Uefi vs Legacy

poruka: 2
|
čitano: 5.852
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Uefi vs Legacy

Ako sam dobro razumio uefi je advance bios posto je legacy bio limitiran jer radi na 16-bit code dok novija racunala koriste 32 i 64 bit.

E sad pitanje: Sta dobijem sa Uefi ?

Da li samo brze dizanje sistema (Sto mi nije vazno 30 sec ili 20 sec isti vrag)

ili mi i PC brze radi (prenos podataka , multitasking.... dakle opcenito brzi performance)

Posto sam prekopao google uzduz i popreko... (i samo zaradio žuljeve) nisam nasao neki benchmark  sa legacy i uefi da vidim da li postoji razlika u performansi
Ako ne nadam se da netko ima volje da uradi takav benchmark.... :P

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.4.2014 15:55 (dac23).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Uefi vs Legacy
dac23 kaže...

Ako sam dobro razumio uefi je advance bios posto je legacy bio limitiran jer radi na 16-bit code dok novija racunala koriste 32 i 64 bit.

E sad pitanje: Sta dobijem sa Uefi ?

Da li samo brze dizanje sistema (Sto mi nije vazno 30 sec ili 20 sec isti vrag)

ili mi i PC brze radi (prenos podataka , multitasking.... dakle opcenito brzi performance)

Posto sam prekopao google uzduz i popreko... (i samo zaradio žuljeve) nisam nasao neki benchmark  sa legacy i uefi da vidim da li postoji razlika u performansi
Ako ne nadam se da netko ima volje da uradi takav benchmark.... :P

 

- gdje si samo izgooglao takvu tvrdnju? Internet je pored ostalog i izvor (dez)informacija.

- opcije koje se odnose na quickboot su jednake, mala prednost UEFI bootu ali samo ako ga se tako podesi (i ovisi o samim opcijama konkretnog BIOSa-UEFIja jer nisu svi jednaki). Marketing.

- osim supporta za sec.boot pa time vezanost na Win8 ili ubuntu konkretnije razlike nema, zapravo uz to ide i GPT ali to se odnosi na diskove i problem je samo ako juzer želi boot disk (particiju u jednom komadu) veću od 2TB, rezervirano za server i w8, nevažno..

- ostatak nema baš nikakve veze s performansama sistema, bar ne ako se samo govori o čistoj razlici ta dva boot moda. (ostalo su neovisne postavke npr latencija, ahci itd..).

 

ako se nisi već zapitao, 'zašto nema takvih bencheva'?.. -zato (jer se nema što benčati). Boot npr s HDDa ili SSDa, hybrid-sleep, quickboot su stvari koje nisu vezene uz razliku između BIOS-leg. ili UEFI moda, koliko god reklame to tvrdile. Zapravo jedino MS ima neki razlog za OEMe.. (hint key).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice