Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 271.218
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Fake_Alert kaže...

Postoji li nacin da konvertiram kompletan excel da se niti jedna formula ne vidi ...

 

EDIT: Imam privremenu opciju. Copy sve iz prvog excela... Paste Values u drugu excel tablicu.

Zašto misliš da to nije dobro rješenje. Za sebe uvijek moraš imati ORIGINAL, znači dokument s formulama. Napraviš drugi dokument, isti kao original s istim formatiranjem i onda "paste" samo vrijednosti. Pitanje je da li će to kod profesora proći, zar neće gledati formule?? Mogao bi snimiti u "CSV" formatu - to su samo vrijednosti, ali nije formatirano kad se otvoru u excelu.

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
Fake_Alert kaže...

Problematika je ta sto na faksu zaradujem lovu tako da ljudima rjesavam programe, oni dobiju ocjenu ja lovu, ali zna mi se desiti da me traze da vizualno nesto promjene, a ja im ne mogu dati svoj excel jer je pun formula i da mi netko ne uzme " recept za zaradu ", pa bi htio konvertirati excel u fixne brojeve, tako da ako promjeni nesto da nema niti jedne formule da se nadalje ne racuna nista.

 Ti na faxu zarađuješ lovu svojim znanjem, a od drugih ovdje tražiš besplatno njihovo znanje?

Pa ako je baš i tako ne moraš javno to reći. No ipak evo primjera. (a i takvi za koje radiš sutra će biti "dipl"?)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...
Fake_Alert kaže...

Postoji li nacin da konvertiram kompletan excel da se niti jedna formula ne vidi ...

 

EDIT: Imam privremenu opciju. Copy sve iz prvog excela... Paste Values u drugu excel tablicu.

Zašto misliš da to nije dobro rješenje. Za sebe uvijek moraš imati ORIGINAL, znači dokument s formulama. Napraviš drugi dokument, isti kao original s istim formatiranjem i onda "paste" samo vrijednosti. Pitanje je da li će to kod profesora proći, zar neće gledati formule?? Mogao bi snimiti u "CSV" formatu - to su samo vrijednosti, ali nije formatirano kad se otvoru u excelu.

 Super za sad sljaka, jedino text boxove ne zeli kopirati, uz malo truda se i to da rjesiti. Prof ne uzima digitalni oblik, samo pismeni

IvanC kaže...
Fake_Alert kaže...

Problematika je ta sto na faksu zaradujem lovu tako da ljudima rjesavam programe, oni dobiju ocjenu ja lovu, ali zna mi se desiti da me traze da vizualno nesto promjene, a ja im ne mogu dati svoj excel jer je pun formula i da mi netko ne uzme " recept za zaradu ", pa bi htio konvertirati excel u fixne brojeve, tako da ako promjeni nesto da nema niti jedne formule da se nadalje ne racuna nista.

 Ti na faxu zarađuješ lovu svojim znanjem, a od drugih ovdje tražiš besplatno njihovo znanje?

Pa ako je baš i tako ne moraš javno to reći. No ipak evo primjera. (a i takvi za koje radiš sutra će biti "dipl"?)

 Zasto pametujes? Drugo je nekome pomoci da nesto rjesi, a drugo je kada ti netko dode i kaze " daj mi to napravi ja ne zelim vrijeme trositi na to", naravno da cu mu lovu uzeti, a usput i ja ucim odnosno 'programirao' sam excel sa formulama i ostalim dovoljno dugo da svo to vrijeme i trud prebijem preko tudih leda, a i naucio sam nesto.. win win?

Hvala na linku :)

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
7 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav. Nadam se da je netko voljan pomoć oko rješavanja dva zadatka u Excelu koja su danas bila na kolokviju. Koje funkcije koristiti da bi se ispisalo koje kolokvije student treba položiti? Kako napraviti pivot tablicu kao što je rečeno u zadatku?

1. zadatak

"* Ako je student imao preko 50 % bodova iz svakog kolokvija položio je ispit i potrebno mu je dodjeliti ocjenu prema bodovnoj skali
* Ako je student imao ispod 50 % bodova iz bilo kojeg kolokvija nije položio ispit i potrebno mu je ispisati u stupcu Ocjena/ polaže "kolokvij treba polagati" - ako je npr pao iz K1 i K3 potrebano je ispisati u stupcu Ocjena /polaže K1, K3"

 

2. zadatak

Zadani su podaci o ocjenama iz Računalnog praktikuma 1 studenata PMF-a 2012_2013 godine.
* Napravite dvodimenzionalnu tablicu gdje su u stupcu ocjene iz praktičnog dijela a u redku ocjene iz teorije i zakljucne ocjene
* Grafički prikažite dobivene rezultate (napraviti graf isti kao na slici).
* Interpretirajte rezultate.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Excel pomoć

Guys,

 

evo i ja da se obratim za savjet.

 

Imam bazu podataka koja izlistava aktivnost na određenoj web stranici od 2013 godine. Svaki korisnik na toj stranici ima svoj unique ID koji mu dodjeljuje SQL.

 

Trebam da izlistam samo one ID-eve koji su počeli aktivnost nakon 4. januara 2017 - tj. da iz ovog rangea isključim one koji su bili i ranije aktivni.

 

Jel postoji neka kratica za to?

Unaprijed zahvalan

 

P.S.


Samo da dodam - osuđen sam na Excel file - nemam direktan pristup bazi podataka već samo .csv log.

 

-------

 

Trenutno mi na pamet pada jedino VLOOKUP matchiranje i EXCLUDE svih onih koji su bili aktivni prije 4 januara u ovih par sedmica.

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.2.2017 0:42 (rashomon).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
miros7 kaže...

Koje funkcije koristiti da bi se ispisalo koje kolokvije student treba položiti? Kako napraviti pivot tablicu kao što je rečeno u zadatku?

 Imaš tri uvjeta za prvi zadatak. Koristi neko kombinaciju funkcija; npr uvjetnu IF, AND, VLOOKUP

Drugim riječima ugnijezdi funkciju unutar funkcije.

Kako se kreira PivotTable pogledaj na linku.

Izradu grafikona možeš pogledati na "yubito" a ovdje imaš klasik primjer.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
rashomon kaže...
Trebam da izlistam samo one ID-eve koji su počeli aktivnost nakon 4. januara 2017 - tj. da iz ovog rangea isključim one koji su bili i ranije aktivni.

 Import csv u Excel, sredi podatke u stupce i redove (pročisti ih ako treba)

 

npr:

U A stupcu su ID brojevi

U B stupcu su datumi

U ćeliju E1 stavi datum 4.1.2017

U C2 ćeliju stavi formulu =IF(B2>$E$1;A2;"") i kopiraj je do zadnjeg reda

Sada ćeš u stupcu C imati samo one ID brojeve koji odgovaraju uvjetu. Filtriraj vidljive redove po C stupcu.

Select all => copy => paste special => values (na neki sheeet.)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
8 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Molio bih ako netko ože pomoć.

 

Treba mi da se kada u kolonu F upisem kolko se taj dan potrosilo alata, da se u koloni G autonatski oduzme.(npr.u prvoj koloni imam 54,a u drugoj 8....sad ako stavim u prvu kolonu 50 da se u drugoj automatski ispiše 4)

I da se u koloni H zapamti datum kada se dogodila promjena.

Sad trenutno kolona H se zove LIST BR. Ali bi ja to prebacio u DATUM PROMJENE

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
Artiljero kaže...
I da se u koloni H zapamti datum kada se dogodila promjena.

 Nisi baš najjasniji oko oduzimanja. nešto mi tu ne štima.

Za automatski upis datuma nakon upisa podatka u stupcu F koristi ovaj VBA kod u Sheet Module

Klikni desnu tipku miša na 'tab name' (naziv radnog lista) pa  'View code'.

Zalijepi ovaj VBA kod

 

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Dim Lrow As Single
Dim AStr As String
Dim Value As Variant
If Not Intersect(Target, Range("F:F")) Is Nothing Then
    For Each Value In Target
        If Value <> "" Then
            Range("H" & Value.Row).Value = Now
        End If
    Next Value
End If
End Sub

 

 

Snimi Workbook u formatu *.xls ili *.xlsm

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Što se tiče ovog oduzimanja,znači vrlo je jednostavno ali očito teško za napravit. Ako u jednoj čeliji napravim promjenu htio bih da mi se automatski u drugoj,tj.ovoj do nje oduzme za istu tu promjenu. Znači doslovno ovako kako sam objasnio u predhodnom tekstu,ako stavim recimo 40 u prvu čeliju i 10 u drugu,znači ako 40 oduzmem za 5 da mi se i u drugoj čeliji gdje je broj 10 oduzme isto za 5. Gledao sam neke tutoriale i nigdje nisam naletio na konkretan takav primjer. Sve nešto rade sa dodatnim 3 redom tj.trećom čelijom a ja bi to htio izbjeć.

15 godina
offline
Excel pomoć

bok ekipa, treba pomoć... ovakva je situacija

ogromna ekseluša, zadatak je kopirati iz sheet1 i sheet2 podatke u sheet3, ali... problem je da su stupci različiti u sheetu1 i sheetu2 tako da sam morao neke stupce mergat a neki su ostali kakvi jesu... 

pošto nikad nisam radio u vba, overkill mi je to sortirat, ima već par dana kako razbijam glavu... svaka pomoć je dobro došla

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Ekipa jedno pitanje vezane i nevezano uz excel.

Kako izračunati index prodaje ako je jedan iznos u negativi?

Index računam formulom (novi iznos/stari iznos)*100.

Npr.novi iznos je 100, stari iznos je 50 ===> (100/50)*100=200. Znači index prodaje je 200.

E sad u slučaju novi iznos je 90, a stari iznos je -30 dobijem da mi je index -300.

Ima li tko kakav prijedlog?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Pitanje - kako može iznos prodaje biti u minusu? Posluješ s Agrokorom? 

16 godina
offline
Re: Excel pomoć
dRoID kaže...

Index računam formulom (novi iznos/stari iznos)*100.

Npr.novi iznos je 100, stari iznos je 50 ===> (100/50)*100=200. Znači index prodaje je 200.

E sad u slučaju novi iznos je 90, a stari iznos je -30 dobijem da mi je index -300.

Ima li tko kakav prijedlog?

 Pa izračun je točan. Koliki misliš/očekuješ da bi trebao biti taj index ako se promjena desi iz -30 u 90?

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...

Pitanje - kako može iznos prodaje biti u minusu? Posluješ s Agrokorom? 

 

izith kaže...
dRoID kaže...

Index računam formulom (novi iznos/stari iznos)*100.

Npr.novi iznos je 100, stari iznos je 50 ===> (100/50)*100=200. Znači index prodaje je 200.

E sad u slučaju novi iznos je 90, a stari iznos je -30 dobijem da mi je index -300.

Ima li tko kakav prijedlog?

 Pa izračun je točan. Koliki misliš/očekuješ da bi trebao biti taj index ako se promjena desi iz -30 u 90?

Neznam što očekivati, zato i pitam.

16 godina
offline
Re: Excel pomoć
Ako ne znaš što očekuješ, zašto ti je onda rezultat od -300 čudan? :)

To je rezultat kalkulacije koju si postavio, a činjenica da on tebi ništa korisno ne govori je druga priča.

Moraš odlučiti što očekuješ da ti excel "kaže" kad se prodaja promijeni iz pozitivne u negativnu ili obratno, pa tek onda možeš smišljati kako promijeniti formulu. (Izračunati neto razliku prodaje, podijeliti je s nekom osnovicom, i slično...)
Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
14 godina
offline
Excel pomoć

Postoji li neka caka u excelu da mi sam sastrane ili negdje napise brojeve koje sam koristio u formuli. Kada iz excela prepisujem na papir, pa da nemoram klikati po celiji i traziti sto sam s cim mnozio ili dijelio da bi na papir to prepisao.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Fake_Alert kaže...

Postoji li neka caka u excelu da mi sam sastrane ili negdje napise brojeve koje sam koristio u formuli. Kada iz excela prepisujem na papir, pa da nemoram klikati po celiji i traziti sto sam s cim mnozio ili dijelio da bi na papir to prepisao.

U Excelu možeš kliknuti na ShowFormulas - prikaz formula umjesto vrijednosti. Čini mi se praktičnije prikaz vrijednosti u jednoj koloni, a u drugoj prikaz formule.

U Excelu postoji FORMUKATEXT() za prikaz formule u drugoj ćeliji, ali ne znam u kojoj verziji Excela.

LibreOffice Calc ima formulu FORMULA() za prikaz formule.  Npr. ako je formula u ćeliji C2, u ćeliji D2 =FORMULA(C2) prikazao bi se tekst formule iz C2  Itd...

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.5.2017 19:16 (zOOm).
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...
Fake_Alert kaže...

Postoji li neka caka u excelu da mi sam sastrane ili negdje napise brojeve koje sam koristio u formuli. Kada iz excela prepisujem na papir, pa da nemoram klikati po celiji i traziti sto sam s cim mnozio ili dijelio da bi na papir to prepisao.

U Excelu možeš kliknuti na ShowFormulas - prikaz formula umjesto vrijednosti. Čini mi se praktičnije prikaz vrijednosti u jednoj koloni, a u drugoj prikaz formule.

U Excelu postoji FORMUKATEXT() za prikaz formule u drugoj ćeliji, ali ne znam u kojoj verziji Excela.

LibreOffice Calc ima formulu FORMULA() za prikaz formule.  Npr. ako je formula u ćeliji C2, u ćeliji D2 =FORMULA(C2) prikazao bi se tekst formule iz C2  Itd...

 Na zalost samo mi prikaze reference celija.. tipa =(D1/D2 )... ja bi htio da mi pokaze ovako ( ako je D1 = 1 ... D2 = 2.. .)... = (1/2)...

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Aha, formula s vrijednostima! Onda napiši forumulu s CONCAT(). Primjer za D1/D2 je =CONCAT(D1;"/";D2).

13 godina
offline
Excel pomoć

Koja funkcija bi mi najbolje odgovarala za moj zadatak? Znači imam koordinate (X i Y) za objekte te naziv njihovih općina. Za općine imam koordinate za naj S,J,I,Z točku općine. Moj zadatak glasi da provjerim da li se objekti stvarno nalaze u zadanim općinama. Ako se nalaze ćelija bi trebala poprimiti zelenu boju ako ne treba biti crvene boje. Koliko sam shvatio trebao bi imati dva uvjeta jedan koji bi provjerio koordinate dali se nalaze u zadanom rasponu općina a drugi da provjeri prvi uvjet da provjerava pravi raspon koordinata općina. Da mi ne bi provjeravao npr. za općinu Zabok raspon koordinata pod općinom Bedekovčina. Slika je primjer. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.6.2017 9:49 (zagi55).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
zagi55 kaže...

Slika je primjer. 

Vidim da si obrisao zadnji dio teksta?

Daj postavi tvoj primjer datoteke sa očekivanim rezultatima (nekoliko slučajeva).

I naravno objasni malo logiku. Slika koju si dao nejasna je pogotovo desni dio.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav,

dakle radi se o idućem.

Na poslu imamo tablicu u kojoj vidimo proizvodnju po datumima.

Datum je u prvom stupcu.

U većini slučajeva se radi više modela dnevno pa za svaki model radimo novi red s istim datumom 

Postoji i druga tablica koja je izvještaj mjesečne proizvodnje. U njoj ima samo jedan red s datumom i u isti red se moraju upisati svi modeli. Dakle datum - svi modeli u istoj ćeliji.

Količinu sam riješio sa SUMIF, ali CONCATENATE ne radi budući da treba spajati uz uvjet datuma.

 

Ispod je sceenshot primjera.

 

hobi:moj-android.net
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
nsoul kaže...

CONCATENATE ne radi budući da treba spajati uz uvjet datuma.

 

 Vidi može li ti pomoći ovaj tutorijal

 

- Concatenate multiple cells for matched criteria to one cell

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav!

Je li moguće napraviti da kada upišem neki broj u ćeliju da se odmah automatski pomnoži s nekok konstantom? Npr. upišem broj 50 i odmah mi u toj istoj čeliji izbaci umnožak tog broja i broja 85500.

Hvala puno!

When all else fails - crowbar the fucker
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
username kaže...

Pozdrav!

Je li moguće napraviti da kada upišem neki broj u ćeliju da se odmah automatski pomnoži s nekok konstantom? Npr. upišem broj 50 i odmah mi u toj istoj čeliji izbaci umnožak tog broja i broja 85500.

Hvala puno!

Misliš da je to dobro? Kako ćeš znati jesi li unio ispravni podatak kad će rezultat ispasti sedmeroznamenkasti broj - 4104000, 4275000, 4446000. Koji broj je upisan - 40, 50, 60, nešto između?!

U jednu kolonu upisuj brojeve, a druga nek bude umnožak - =PRODUCT(A2;85500). 

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 11:00 (zOOm).
15 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
nsoul kaže...

CONCATENATE ne radi budući da treba spajati uz uvjet datuma.

 

 Vidi može li ti pomoći ovaj tutorijal

 

- Concatenate multiple cells for matched criteria to one cell

 Hvala, radi uz uvjet da je kao na slikama sve u istom sheetu.

No jedna tablica je jedan, a druga tablica je drugi workbook, i koliko god pokušavao primijeniti tvoj tutorial, ne uspijeva mi

www.nanosola.com
15 godina
offline
Re: Excel pomoć
Misliš da je to dobro? Kako ćeš znati jesi li unio ispravni podatak kad će rezultat ispasti sedmeroznamenkasti broj - 4104000, 4275000, 4446000. Koji broj je upisan - 40, 50, 60, nešto između?!

U jednu kolonu upisuj brojeve, a druga nek bude umnožak - =PRODUCT(A2;85500). 

 Mislim da je dobro, nije teško provjeriti... Imam 14 kolona, da dodam još po jednu nastane kupus

When all else fails - crowbar the fucker
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
username kaže...

 Mislim da je dobro, nije teško provjeriti... Imam 14 kolona, da dodam još po jednu nastane kupus

Složi jedan 'sheet' za unos, a drugi s identičnim kolonama formule =PRODUCT(Sheet1.A2;85500)...

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
nsoul kaže...

No jedna tablica je jedan, a druga tablica je drugi workbook, i koliko god pokušavao primijeniti tvoj tutorial, ne uspijeva mi

 Pogledaj malo raspone ćelija. Za sve one raspone koji su na drugom sheetu moraš dodati naziv sheeta
npr: VLOOKUP(A2;Sheet1!$A$2:$B$7;2;0)

 

znači da je

A2 (kao uvjet)               - nalazi se na istom sheetu gdje se nalazi i formula

Sheet1!$A$2:$B$7 (kao range - nalazi se na Sheetu1

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice