Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

poruka: 32
|
čitano: 4.981
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu".
10 godina
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

Vodio sam se sličnom logikom da je plastika inertna. Nije mi drago što sam razuvjeren pošto sad imamo saznanja da  mikroplastika neće zagađivati okoliš "samo" svojim prisustvom več će inhibirati procese u živim organizmima.

 

 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
postoje istraživanja i studije poput: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222987/

Sve vise je hormonalno shebanih ljudi, vec i na prvi pogled je to ocito.
Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
Što se dešava s vodom koja u sebi ima mikroplastiku, a zagrije se do vrhnja npr. u aparatu za grijanje vode u kućanstvu?
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

-plastika (mikro-nano) je pandan olovu, tj sami nisu otrovni, nego je problem vezanje ili ometanje ostatka organizma-stanice-receptora.. pri čemu se olovo kao (ne)otrovno lako veže s bilo čime i time 'zauzme tuđe mjesto' (onog spoja-enzima i sl. koji je poteban stanici-životu) dok plastika to radi na nanoskali sličnim ometanjem, kao i dio spomenute fotosinteze pri čemu se svaka čestica između sunca-izvora i fotoćelije koja prima svjetlost ponaša kao suncobran-smetnja-prepreka.. tj nije samo po sebi štetno-otrov nego je posljedica činjenice da svaka čestica koja postoji na nekom x-y-z mjestu u svemiru time onemogućuje-ometa postojanje-promet druge čestice na toj koordinati kao filter-suncobran ili kao olovo koje se veže sa svime, kao mjesto za parking.. ako je zauzeto, ne mogu 'ja' parkirati pri tome je sporedno tko je mjesto zauzeo, tj korisna ili beskorisna čestica, enzim, spoj, element.. vs one koja nam u tom trenutku-vremenu-prostoru i stanici treba, naravno gledajući subjektivno-sebično, meni treba parking, meni treba hrana, pri čemu svaka jedinka ima pravo pojesti drugu, preživjeti i gledati svoje dupe u evoluciji kao što lav ima pravo pojesti gazelu koja ima pravo pobjeći lavu i sl. ...  :)

 

-suncobran? kad želimo sunce, toplinu, foto-energiju, tad nam je on smetnja-prepreka, štetno, no iz sebičnog-egocentričnog rakursa, istovremeno, kad dođe ljeto, tad koristimo suncobran i tad nam je on dobar.. svaka ćelija-stanica u tom je objektivno subjektivna oko procjene-ocjene da je nešto (ne)štetno za nju ili u slučaju bolesti, lijek je štetan vs bolest, koristan oboljelom.. konstantni sukob interesa-rakursa ovisno iz čijeg kuta (stanice-čestice) gledamo, navijamo. Objektivno pri tome ne postoji, tj besmisleno je, jer sve u svemiru mora biti relativno, u odnosu na nešto, malo-veliko, blizu-daleko.. uvjek u odnosu na nešto, lav-gazela, ameba, list biljke, riba, plankton itd..

dok kauzalno, npr riba jede plankton, time je u interesu ribe da planktona ima više, tj svako ometanje rasta planktona je suprotno interesu ribe koja ga jede, time indirektno svaki filter koji ometa plankton ili fotosintezu utječe u hranidbenom lancu na iduće karike i ribu u tom lancu, pa i na nas-ljude kao jedan od krajeva lanca.. no na nas same nema utjecaj, odnosno ima ako nam recimo tona mikroplastike padne na glavu pri čemu je mikro-nano sporedno, važna je tad masa i koordinata u svemir-prostoru-vremenu x-y-z i to za te dvije 'čestice' ili objekta-subjekta, recimo osoba-moja glava i nešto što masom ili količinom može na mene imati utjecaj, pri čemu je sporedno jel to plastika, kamen, perje, voda, paradajz... bilo koja čestica bilo kojeg naziva .. i relativnost pri čemu je sve egocentrično tj kriterij 'moje dupe' vs ostatka svemira, bez čega je sve besmisleno tj ne može biti objektivno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 1 hvala 0
12 godina
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

Mikroplastika i sada vec nanoplastika polako ali sigurno ulaze u sve sustave u tijelu. 

Pluca su prva na udaru i istrazivanja pokazuju da u donjim dijelovima reznjeva postoje nakupine cestica plastika i vlakanca od poliesterskih majica. 

 

Za ekosustav je velik problem za zivotnje koje se pocinju hranit otpadom, mlade ptica zamijene sareni cep za plod iste boje kojim se hrane.

Sve bi to bilo dobro da mi plastiku znamo reciklirat, no samo 1-2% plastike je reciklabilno. Sve ostalo su razne mjesavine plastike koje ne mogu u reciklazu.

Zamjena za plastiku ne postoji i moderan svijet i znanost bez nje ne postoje. Alternativa za sada jednostavno ne postoji.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
Moj PC  
5 0 hvala 1
6 godina
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

reklama na tveju...mi nemamo mikroplastiku...ali naša ljekovita tekućina nalazi se u boci od plastike

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
Prilagoditi cemo se, kao sto smo se i na sve ostalo dosad prilagodili.
Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

Svi smo mi krivi za veliku količini plastike.

 

Baš tako, svi mi, samo nisu krivi veliki proizvođači plastike jer su oni i sponzori reklama od kojih žive časopisi pa i bug

 
2 2 hvala 0
8 godina
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

Ishush je nadmašio sam sebe ovom usporedbom djelovanja mikroplastike i olova! Što da kažem? Kad netko tumači nešto o čemu blagog pojma nema, ne može mu se oponirati s nekoliko rečenica. Knjiga od 200 stranica možda bi bila dovoljna, kad bi se takvi dali razuvjeriti racionalnim razlogom.  

 
10 0 hvala 6
12 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
danen kaže...

Ishush je nadmašio sam sebe ovom usporedbom djelovanja mikroplastike i olova! Što da kažem? Kad netko tumači nešto o čemu blagog pojma nema, ne može mu se oponirati s nekoliko rečenica. Knjiga od 200 stranica možda bi bila dovoljna, kad bi se takvi dali razuvjeriti racionalnim razlogom.  

Pa nije toliko daleko. Nasi bake i djedovi su najebali od olova, mi budemo od mikroplastike. Od hormonalnih poremecaja do bakterija koji zive u pukotinama odbacene plastike i jedino spaljivanjem mozes ubit. Ono kaj je nekad olovo bilo, danas je plastika. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
2 godine
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
SimeKZ kaže...

Pa nije toliko daleko. Nasi bake i djedovi su najebali od olova, mi budemo od mikroplastike. Od hormonalnih poremecaja do bakterija koji zive u pukotinama odbacene plastike i jedino spaljivanjem mozes ubit. Ono kaj je nekad olovo bilo, danas je plastika. 

 Onda su i naši očevi, majke, nadrapali od olova, pa nasljedno i mi.

Ne moramo čekati mikroplastiku..

 

U čemu se očituje stradavanje od olova kod baka i deka ?!

 

btw; relativno je to baba-dida...

 

Netko je već sad na forumu djed..na koju generaciju se misli..

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.3.2024 13:03 (Zaporožac).
12 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
danen kaže...

... kad bi se takvi dali razuvjeriti racionalnim razlogom.  

 Srećom pa nema potrebe baš svakoga razuvjeravati.

 

No vezano na njegov post, u ovom slučaju nisam načisto(a i nije da me briga) koja bi bila svrha ovakve racionalizacije.

Mislim OK svi si mi više-manje na neki način interno pojednostavljujemo neke stvari, ali onaj poriv da ničim izazvan s time ideš van ... o bože zašto???

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.3.2024 13:54 (Yuda).
15 godina
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

smijem li pretpostaviti kako mikro/nano/piko/bla plastika ulazi s prednje gornje strane, pomiješa se s hranom/tekućinom i izađe sa stražnje donje strane? mislim, nije probavljiva pa ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
Ajar kaže...

smijem li pretpostaviti kako mikro/nano/piko/bla plastika ulazi s prednje gornje strane, pomiješa se s hranom/tekućinom i izađe sa stražnje donje strane? mislim, nije probavljiva pa ... 

 ništa bez pravih čmaramica

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.3.2024 15:08 (HCMAA).
16 godina
moderator
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

Noćas je baš na N1 prikazana epizoda iz serijala DW Tommorow Today na temu toksičnosti i rasprostranjenosti mikroplastike (nema gdje je nema). Izvrsna je nadopuna teksta dr. Raosa.

 

Ta je emisija svima dostupna i na webu:

https://www.dw.com/en/tomorrow-today-the-science-show/video-68475627

 

...
Moj PC  
3 0 hvala 3
16 godina
online
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

Od 1862. rabimo plastiku, pa da vidimo te njene genocidne/toksične posljedice u praksi.

 

Tih godina 19. stoljeća je očekivani životni vijek pri rođenju bio na oko 36 godina u Europi, a globalno je bio na oko 30 godina. Ljudska populacija je bila na oko 1,3 milijardi jedinki.

 

Danas je očekivani životni vijek pri rođenju u Europi na oko 77 godina, a globalno oko 71 godina. Ljudska populacija je narasla na 8 milijardi jedinki.

 

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
0 5 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
Zaporožac kaže...
SimeKZ kaže...

Pa nije toliko daleko. Nasi bake i djedovi su najebali od olova, mi budemo od mikroplastike. Od hormonalnih poremecaja do bakterija koji zive u pukotinama odbacene plastike i jedino spaljivanjem mozes ubit. Ono kaj je nekad olovo bilo, danas je plastika. 

 Onda su i naši očevi, majke, nadrapali od olova, pa nasljedno i mi.

Ne moramo čekati mikroplastiku..

 

U čemu se očituje stradavanje od olova kod baka i deka ?!

 

btw; relativno je to baba-dida...

 

Netko je već sad na forumu djed..na koju generaciju se misli..

 Samo se uzima najveca "posast" tog doba.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
15 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
Yuda kaže...
...ali onaj poriv da ničim izazvan s time ideš van ... o bože zašto???

 -jer ovo je forum, mjesto-vrijeme, ili se upitaj zašto i ti sudjeluješ-pišeš.. možeš, ne moraš, biraš, no baš nikakvo pravo nemaš osporavati pravo drugima, što ovakav komentar sugerira. .. ili zadrži za sebe ako si 'dosljedan' :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
memulica kaže...

Od 1862. rabimo plastiku, pa da vidimo te njene genocidne/toksične posljedice u praksi.

 

Tih godina 19. stoljeća je očekivani životni vijek pri rođenju bio na oko 36 godina u Europi, a globalno je bio na oko 30 godina. Ljudska populacija je bila na oko 1,3 milijardi jedinki.

 

Danas je očekivani životni vijek pri rođenju u Europi na oko 77 godina, a globalno oko 71 godina. Ljudska populacija je narasla na 8 milijardi jedinki.

 

 

 

 Ovo ide vise zahvala antibiotiku, cjepivu i zivotnom standardu.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
12 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
ihush kaže...

 -jer ovo je forum, mjesto-vrijeme, ili se upitaj zašto i ti sudjeluješ-pišeš.. možeš, ne moraš, biraš, no baš nikakvo pravo nemaš osporavati pravo drugima, što ovakav komentar sugerira. .. ili zadrži za sebe ako si 'dosljedan' :)

 

Navodno, postoje ljudi koje treba čuvati i od njih samih, ... bit će da ipak ima neka tanka altruistička recka u mom ciničnom karakteru.

16 godina
online
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
SimeKZ kaže...
memulica kaže...

Od 1862. rabimo plastiku, pa da vidimo te njene genocidne/toksične posljedice u praksi.

 

Tih godina 19. stoljeća je očekivani životni vijek pri rođenju bio na oko 36 godina u Europi, a globalno je bio na oko 30 godina. Ljudska populacija je bila na oko 1,3 milijardi jedinki.

 

Danas je očekivani životni vijek pri rođenju u Europi na oko 77 godina, a globalno oko 71 godina. Ljudska populacija je narasla na 8 milijardi jedinki.

 

 

 

 Ovo ide vise zahvala antibiotiku, cjepivu i zivotnom standardu.

Lijekovi nas ne štite od plastike, pa bi netko (naivan i neupućen čitajući ovaj članak) pomislio da stoljećima masovno umiremo ko pokošeni od te plastične pošasti. 

 

Zapravo stanje potpuno suprotno, jer ovaj životni standard i ogromni skok u životnom vijeku imamo upravo zbog te plastike i sličnih kemijskih spojeva/materijala, a koji su direktno/indirektno nastali na temelju moderne civilizacije, tj. fosilnim gorivima.

 

Naravno pisati o tim notornim činjenica danas nije politički korektno i protivi se službenoj vjeri/praznovjerjima i sve više imamo ovakve pseudoznanstvene pamfletiće.

 

 

Takve praznovjerne fanatike bi sve protjerao u mračne pećine/šume da jedu sirovu hranu i piju vodu iz bare. Ono da žive u skladu sa 'prirodom' i uživaju u kratkom/mučeničkom životu.

 

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
12 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi

Hajde, bar nisi potegnuo paralelu s olovom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.3.2024 11:15 (Yuda).
6 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
Nano čestice mogu ući pod kožu kroz pore, u organizam disanjem kroz pluća i probavom. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7920297/
E sad kako se plastika sve više i više mrvi zanima me ima li kakvog ograničenja to usitnjavanje? Recimo pluća imaju filter za čestice do 1nm i sve sitnije ulazi direktno u krv jel.

A načekati ćemo se da evolucija napravi obranu od toga barem koji milenij jel.

Svakako bilo bi poželjno nekako smanjiti a ne povećati to smeće, ali kako uz ovakav konzumeristički način života.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi

Ovakvih clanaka ima koliko hoces, to je vec odavno problem samo ga ljudi izbjegavaju ili ne vide odnosno ne zele priznati kao i neki ovdje. Neka istrazivanja pokazala su kako 80% mikroplastike izade kroz ljudski izmet, ona druga su pronasla mikroplastiku u posteljici (placenta). Buduci da je more puno mikroplastike istrazivanja kazu i da je najgore jesti dagnje jer one filtriraju more dok opet njihovim kuhanjem mp nestaje u nekim kolicinama. Puno pitanja, malo potpunih odgovora.

12 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
memulica kaže...
SimeKZ kaže...
memulica kaže...

Od 1862. rabimo plastiku, pa da vidimo te njene genocidne/toksične posljedice u praksi.

 

Tih godina 19. stoljeća je očekivani životni vijek pri rođenju bio na oko 36 godina u Europi, a globalno je bio na oko 30 godina. Ljudska populacija je bila na oko 1,3 milijardi jedinki.

 

Danas je očekivani životni vijek pri rođenju u Europi na oko 77 godina, a globalno oko 71 godina. Ljudska populacija je narasla na 8 milijardi jedinki.

 

 

 

 Ovo ide vise zahvala antibiotiku, cjepivu i zivotnom standardu.

Lijekovi nas ne štite od plastike, pa bi netko (naivan i neupućen čitajući ovaj članak) pomislio da stoljećima masovno umiremo ko pokošeni od te plastične pošasti. 

 

Zapravo stanje potpuno suprotno, jer ovaj životni standard i ogromni skok u životnom vijeku imamo upravo zbog te plastike i sličnih kemijskih spojeva/materijala, a koji su direktno/indirektno nastali na temelju moderne civilizacije, tj. fosilnim gorivima.

 

Naravno pisati o tim notornim činjenica danas nije politički korektno i protivi se službenoj vjeri/praznovjerjima i sve više imamo ovakve pseudoznanstvene pamfletiće.

 

 

Takve praznovjerne fanatike bi sve protjerao u mračne pećine/šume da jedu sirovu hranu i piju vodu iz bare. Ono da žive u skladu sa 'prirodom' i uživaju u kratkom/mučeničkom životu.

 

 

 

 Vec sam imao rasprave s tobom za vrijeme COVIDa. 

 

Sinek dragi, ti imas sigurno neke druge kvalitete, ali ostavi se znanosti, biologije i medicine. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
16 godina
online
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

I onda sam ti napomenuo da se ne baviš sa mnom, već da se baviš temom na normalni i pristojni način. Ako ne možeš odi igrat FIFU, jer za drugo nisi.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/kada-zavrsiti-epidemija-koronavirusa-imamo-dob/275162.aspx?page=38&jumpto=6203564&sort=asc&view=flat

 

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
Postoji li studija s dokazima o mikroplastici kao glavnom uzroku bolesti?
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi svu

mikroplastika lijepo dopunjava razvoj bolesti zbog ostalih loših prehrambenih navika.

 

primjer..

 

https://zimo.dnevnik.hr/clanak/mikroplastika-je-povezana-sa-znatno-vecim-rizikom-od-srcanog-i-mozdanog-udara---836480.html

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.4.2024 13:50 (Zaporožac).
 
1 0 hvala 2
12 godina
offline
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
memulica kaže...

I onda sam ti napomenuo da se ne baviš sa mnom, već da se baviš temom na normalni i pristojni način. Ako ne možeš odi igrat FIFU, jer za drugo nisi.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/kada-zavrsiti-epidemija-koronavirusa-imamo-dob/275162.aspx?page=38&jumpto=6203564&sort=asc&view=flat

 

 

 

 Kaze mi lik koji u zivotu nije odradio znanstveno istrazivanje. Bavit cu se sa bilo kim ko serenda gluposti o stvarima koje ne razumije na osnovnom nivou da bi uopce znao protumacit podatke. 

Steta je da imamo internet, jer takvi ko ti mogu prosipati zuc o temama o kojima blage veze nemaju.

 

I u toj fifi te otelim ko budalu makar ju nisam pipnuo od 10mj.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
16 godina
online
Re: Koliko je opasna mikroplastika, koja se nalazi
SimeKZ kaže...

 

 Ajmo vidjeti tko serenda u cijeloj ovoj priči oko mikroplastike. Za primjer ću ti uzeti onaj 'slavodobitni' link od kolege Zaporošca u kojem doslovno piše slijedeće:

 

"Prattichizzo je naglasio da, iako to uspostavlja korelaciju, uzročnost i dalje ostaje nedokazana, ostavljajući mjesta potencijalnim zbunjujućim čimbenicima kao što su prehrana ili onečišćenje zraka."

 

Koje je tvoje veleumno tumačenje tog citata? Mislim da ti kao velikom znanstveniku neće biti teško objasniti nama nepismenim kmetovima što znači korelacija, a što kauzalnost u znanosti. I da, molim te nemoj zaboraviti priložiti svoj znanstveni rad na tu temu. 

 

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.4.2024 22:18 (memulica).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice