Dvojba,trojba

poruka: 32
|
čitano: 5.046
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Dvojba,trojba

Nisi valjda ti zva M.S. oko neke izložbe tako da nije moga svratit do mene?

Nikon F90X, Nikon F100, Nikon D300, Tokina ATX Pro 270 28-70 1:2.6-2.8, Sigma APO Macro 70-210 1:3.5-4.5D, AF Nikkor 50mm 1:1.8, Sigma EX DC MACRO 18-50 1:2.8 HSM, Metz 50 Mz-5, Metz 70 Mz-5, Nikon SB-800 http://www.fotoklub.info/forum/index.php
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Dvojba,trojba

eeee Bara, Bara...upila si ksorica ovdi, da me je na kraju zvao odakle ti to sve znaš :)) Pa sam se na kraju ulogirao na forum koji mi nije ni na kraj pameti bilo...al nema veze...

Pošto se tu napisalo sve i svašta, bilo bi dobro da rasprava počne od početka.

gmcc, pošto tražiš aparat za fotografiranje u improviziranom studiju, sasvim je svejedno koja firma je u igri. Zapravo kupuješ sustav, a ne samo fotoaparat koji je dio sustava.  Studijski rad podrazumijeva rad na baznoj osjetljivosti senzora (ISO100 ili ISO200) i sa dosta svjetla. A ako svjetla nije dovoljno...podižeš osjetljivost i gubiš na kvaliteti fotke. U krajnjem slučaju možeš koristiti ISO400 na zadnje dvije generacije senzora (Canon 400D/Nikon D80/Pentax K10D i novije) mada nije preporučljivo. Znači, tebi prije svega treba dobra rasvjeta. Sad, to "dobra" može biti od prave profi opreme (par jakih bliceva, softboxova, dosvjetljivača ovih i onih...) do opreme sastavljene od halogenih reflektora od stotinjak kuna po komadu iz Peveca i par stiropora za dosvjetljavanje. Još da ne zaboravimo i na prirodno svjetlo od prozora na koji direktno tuče sunce i preko njega lagana bijela plahta za omekšavanje sjena. Ono što je bitno kod rasvjete je kut upada svjetla i smisleno padanje sjena kroz kadar. Dakle, nabavi negdje knjigu o rasvjeti (u elektroničkom ili papirnatom formatu). Drugo što je bitno je poznavanje nekih osnova iz likovne umjetnosti da bi se moglo nešto pametno iskadrirati. Tek nakon tih stvari dolazi foto oprema. U biti možeš i obratno, kupit aparat pa se zafrkavat sa svime ostalim :D

Dakle, sad imamo svjetlo i kadar u grubo. Slijedeće u lancu je objektiv. Duži, kraći, manjeg ili većeg otvora blende? Za studio je u pravilu bitno samo da je oštar, da je polje oštrine dovoljno i ne preusko za rad, a da pritom propušta dovoljno svjetla za postavljenu rasvjetu. Za početak, najjeftinije i najpametnije ulaganje bi bilo u neki objektiv tipa 50/1.8 jer nije skup i bolji je od svakog kit objektiva. Ako se misliš malo više zadržati u tom poslu, nabavi 50/1.4. Onda nabaviš stativ, što skuplji to bolji, ali ne valja pretjerivati. Bitno je da stativ nije klimav. Bolje uzeti manji i kvalitetniji stativ nego veći za istu cijenu. Ako nećeš ići na trajnu rasvjetu nego na rad sa blicom, preporučam ti Nikonov i Olympusov sustav. Oni tu rade bez greške što se tiče takvog tipa rasvjete, a već u entry levelu tijela imaš ugrađenu mogućnost bežičnog okidanja blica u nekom od TTL načina rada. Dakle, kombinacija poput D80+Nikkor AF 50/1.8D +2xSB600+2xsoftbox+2xdosvjetljivač(srebrni/bijeli) će ti za početak dati dovoljno prostora za rad. Nikon D60/D40x/D40 u ovom slučaju ne preporučujem jer zahtijeva AF-S objektive da bi radilo automatsko fokusiranje. Kombinacije kod drugih proizvođača radije ostavljam nekome drugome da navede što bi bilo adekvatno za rad. Pošto između ostaloga imam D80 i SB-800, znam kako radi bežični rad sa blicom kod Nikona. Ukratko - jako pouzdano. Koliko sam imao za čuti, Pentaxov sustav pri bežičnom radu isto radi besprijekorno. Sve je to u biti isto, samo je pitanje koliko ćeš para na kraju protošiti. Canon i Nikon su ti najskuplji (a i Sony nije jeftin sa kvalitetnom opremom), ovo ostalo je sve već normalnije.

Uglavnom, elkarrde i ksoric su u svojim postovima sve ovo već naveli, samo sam ja to malo pospajao da bude u komadu i malo razvukao priču :D Dakle, nađi knjige i prouči osnovne postavke svjetla za svaki određeni slučaj. Prokopaj malo ovdje: http://www.fotozine.org/?knjiga=forum&poglavlje=201&list=5061

Među svim tim linkovima, sigurno ćeš naći nešto za početak.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice