Životni vijek SSD-a?

poruka: 28
|
čitano: 16.884
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Životni vijek SSD-a?

Čujem da je maksimalno 5 godina uz nekakvo normalno korištenje??

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
Ovisi od ssd-a do ssd-a ako je 60gb i 3000 ciklusa mozes 3000 puta izbrisat i zapisat 60gb pa si racunaj... A obicno recimo vertex2 ima 2 milijuna sati deklarirano! Znaci sto veci ssd to duze traje ali opet ovisi kako ga koristis!
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
Ako traje samo 5 god. onda je to bezveze.

Ja još dan-danas imam HDD star 10 godina koji još radi kao nov.

Kao da baciš pare u vjetar...
Znam da je brz i sve, ali da se ja moram bojati kada će mi SSD riknut, to je loše.
Gaming is Life!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?

Neznam što je definicija normalnog korištenja, ali evo procijenjenog životnog vijeka mog ssd-a:

Teško konju kojeg selo hrani i državi koju suknja brani, jedan, dva, evo ti ga na
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.9.2011 20:38 (Jura iz druge galaksije).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
PCGamerX kaže...
Ako traje samo 5 god. onda je to bezveze.

Ja još dan-danas imam HDD star 10 godina koji još radi kao nov.

Kao da baciš pare u vjetar...
Znam da je brz i sve, ali da se ja moram bojati kada će mi SSD riknut, to je loše.

 

Word. Kod roditelja u Dalmaciji sam stavio svoj stari komp ( P4 3GHZ, 2GB ram, GeForce 9600 ), i na njemu i dalje veselo gura Maxtor 40GB koji je iz 2002 ( koristim ga kao Windows disk ).

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.9.2011 5:26 (ormar).
15 godina
neaktivan
offline
Životni vijek SSD-a?

Moj kolega je u godini dana promjenio 4 komada, jer su 3 otišla u vječna lovišta, a moj SSD je trenutno na 60 % healtha, s tim da je star godinu dana....

 

Darth Vader
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Životni vijek SSD-a?

zato neki pričekaju da se tehnologija usavrši i onda kupe :))))

Eto pyesnya o samom prekrasnom gorodye v mnrye, Moskva!!!!
 
7 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
Neznam zašto neki kupuju tako skupe SSD-ove, pogotovo ako su gejmeri?

Igre držite na HDD-ovima jer su prevelike za bilo koji SSD, a to šta SSD digne Windowse brže od HDD-a, to je glupi razlog.

Baš mi u životu znači nešto 5 sekundi brže dizanje Winsa :)
Isto tako i za kopiranje podataka :)
Gaming is Life!
14 godina
offline
Re: Životni vijek SSD-a?

Jesi li ikada koristio komp sa SSD om? Ocito nisi posto neznas sto pricas ubrzanje u samom radu windowsa je ogromno cim se nesto klikne se otvara instant i sve radi brze i lakse! igre se instaliraju i lodaju odmah i tako ima tu dosta prednosti...na ssd od 60gb ti stane kojih 35-40gb igara ako je i OS na njemu nekima je to sasvim dosta normalno ako ces trpat igre onda uzmes od 1TB black i igras ali ako imas 2-3 igre na disku SSD je odlican izbor...recimo moj frend igra samo L4D2 i ima samo njega na SSD-u instalirano a SP igre stavlja na HDD...Slazem se da tehnologija ima previse problema ali isto tako ima onih kojima sve radi kao reklamirano i nemaju zalbe...

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
online
Re: Životni vijek SSD-a?
TracerCPP kaže...

Čujem da je maksimalno 5 godina uz nekakvo normalno korištenje??

  Pa većina SSD-ova ima deklarirani rok trajanja, odnosno broj pisanja/čitanja. Kvalitetniji diskovi imaju veću pouzdanost, isto kao što kapacitetom veći SSD-ovi imaju bolje perfomanse.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics}
13 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
CroVandal kaže...

Jesi li ikada koristio komp sa SSD om? Ocito nisi posto neznas sto pricas ubrzanje u samom radu windowsa je ogromno cim se nesto klikne se otvara instant i sve radi brze i lakse! igre se instaliraju i lodaju odmah i tako ima tu dosta prednosti...na ssd od 60gb ti stane kojih 35-40gb igara ako je i OS na njemu nekima je to sasvim dosta normalno ako ces trpat igre onda uzmes od 1TB black i igras ali ako imas 2-3 igre na disku SSD je odlican izbor...recimo moj frend igra samo L4D2 i ima samo njega na SSD-u instalirano a SP igre stavlja na HDD...Slazem se da tehnologija ima previse problema ali isto tako ima onih kojima sve radi kao reklamirano i nemaju zalbe...

  Slažem se sa tobom, ali realno gledajući, 90% ljudi to zasada nije potrebno.

 

Ovih drugih 10% su profesionalci(grafičari,gejmeri profesionalni,editori itd.).

 

Pa sada ti reci da nisam u pravu :)

 

A šta meni znači da će mi brže učtati igru, baš ništa, važno mi je da ima konstantan FPS i slično.

Gaming is Life!
14 godina
neaktivan
offline
Životni vijek SSD-a?

Moje mišljenje je da ta tehnologija još nije usavršena, ako koristiš računalo samo za rad i bitno ti je da winsi rade kako spada jedan ssd nije na odmet, a za sve ostalo je potpuno nepotreban, bar dok se tehnologija usavrši, a i cijene padnu.

Why So Serious?
 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Životni vijek SSD-a?

Ja sam u negdje prije pola godine kupio corsaira novu od 32 gb. I crkao je prije tjedan dana. Srećom, dobri ljudi iz Linksa će ga zamjeniti za Force series 40 gb{#}.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Životni vijek SSD-a?
CroVandal kaže...

...na ssd od 60gb ti stane kojih 35-40gb igara ako je i OS na njemu nekima je to sasvim dosta ...

  Ovo nema teorije. Tj ima ako te igre instaliraš momentalno nakon sveže instalacije Windowsa, ali će se disk posle nekog vremena prepuniti. SSD od 60GB tokom vremena, zbog patcheva i raznih drugih stvari koje neumitno završe na C:, pojede sam OS (ako pričamo o Visti i 7-ici), a sve ostalo (osim eventualno jedne - dve stvari) mora negde drugo. I onda zaista dobiješ samo podizanje kompa za 10 umesto 30s i malo bolji odziv.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
Ivan(4) kaže...
CroVandal kaže...

...na ssd od 60gb ti stane kojih 35-40gb igara ako je i OS na njemu nekima je to sasvim dosta ...

  Ovo nema teorije. Tj ima ako te igre instaliraš momentalno nakon sveže instalacije Windowsa, ali će se disk posle nekog vremena prepuniti. SSD od 60GB tokom vremena, zbog patcheva i raznih drugih stvari koje neumitno završe na C:, pojede sam OS (ako pričamo o Visti i 7-ici), a sve ostalo (osim eventualno jedne - dve stvari) mora negde drugo. I onda zaista dobiješ samo podizanje kompa za 10 umesto 30s i malo bolji odziv.

  A da ne pričamo o trošenju samih memorijskih ćelija kada se igra završi do kraja, pa kada želiš na to mjesto ponovno instalirati neku drugu igru.

Prvo briši ovu, pa instaliraj drugu, a svi znamo da SSD-ovi imaju to ograničenje.

Gaming is Life!
14 godina
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
Sve ima dobrih i losih strana ssd je jos zelena tehnologija ali je definitivno buducnost...nije bas da ces svaki dan brisat i snimat novu igru na ssd recimo agility3 koji ima 3000ciklusa ipak treba napraviti... I imaju garanciju od 3 godine pa ako i radi samo te 3 godine opet je dobro posto nakon 3 godine vjerovatno nece vise vrijediti nista zato sto ce doci novi i bolji modeli...Kome nije bitno da se OS brze izvodi i loadanje mu nije bitno neka se drzi mehanike dok recimo nekima je svaka sec. vazna...
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
CroVandal kaže...
Sve ima dobrih i losih strana ssd je jos zelena tehnologija ali je definitivno buducnost...nije bas da ces svaki dan brisat i snimat novu igru na ssd recimo agility3 koji ima 3000ciklusa ipak treba napraviti... I imaju garanciju od 3 godine pa ako i radi samo te 3 godine opet je dobro posto nakon 3 godine vjerovatno nece vise vrijediti nista zato sto ce doci novi i bolji modeli...Kome nije bitno da se OS brze izvodi i loadanje mu nije bitno neka se drzi mehanike dok recimo nekima je svaka sec. vazna...

  U potpunosti se slažem sa tobom, ja sam baš nešto mislio objasnit u tom smislu  {#}.

Gaming is Life!
16 godina
offline
Životni vijek SSD-a?

O cem vi pricate ?! Onaj tamo ima neki HDD od 40 gb koji mu jos veselo radi.Jesi ti normalan? Taj hard ne vrijedi ni 3 kune,transfer mu je 20 mb/sec na ata33 sučelju al bitno je da radi. Big LOL. Ako ces tako razmisljati onda si uzmi kamen pa ga cuvaj u ormaru 40 godina da se mozes hvaliti kako je tehnologija sranje jer ti jos imas kamen u ormaru koji sluzi svojoj svrsi.

Moj PC  
3 3 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
Romano kaže...

O cem vi pricate ?! Onaj tamo ima neki HDD od 40 gb koji mu jos veselo radi.Jesi ti normalan? Taj hard ne vrijedi ni 3 kune,transfer mu je 20 mb/sec na ata33 sučelju al bitno je da radi. Big LOL. Ako ces tako razmisljati onda si uzmi kamen pa ga cuvaj u ormaru 40 godina da se mozes hvaliti kako je tehnologija sranje jer ti jos imas kamen u ormaru koji sluzi svojoj svrsi.

ako radi, radi brate :D taj hard je sasvim ok za komp na kojem chillaš na netu i gdje ti nije bitna njegova brzina prijenosa, također naravno da skupljanje kamenja nema smisla, ali svatko kupuje/ima/čuva ono šta mu treba... ne vrijedi ni 3 kn? prije se informatička oprema radila tako kako se radila - kvalitetno, vrijedi i više od 3 kn ako mene pitaš, a ove usporedbe s kamenom nemaju smisla jer on u računalu i ne igra neku ulogu :))

Eto pyesnya o samom prekrasnom gorodye v mnrye, Moskva!!!!
15 godina
offline
Životni vijek SSD-a?

Tko jednom proba SSD ne vraća više sistem na HDD. Točka.

 

Potkrijepit ću matematikom: sa SSD-om sistem (sa svim programima) diže se za 39 sekundi od paljenja, spreman za rad. Sa HDD-om (WD Black) to traje 30-ak sekundi dulje (u najboljem slučaju)

Laganom računicom došao sam do rezultata da sam u 624 podizanja sistema do sad uštedio 312 minuta buljenja u ekran i slušanja broždanja HDD-a. To nije baš zanemarivo.

S obzirom da je procijenjeno vrijeme trajanja mog SSD-a do 2020.g, pa taman da otpusti papke i 2015, za 200 i kusur eura uštedio sam si sate i sate bezveznog čekanja i dosadnog cvrčanja. Još kad se pribroji ugodan rad i tišina, svaki se cent u 5 i više godina višestruko isplatio. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.9.2011 9:38 (Moonwalker82).
Moj PC  
9 3 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Životni vijek SSD-a?

Dosta je da SSD izdrži jamstvo, onda je ionako vrijeme za SATA4 MBO i SSD brzine 1500/1500...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
12 godina
neaktivan
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
Romano kaže...

O cem vi pricate ?! Onaj tamo ima neki HDD od 40 gb koji mu jos veselo radi.Jesi ti normalan? Taj hard ne vrijedi ni 3 kune,transfer mu je 20 mb/sec na ata33 sučelju al bitno je da radi. Big LOL. Ako ces tako razmisljati onda si uzmi kamen pa ga cuvaj u ormaru 40 godina da se mozes hvaliti kako je tehnologija sranje jer ti jos imas kamen u ormaru koji sluzi svojoj svrsi.

 

Najdraži su mi ljudi tvog tipa koji kompletno krivo skuže što je pjesnik htio reći..

 

Ja sam samo rekao da i dalje radi 10 godina kasnije, to je sve. Ja sam osobno nabavio SSD prije par dana, i fanatički se držim toga da samo imam sistem na njemu - poanta je da će taj od 40GB i dalje gurati možda idućih 10 godina da ostane u uporabi, dok je ovaj SSD kojeg sam nabavio najvjerojatnije mrtav u roku od 2 godine.

 

 

edit - poprilično sam siguran da stari disk od 1GB također i dalje radi, barem je radio prije 5 mjeseci kad sam zadnji put bio u spremištu i upalio staru mrcinu iz '95 :D ( nostalgije radi ) - normalno da mi tech freakovi moramo imati bolje, jače, brže, novije, ali postoje ljudi koji kupe mrcinu od kompa svakih 5-6 godina, i do idućeg kompa kojeg kupe uopće ne nadograđuju prijašnji; SSD se sad preporuča kao sistemski disk u bilo kojoj "mrcini" od kompa, i ljudi koji nisu upoznati sa tehnologijom SSDa će se jedno jutro probuditi neugodno iznenađeni kad vide da im SSD otkazuje poslušnost - to je jedina poanta uopće spominjanja starih HDDova i njihovog životnog vijeka

 

potrošnost nije baš osobina na koju su ljudi naviknuti kad kupuju dio informatičke opreme - najbliža stvar koja se može nazvati "potrošnom robom" je termalna pasta, SSD je prva stvar za koju ja znam u računalu da ima vijek trajanja ( mislim, naravno da sav hardver jednom crkne, ali sa kvalitetnim ophođenjem i održavanjem traje jaaaaaaaako dugo vrijeme )

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.9.2011 5:50 (ormar).
15 godina
offline
Životni vijek SSD-a?

Ja na Intela imam 5 godina garancije. Ako i crkne za 5 godina zivo me zaboli jer cu ga vjerovatnije uskoro zamijenit za brzi i veci :)

I am creationist. I believe man created god.
 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Životni vijek SSD-a?

Ma ništa se ne griju skoro, nije ih potrebno hladiti. Ali i da staviš vent, može biti samo bolje.

Novac ne može kupiti sreću, ali je ugodnije plakati u Ferrariju nego na biciklu...
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Životni vijek SSD-a?
Moonwalker82 kaže...

Tko jednom proba SSD ne vraća više sistem na HDD. Točka.

 

Potkrijepit ću matematikom: sa SSD-om sistem (sa svim programima) diže se za 39 sekundi od paljenja, spreman za rad. Sa HDD-om (WD Black) to traje 30-ak sekundi dulje (u najboljem slučaju)

Laganom računicom došao sam do rezultata da sam u 624 podizanja sistema do sad uštedio 312 minuta buljenja u ekran i slušanja broždanja HDD-a. To nije baš zanemarivo.

S obzirom da je procijenjeno vrijeme trajanja mog SSD-a do 2020.g, pa taman da otpusti papke i 2015, za 200 i kusur eura uštedio sam si sate i sate bezveznog čekanja i dosadnog cvrčanja. Još kad se pribroji ugodan rad i tišina, svaki se cent u 5 i više godina višestruko isplatio. 

Buljenja u ekran?

Upalim komp, odem se popišat ili natočim si nešto za pit ili pošaljem curi sms...dotad je računalo up.

ja ne trošim vrijeme čekajući da se sistem digne :)

 

Šalim se, štedi vrijeme ali zato i košta. Po meni luksuz, ko može može, ko ne može nek piša dok mu se komp ne upali :)

 

Imam Alfu, stavil sam alu felge sad cu sigurno dobit (MUP) ban jer auto nije bio tak zamisljen-Kad igram TDU 2 bude mi rozna crta kad zakocim od tockova-evo ovako kad aimam on se sam unaima-
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.5.2013 22:43 (fila2208).
11 godina
neaktivan
offline
Životni vijek SSD-a?

ako ne držite na SSDu bazu podataka od 100GB na primjer (recimo da imate 128GB SSD), koja se svakodnevno koristi u nekom produkcijskom okruženju i ima tisuće čitanja i pisanja dnevno, za sve ostalo će vam SSD trajat dovoljno dugo dok SSDovi ne pojeftine i potpuno ne zamjene današnje HDDove

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Životni vijek SSD-a?

Najveći problem je što se ljudi ne informiraju dovoljno o korištenju ssd u različitim okruženjima. Koristim SSDove na raznim sustavima u zadnje dvije godine, od serverčića, voip centrala, routera, pa i osobno u laptopu... 

Ispitajte što je sve potrebno da bi taj ssd normalno radio, veličine blokova, format, firmware koji je trenutačno gore, TRIM.... nije samo plug'n'play

geek, freak, overnighter, voip evangelist, mikrotik fanatic
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
offline
Životni vijek SSD-a?

ja zadovoljan

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2013 21:26 (Doktor-X).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice