Sjat će 2 sunca?!

poruka: 59
|
čitano: 14.258
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Sjat će 2 sunca?!

sad sam na RTL-ovom (a čijem drugom) teletekstu pročitao "vijest" da će u 2012. eksplodirati crveni div Betelgez i da će supernova biti toliko sjajna da noć postati dan, bar na nekoliko tjedana dobro pa se nisam ispovraćao...

 

news.com.au

huffingtonpost.com

 

 * * *

 

betelgez je crveni div mase 20 sunaca koji se nalazi u zviježđu orion. istina da je na kraju svog životnog puta, ali daleko od toga da će to biti baš sljedeće godine.

 

kad zvijezde ovakvog tipa umru, eksplodiraju u obliku supernove. betelgez je udaljen od nas oko 600 svjetlosnih godina, i ta udaljenost je prevelika da zemlji nanese ikakvu štetu. da bi štetilo zemlji, supernova mora biti udaljena najmanje 25 svj godina

 

pošto je udaljen "samo" 600 svjetlosnih godina, supernova će biti sjajna, ali nipošto neće biti drugo sunce. neće biti sjajna ni kao mjesec, ali će svakako biti sjajnija od venere, trećeg najsjajnijeg objekta na noćnom nebu. čak će možda i praviti sjenu

 

izvor: Bad Astronomy

Atomska bubamara
 
4 0 hvala 7
14 godina
offline
Sjat će 2 sunca?!

Ovo bi moralo značiti da je eksplozija bila 2012-600=1412-te godine a svjetlost čitavo vrijeme putuje do nas.

Moj PC  
15 3 hvala 0
15 godina
offline
Sjat će 2 sunca?!

jel ovo Neautorizirana vijest iz područja ICT-a i bliskih tema, te u vezi igara?

http://gtabalkan.com | http://www.webosfera.net
Moj PC  
5 5 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!

Jesu više novine, TV i ostali dosadni sa tom teorijom o 2012-toj godini i navodnom kraju svijeta. Svako malo nas bombarduju sa novim zastrašujućim vijestima da je to neshvatljivo. Pa i da se nešto strašno desi mi bi bili potpuno nemočni da bilo šta uradimo. Oni i majanski kalendar o kraju svijeta. Možeš misliti!

May the Force be with you!!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Linkosaan kaže...

Jesu više novine, TV i ostali dosadni sa tom teorijom o 2012-toj godini i navodnom kraju svijeta. Svako malo nas bombarduju sa novim zastrašujućim vijestima da je to neshvatljivo. Pa i da se nešto strašno desi mi bi bili potpuno nemočni da bilo šta uradimo. Oni i majanski kalendar o kraju svijeta. Možeš misliti!

Mediji su zlo {#}

Slavonija u ♥ ;;;---;;; http://crocraft.com - hrvatska Minecraft zajednica
15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
joze kaže...

jel ovo  Neautorizirana vijest iz područja ICT-a i bliskih tema, te u vezi igara?

pa možda ima veze, možda će počet djelit solarne ploče za krov i onda kad se dogodi ta supernova ćemo imati struje za napojit još jedno sunce{#}

15 godina
offline
Sjat će 2 sunca?!

Ah ovo je još jedna teorije Babe Vange ? {#}

http://gtabalkan.com | http://www.webosfera.net
Moj PC  
10 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
joze kaže...

Ah ovo je još jedna teorije Babe Vange ?  {#}

Ne, ovo mi je Milan reko. Vanga kaže da će nam ta supernova donjest aute iz budućnosti jer je taj val vjetra potjerao svemirske letjelice.

Također kaže da će mi to donijet više milijunski dobitak na lotu.  {#}

15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Linkosaan kaže...

Jesu više novine, TV i ostali dosadni sa tom teorijom o 2012-toj godini i navodnom kraju svijeta. Svako malo nas bombarduju sa novim zastrašujućim vijestima da je to neshvatljivo. Pa i da se nešto strašno desi mi bi bili potpuno nemočni da bilo šta uradimo. Oni i majanski kalendar o kraju svijeta. Možeš misliti!

Gdje si to pročitao da majanski kalendar govori o kraju svijeta? Lakše je čitat tisak i pričat gluposti nego poneku knjigu i ćutat!

 

Što se teme tiče, zanima me kao su oni došli do saznanja da je betelgez eksplodirao?

Noi siamo come la nostra fede...Immomartali...
16 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Champollion kaže...
Što se teme tiče, zanima me kao su oni došli do saznanja da je betelgez eksplodirao?

Koliko sam skužio, nisu došli do tog saznanja, već je to pretpostavka jednog (ili više?) znanstvenika, koju neki drugi znanstvenici osporavaju. Ništa konkretno, ali se bazira na nekoj promjeni stanja crvenog diva, koji bi mogao postati supernova. Dva sunca u tom slučaju ne bi ostala zauvijek, nego neko ograničeno vrijeme. Tjedni, mjeseci, godine? Nemam pojma i nije me pretjerano briga, iako bi bilo baš kul imati dva sunca. Pa onda objašnjavaš djetetu - znaš, mi smo ti imali samo jedno sunce, vaša generacija sve dobije na gotovo :D

Gledam te!
13 godina
neaktivan
offline
Sjat će 2 sunca?!

Samo nam jos i ovo fali.

LoL nick: Alkser (EU)
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Champollion kaže...
Linkosaan kaže...

Jesu više novine, TV i ostali dosadni sa tom teorijom o 2012-toj godini i navodnom kraju svijeta. Svako malo nas bombarduju sa novim zastrašujućim vijestima da je to neshvatljivo. Pa i da se nešto strašno desi mi bi bili potpuno nemočni da bilo šta uradimo. Oni i majanski kalendar o kraju svijeta. Možeš misliti!

Gdje si to pročitao da majanski kalendar govori o kraju svijeta? Lakše je čitat tisak i pričat gluposti nego poneku knjigu i ćutat!

 

Što se teme tiče, zanima me kao su oni došli do saznanja da je betelgez eksplodirao?

Stvar je u tome da nisu došli do saznanja da je ta zvijezda eksplodirala. Nego kažu da postoji šansa da bi se to moglo dogoditi.

 

A kada u tematiku uđeš malo dublje od RTL teleteksta, pročitaš podatak da znanstvenici predviđaju da bi se ta eksplozija mogla dogoditi u sljedećih nekoliko stotina tisuća godina (neki tvrde unutar sljedećih milijun godina).

 

 

 

EDIT: Sjećate se ove scene? {#}

 

 

 

 

 

 

 

I rather like the restless nights
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.1.2011 15:03 (Bladepu).
14 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Spremam torbe i pravac Njemačka!
Do as I say, not as I do.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Champollion kaže...
Linkosaan kaže...

Jesu više novine, TV i ostali dosadni sa tom teorijom o 2012-toj godini i navodnom kraju svijeta. Svako malo nas bombarduju sa novim zastrašujućim vijestima da je to neshvatljivo. Pa i da se nešto strašno desi mi bi bili potpuno nemočni da bilo šta uradimo. Oni i majanski kalendar o kraju svijeta. Možeš misliti!

Gdje si to pročitao da majanski kalendar govori o kraju svijeta? Lakše je čitat tisak i pričat gluposti nego poneku knjigu i ćutat!

 

Što se teme tiče, zanima me kao su oni došli do saznanja da je betelgez eksplodirao?

  Tako je... majanski kalendar znači kraj jednog doba a ne svijeta... Do sada se izmjenilo 5 doba, ovo je šesto (mislim)...

 

Ali moglo bi biti mini katastrofica... ili malo vecih...

 

AKo se ovo dogodi + EM pulsevi našeg sunca (pošto će biti na vrhuncu aktivnosti) + još par stvari :)

 

Moglo bi biti zanimljivo... Što se tiče HRV ne bojim se ničega... mi smo na gotovo savršenom položaju da sve preživimo bez neke prevelike štete...

In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
joze kaže...

Ah ovo je još jedna teorije Babe Vange ? {#}

Baš gledam na nekom forumu, mislim Croportal. Ima tema o toj babetini i njena proročanstva. Naslov prve poruke je od 2008 (kad je tema valjda otvorena), a naslov teme je 2010. Dakle svake godine kada se "proročanstva" ne ispune, oni pomaknu godinu {#}

Slavonija u ♥ ;;;---;;; http://crocraft.com - hrvatska Minecraft zajednica
15 godina
offline
Sjat će 2 sunca?!

Uvelike pretjerivanje..... Betleguese je pri kraju zivotnog vijeka i samo sto ne "pukne"

No, "samo sto ne pukne" je mjera u svemirskim razmjerima sto znaci da to "samo" moze potrajati i nekoliko desetaka tisuca godina. A tocan datum ili godinu ne mozemo prognozirati....

 

Glede 2 sunca!

 

Biti ce to definitnitivno svijetla zvijezda (i ovako je poprilicno svijetla zvijezda), svjetlija no sto vidimo Veneru! No, ne i da noc pretvori u dan!

Relativno nedavno (1054. godine) se dogodila eksplozija nakon koje je nastao objekt M1 iliti Crab nebula...

Malo više o objektu http://en.wikipedia.org/wiki/Crab_Nebula

 

Dakle 2 Sunca je samo senzacionalisticki naslov tako da otvorimo link  i da ljudi vide oglas sa strane {#}

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.1.2011 15:10 (hrastro).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Sjat će 2 sunca?!

Evo točnih informacija sa stručne stranice.

http://www.space.com/10662-betelgeuse-sun.html

Star Trek, Dr.Who, EVE Online, Win7, 5800XM
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Sjat će 2 sunca?!

Hahahahaaa... tu stranicu nisam niti otvorio nit procitao, a gotovo identicno napisao :D

 

Inace, bavim se amaterski astronomijom i astronomskom fotografijom

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Jel tko zna kad je bila vidljiva zadnja supernova?
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!

Prosle godine.... snimili je decki iz Valpova (i to prvi!!)

 

http://www-wireless.usenet-replayer.com/data/hr/sci/astronomija/5379.html

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.1.2011 15:15 (hrastro).
15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
hrastro kaže...

Hahahahaaa... tu stranicu nisam niti otvorio nit procitao, a gotovo identicno napisao :D

 

Inace, bavim se amaterski astronomijom i astronomskom fotografijom

  Vidi se iz tvog posta da se kužiš i meni samom je astronomija hobi od malih nogu, kad sam pročitao linkovi iz prvog posta umiro sam od smjeha.

Star Trek, Dr.Who, EVE Online, Win7, 5800XM
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
hrastro kaže...

Prosle godine.... snimili je decki iz Valpova (i to prvi!!)

  Daljina?

 

 

Mislim i ovako je neka statistička vjerojatnost supernove kojih 1 na 100 godina... Tako da baš ne vjerujem da će uskoro ovo otići kabum...

 

 

Mene zanima ovo: koliko parova neutronskih zvijezda imamo u blizini 50 svjetlosnih godina?

Koliko zvijezda imamo koje mogu postati kritične i supernove unutar radijusa od 50 svjetlosnih godina...

 

Znam da ako se par neutronskih zvijezda sudari unutar 50 s.g. da smo mi poprilično... mrtvi... ne samo mi nego vjerojatno svako biće na zemlji... ali nikad nisam to previše istrazivao...

In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
EnlightenedPhoenix kaže...
hrastro kaže...

Prosle godine.... snimili je decki iz Valpova (i to prvi!!)

  Daljina?

 

 

Mislim i ovako je neka statistička vjerojatnost supernove kojih 1 na 100 godina... Tako da baš ne vjerujem da će uskoro ovo otići kabum...

 

 

Mene zanima ovo: koliko parova neutronskih zvijezda imamo u blizini 50 svjetlosnih godina?

Koliko zvijezda imamo koje mogu postati kritične i supernove unutar radijusa od 50 svjetlosnih godina...

 

Znam da ako se par neutronskih zvijezda sudari unutar 50 s.g. da smo mi poprilično... mrtvi... ne samo mi nego vjerojatno svako biće na zemlji... ali nikad nisam to previše istrazivao...

 

 

Mislim da je ova ekipa prosle godine otkrila 3 komada.... 

Prije nije bilo bas prevec kvalitetne amaterske opreme da se pokrije dovoljno veliki dio neba (pod kvalitetno doalze u obzir i dSLR fotici + ostatak opreme u 2-3 k€). Sada, kada je to slucaj, pokriva se veliki dio neba, i uopce nije problem naci nekoliko komada godisnje. (moguce da sam i ja nehoticno snimio nesto {#}, no meni se jednostavno ne da taj dio hobija provoditi... ne bavim se znanstvenim dijelom )

 

Na drugi dio pitanja ne znam odgovoriti.... potraziti cu tocan odgovor pa proslijediti da ne bljezgarim

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.1.2011 15:25 (hrastro).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Champollion kaže...
Linkosaan kaže...

Jesu više novine, TV i ostali dosadni sa tom teorijom o 2012-toj godini i navodnom kraju svijeta. Svako malo nas bombarduju sa novim zastrašujućim vijestima da je to neshvatljivo. Pa i da se nešto strašno desi mi bi bili potpuno nemočni da bilo šta uradimo. Oni i majanski kalendar o kraju svijeta. Možeš misliti!

Gdje si to pročitao da majanski kalendar govori o kraju svijeta? Lakše je čitat tisak i pričat gluposti nego poneku knjigu i ćutat!

 

Što se teme tiče, zanima me kao su oni došli do saznanja da je betelgez eksplodirao?

Ti očito nisi dobro pročitao moj post, a usuđuješ se da napadaš! Malo pažljivije čitanje ti ne bi škodilo!

Ja nisam rekao da kraj majanskog kalendara znači kraj svijeta nego nam mediji takvu glupost plasiraju! Kraj njihovog kalendara znači samo završetak jednog ciklusa.

May the Force be with you!!
16 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
tomek.75 kaže...

Evo točnih informacija sa stručne stranice.

http://www.space.com/10662-betelgeuse-sun.html

Heh, super mi je ovo:

"So what will happen when Betelgeuse explodes — whenever that may be?
"Well, it will make a God-awful mess of the constellation Orion," remarked Kaler."

Pitam misle li (ili jesu li mislili) tako i Oriončani, kada su skužili da im se to sprema? Možda neka napredna civilizacija odlazi u povijest as we speak, i nitko nikada neće ništa znati o njima, jer im je glupo sunce eksplodiralo u dvorištu? Tužno :(

Gledam te!
15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
jurluk kaže...

sad sam na RTL-ovom (a čijem drugom) teletekstu pročitao "vijest" da će u 2012. eksplodirati crveni div Betelgez i da će supernova biti toliko sjajna da noć postati dan, bar na nekoliko tjedana dobro pa se nisam ispovraćao...

 

news.com.au

huffingtonpost.com

 

  * * *

 

betelgez je crveni div mase 20 sunaca koji se nalazi u zviježđu orion. istina da je na kraju svog životnog puta, ali daleko od toga da će to biti baš sljedeće godine.

 

kad zvijezde ovakvog tipa umru, eksplodiraju u obliku supernove. betelgez je udaljen od nas oko 600 svjetlosnih godina, i ta udaljenost je prevelika da zemlji nanese ikakvu štetu. da bi štetilo zemlji, supernova mora biti udaljena najmanje 25 svj godina

 

pošto je udaljen "samo" 600 svjetlosnih godina, supernova će biti sjajna, ali nipošto neće biti drugo sunce. neće biti sjajna ni kao mjesec, ali će svakako biti sjajnija od venere, trećeg najsjajnijeg objekta na noćnom nebu. čak će možda i praviti sjenu

 

izvor: Bad Astronomy

dam se kladit da je taj koji je napisao članak jučer navečer gledao film "Knowing" ili na naški "Proročanstva" pa je dobio ideju ;)

15 godina
neaktivan
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
maks-rs kaže...

Ovo bi moralo značiti da je eksplozija bila 2012-600=1412-te godine a svjetlost čitavo vrijeme putuje do nas.

Svjetlosna godina je jedinica za udaljenost a ne za vrijeme

Najbolji broj je 73.73 je 21. prosti broj.Njegov zrcalni par, 37, je 12.,a njegov zrcalni par, 21,je nastao množenjem brojeva sedam i tri.U binarnom sustavu, 73 je palindrom: 1-0-0-1-0-0-1.
15 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!

Nije maks-rs ništa loše napisao, a niti ti Tomislave... računica je točna, jer svijetlu treba 600 godina da prevali udaljenost od 600 svjetlosnih godina

16 godina
offline
RE: Sjat će 2 sunca?!
Tomislav95 kaže...
maks-rs kaže...

Ovo bi moralo značiti da je eksplozija bila 2012-600=1412-te godine a svjetlost čitavo vrijeme putuje do nas.

Svjetlosna godina je jedinica za udaljenost a ne za vrijeme

a koliko treba svjetlosti VREMENA da predje put od 600 svjetlosnih godina da dodje do nas i kaze nam da je zvijezda udaljena 600 svjetlosnih godina od nas eksplodirala u super novu?

odgovor je 600 godina to znaci ako cemo mi znati 2012 godina da je ta zvijezda postala super nova, eksplozija se morala dogoditi 600 godina u proslosti znaci negdje 1412 godine.

znaci ako gledas zvijezdu udaljenu 1000 svjetlosnih godina od zemlje gledas je kakva je ona bila prije 1000 godina jer je toliko trebalo svjetlosti da dodje do nas.

znaci ispada da svjetlosna godina moze biti i mjera za daljinu i  vrijeme :)

koliko je zvijezda udaljena svjetlosnih godina toliko je njezin prikaz na nebu star godina.

posto je svjetlosna godina proporcionalna jednoj vremenskoj godini u trajanju

-=PiS=- CROZOKI
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.1.2011 17:36 (crozoki).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice