Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

poruka: 1.001
|
čitano: 246.058
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Ima ko ideju kaj s ovim diskom. Prvi put kad sam spojio disk na komp pokazao je sve podatke, ali nije ništa htio otvoriti i loadalo je jako dugo, onda sam ponovo spojio disk i samo je prikazao pod my computer da je pronađen, al nije pisao kapacitet diska i nemre se uć u disk. Znači nitko nije dirao disk osim za povremeni backup podataka na njega, nije pao, nije udaran itd. Sam od sebe krepa, isto ko i prije godinu-dvije WD Green 2TB u kompu iz čista mira. Nemam sreće očito. Ak postoji koje rješenje da sam doma probam izvuć neke podatke iako većinu tog imam već, al htio bi sve. Hvala!

► Play ▌▌ Pause ■ Stop
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.9.2017 21:03 (DiRT).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
DiRT kaže...

Ima ko ideju kaj s ovim diskom. Prvi put kad sam spojio disk na komp pokazao je sve podatke, ali nije ništa htio otvoriti i loadalo je jako dugo, onda sam ponovo spojio disk i samo je prikazao pod my computer da je pronađen, al nije pisao kapacitet diska i nemre se uć u disk. Znači nitko nije dirao disk osim za povremeni backup podataka na njega, nije pao, nije udaran itd. Sam od sebe krepa, isto ko i prije godinu-dvije WD Green 2TB u kompu iz čista mira. Nemam sreće očito. Ak postoji koje rješenje da sam doma probam izvuć neke podatke iako većinu tog imam već, al htio bi sve. Hvala!

 Ne vjeruj prastaroj inačici HDTunea, provjeri s novom i s Hard Disk Sentinel pa javi što kažu.

Twitter: @191x7
14 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Imam hard disk od 3 tb, hoce bit kakvih problema s njim kad ga napunim do kraja i spremim na par godina za novo racunalo? 

Postoji mogucnost da prilikom ne koristenja diska da se neki podaci izbrisu sami od sebe. Disk bi spremio u neku vrecicu i zatvorio da nova prasina ne moze uci u njega

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.9.2017 11:15 (Gremlin144).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Neće biti problema nikakvih niti ćeš izgubiti nešto od podataka.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
online
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Pozz.

Prekjučer odspojim hard (Intel konfa) i isprobavao sam instalirati Win 7 64 SP1 na neki neispitani hard. Instalacija nije uspjela, ispiše da hard ili pržilica ne valjaju (pržilica je prije toga uredno snimila iso SP1 skinut sa MS stranice, ona bi trebala valjati).

Pri tom sam 2-3 puta gasio komp na dugme. Na kraju dana ugasim komp (Start - Shut down) i začuje se "puk!". Neugodan zvuk koji u skoro 6 godina prvi put čujem. Do tada se gasio bezšumno.

Jučer upalim komp, čulo se neko tiho struganje, po dva struganja za redom. Pri gašenju kompa mišem, čulo se "klik".

Večeras upalio komp,čuje se kliktanje iz područja gdje je hard, Hard disk sentinel koji se podiže uvijek nakon Windowsa, se podigao malo sporije ali je napisao "Excellent"... 

Komp je normalno pokrenuo Chrome, sve radi ali se stalno čulo kliktanje. Tako je radio max 10 minuta a onda sam ga ugasio mišem.

Dakle, Hard disk sentinel kaže "excellent" ali neki vrag je... Kabel?

Hvala.

 

Edit: Riječ je o Samsungu iz Moj PC.

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.9.2017 22:30 (Spiridon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
191x7 kaže...

 Ne vjeruj prastaroj inačici HDTunea, provjeri s novom i s Hard Disk Sentinel pa javi što kažu.

 Komp užasno počne štekat kad je spojen taj disk, program sam upalio i pokrenuo test, testiro je on, al tako sporo da nema smisla i kasnije kad zašteka i program baci error too many bad sectors, tak neki okvir. A kad odspojim disk komp radi normalno. To sam još prekjučer probao napravit, al nema smisla, par ljudi mi je reklo da se mogu pozdravit s diskom.

► Play ▌▌ Pause ■ Stop
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Spiridon kaže...

Pozz.

Prekjučer odspojim hard (Intel konfa) i isprobavao sam instalirati Win 7 64 SP1 na neki neispitani hard. Instalacija nije uspjela, ispiše da hard ili pržilica ne valjaju (pržilica je prije toga uredno snimila iso SP1 skinut sa MS stranice, ona bi trebala valjati).

Pri tom sam 2-3 puta gasio komp na dugme. Na kraju dana ugasim komp (Start - Shut down) i začuje se "puk!". Neugodan zvuk koji u skoro 6 godina prvi put čujem. Do tada se gasio bezšumno.

Jučer upalim komp, čulo se neko tiho struganje, po dva struganja za redom. Pri gašenju kompa mišem, čulo se "klik".

Večeras upalio komp,čuje se kliktanje iz područja gdje je hard, Hard disk sentinel koji se podiže uvijek nakon Windowsa, se podigao malo sporije ali je napisao "Excellent"... 

Komp je normalno pokrenuo Chrome, sve radi ali se stalno čulo kliktanje. Tako je radio max 10 minuta a onda sam ga ugasio mišem.

Dakle, Hard disk sentinel kaže "excellent" ali neki vrag je... Kabel?

Hvala.

 

Edit: Riječ je o Samsungu iz Moj PC.

Ako čuješ kliktanje takvo, možda ti neki ventilator hvata neki kabel, provjeri to. I pogledaj kondenzatore na matičnoj i ostalim komponentama,  jedan glasan "klik" može biti i od pucanja kondenzatora.

Ako nije to i baš misliš da je disk, pohrani sve bitne podatke na sigurno - diskovi nisu predvidljivi, a klikanje je uglavnom jedan od prvih sigurnih znakova krepavanja.

 

DiRT kaže...
191x7 kaže...

 Ne vjeruj prastaroj inačici HDTunea, provjeri s novom i s Hard Disk Sentinel pa javi što kažu.

 Komp užasno počne štekat kad je spojen taj disk, program sam upalio i pokrenuo test, testiro je on, al tako sporo da nema smisla i kasnije kad zašteka i program baci error too many bad sectors, tak neki okvir. A kad odspojim disk komp radi normalno. To sam još prekjučer probao napravit, al nema smisla, par ljudi mi je reklo da se mogu pozdravit s diskom.

 Da, možeš se pozdraviti s tim diskom, to je točno. Otišao je.

Twitter: @191x7
12 godina
online
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Hvala kolega.

Sad vidio tvoj post.

Ovako, večeras smo bacili oko, frend je naponski kabel od diska bolje učvrstio, SATA kabel smo zamijenili, točnije, stavili kabel koji je i prije bio, hard je uredno odradio instalaciju Windowsa 10 Pro, nije bilo nikakvih sumnjivih zvukova.

Još smo instalirali Chrome, Skype, Avast, cijelo vrijeme super...

Kondenzatore ću ujutro pogledati iako ne znam kako ću one od napajanja (napajanje još ima jamstvo više od 2 godine).

Eh, da, Hard disk sentinel je opet pokazao 100% (excellent) obje stavke, prije instalacije Win 10. 

Eto, ako se netko nađe u sličnoj situaciji...(može dodati i svoje rješenje ako sam sredi stvar).  

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.9.2017 4:13 (Spiridon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Imam jedan stari Hitachijev HDD izvađen iz laptopa koji ne koristim kojeg sam stavio u prijenosnu ladicu. Mislio sam od njega napraviti rezervni backup disk (backup radim i na nekoliko drugih lokacija), međutim testirao sam ga danas u HD Tune Pro i pronašao je 3 bad blocka i SMART također javlja error (vidljivo na slikama dolje).

 

U koliko kritičnom stanju je i može li se nekako ''ispeglati'' ti bad blockovi, pa da disk posluži još neko vrijeme?

 

Disk je trenutno prazan.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Ne možeš tražiti od forumaša da budu proroci. Napravi puni format pa vidi je li se stanje pogoršalo. A i hoće li disk propadati dalje saznat ćeš samo tako da ga nastaviš koristiti. Naravnoj, na taj disk nije pametno stavljati ništa bitnog.

9 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Ma nisam ni mislio tražiti da budu proroci, vjerojatno je krivo ispalo. Isto tako, naravno da nitko ne može znati kako će dalje propadati.

Mislio sam na to dal se isplati pokušati sa onim HDD Regenerate programima ispraviti te bad sectore. A i kao što sam rekao, ovo je samo rezervni HDD tako da na njega ne ide ništa što nema kopiju na drugom mjestu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Nikakav softver ne može ispraviti prave fizičke bad sektore, ako jesu pravi. Moj savjet je da odradiš Secure Erase ugrađenom ATA Erase metodom i nakon toga provjeriš broj bad sektora. Ako su nakon toga izolirani i ne raste broj, onda koristi disk (samo ne stavljaj gore ništa važno), a ako je broj porastao i raste - onda je disk za mirovinu.

Twitter: @191x7
15 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Imam dvije nedoumice:

 

Prva je oko USB sticka Verbatim 2 GB kod kojeg mi se već neko vrijeme pojavljuju problemi. Npr. prebacim film ili epizodu serije i prilikom reprodukcije sa USB na TV-u, tabletu, PC-u ili recieveru primijećujem probleme u reprodukciji tipa distorzije slike, pikselizacija i izmješanost boja, koja se normalizira na neko vrijeme pa se opet pojavi. Također nekada kada prebacim razne fajlove na USB i prilikom otvaranja prijavljuje greške ili ih ne može otvoriti, kao da ih ne snimi dobro. Skenirao sam taj USB stik sa HD Tune i ne pronalazi nikakve probleme. Sa drugim USB stickovima nemam tih problema. Da li se ovaj USB može smatrati neispravnim iako testiranje ne prikazuje probleme?

 

Druga nedoumica je sa starijim Hitachi 320 GB HDD koji se nalazi u uredskom PC-u. Skenirao sam ga sa HD Sentinel i ne prijavljuje probleme, no sa HD Tune prijavljuje upozorenje "B8 Unknown attribute" koje prvi puta vidim i zapravo ne znam na što me upozorava, dok skeniranje ne prikazuje bilo kakve bad sectore. Disk radi OK, pa nisam siguran o čemu se ovdje radi. 

USB USB
USB stick USB stick
Hitachi HDD Hitachi HDD
Hitachi HDD Hitachi HDD
Hitachi HDD Hitachi HDD
Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
boxer kaže...

Imam dvije nedoumice:

 

Druga nedoumica je sa starijim Hitachi 320 GB HDD koji se nalazi u uredskom PC-u. Skenirao sam ga sa HD Sentinel i ne prijavljuje probleme, no sa HD Tune prijavljuje upozorenje "B8 Unknown attribute" koje prvi puta vidim i zapravo ne znam na što me upozorava, dok skeniranje ne prikazuje bilo kakve bad sectore. Disk radi OK, pa nisam siguran o čemu se ovdje radi. 

 Stara verzija HD tune 2.55, skini zadnju i vidjet ćeš da nema problema

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
15 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Flying Dutchman kaže...

 Stara verzija HD tune 2.55, skini zadnju i vidjet ćeš da nema problema

 Koji fail, upravo vidim da sam skenirao sa starom verzijom. Sa novom verzijom ne prijavljuje upozorenje na HDD.

 

No šta mi je sa USB stika, nikakvih grešaka, ali ima problema u radu. Najvjerojatnije će u smeće jer pravi probleme.

 

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
boxer kaže...
 

No šta mi je sa USB stika, nikakvih grešaka, ali ima problema u radu. Najvjerojatnije će u smeće jer pravi probleme.

 

 

 Ha čuj po read i write-u po brzinama je čist OK po benchmarku, pošto je riječ o USB 2.0, vjerojatno si ga i probao formatirat i isto se događa? Jesi probao exFat ili Fat32 

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
15 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Flying Dutchman kaže...

 Ha čuj po read i write-u po brzinama je čist OK po benchmarku, pošto je riječ o USB 2.0, vjerojatno si ga i probao formatirat i isto se događa? Jesi probao exFat ili Fat32 

 Formatiran je, inače je na defaultnim postavkama, ali probat ću i Fat32 da vidim hoće li praviti probleme.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
boxer kaže...

Prva je oko USB sticka Verbatim 2 GB kod kojeg mi se već neko vrijeme pojavljuju problemi. Npr. prebacim film ili epizodu serije i prilikom reprodukcije sa USB na TV-u, tabletu, PC-u ili recieveru primijećujem probleme u reprodukciji tipa distorzije slike, pikselizacija i izmješanost boja, koja se normalizira na neko vrijeme pa se opet pojavi. Također nekada kada prebacim razne fajlove na USB i prilikom otvaranja prijavljuje greške ili ih ne može otvoriti, kao da ih ne snimi dobro. Skenirao sam taj USB stik sa HD Tune i ne pronalazi nikakve probleme. Sa drugim USB stickovima nemam tih problema. Da li se ovaj USB može smatrati neispravnim iako testiranje ne prikazuje probleme?

Formatiraj ga pa odradi H2testw.

15 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Ovo mi je izbacio H2testw

 

Warning: Only 1906 of 1907 MByte tested.
The media is likely to be defective.
1.8 GByte OK (3882768 sectors)
10.1 MByte DATA LOST (20720 sectors)
Details:0 KByte overwritten (0 sectors)
250.5 KByte slightly changed (< 8 bit/sector, 501 sectors)
9.8 MByte corrupted (20219 sectors)
0 KByte aliased memory (0 sectors)
First error at offset: 0x00000000017ffc18
Expected: 0xf4757622c64b5401
Found: 0xf4757602c64b5401
H2testw version 1.3
Writing speed: 8.47 MByte/s
Reading speed: 9.95 MByte/s
H2testw v1.4

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
boxer kaže...

Ovo mi je izbacio H2testw

 

 

 Živio je dugo i pošteno :)

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
boxer kaže...

Ovo mi je izbacio H2testw

Eto... Ako ga dalje nastaviš koristiti, možeš očekivati probleme u radu. Sad o tebi ovisi koliko si ih voljan trpjeti.

15 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Nije neka šteta, imam u zalihi još par USB-a.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Poz!

Jucer kada sam palio pc mi je izbacilo S.M.A.R.T. status bad, backup and replace.komp je star godinu dana pa me zanima da li crkava hard ili ima nekog rijesenja?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Crkava hard. Budi sretan što te još tako lijepo upozorio, umjesto da je jednostavno crknuo.
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Zec_94 kaže...

Poz!

Jucer kada sam palio pc mi je izbacilo S.M.A.R.T. status bad, backup and replace.komp je star godinu dana pa me zanima da li crkava hard ili ima nekog rijesenja?

 Što ti točno kaže Hard Disk Sentinel?

Twitter: @191x7
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
191x7 kaže...
Zec_94 kaže...

Poz!

Jucer kada sam palio pc mi je izbacilo S.M.A.R.T. status bad, backup and replace.komp je star godinu dana pa me zanima da li crkava hard ili ima nekog rijesenja?

 Što ti točno kaže Hard Disk Sentinel?

Otvorio je on drugu temu za to.

14 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

pozdrav svima,

 

da li je moguce da sata kabel toliko moze utjecat na rad harda? 

dakle kupio sam novi toshiba 2tb i spojio ga jucer na komp i nikako da dobijem normalno radno stanje, malo radi pa se jednostavno ugasi i na kraju nestane iz windowsa... 

probat cu danas kupiti novi sata kabel da vidim ako to stvarno toliko moze utjecati... 

Ni jedno superracunalo nemoze pobijediti Chuck Norrisov mozak...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

-sve (pa i kabel) mora biti ispravno... tek tad radi. Ako je problem u kablu, mada nije jasno kako si to zaključio.. tj manja šansa da se kabel tako ponaša (loš kontakt ili žica).. veća šansa da je nešto drugo (povezano).

-novo? kad bi sve novo bilo ispravno, ne bi postajale reklamacije/garancija... svijet bi bio idealan, -nije. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

a neznam sta da kazem, ako sam baksuz onda o krasni... :) 

obzirom da je guzva u kucistu sa kablovima, moguce da ni kontakt nije 100% pa zato steka... 

neznam, nagadjam i citam tudje probleme pa mozda negdje ugledam rijesenje.

Ni jedno superracunalo nemoze pobijediti Chuck Norrisov mozak...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

opsi je više stvar powermanagmenta/drivera.. pogotovo green serije (svejedno brand.. nešto za izbjegavati).

-naše tržište 'obožava' škart/reparirano i sl.. (cijena je dobar indikator, pa nije uputno štediti cca 30-50kn na disku..).

-većinom komponentu ubodeš i ona radi.. ali ne baš u svim kombinacijama, npr spomenuo si žice, možda i napajanje + postavke .. može biti slučajnost a može i škart.

-par testova, poželno i neki liveboot (npr mint/ubuntu) .. ili pribavi hirens/miniPE + alati za diag.. (eliminiraš postavke dirvera/OSa.. i testiraš ispravnost HWa, jer previše stvari može biti povezano)... pa do tog da možda treba reinstall chipset/sata drivera (nešto disejblano jer se nije koristilo, pogrešan npr PIO mode i sl. gluparije..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice