Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

poruka: 89
|
čitano: 19.751
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu".
8 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Envy:

Jobsova pjesma za dolar je zapravo omogućila streaming koji je danas bogomdan. Prije toga si morao kupiti cijeli fizički album zbog jedne jedine stvari koja se vrlo lako i ekološki prihvatljivo prebaci preko interneta i ima zauvijek. To je bila velika pobjeda protiv pohlepne, zaostale industrije. Hvala mu na tome.

A apple je zapravo spašen izbacivanjem iMaca, sve poslije je nadogradnja.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Stric_Jura:

Ako se gledaju konvencionalne tehnike valuacije, Tesla je debelo precijenjen. Međutim, US, EU i drugi upumpavaju silne novce na tržišta kapitala pa dolazi do inflacije. Taj dio balona će se ispuhati čim stane upumpavanje ili se kamate okrenu.

S druge strane, od Tesle se očekuju velike stvari. Ne samo milijunska produkcija vozila već i ovladavanje tržištem solarne energije, mrežne pohrane struje, autonomna vožnja i tako redom. Svaki za sebe od tih biznisa bi mogao imati stotine milijardi prometa svake godine. Tako kažu. Doduše, VW im je u godini dana uzeo primat u Norveškoj i Nizozemskoj, dva najnaprednija tržišta EVova u Evropi. Bit će zanimljivo idućih godina.
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
footballer kaže...

Pa nije baš u 5 minuta. Trebalo je doći do tog nivoa skilla za napraviti pjesmu, novaca i veza za snimiti i izdati i sl. 

 

Isto vrijedi i za ostale, fora je što je dionica jučer skočila za 60ak dolara, ali trebalo je prvo doći do tog. 

 

ma naravno, ali tih 5 minuta je bilo glavno, i on poslije toga nije imao nikakvih zapaženih pjesama i uspjeha, dakle nije sad neki glazbenik klase Freddiea Mercurya pa da je izbacivao pjesmu za pjesmom, nego jedna pjesma, 5 minuta inspiracije i gotovo. 

15 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Cansee kaže...

mene zanima jel netko od tih pravih bogataša, znači ljudi koji imaju keša, nekretnina  i dionica u vrijednosti preko 10 milijuna dolara i ta klasa, jel netko od njih nekad kaže ma zajebi sve, prestajem sa poslom, i onda drka kitu i ne radi ništa po cijele dane. Iako vjerojatno da takvi ljudi uvijek nešto rade, ali me zanima jel ima i ovakvih

 

* * *

 

A šta misliš da će Musk kada mu ujutru alarm zazvoni kao meni u prije 2 godine u firmi u 4:21 skočiti i spremati se pa na posao? Ili ako slučajno zakasni (kao što je to bilo i istoj tof firmi) iči pravo u Porodičnu i tražiti Bolovanje pod izlikom da imam proliv?

Ma boli ga đon, može raditi šta hoće.. spavao bih i ja u tvornici automobila, da imam na pucanj prsta sve što poželim... Pustite se lafine. ja kažem da mi se sviđa kako toši čovjek pare.
 

Feudalac kaže...
Envy:

Jobsova pjesma za dolar je zapravo omogućila streaming koji je danas bogomdan. Prije toga si morao kupiti cijeli fizički album zbog jedne jedine stvari koja se vrlo lako i ekološki prihvatljivo prebaci preko interneta i ima zauvijek. To je bila velika pobjeda protiv pohlepne, zaostale industrije. Hvala mu na tome.

A apple je zapravo spašen izbacivanjem iMaca, sve poslije je nadogradnja.

Ma nemoj mi o tome pričati.. nisi u pravu. Kazete smo presnimavali i pravili sebi Playliste još u doba prije modema. I pržili CD-ove i kada su pržilice bile dostupne običnom puku.

Pratio sam razvoj Appla od samih početaka, i taj pad i uspodon.. Jest u pravu da treba prodavati jednu pjesmu za 1 USD jer je ostatak albuma pun smeća.. ali tada se muzika na neki način i cijenila... a da ne govorim kako na emisiji "tko želi biti milijunaš" kćerka očesnika govori "ako mi tata osvoji 128k kuna kupit će mi iPod".. sjećam se danas kao da je juče bilo.

Uglavnom nije tema ovdje o Jobs vs. Musk.. ali Musk mi je valjao jedno 900 puta više od Jobsa

13 godina
odjavljen
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Cansee kaže...
footballer kaže...

Pa nije baš u 5 minuta. Trebalo je doći do tog nivoa skilla za napraviti pjesmu, novaca i veza za snimiti i izdati i sl. 

 

Isto vrijedi i za ostale, fora je što je dionica jučer skočila za 60ak dolara, ali trebalo je prvo doći do tog. 

 

ma naravno, ali tih 5 minuta je bilo glavno, i on poslije toga nije imao nikakvih zapaženih pjesama i uspjeha, dakle nije sad neki glazbenik klase Freddiea Mercurya pa da je izbacivao pjesmu za pjesmom, nego jedna pjesma, 5 minuta inspiracije i gotovo. 

 

Ako je toliko popularna pjesma koja zarađuje nakon 50+ godina, zarađuje i sebi i record labelu, tako da super i bravo. 

 

Na pitanje ako ima ljudi koji s 10M+ ne rade ništa i uživaju; da, znam ih par koji su par godina tako živjeli, prokuhali jer nemaju živaca vegetirati i samo uživati, pa se vratili natrag na posao. 


I na kraju krajeva, životni stil određuje da li ti je tih 10M dosta ili nije. Imaš ljudi koji idu u mirovinu s $1M i žive na principu 4%, a imaš ljude kojima $1M dnevno nije dosta. 

6 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
meni dnevno dosta 200kn:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Dead:

Ima tesla svojih mana u smislu finalne montaže, ali jednom kad probaš taj auto osobno, nećeš htjeti benzin ni blizu. Neusporedivo. To je kao iPhone protiv Nokie 3310, nema copy paste ali ima veliki ekran i brutalnu lakoću korištenja. Next level, kraj priče.

Mislim da je njihov limit marketing i cijena, za 5 miliona na godinu treba imati u ponudi sve do mini autića poput twinga i po normalnoj cijeni što sa sobom povlači otvaranje ili akviziciju jeftine marke.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.1.2021 13:12 (Feudalac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Envy kaže...
Feudalac kaže...
Envy:

Kao što ti je netko već napisao, to je njegova neto vrijednost. Konverzija u drugu vrstu imovine uvijek nosi rizike. Ali nije poanta da on sad to prebaci u nešto drugo, zašto bi? On je baš gdje treba biti, tih 20% je parkirano u superrastuću firmu, omogućava mu kontrolu nad kapitalom u najzanimljivijoj industrijskoj grani trenutno. Svi bi sada htjeli biti dio tog kolača, stvarati budućnost ali mogu samo gledati Muska kako nezaustavljivo maršira. Prošle godine u dva navrata Tesla je izdao novih dionica za 10 ili 12 milijardi dolara što je u svakom praktičnom smislu POKLON. Ne mora ih vratiti nikad. Znači da besplatno gradi nove tvornice. Tko to od konkurenata može?

Sve je to meni jasno i nešto slično bi i ja napisao. Ja sam samo pitao može li čovjek uzeti tu svoju gotovinu koliko on vrijedo što sam i sâm znao da ne može..
Ali sam pitao da li ima netko tko je baš stručnajk na tom polju (neki dipl. ecc.) da malo bolje objasni... ali sve 5 da ne trolamo temu danje.

Meni kao što sam rekao sviđa mi se kako Tesla pa i Gates troše svoje pare.

I pogledao sam ovu gore emisiju kada Drago Galić kaže da nije neki stručnjak kao Jobs.. pa goreg čovjeka od Jobsa nije postojalo.. Šta je on napravio? iPod i uvjerio muzičku industriju da prodaje jedan signle koje ta i ta grupa ima umjesto čitavog albuma koji je pun smeća. I onda iPod i pjesma po pjesma... tj. dolar po dolar vratiše Apple iz sigurnog bankrota.

 pa evo ja sam diplomirani ekonomist, ako bas to trazis...

 

kolege su ti vec sve rekli i objasnili, ne vidim nista sto bih dodao. 
pitao si na pocetku "tko bi mu istiskao te pare", nije uopce problem u tome. poanta je bas ono sto su ti i rekli a to je da je nemoguce tu vrijednost pretvoriti u gotov novac zato sto bi vrijednost dionica pala cim bi se krenula prodavati veca kolicina. 

teoretski kao sto je netko vec rekao postoji mogucnost da proda teslu privatno nekom za tu lovu, no naravno nitko nebi ponudio opet toliko nego manje, zato sto kupuje sve(netko je rekao nemoguce jer je on najbogatiji, no teoretski je moguce, jer ne mora to biti jedna fizicka osoba).

 

jos na 1. ili 2. godini u srednjoj ekonomskoj smo ucili sto je "net worth", a obuhvaca svu imovinu umanjenu za dugovanja. znaci u to spada gotov novac, dionice, pokretnine, nekretnine itd itd. 
bas zato ne vidim zasto bi uopce itko morao imat gotovine ne znam koliko. ti mozes imat 2000 eura na racunu, a ja mogu imat 200 kn i 5 vila na jadranu, ko je bogatiji?

8 godina
online
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Opet vidim da se piše protiv bogataša. To je i razumljivo, jer to pišu ljudi koji nemaju o tome (bogatstvu) vlastitog iskustva niti su o životu bogataša dovoljno informirani. Ne kažem da je bolje biti siromah nego bogataš, ali... i bogatstvo ima svojih problema. Evo nekih: 1. bogataš ne može prestati zagađivati, jer ako dobro ne ulaže, dobro ne kanalizira svoj novac brzo će i lako propasti, 2. sticanje bogatstva mu je životni cilj, strast, smisao života, a nitko se lako ne odriče svojih životnih vrijednosti i navika, naročito ne pod stare dane, 3. bogataši osjećaju dužnost prema društvu da rade, tj. da vode perspektivne  poslove, 4. nije ugodan osjećaj kad te ljudi doživljavaju kao masnu gusku, jer ti sve imaš pa možeš svakome dati, 5. nije ugodan osjećaj ni kad osjetiš da te ljudi (posebice žene) "vole" samo zbog novca i 6. rodbina čeka da što prije umreš, kako bi njima ostavio svoje bogatstvo. Ovo posljednje posebno se odnosi na one koji ne žele raditi, a žele lijepo živjeti (na tvoj račun, naravno.). 

Prednost pak siromaštva je pružiti ljudima priliku da iskažu na tebi svoju velikodušnost. Ako pak gledamo s vjerske (kršćanske) strane, tvoja nevolja pomaže ljudima da se učvrste u vjeri, a nekima (možda) i da spoznaju Boga. 

 
3 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
danen kaže...

Opetvidim da se piše protiv bogataša.  

 Tko piše protiv bogataša na ovoj temi?

8 godina
online
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Protiv bogataša piše Envy. 

 
0 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
footballer kaže...
Cansee kaže...
footballer kaže...

Pa nije baš u 5 minuta. Trebalo je doći do tog nivoa skilla za napraviti pjesmu, novaca i veza za snimiti i izdati i sl. 

 

Isto vrijedi i za ostale, fora je što je dionica jučer skočila za 60ak dolara, ali trebalo je prvo doći do tog. 

 

ma naravno, ali tih 5 minuta je bilo glavno, i on poslije toga nije imao nikakvih zapaženih pjesama i uspjeha, dakle nije sad neki glazbenik klase Freddiea Mercurya pa da je izbacivao pjesmu za pjesmom, nego jedna pjesma, 5 minuta inspiracije i gotovo. 

 

Ako je toliko popularna pjesma koja zarađuje nakon 50+ godina, zarađuje i sebi i record labelu, tako da super i bravo. 

 

Na pitanje ako ima ljudi koji s 10M+ ne rade ništa i uživaju; da, znam ih par koji su par godina tako živjeli, prokuhali jer nemaju živaca vegetirati i samo uživati, pa se vratili natrag na posao. 


I na kraju krajeva, životni stil određuje da li ti je tih 10M dosta ili nije. Imaš ljudi koji idu u mirovinu s $1M i žive na principu 4%, a imaš ljude kojima $1M dnevno nije dosta. 

 pa mislim da nitko ne moze samo sjedit, lezat, odmarat a da psihicki ne pukne, kolko god love imao. mora ti jednostavno postat dosadno nicim se ne bavit.

 

no evo ja npr da imam neke velike milijune bavio bi se hobijima, te hobije bi pretvorio u posao i nikad me nebi brinulo kolko je to unosno zato sto novca imam. uz to imam i hrpu ideja za koje mi fali kapital, tako da bi s kapitalom uspio ostavariti i te neke ideje i planove. 

ima tu i hrpa planova, npr ja volim jako putovat, da imam milijune prosao bi cijelu kuglu zemaljsku bez da moram gledat koliko kosta neki smjestaj, prijevoz, hrana itd. 

 

evo danas je eurojackpot od 543 milijuna kuna, pa mozda vec sutra krenem s boljim zivotom...

12 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
mar123 kaže...

 pa mislim da nitko ne moze samo sjedit, lezat, odmarat a da psihicki ne pukne, kolko god love imao. mora ti jednostavno postat dosadno nicim se ne bavit.

 

no evo ja npr da imam neke velike milijune bavio bi se hobijima, te hobije bi pretvorio u posao i nikad me nebi brinulo kolko je to unosno zato sto novca imam. uz to imam i hrpu ideja za koje mi fali kapital, tako da bi s kapitalom uspio ostavariti i te neke ideje i planove. 

ima tu i hrpa planova, npr ja volim jako putovat, da imam milijune prosao bi cijelu kuglu zemaljsku bez da moram gledat koliko kosta neki smjestaj, prijevoz, hrana itd. 

 

evo danas je eurojackpot od 543 milijuna kuna, pa mozda vec sutra krenem s boljim zivotom...

 Da ti nije palo na pamet! Ovaj je moj, ti možeš sljedeći petak onaj defaultni od 75 milja. Kad otvorim svemirski theme park tebi prepuštam snack barove unutra. I Dragi moramo uzeti neki dvokrilac za zaprašivanje komaraca.

15 godina
online
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
ante_etna kaže...
mar123 kaže...

 pa mislim da nitko ne moze samo sjedit, lezat, odmarat a da psihicki ne pukne, kolko god love imao. mora ti jednostavno postat dosadno nicim se ne bavit.

 

no evo ja npr da imam neke velike milijune bavio bi se hobijima, te hobije bi pretvorio u posao i nikad me nebi brinulo kolko je to unosno zato sto novca imam. uz to imam i hrpu ideja za koje mi fali kapital, tako da bi s kapitalom uspio ostavariti i te neke ideje i planove. 

ima tu i hrpa planova, npr ja volim jako putovat, da imam milijune prosao bi cijelu kuglu zemaljsku bez da moram gledat koliko kosta neki smjestaj, prijevoz, hrana itd. 

 

evo danas je eurojackpot od 543 milijuna kuna, pa mozda vec sutra krenem s boljim zivotom...

 Da ti nije palo na pamet! Ovaj je moj, ti možeš sljedeći petak onaj defaultni od 75 milja. Kad otvorim svemirski theme park tebi prepuštam snack barove unutra. I Dragi moramo uzeti neki dvokrilac za zaprašivanje komaraca.

 ma taj defaultni od 75 milja ni ne igram, malo mi je to... 

14 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Feudalac kaže...
Dead:

Ima tesla svojih mana u smislu finalne montaže, ali jednom kad probaš taj auto osobno, nećeš htjeti benzin ni blizu. Neusporedivo. To je kao iPhone protiv Nokie 3310, nema copy paste ali ima veliki ekran i brutalnu lakoću korištenja. Next level, kraj priče.

Mislim da je njihov limit marketing i cijena, za 5 miliona na godinu treba imati u ponudi sve do mini autića poput twinga i po normalnoj cijeni što sa sobom povlači otvaranje ili akviziciju jeftine marke.

Pogledaj si AMS Taycan vs Tesla....

 

Porsche - 10 puta mjere, od prvog do zadnjeg puta 0-100 i 0-180 su vremena ista ili desetinku dvije slabija nego početna s 2.9/7.8  na 2.9/8.1 s

 

Tesla- 3.2/9.9 - na 6.7/40.2 s

 

Zaključak testa - dok radi, Tesla ubrzava kao raketa (a što reći na Taycana ???) - nedostaci: loša završna oprema, sintetički upravljački sklop, manjak sigurnosnih sustava

 

Ja jedino gledam benzince MHEV, nikako PHEV, od potpuno električnih, jedino Hyundai Kona, još kad bi stavili bar dvije brzine u mjenjač...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.1.2021 14:42 (Stric_Jura).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
mar123 kaže...

 

 no evo ja npr da imam neke velike milijune bavio bi se hobijima, te hobije bi pretvorio u posao i nikad me nebi brinulo kolko je to unosno zato sto novca imam. uz to imam i hrpu ideja za koje mi fali kapital, tako da bi s kapitalom uspio ostavariti i te neke ideje i planove. 

ima tu i hrpa planova, npr ja volim jako putovat, da imam milijune prosao bi cijelu kuglu zemaljsku bez da moram gledat koliko kosta neki smjestaj, prijevoz, hrana itd. 

 

evo danas je eurojackpot od 543 milijuna kuna, pa mozda vec sutra krenem s boljim zivotom...

 Nemoj samo da ti život prođe u čekanju i "kad bih imao"-nju. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.1.2021 15:27 (footballer).
15 godina
online
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
footballer kaže...
mar123 kaže...

 

 no evo ja npr da imam neke velike milijune bavio bi se hobijima, te hobije bi pretvorio u posao i nikad me nebi brinulo kolko je to unosno zato sto novca imam. uz to imam i hrpu ideja za koje mi fali kapital, tako da bi s kapitalom uspio ostavariti i te neke ideje i planove. 

ima tu i hrpa planova, npr ja volim jako putovat, da imam milijune prosao bi cijelu kuglu zemaljsku bez da moram gledat koliko kosta neki smjestaj, prijevoz, hrana itd. 

 

evo danas je eurojackpot od 543 milijuna kuna, pa mozda vec sutra krenem s boljim zivotom...

 Nemoj samo da ti život prođe u čekanju i "kad bih imao"-nju. 

 ma ni blizu, samo kazem da znam sto bi s lovom da ju "dobijem". uzivam ja i s ovom lovom koju imam, pokusavam radit sto vise ono sto volim a sto manje ono sto moram. prvo treba naucit uzivat u malim stvarima, da bi nekad kasnije mogao u velikim. 

6 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
U ono vrijeme Isus podigne oči prema učenicima i govoraše: "Blago vama, siromasi: vaše je kraljevstvo Božje! Blago vama koji sada gladujete: vi ćete se nasititi! Blago vama koji sada plačete: vi ćete se smijati! 
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
=XFX=PlayHard kaže...

Ma tko bi rekao, bila je davna 2016. kad sam prognozirao da ce se to dogodit. 

 

U medjuvremenu smo imali neke strucnjake s foruma, a iz Bug redakcije, tu mislim na naseg dragog Dragu Galica, koji su Muska prozivali bezveznjakom, a Teslu promasenom pricom.

 

Najljepse je kad se pusti vrijeme da odradi svoje, mnogima se zacepe usta relativno brzo i shvate koliko zapravo ne znaju... 

 Misliš napuhani ili paradni najbogatiji človek.Javi se za pet godina, ili u tom roku od Tesle kao auto firme ostat če samo ruševine.Zašto i zbog čega ovo žuto, jednostavno radi budučih globalnih problema na svim područjima poslovanja i društva opčenito.

AMD,........is that Epyc or what?
8 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Stric_Jura:

Kao što rekoh, nema copy/paste, aka ima svojih nedostataka, ali oduševljava jednostavnom korištenjem, bezbrižnim putovanjem manje više bilo kuda. Klasični pogon je pored struje jednostavno smiješan. Sada je samo stvar cijene i navlačenja ljudi da probaju voziti el. automobil. Tko jednom uzme struju, ne vraća se na staro govore istraživanja a to govori sve što trebamo znati.
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

u teoriji da, ali dopizdile bi ti poduže kave s ženom i cmizdravom dječicom na zvizdanu uz hrpe Poljaka i Čeha na benzinskoj tj. elektrostanici dok obavljaš tradicionalno hrvatsko godišnje hodočašće na Jadran, čekajući da se baterija napuni na pola puta...

 

a ovdje govorimo o "bogatstvu" čovjeka koji tretira kupce svojih proizvoda kao test-dummyje... 

 

ja sam samo usporedio pravi auto s polu-proizvodom za koji ovaj navlači lovu...

 

 

o tempora, o mores!

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.1.2021 16:41 (Stric_Jura).
11 godina
neaktivan
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Podsjeca me na Zdravka Mamica. 2 neshvacena genijalca koji sve sto dotaknu pretvaraju u zlato.

 

 

 

Je li Tesla napuhana? Vrlo vjerojatno, ali cinjenica je da su donijeli najvecu automobilsku revoluciju od Forda T i pocetka masovne proizvodnje i da su ljudi to prepoznali. Nemoguce je covjeku koji nije iskusio rijecima opisati razliku izmedju Tesle i konvencionalnog ICE automobila, Tesla je toliko drugacija da ju treba probati da bi se to shvatilo. Mercedes, VW i Toyota imaju preko 300 godina iskustva u proizvodnji automobila. 300 godina su dovodili ICE tehnologiju do savrsenstva da bi na koncu dosao ludi genijalac koji nema veze s automobilima, ulozio u firmu s radikalnim idejama i u manje od 20 godina postao svjetski lider. Dok nisam probao Model S P85D (sto je sad vec prastari model) najbolji auto koji sam vozio bio je S600 Mercedes. Pored Tesle to su drvena kola. Kvaliteta materijala i izrade u Tesli ce doci s vremenom i iskustvom, ali stari divovi nikad tehnoloski nece uhvatiti Teslu.

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
danen kaže...

Protiv bogataša piše Envy. 

Nisam ja ništa pisao protiv bogatša, tako da sam ti lupio samo Hvala pa ne znam da li se mogu ili ne mogu složiti sa tobom.

Ja kažem kako mi se sviđa na koji način troše pare. jest da je ovo sa testlom bilo li-la.. ono Drago Galić je de facto bio u pravu.. ali ustrajao je.

12 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Tesla je kao Apple sa prvim iPhoneom. Ovi arogantni evropljani neće znati šta ih je snašlo.
Darko
 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Nije da branim Galića, ali dosta je on tu ispravnih argumenata dao.
Kao prvo, Musk je prije svega entrepreneur, da ne kažem promoter il naprosto - showman.
To je potpuno legitimno, napose u društvu gdje kao showman (a propali businessman) možeš biti čak i predsjednik.

Rast vrijednosti Muska ogromnim dijelom temelji se upravo na tome - da može prodati čak i "snake oil".
Opet, stvari valja staviti u kontekst: u društvu koje vjeruje da je "Via Getty" stvarna osoba, nije za zanemariti činjenicu da Muskova sljedba graniči s religijom i da stotine i stotine tisuća Amera (čitaj: dioničara) aposolutno vjeruje da je Musk utjelovljenje Tony Starka aka Iron Mana ("MAGA"). Potpuno u skladu sa simulakrumom, odn.  uvjerenjem da je Amerika pobjedila u Vijetnamu (Rambo) ili Koreji, da Ameri dominiraju nad Rusima u šahu ("Damin gambit") i slično.


Stanje dionica na burzama korespondira sa vjerovanjem u paralelnu stvarnost.
Obzirom da je ovdje riječ o ugl. stvarnoj vrijednosti (utrživa vrijednost dionica), fenomen koji se zbiva jest "samoispunjujuće proročanstvo".

Ogromna stvorena vrijednost Tesle (i Muska) počiva na nevjerojatno obimnom kreditiranju, pa i (bespovratnim) subvencijama - što je opet legitimno, pa i uobičajeno za društvo na koje se odnosi. Zaboravio sam točan omjer (koji se ionako mijenja), ali bilo je da da na jedan zarađeni milijun stvara "ulagački kredit" od 20 isitih (znači, 1:20).
Nije tajna da je Muskovo carstvo financijski (kreditno, dugovima) preopterećeno oduvijek, te da ovisi o tzv "helicopter money".
Sa takvim "donacijama" je gotovo nemoguće ne uspjeti, kamo li propasti.
Tajna Muskovog uspjeha dobrim je dijelom sofisticirana strategija Miroslava Kutle: "dok vrtiš pedale, ne možeš pasti s bicikla" (ali ne smiješ ni stati).
Stoga taj ciklus otvaranja novih firmi i genijalnih (i "genijalnih") inovacija i start-upova nije tek Muskova THC - ADHD hiperaktivnost već NUŽNOST za sustainability (održivost) Muskovog poslovnog modela.


Problem s tim konceptom jest da je zemlja okrugla (limitirana) i NE MOŽEŠ vječno širiti priču i privlačiti nove investore / nova tržišta... ukoliko prethodno nisi ostvario MONOPOL (što jest anomalija ali i učestala pojava). Monopol mijenja pravila igre i "dopušta nedopustivo".

Je li Musk već uspio napraviti monopol i može li to (globalno) napraviti?
Ponovit ću, monopol je preduvjet opstanka tog bicikl biznis modela.
Odgovor nije jednoznačan, ali ugrubo - DA, bar za američko tržište. Ujedno, I Musk i Tesla su postali prejaki entiteti da bi mogli propasti (iznimke potvrđuju pravilo), bez intervencije snažnih vanjskih faktora (hint: Nokia).

 

Opet, svijet NIJE Amerika. Kad se stvari stave u kontekst, priča nije tako jednostavna.
Nije tajna da je Muskovo carstvo prezaduženo (opet, i Amerika je valjda najzaduženija zemlja na svijetu pa ih to ne spriječava da dominiraju svijetom).
Kako bi Muskovo carstvo opstalo, preduvjet je da se i dalje širi i/ili ostvari globalni monopol (standard, recimo).

Kako bi Tesla ostvario sigurne dugoročne temelje, nužna mu je sigurna, dugoročna dominacija na tržištu EU i Aziji (poglavito Kine). To je moguće ali ne i skroz izvjesno.
Naime, već duže vrijeme postoji ogromno, široko nezadovoljstvo Teslinim "poslovnim modelom" u EU (nema veze s nikakvim antagonizmom spram USA). Riječ je o koncesijama i provizijama koje zemlje / partneri moraju davati Tesli. Dodatno, tu su "porezi na onečišćenje" (>subvencije kupcima) itd koji idu u prilog Tesli.
Praktički, Tesla u EU ne zarađuje na automobilima već - prodaji CO2 kredita ostalim firmama.

 

Musk je ovdje odigrao bar naoko genijalan potez:

pojednostavljeno, prodavat će u EU (ali i Kinu) "američke aute" proizvedene u Kini!
https://www.reuters.com/article/tesla-china-exports/tesla-to-export-china-made-model-3-vehicles-to-europe-idUSKBN27425C
(Primjetimo: $42,919 uz kineske državne subvencije, još uvijek ni blizu najavljenih $35,000 za "Model 3"- upravo kako je Drago Galić i spomenuo, prije više od 2,5 godine!)

No, time je Musk u stvari otvorio Pandorinu kutiju.
Tko spriječava EU auto-industriju da učini isto?
Pompeo-Biden agenda o "globalnoj ekonomskoj protukineskoj koaliciji" time postaje apsurdna i bespredmetna.
Primjer: US pokušala prisiliti francusku PSA Grupu na prekid s Huaweijem. PSA = Peugeot, Citroën, DS, Opel...

Ono što je mnogima promaklo jest da je u bitci za svakog glasača u Georgiji (kako bi osigurao i Senat), Biden morao privremeno odustati od protukineske retorike (apelirajući na EU da pričeka bar 3 tjedna sa trgovačkim sporazumom s Kinom, kako bi "zajedno...").

Naime, Kina je diskretno, neslužbeno ("Global Times", prenosili i zapadni mediji) upozorila da su deseci tisuća tzv kineskih glasača u Georgiji glasali za demokrate na predsjedničkim izborima.
ISTOVREMENO, Kina je dala EU najveći ustupak ikad ikome: dopuštenje da EU tvrtke ulažu direktno u Kinu (a ne samo kroz joint venture sa kineskim firmama), i bez obveze tzv. prijenosa (ustupanja) tehnologije i patenata.

EU (Merkel) je s jasnim predumišljajem požurila i krajem prošle godine potpisala s Kinom investicijski sporazum (težak 7 godina pregovora) koji će se i proširivati.

U praksi to se prvenstveno odnosi na EU auto industriju (hint: Njemačka). Kinesko tržište je "gladno automobila", a EU tržište vapi za poslovnom alternativom.

 

Kad se to sve sagleda u kontekstu, stvari su malo drugačije:
Mercedes-Benz i Geely su osnovali "Smart Automobile Co., Ltd.", očekuje se masovni mini e-SUV Smart od 2022 iz Hangzhoua.
(Kineski Geely je inače 99% vlasnik Volva)

 

Baidu i Geely su nedavno osnovali partnerstvo za pametna električna vozila
(Baidu je pandan Googelu, njihov Apolo je vrlo raširen "pametni" auto OS)


VW je prošli mjesec preuzeo kompletni kineski JAC


BMW iX3 se već proizvodi u Shenyangu

 

Tu je još i ogroman "neeuropski" Alibaba & SAIC Motor Corp joint venture itd.

Naravno tu su i Renault-Nissan (LEAF, Ariya), Toyota itd. koji su već istisnuli Teslu sa EU tržišta.
https://www.cnet.com/roadshow/news/tesla-ev-sales-western-europe-falling/


Paralelno, izgradnja Teslinog Gigafactorya u Njemačkoj je zaustavljena na neodređeno vrijeme (ekologija itd).

 

Naravno da vrijednost Teslinih "balon" dionica ne ovisi samo o tome, no dugoročna održivost istih na ovim razinama je teško održiva.
Musk praktički financira enormne dugove prodajom novih dionica i novih "projekata". Refinanciranje dugova i dalje ovisi o novim državnim megakreditima i subvencijama.

Musk samo privatno duguje preko pola milijarde dolara!

Doduše, uspješno i - dok vrti pedale nitko mu ništa ne može. Kutle/Todorić bi potpisali odma. Skoro ko bitkonj. Helicopter money. Hyperloop, in deed.

 
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Stric_Jura:

Stvar je tim gora po klasične automobile što je njihov poluproizvod superioran svemu kaj stara industrija proizvodi osim par super automobila. Ovo što govoriš je stav na temelju internetskih foruma. Samo trebaš sjesti i provozati se
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Stric_Jura kaže...

ma čim se vidi da Tesla "vrijedi" više nego teškaši auto-industrije zajedno, a govorimo o tvrtkama po 100 g. starima, koje rade kvalitetne proizvode a ne poluproizvode, jasno je da živimo u vremenu markeeeeeeeeeeetinga...

 

ili kako veli IT mudrost:

 

ako zbrojiš ASCII kodove znakova, "bullshit" vrijedi više od "knowledge"...

 Gdje su danas "teskasi" mobilne industrije koji su zarili i palili pred samo 15 godina? 

 

Gdje su danas Sony, LG, Nokia, Siemens, HTC, Blackberry, Ericsson, Panasonic, i sl.? 

 

Danasnje automobilske kompanije nisu pripremljene da prezive Teslu i poplavu kineskih proizvodjaca automobila. Isto kao sto ni Blackberry, Nokia i ekipa sto za to nisu bili spremni.  

 

Vidim da mnogi forumasi koriste Huawei, Xiaomi, i sl. "jeftinije" a dobre kineske brendove, sto je nekad ljudima bilo nezamislivo. Tako ce biti i s automobilima. 

 

Recimo Toyota jos uvijek podrugljivo gleda prema BEV-u i za njih kazu to nema smisla. Dok oni kroz par godina shvate da to ipak ima smisla, vlak je vec prosao i od lovca nazalost postaju lovina!

13 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
=XFX=PlayHard kaže...

 

Danasnje automobilske kompanije nisu pripremljene da prezive Teslu i poplavu kineskih proizvodjaca automobila. Isto kao sto ni Blackberry, Nokia i ekipa sto za to nisu bili spremni.  

 

Vidim da mnogi forumasi koriste Huawei, Xiaomi, i sl. "jeftinije" a dobre kineske brendove, sto je nekad ljudima bilo nezamislivo. Tako ce biti i s automobilima. 

 Osim sto je VW poceo jest Teslu na EU trzistima, bez da je predstavio najvece konkurente njoj (ID 5 i ostali). Kada ti "teskasi" udu na trziste, Tesli su dani odbrojani, a oni dobro znaju da imaju vremena jer vecina ljudi i zemalja jos nije potpuno spremna na prebacivanje samo EV vozila.

 

Toyota ima drugi pristup, kao sto sam napisao ni oni ne smatraju da su ljudi spremni na EV, sto je donekle istina. Doduse Toyota ce se najlakse prilagodit jer ima iskustva i kapacitet za struju.

 

 

btw. da se razumijemo Tesla je super posao napravila, ali ne stoje drugi sa strane i cude se Tesli. + sljedeca godina - dvije nece bit dobre za auto industriju.

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.1.2021 20:52 (ivanoile).
14 godina
neaktivan
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

U duhu komentara o stvarnoj vrijednosti Muskovih firmi i proizovda htio bih napisati onu staru: Nije zlato sve što sjaj!

Pogledajmo ovu sliku. Prodana je čovjeku za 17.000$. Ja za nju ne bih dao 500 kn. Zadnja cijena joj je 300 milijuna $.

I sad bi netko rekao, hej ali ne vrijedi toliko! Kako ne, kad su ljudi stajali u redu da je kupe. 

 

Proizvod dakle vrijedi onoliko koliko ljudi percipiraju da vrijedi. Ako netko ne misli da Tesla vrijedi tražene novce, jedan manje u redu jer Tesla ne može proizvesti dovoljno vozila u odnosu na potražnju.

Zato što vrijednost leži u očima potrošača, brendovi koji su izgradili svoje status (najčešće kroz godine i milijarde uložene u reklame), vrijede imenom. Ne tvornice i imovine, slike i slova.

Primjera radi koliko mislite da bi morali platiti da na svoj generični sokić stavite orginal logo: Coca-Cola?

 

Elon Musk je u rekordnom vremenu, pratički bez ikakve reklame, od Tesle napravio Brend i dio njegove vrijednosti je i u percepciji potrošača koja je izgrađena.

A da je to sve bilo poptuno slučajno govori i SpaceX... ali to je već druga tema.

Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
ivanoile kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

 

Danasnje automobilske kompanije nisu pripremljene da prezive Teslu i poplavu kineskih proizvodjaca automobila. Isto kao sto ni Blackberry, Nokia i ekipa sto za to nisu bili spremni.  

 

Vidim da mnogi forumasi koriste Huawei, Xiaomi, i sl. "jeftinije" a dobre kineske brendove, sto je nekad ljudima bilo nezamislivo. Tako ce biti i s automobilima. 

 Osim sto je VW poceo jest Teslu na EU trzistima, bez da je predstavio najvece konkurente njoj (ID 5 i ostali). Kada ti "teskasi" udu na trziste, Tesli su dani odbrojani, a oni dobro znaju da imaju vremena jer vecina ljudi i zemalja jos nije potpuno spremna na prebacivanje samo EV vozila.

 

Toyota ima drugi pristup, kao sto sam napisao ni oni ne smatraju da su ljudi spremni na EV, sto je donekle istina. Doduse Toyota ce se najlakse prilagodit jer ima iskustva i kapacitet za struju.

 

 

btw. da se razumijemo Tesla je super posao napravila, ali ne stoje drugi sa strane i cude se Tesli. + sljedeca godina - dvije nece bit dobre za auto industriju.

 Na kojim to trzistima VW jede Teslu? U Norveskoj je Model 3 najprodavaniji automobil u 12. mjesecu. U UK je najprodavaniji auto ukupno (dakle, ukljucujuci i benzince/dizelase)... itd. Narudzbe u Kini su tolike, da se sad isporuka Modela Y ocekuje tek za drugi kvartal, znaci 4 mjesec pa nadalje. U Europi se isporuke ukoliko se danas naruci, ocekuju tek za 3 mjesec. Koji crni VW, pa ti nisu ni na listi potencijalnih konkurenata.... 

 

Nio, Xpeng i svi cistokrvni startupi su daleko veca opasnost za Teslu. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice