis, bar po meni. 

Javi se u Ryzen temu za vise o maticnoj i memoriji.

 

coffe,coffe,coffe.....
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

treba li mi tako skupa ploca, ne mogu b350 za 700kn?

a rami? dobri? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
deflagrated kaže...

treba li mi tako skupa ploca, ne mogu b350 za 700kn?

a rami? dobri? 

 Ma možeš i b350 ali ako poželiš malo overclockat i furat malo nabrijanije rame ova razlika od 300kn je isplativa u korist b450.

 Jednostavno ploča koja ima super hlađenje i omjer uloženo dobiveno joj je trenutno odličan. Koju god recenziju čitaš o njoj svi je hvale do svemira. Lijepo ti daj tih 300kn više i uživaj.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.11.2018 21:50 (mislioc).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice