Disk drive numbers - problem kod instaliranja novo

poruka: 8
|
čitano: 980
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Disk drive numbers - problem kod novog OS-a

Promjenio sam MBO i kako mi se nije dalo zezati s prelaskom na drugu verziju Win 10 (posto kod sebe imam kljuceve samo za Enterprise i Education, ali nije to tema), a ostajem na Pro, isao sam napraviti opet free upgrade s Win 7 na Win 10.

 

Sta se dogodilo?

 

Nakon promjene MBO, dizem normalno Win 10 i vidim da nisu aktivirani (cisto normalna stvar zbog promjene MBO), ali su naravno sve particije ok poredane te ipak provjeravam i brojeve diskova u "Disk Managementu" te je sve ok i kako treba biti tj. kako je i namjesteno u UEFI-u.

 

Nakon toga dizem Win 7 te nakon instaliranja OS-a sve particije su pomijesane.

 

Pored "C" mi se nalazi "H" i tako je sve izmijesano.

 

Odlazim opet u "Disk Management" te vidim da je "Disk 1" sada na mjestu od "Disk 0", a tako je i "Disk 2" na krivome mjestu i sve je pomijesano s particijama.

 

Napominjem da se isto dogodilo nakon sto sam vidio da je sve ok s novom MBO i da je sve ok u Win 10 te kada sam instalirao Win 7 zbog free upgrade-a (nista nije dirano oko s-ata konektora, tocnije, nisam ni otvarao komp pa se znaci nesto dogodilo sa samim Windowsima).

 

Postoji li nacin da to rijesim kada budem dizao Win 10 jer ocito je problem kod Windowsa?

 

Kada odem na npr. "C" i tamo pod "Properties - > Hardware" vidim sve diskove i tamo su poredani kako treba tj. "Chanel 0, 1, 2" dok je u "Disk Management" sve izmijesano i zbog toga su pomijesane particije.

 

Ploca: Gigabyte GA-990FX-Gaming
Diskovi: 1 TB Seagate (C, D), 2 TB Seagate (E, F), 2 TB Seagate (G, H) - > tako bi trebale biti particije, ali su sada (F, G), (C, H), (D, E)

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Disk drive numbers - problem kod novog OS-a

Disk Management ti ne da da promijeniš slovčane oznake diskova? Klik desnom tipkom miša na particiju > Change Drive Letter and Paths.

14 godina
offline
Re: Disk drive numbers - problem kod novog OS-a
mbaksa kaže...

Disk Management ti ne da da promijeniš slovčane oznake diskova? Klik desnom tipkom miša na particiju > Change Drive Letter and Paths.

 Ma ne, taj dio naravno mogu napraviti, ali u "Disk Management" su diskovi poredani drugacije nego sto su ukopcani na MBO.

 

Win 10 mi je prikazivao i nakon stavljanja nove MBO particije i diskove tocno onim redom kako je spojeno na MBO, a sada mi Win 7 sve pokazuje krivo.

 

Nailazim na netu hrpu slicnih i istih iskustava, ali ne nalazim pravo rijesenje.

 

Neki navode da se opcija "Plug and Play OS installed" u BIOS-u tj. UEFI-u postavi na "Yes" (makar mi taj dio ne zvuci bas logicno, ali ok), no na zalost ne mogu trenutno restartati komp jer mi se Win 7 upravo upgrade-aju na Win 10.

 

Ovo mi je cudan problem, prije mi se to kao klincu znalo dogoditi kada bi pomijesao IDE kablove i sl, ali bi promijenio oznake particija i sve bi bilo ok (a i znao sam zasto se to dogodilo), no sada znaci nisam ni otvarao komp kod instaliranja novog OS-a, a "Disk 1" je otisao na "Disk 0" itd. (dok je u MBO pokopcano kako treba, a i kada odem npr. pod  "C" te pogledam na "Properties - > Hardware" tj. gdje vidim sve diskove, tamo su poredani kako treba, no u OS-u je sve pomijesano).

 

Sada trebam dizati Win 10 pa me zanima hoce li se opet sve poredati kako treba tj. kako je bilo prije par sati prije na staroj instaciji Win 10 ili ce ostati pomijesano kao sto je sada na Win 7? Ok, ovo je glupo pitanje jer ocito taj dio nitko ne moze znati dok ne instaliram sam OS.

 

Mislim da bi doslovno otkpocavanje kablova od svih diskova, osim onog na kojeg idu novi Windowsi bila najsigurnija opcija tj. da ce "Disk 0" ostati tamo gdje je i ukopcan na MBO tj. na "Disk 0", ali problem je sto mi nije tako lak pristup kanti i imam dosta posla da dodem do nje (a kamoli da je vadim iz njenog "kutka" i otvaram je)...jedino ako postoji opcija u UEFI-u da privremeno disejblam sve ostale diskove i da ih OS uopce ne vidi te da ih aktiviram nakon dizanja novog OS-a? 

Nova je MBO pa iskreno nemam pojma koje su sve opcije, trebao bih pogledati manual jer ovako napamet ne znam nista.

 

Komplikacija, ali mi je ovo iritantna stvar i uistinu ne volim kada nesto na kompu nije kako treba (neki moj glupi problem).

 

Edit:

 

Malo sam googlao i nasao ovo:

 

"Even if you disable HDs in BIOS Windows will usually find the drives..." - losa vijest :)

 

Izmedu ostaloga, nailazim i na odgovor od Microsofta (ne spominje se Win 10, ali vjerujem da bi ga spomenuli da je bio OS dostupan):

 

https://support.microsoft.com/en-us/kb/937251

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.6.2016 2:30 (win32).
16 godina
moderator
offline
Re: Disk drive numbers - problem kod novog OS-a

Ne kužim kakvu ulogu ti ima to da je neki disk disk 0 ili disk 1. Tim više ako slovčane oznake možeš promijeniti (ako na drugim diskovima imaš primarne i/ili aktivne particije, valjda su Windowsi njima dali prioritet umjesto proširenoj particiji na prvom disku).

 

Ako si se baš htio osigurati da idu po diskovima, onda si kod instalacije 7-ice trebao imati priključen samo jedan disk - pa bi onda njegove particije primile oznake C i D. Pa onda spojiti drugi disk, pa bi on primio iduće oznake (pod uvjetom da nemaš optički uređaj spojen, jer bi kod instalacije Windowsa on primio oznaku E). Mada ne kužim koji je problem da se te oznake promijene naknadno.

 

A to je li neki disk 0 ili 1 - ako bi ti to bilo "pomiješano" da si instalirao Windowse samo s jednim spojenim diskom, to bi značilo da je uzrok u BIOS-u, a ne u Windowsima.

 

 

EDIT:

Koliko sam shvatio, 10-ka se sad može instalirati i bez upgradea. Znači, ako si aktivirao 7-cu, obrišeš je i na čisto instaliraš 10-ku (kad već kažeš da ti je u njoj OK, ako sam te dobro shvatio).



Poruka je uređivana zadnji put sri 29.6.2016 2:46 (mbaksa).
14 godina
offline
Re: Disk drive numbers - problem kod novog OS-a
mbaksa kaže...

Ne kužim kakvu ulogu ti ima to da je neki disk disk 0 ili disk 1. Tim više ako slovčane oznake možeš promijeniti (ako na drugim diskovima imaš primarne i/ili aktivne particije, valjda su Windowsi njima dali prioritet umjesto proširenoj particiji na prvom disku).

 

Ako si se baš htio osigurati da idu po diskovima, onda si kod instalacije 7-ice trebao imati priključen samo jedan disk - pa bi onda njegove particije primile oznake C i D. Pa onda spojiti drugi disk, pa bi on primio iduće oznake (pod uvjetom da nemaš optički uređaj spojen, jer bi kod instalacije Windowsa on primio oznaku E). Mada ne kužim koji je problem da se te oznake promijene naknadno.

 

A to je li neki disk 0 ili 1 - ako bi ti to bilo "pomiješano" da si instalirao Windowse samo s jednim spojenim diskom, to bi značilo da je uzrok u BIOS-u, a ne u Windowsima.

 Nisam razmisljao o tome jer mi se to nije dogodilo nikada sa s-ata diskovima ili ako to nisam namjerno napravio (fizicki zamijenio kablove).

 

Ovo sada je na starim Win 7 bilo ok, kasnije sam napravio upgrade na Win 10 (upgrade napravljen odmah kod izlaska Win 10) i bilo je ok....jucer zamijenim MBO, upalim komp i sve je ok na Win 10. Idem dignuti danas Win 7 zbog free upgrade-a na Win 10 i sve je izmijesano, a nije bas nista dirano u BIOS-u.

 

Ne bi mi bilo nista cudno da sam stavio novu MBO i da sam pomijesao s-ata konektore, ali pazim na te stvari i digao sam normalno OS i sve je bilo ok, ali s instalacijom WIn 7 sve je pomijesano.

 

Da sam uopce razmisljao kako bi OS mogao to napraviti sam od sebe, onda bi razmisljao o tome da imam samo jedan HDD u kompu, ali sve se pomijesalo nakon dizanja Win 7.

 

Sada idem dignuti Win 10 pa me zanima postoji li jos koja opcija osim fizickih iskopcavanja diskova (makar nema smisla da OS prikaze nesto drugacije nego sto to prikaze BIOS, no kao i uvijek, svasta je moguce kod OS-a).

 

Googlao sam, nasao na povecu kolicinu istih problema, ali nisam nasao rijesenje pa zato pitam ovdje zna li netko rijesenje tog problema tj. da je "Disk 0" uistinu "Disk 0" kao i da su svi ostali diskovi prikazani kako su i spojeni?

 

Mozda se sve to rijesi kod instaliranja novog OS-a, a mozda i ne....znam samo da mi na zalost fizicko iskopcavanje predstavlja problem jer mi nije lago doci do kompa, a kamoli ga otvoriti (nedostatak mjesta i sl.).

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
16 godina
moderator
offline
Re: Disk drive numbers - problem kod novog OS-a

Objasnio sam ti koji je vjerojatni razlog i za jedno i za drugo. Pretpostavljam da, kad si prije imao instalirane Windowse 7, da si ih instalirao kad si imao samo jedan disk u računalu pa si poslije dodavao diskove i kako si ih dodavao, tako su po redu dalje dobivali slovčane oznake. Kad si nadogradio na 10-ku, te slovčane oznake su naravno prenesene. Kad si ponovno na čisto išao instalirati 7-icu u računalu si imao spojena tri diska, a ne jedan, a Windowsi su išli diskove oznake dodjeljivati prvo primarnim ili aktivnim particijama pa su ti zato "pomiješane". Ista stvar je valjda i s oznakama fizičkih diskova - sad su poprimili oznake prema tome kako su spojeni na matičnu ploču, a prije su poprimili oznake po redoslijedu kojim si ih kronološki spajao.

14 godina
offline
Re: Disk drive numbers - problem kod novog OS-a
mbaksa kaže...

Objasnio sam ti koji je vjerojatni razlog i za jedno i za drugo. Pretpostavljam da, kad si prije imao instalirane Windowse 7, da si ih instalirao kad si imao samo jedan disk u računalu pa si poslije dodavao diskove i kako si ih dodavao, tako su po redu dalje dobivali slovčane oznake. Kad si nadogradio na 10-ku, te slovčane oznake su naravno prenesene. Kad si ponovno na čisto išao instalirati 7-icu u računalu si imao spojena tri diska, a ne jedan, a Windowsi su išli diskove oznake dodjeljivati prvo primarnim ili aktivnim particijama pa su ti zato "pomiješane". Ista stvar je valjda i s oznakama fizičkih diskova - sad su poprimili oznake prema tome kako su spojeni na matičnu ploču, a prije su poprimili oznake po redoslijedu kojim si ih kronološki spajao.

 

Instaliranjem Win 10 je sve opet doslo na svoje mjesto tj. diskovi su opet prikazani tocno onako kako su i spojeni na maticnoj ploci, a ne kako si je OS zamislio.

 

Stari Win 7 su bili takoder instalirani s tri diska, a ne s jednim (samo su bili drugi diskovi u pitanju tj. dva WD Caviar Black-a i jedan Seagate).

 

Isti problem sam nasao na poprilicnoj kolicini stranica i generalnog odgovora nema posto je to problem samog OS-a (spominje se i kako tj. kojom brzinom prvi puta kod instalacije OS ucita hardove, meni nema smisla no s Windowsima puno toga nema smisla).

 

Diskovi nakon instalacije Win 7 su poprimili oznake po svome redoslijedu, a ne kako su spojeni na maticnu plocu (kod spajanja na MBO bi mogao pogrijesiti samo da ne valja manual, da su krivo oznaceni s-ata konektori na maticnoj ploci ili kada ne bi valjao kontroler, no sve je ok i spojeni su tocno kako sam htio i kako su i prije bili spojeni (uvijek isti redoslijed na svim maticnim plocama i na svakom OS-u tj. prvi HDD "Disk 0" je disk na kojem je OS, a ostala dva idu u "Disk 1" te "Disk 2" i na kraju DVD koji ide u "Disk 3"...uvijek spajam sve tim redoslijedom i to bas nikada ne mijenjam)

 

Najvaznije je da nakon instaliranja Windowsa 10 je opet sve na svome mjestu tj. "Disk 0" je na "Disk 0", "Disk 1" je na "Disk 1" itd. (kako i je na maticnoj ploci).

 

Moze lokot posto je sve rijeseno.

 

 

 

 

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
16 godina
moderator
offline
Re: Disk drive numbers - problem kod novog OS-a

OK, onda znači možemo zaključiti da Win 10 drukčije sortira diskove i particije od Win 7. Diskove i particije si i pod Win 7 mogao imati sortirane onako kako si želio da si spajao jedan po jedan disk i eventualno promijenio slovčane oznake kako ti odgovara. Brojčane oznake fizičkih diskova si vjerojatno mogao "korigirati" spajanjem na druge SATA portove prije instalacije. A slovčane oznake diskova si mogao korigirati i nakon instalacije Windowsa. Problem koji to baš i nije. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice