Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

poruka: 1.522
|
čitano: 299.195
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postanak života – tema koja uznemiruje duhove".
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
matrix777 kaže...

 Nisam ja izmislio riječ Pravedan, ponavlja se sto puta u Bibliju na koju se pozivaš.

 

Odakle izvlačim tu svoju Pravednost? Evo pitanje za tebe: "Da se Bog danas odluči ukazati i pobije sve što počinje sa ISIL, ti bi ga nazvao zlim, lošim, dobrim, ili Pravednim? Ili nešto peto? Daj konkretan odgovor. Neki preživjeli ISILovac će reći naravno da je zao, što ostatak svijeta misli o tome? Dali bi mu zahvaljivao ili ga kudio?

 

Isto tako je bio Pravedan u biblijskim događajima iz prošlosti, ja tu ne vidim problem. A ti misliš da si napisao post vrijedan, čega?

I neofašisti koriste slične pridjeve kad pričaju o Hitleru. I to je sad neki argument?

 Argument za što? Objasnio sam mu gdje griješi i zašto je Bog Pravedan a ne dobar/loš...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...
mbaksa kaže...

 

Prigovaram ti zbog toga što lažno predstavljaš svjedočanstva - što svjedočastva ljudi koji su bili blizu smrti u osnovi predstavljaš kao svjedočanstva ljudi koji su umrli i vratili se u život, što nije slučaj (ako ćeš sad tvrditi da ih ne predstavljaš tako, onda si odmah možeš prekrižiti ta svjedočanstva kao dokaz za život nakon smrti jer priznaješ da ta svjedočanstva nemaju veze sa životom nakon smrti).

 

Kak nemaju? Da nemaju, ni znanost se nebi bavila sa NDE, zar ne? Nebi uopće uzimala to u obzir i analizu. Imaju dovoljno veze da bi se proučavalo dalje, ima dovoljno veze i interesa za saznanja o našoj svijeti, ima dovoljno veze i temelja za napredak. 

  

 Ne znam da li znaš, ali očito ne znaš, ali ako već misliš pričat o nečemu onda za početak savladaj naslov. NDE ili ti ga NEAR-DEATH EXPERIENCE. Ključna je ova riječ NEAR ili ti ga na naški blizu. U slobodnom prijevodu fenomen bi bio iskustva blizu smrti. ZNači nitko u tim iskustvima nije umro nego su bili blizu smrti. Što je poprilična razlika kao ono kad si je.o, za razliku od kad si skoro je.o. 

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
Strašno na šta se svela tema. Je li vas stid imalo gospodo?

Kada se već svelo na moraliziranje, samo jedno pitanje ću postaviti. To je po meni jedan od najvećih argumenata za postojanje Boga. Ne morate odgovoriti, možete odgovoriti sami sebi.


Odakle moral? Odakle pojam dobra/zla? Zašto?
Kada ste već počeli čovjeku imputirati rasizam i Hitlera, odgovorite na jedno jednostavno pitanje: ako ne postoji Bog, odakle pojam dobra/zla ?
I nemojte sad prosipat pizdarije kao "ja sam moralan rođen, tako me odgojila nena/nona/deda, ne treba ti Bog za to, bla bla"...
To je najgluplji odgovor.

Ako smo mi svi nakupina beznačajnih i bezvrijednih stanica, zašto odakle pojam dobro/zlo? Zašto? To je evolucijski potpuno nepotrebno - dapače, samo je teret! Koja je budala, ili skupina budala u povijesti ljudskog roda izmislila "DOBRO" i "ZLO" i pojam više pravde i Boga? To su najveći idioti na svijetu. I uspjeli zajebat čitavo čovječanstvo.

Zašto jednostavno ne bi živjeli prirodno- jači preživljava, jači uzme ženku, slabi su hrana itd...
Ponavljam, nemojte sad pizdit moralizatorski "jao kako si ti fuj grozan i nemoralan".
Postavljam jedno logično pitanje.
Ako nema Boga, ako mi nemamo nikakav smisao postojanja (kako su neki tvrdili na početku topika) zašto smo svi (manje-više) dobri, ili se trudimo biti dobri. Zašto se zgražavamo nad zločinima nad nejakim i slavim, zašto se gnušamo na nepravdu?
Ako je to samo neki biološki mehanizam, za što služi, koji će nam klinac?

 -preglup si za to shvatiti. Ako zvuči ružno, nepotrebno.. osobi koja može ovako generalizirati je to sasvim legitimno natuknuti, mada i dalje neće shvatiti.. jer je na nivou amebe.

Tolerancije nema prema netoleranciji, pristojnosti nema prema nepristojnosti... popuštanje kao cendravoj djeci? Obrnuto, svaki ovakav post treba sankcionirati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
 


Odakle moral? 

 znaci tebi treba izmisliti nekog Boga da ne bi ti pravio pizdarije , medjutim to nije sprijecilo ni tog izmisljenog Boga a ni njegove sljedbenike da budu psihopate i masovne ubojice

 

povijest je pokazala da su najveci krvoloci i masovne ubojice sljedbenici tog tvog  izmisljenog Boga,koji je cak svojim sljedbenicima naredio eliminaciju i istrebljenje citavih naroda 

 

Nama bliska proslost i lokacija  imaju  primjere gdje su sljedbenici tog tvog Boga ubijala i mucila ljude bez obzira na godine i spol a grijeh im je bio samo u imenu i prezimenu

 

Znanost i religija ne mogu zajedno,ponistavaju se medjusobno ! 

 

Onako usput ,literalno,meni je ljepsi i bolji mit o stvaranju iz epa Kalevala, od onog vaseg Biblijskog ! 

 

waaagh
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@Ged

Na ovu tvoju izjavu: "Kad si se vec dohvatio doktora i vjere - nikad necu shvatiti zasto su svi vjernici toliko licemjerni da traze da im znanost pomogne kad su bolesni. Svi bi nekakve operacije, tabletice, dijagnoze i bili prvi na redu za pregled. Ako je vasa vjera neupitna, onda bog ima plan za vas - ili ce vas izlijeciti ili cete ravno u raj. Zasto nam opterecujete zdrastveni sustav?" vrijedi i obrnuta analogija :

Zašto većina ljudi koji inače nisu religiozni, u nekom trenutku ( kada njemu ili nekome od njegovih bližnjih suvremena medicina nemože pomoći ) ipak zazivaju tog Boga i traže njegovu pomoć ??

A da nevelim da ogromna većina nevjernika u trenucima kada shvate da je kraj blizu odjednom mjenjaju svjetonazor, traže posljednju pomast, ispovjed, oprost grijeha i sl ? Jesi svjestan da koji god odgovor ponudiš na ovo pitanje, taj odgovor neće biti znanstveno utemeljen bez obzira pravdao taj preobrat strahom, neznanjem i sl...

😊
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ihush

Pa druze dragi, ko mi te tak razljutio da si mi pun teških riječi....

😊
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

@Ged

Na ovu tvoju izjavu: "Kad si se vec dohvatio doktora i vjere - nikad necu shvatiti zasto su svi vjernici toliko licemjerni da traze da im znanost pomogne kad su bolesni. Svi bi nekakve operacije, tabletice, dijagnoze i bili prvi na redu za pregled. Ako je vasa vjera neupitna, onda bog ima plan za vas - ili ce vas izlijeciti ili cete ravno u raj. Zasto nam 

😊

 Postoji razlika između relgioznih ljudi i vjernika, a ja još nikad nisam čuo da je netko tko ne vjeruje i još da je slučajno ateist odjednom postao vjernik, naglo zbog neke bolesti bližnjeg i sl. Čuo sam za ljude koji su postali odjednom veći vjernici, ali takvi su se i inače deklarirali kao vjernici samo su u nekom trenutku postali religiozni vjernici. 

 

A zazivanje boga je vrlo često kod nas i iz nekih drugih razlika. Ukorjenjeno je u jeziku i ponašanju jer smo ipak dio katoličkog kultrurološkog kruga neovisno o tome da li ujedno i vjerujemo u te gluposti. Tako ja dosta često zazivam boga da pomogne drugim ljudima, pogotovo kad čitam neke postove tu na forumu. Iako ustvari ne vjerujem nego se više križam kao izraz nevjerice, ironično.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 13:28 (BlackDog22).
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

vrijedi i obrnuta analogija :

Zašto većina ljudi koji inače nisu religiozni, u nekom trenutku ( kada njemu ili nekome od njegovih bližnjih suvremena medicina nemože pomoći ) ipak zazivaju tog Boga i traže njegovu pomoć ??

Izvor za to sto govoris? Meni ako se pop pojavi blizu samrtne postelje moze ocekivati infuziju i kateter u glavu.

 

bunker kaže...


A da nevelim da ogromna većina nevjernika u trenucima kada shvate da je kraj blizu odjednom mjenjaju svjetonazor, traže posljednju pomast, ispovjed, oprost grijeha i sl ? Jesi svjestan da koji god odgovor ponudiš na ovo pitanje, taj odgovor neće biti znanstveno utemeljen bez obzira pravdao taj preobrat strahom, neznanjem i sl...

Ogromna vecina?!? Kad ga zaseres, bas ga zaseres, jel? Ajd molim te pokazi podatke koji potvrdjuju tvoje teze.

 

 

U slucaju da shvatis koliko si u zabludi - sto cisto ne vjerujem da mozes - mogu odgovoriti na pitanje zasto se neki ljudi kad su bolesni i pri kraju svog zivota okrecu misticnom, okultnom i sarlatanskom. Zato jer ih je strah smrti i love se za slamke. Netko zaziva boga, netko ocekuje lijecenje viskom, netko zove Tea Crvenog Maga na RTL2 a netko otvara trece oko. No najbolje od svega je sto - u ogromnoj vecini (kuzis pun!?) - im to kukca vrijedi jer umru kao i oni koji se nisu molili ili koristili vradzbine.

 

Btw, postoji znastvena studija u kojoj su pacijente podijelili na dvije grupe - za jednu su se vjernici molili za drugu nisu. Molim te, o molim te, pogodi kakvi su bili rezultati istrazivanja!

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 16:12 (Ged).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@blackdog22

Ček, hoćeš reći da je ovo krajnji domet tvog znanstveno-analitičkog odgovora na moje pitanje ( "A zazivanje boga je vrlo često kod nas i iz nekih drugih razlika. Ukorjenjeno je u jeziku i ponašanju jer smo ipak dio katoličkog kultrurološkog kruga neovisno o tome da li ujedno i vjerujemo u te gluposti. " ) ??

A jbm mu miša, priznajem da sam daleko više očekivao, što medicinski što filozofski, no ako je ovi kranji domet vašeg intelekta ...... ccccccccc .....

😊
11 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Ged kaže...

...netko ocekuje lijecenje viskom...

 kolega Visak je neki bioenergetičar? 

15 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Nisam to zelio prije reci, ali meni se cini da on neopravdano pljuje po vjeri samo zato sto zeli okupiti svoju pastvu.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 13:42 (Ged).
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
Strašno na šta se svela tema. Je li vas stid imalo gospodo?

Kada se već svelo na moraliziranje, samo jedno pitanje ću postaviti. To je po meni jedan od najvećih argumenata za postojanje Boga. Ne morate odgovoriti, možete odgovoriti sami sebi.

Odakle moral? Odakle pojam dobra/zla? Zašto?
Kada ste već počeli čovjeku imputirati rasizam i Hitlera, odgovorite na jedno jednostavno pitanje: ako ne postoji Bog, odakle pojam dobra/zla ?
I nemojte sad prosipat pizdarije kao "ja sam moralan rođen, tako me odgojila nena/nona/deda, ne treba ti Bog za to, bla bla"...
To je najgluplji odgovor.

Ako smo mi svi nakupina beznačajnih i bezvrijednih stanica, zašto odakle pojam dobro/zlo? Zašto? To je evolucijski potpuno nepotrebno - dapače, samo je teret! Koja je budala, ili skupina budala u povijesti ljudskog roda izmislila "DOBRO" i "ZLO" i pojam više pravde i Boga? To su najveći idioti na svijetu. I uspjeli zajebat čitavo čovječanstvo.

Zašto jednostavno ne bi živjeli prirodno- jači preživljava, jači uzme ženku, slabi su hrana itd...
Ponavljam, nemojte sad pizdit moralizatorski "jao kako si ti fuj grozan i nemoralan".
Postavljam jedno logično pitanje.
Ako nema Boga, ako mi nemamo nikakav smisao postojanja (kako su neki tvrdili na početku topika) zašto smo svi (manje-više) dobri, ili se trudimo biti dobri. Zašto se zgražavamo nad zločinima nad nejakim i slavim, zašto se gnušamo na nepravdu?
Ako je to samo neki biološki mehanizam, za što služi, koji će nam klinac?

 Ne znam na koji moral misliš ili čiji moral misliš pošto moral nije univerzala. Tako da moral katolika 21. stoljeća u SAD-u, republikanca nije isti kao moral katolika 21. stoljeća u SAD-u, demokrata. A također nije isti katolika 21. st u Japanu, a da ne govorimo o o ljudima drugih religija ili vremenskih razlika. 

 

Tako da bi se za moral jednog španjoslkog svečenika konkvistadora iz 16 stoljeća iznenadio koliko je drugačiji od tvog današnjeg.

 

Inače evolucijski je jako potrebno razlikovat dobro od zlog jer ako ne razlikuješ dobro od zlog (inače dobro i zlo je samo koliko dobro ili zlo se ponašaš u društvu, odnsono skupini jednika) onda ne možeš biti prihvaćen član zajednice (jer te neće niko voljet, a ako budeš jako zločest će te zatuč na spavanju i za njih će to biti dobro). A zajednica je, pokazala je evolucija, puno jača od jednike.

 

Tako da s evolucijskog stajališta, u našem pogledu, biti dobar je ustvari bolje od biti zao jer ako si zao nećeš dugo poživjet jer će te utabat prvenstveno ovi dobri. A da bi mogao razlikovat ono što je dobro od onog što je zlo postoji mali glas u tebi koji te korigira. Manji dio tog glasa je urođen, a veći se uči i kulturološki je uvjetovan. Tako recimo Rim prije nekih 2000 godina sasvim moralno je bilo imat robove, Rim danas baš i ne tolko. 

 

Inače jači tlači je prilično manjkava politika jer dva slabija jačem zabiju koplje u leđa. A trudimo se biti dobri zbog toga kako nas percipira ostatak društva, jer ako dođemo na glas da otimamo klopu ostatku plemena dok pleme gladuje, opet kako sam rekao, zatuč će te neko na spavanju.

 

Danas te nitko neće zatuč na spavanju, ali će pričat o tebi da si smrad od čovjeka, da ne plaćaš na vrijeme, da ne isplaćuješ plaće, da si član HDZ-a i slično.

 

Norme su nastavak morala, a zakoni nastavak normi.

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

@ihush

Pa druze dragi, ko mi te tak razljutio da si mi pun teških riječi....

😊

  i ..

pa ekvilibrum je osnova, oni koji mogu tako osim rase/naroda čitavo čovječanstvo, sve koji misle drugačije proglasiti glupima i sl. .. i još gore, znanost, znanstvenike, kao i sve prisutne na forumu.. jedino što se u ovom slučaju ne može optužiti je segregacija, jer je prema svima jednak.. nepristojan u najblažu ruku.

-prema takvima biti blag, pristojan... čemu? Ako razumiju samo batinu, nema mrkve.

Osoba koja ovako tituira sve koji se s njim ne slažu, je ultimativni fašist, ameba, koja nema pravo tražiti od druge strane pristojnost, jer je sam negira. Nikad mi neće biti za takve stvari teško popiti karton-upozorenje, no očekujem da sankcija kronološki prati temu kao i to da modovi moderiraju bez veće vremenske odgode.. što bi tad eliminiralo ovakvu potrebu (znam, nepotrebno, prenaglašeno..) reakcije. .. to je samo ''alarm'' ili budilica za modove. :))

 

osoba koja može sve, tako titulirati, neovisno slažemo li se.. jednostavno ne može ostati bez odgovra. Vrijeđati sve, ljude, .. svatko treba na to reagirati, razmisliti treba o svemu, reagirati kad god se pojavi mali firer, bez tog vidimo iz povijesti kako se stvari lako razviju..

-kao što je dužnost svakog građanina prijaviti npr zločin i sl. jednako je recimo dužnost svakog tko sudjeluje reagirati kad se takve kvalifikacije pojave, čak je poželjno 'unuar svog plemena' (rova, mišljenja..) jel to za vjeru, naciju-narod, rasu.. ili mišljenje u temi, poželjno je biti kritičan prema ''svom'', tek tad možemo pokušati biti objektivno kritični prema ''ostalima'' (rasi, vjeri, mišljenju...). Lako je osuđivati druge, kao kršćan osuđivati isilovce, no treba jednako osuditi i križare ili USA, ili NDH-Ustaše.. ne samo probrano četnike ili srbe, lako je optužiti drugu stranu. Vjernik koji ima ''svoju'' vjeru je što.. i na temelju toga želi prihvaćanje argumenta kao nečeg prihvatljivog.. takav vjernik čak ne vidi u sintaksi svoje rečenice problem, dok to drugi vide.

- Na to upadne branitelj pravde i pravednosti, kao više biće koji si uzme pravo sve koji se s njim ne slože proglasiti glupima. Uzalud je vjerniku odgovoriti da je njegova vjera, njegova osobna stvar, da nije stvar rasprave, da nije argument. Jednako kao govoriti sa zidom, pristojnost tad postane tolerancija gluposti a to je kontradikcija samo po sebi. Razumna bića se moraju ''boriti'' protiv takvog mentalnog sklopa.. (pasivnost ponekad nije pristojnost, ponekad je to loše..).

 

-e pa ne ide to sam tak. :))

 

ili kao dodatak, tri monoteističke vjere, judaizam, kršćanstvo, islam... su iz istih temelja, jedan Bog.. između njih nema razlike tj nije stvar hoće li netko nazvati ga Jahwe ili Alah.. oni međusobno to vide kao jednog-istog (the) Boga, nisu kontradiktorni, osim u tumačenju pravila-vjere.. ili naziva kao svetac, poslanik, prorok i sl. ili oko tog što je Isus. To je različito u odnosu na hidu-rimljane-grke.. mnogoboštvo. Kad se koriste pandani-suprotnsti ili-ili pitanja to se ne treba miješati. Sve monoteističke vjere stare bogove-vjerovanja proglašavaju bezbožnim-poganim.. dok je međusobni odnos kao između sekti/specifičnosti.. u osnovi iste vjere, pa do tog da je zajednička simbolika kao bijela kapica-pokrivalo, datumi, mjesta.. jer i je iz zajedničkih korjena, područja dok se neke riječi mogu različito izgovarati-pisati ovisno o jeziku koji je tad dominanatan ili širenju pojedine dominacije-vlasti..

-kritiziram li nekog npr muslimana, kršćana, židova, hindusa, budistu? Osporavam li teizam ili pravo osobe na vjeru, pa i u bilo što? Ne. Jednako kao ni za ateizam. (možda onaj mbaksin anti-teizam.. jer je anti već začetak negativnosti, protivno pravilima civiliziranog društva.. ali i opravdano kad se govori o argumentima ili znanstvenim temama-dokazima, jer tad vjera nije argument-dokaz i to je tad izuzetak kad je recimo dozvoljeno biti ''anti''.. kao i anti/ša/fa :) ). Kao razlika možemo navesti riječi, nacional-patriot ili šovinist.. jedno je OK, drugo nije, jer negira druge, jedno se tolerira, drugo se ne smije tolerirati. Neovisno jel pitnaje vjere, narodnosti ili spola.. i sl.

 

iz istog razloga, kako mbaksa postane anti-teist, ja postanem anti-netolerant, anti-neargumentaš itd.. jer to se ''mora''. Teisti mogu svoju vjeru prakticirati na za to prikladnim mjestima, ne na ovakvoj temi, tj ne nametati je kao odgovr bez argumenata, jer tu tome nije mjesto, kao što se npr u bolnici ne pije&puši i sl. Kućni red, pristojnost, koja se ulaskom očekuje od svih nas, ovisno gdje smo ušli. Ako putujem svijetom, dođem u zemlju gdje je npr zabranjen alkohol, ne pijem alkohol, ako sam u UK ne vozim po desnoj strani ceste itd.. jer to su pravila igre. Jednako svatko tko uđe u temu, treba se pridržavati pravila.. pa i pristojnosti.

 

pa opet pitam, tko od prisutnih ne reagira na takve riječi, zašto? pristojnost.. a što s obavezom koju svatko od nas ima, prema ljudima, pomagati ali i braniti, biti protiv recimo zla, rasizma itd.. zašto tad kad se prozovu svi bez i jedne osnove, glupima, ne reagiraju svi, nego ''pristojno'' šute? Zašto šutjeti? Što je šutnja u povijesti donjela dobrog? Ne zazivam sad tu Srbe, jer mi 'supranik' ima hr predznak, da mi tad kao saveznici pomognu, ne zazivam muslimane, da mi protiv kršćanskog (ili preciznije samoukog vjernika) fanatizma pomognu, zazivam ljude koji cijene ljude, koji cijene znanje, argumente, civiliziranost, toleranciju.. zazivam one prisutne ali tihe, zazivam one koji neće šutjeti zato jer to govori netko iz ''našeg plemena'', pa je ok.. naprotiv. Ako netko govori glupost, tad mu se to mora reći, bolje ''ja'' nego netko treći, jer tad to ispadne nešto deseto, krene u nacionalizam-fanatizam.. krene na ustaše i partizane kao bezbrojene druge teme kad se krene u svađu. Pri tome, ja neću nekog optužiti za glupost jer je neke/druge vjere, nego ako je ono što tvrdi glupost. Griješim? Optužiti sve? Ni firer nije to radio, on je ''samo'' neke, kao crnce, židove, slavene.. ali ni on nije optužio sve, jer je bar on bio ubermenšen, dok je pola Kajzerove obitelji u UK i ostatku EU kojeg je pokorio. Ovaj pak jednostavno, bez imalo zadrške, sve proglasi glupima. Svatko tko se ne osjeća uvrijeđenim takvim izjavama, treba razmisliti o svojim vrijednosnim stavovima-kriterijima..

 

-moramo li osnovati stranku/vjeru/udrugu recimo naziva 'antigluposti' ili 'antizadrtosti' da bi imali 'pravo' biti anti-lošeg?

-moramo li na svaku ovakvu poruku, trpjeti, tolerirati, sve? -do koje granice ili kako povuči granicu, zanti 'mjeru'? .. lako to ode korak dalje a tad može biti kasno. Povijest.

-ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi.. jedno od pravila koje može opisati npr 'slobodu' (kao slobodu ljudi, govora, misli, vjere, spolnosti.. itd.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@Ged

A i od tebe sam vise ocekivao. Kaj smo na vecoj cistini, to su vam odgovori bedastiji, te se sve vise hvatate argumenta vrijedjanja i pokusaja diskreditacije neistomisljenika.

Pazi dokle si dosao : tzv preobrat pravdas iracionalnim strahom od smrti i nepoznatoga. Pa otkud u tvrdokornog nevjernika iracionalno i nepredvidljivo ponasanje , ako je cvrsto uvjeren u svoje teze, čemu taj obrat... ?? Znači njegov potpuno neznanstven pristup u tom trenutku pokusavas opravdati necime kaj je isto potpuno neznanstvenog pristupa ? Znači, sebi, a i njima, ćes u jednom trenutku takvo neznanstveno postupanje ocijeniti posve opravdanim, dok ćes onima koji to prakticiraju cjeli zivot zanijekati to isto pravo....

Trazis dokaze, brojke, linkove...u cilju potvrde mojih riječi ? A bonton ? Pa jos niste linkali ozbiljno istrazivanje koje je nepobitno utvrdilo da par milijardi vjernika grijesi već par tisuca godina, a vec trazis mene linkove... Znanost je znala daleko bagatelnije stvari istrazivati, tako da nije prihvatljivo objasnjenje kako to znanosti nije interesantno... Pazi, govorimo o nacinu zivota milijardi ljudi kroz tisuće godina, tako da to nikako nije nezanimljivo nikome a kamoli znanosti...

Naravno da moja iskustva nemoras priznati, niti sam ja ikako relevantan, no svatko mojih godina ( 50+) se u svom zivotu nagledao tih preobraćenika koji shvate blizinu kraja. Mozda jednostavno nemas taj hardversko-softverski ( tjelesno ) dio koji bi ti omogućio veći domet i fokus primljenih informacija. Nekad sam i ja bio takav, no nakon visegodisnjeg okruzenja teskim zlom ( ratni vihori u hr, bosni, i bliskom istoku ) u kojem sam svjedocio neobjasnjivim dogadjajima ( sa znanstvenog stajalista ) sam promjenio misljenje... Polako, mozda si mlad, pa jos stignes neke stvari spoznati...

😊
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...


iracionalnim strahom od smrti i nepoznatoga.

Iracionalnim? Strah od smrti je iracionalan?

 

Tu sam prestao citati, cak i ako je od tebe, previse je.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...

 Argument za što? Objasnio sam mu gdje griješi i zašto je Bog Pravedan a ne dobar/loš...

Nisi ništa objasnio osim da ga Biblija smatra pravednim i da (iz onog primjera s isil-om) povijest pišu pobjednici. Da je njemačka pobjedila u drugom svjetskom ratu, Hitlera ne bismo smatrali zločincem (službeno, dok bi oni koji koriste vlastitu glavu morali šutiti zbog straha od kazne).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
Ako smo mi svi nakupina beznačajnih i bezvrijednih stanica, zašto odakle pojam dobro/zlo? Zašto? To je evolucijski potpuno nepotrebno - dapače, samo je teret! Koja je budala, ili skupina budala u povijesti ljudskog roda izmislila "DOBRO" i "ZLO" i pojam više pravde i Boga? To su najveći idioti na svijetu. I uspjeli zajebat čitavo čovječanstvo.

Postavit ću ti isto pitanje koje sam postavio eywi na drugoj temi, a koje ga je u potpunosti izbacilo iz takta:

Kad bi se dokazalo da tvoj bog ne postoji, tebe ne bi ništa sprečavalo da kreneš silovati i ubijati?

7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@Ged

Pa druze, svakim novim odgovorom me sve vise negativno iznenadjujes. Apsolutno sam siguran da si dobro shvatio da ja pitam otkud takvo iracionalno ponasanje ( tzv preobrat ) a dotada je bio cvrsto uvjeren u svoje teze i nepobitno je znao da će taj trenutak doći... Cijeli dotadasnji zivot mu je bio premalo da se za to pripremi i mirno prihvati , ili je mozda zakljucio ( iz zasada znanstveno nepoznatog razloga ) da mozda i grijesi...?

Razumijes da nemas posla sa hirovitom djecicom, i da sve sto bubnes će u jednom trenutku teretiti samo tebe ( u smislu ove debate, iako nije iskljuceno da te jednog dana i neki bradonja priupita za ovo negiranje Boga 😊 ).

Vjerujem da si dosada uvidio da vjera nepobija znanstvena dostignuća, a vas par tu uporno pokusava nametnuti tezu da su vjera i znanost medjusobno obvezno isključujuće.

6 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Pretpostavljam da neki ljudi zazivaju Boga na samrti a nisu za života jer igraju na sigurno. Ne moraš biti veliki vjernik da bi se to desilo ako postoji imala sumnja u tebi da možda nešto postoji.
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
mbaksa kaže...
Neuk kaže...
Ako smo mi svi nakupina beznačajnih i bezvrijednih stanica, zašto odakle pojam dobro/zlo? Zašto? To je evolucijski potpuno nepotrebno - dapače, samo je teret! Koja je budala, ili skupina budala u povijesti ljudskog roda izmislila "DOBRO" i "ZLO" i pojam više pravde i Boga? To su najveći idioti na svijetu. I uspjeli zajebat čitavo čovječanstvo.

Postavit ću ti isto pitanje koje sam postavio eywi na drugoj temi, a koje ga je u potpunosti izbacilo iz takta:

Kad bi se dokazalo da tvoj bog ne postoji, tebe ne bi ništa sprečavalo da kreneš silovati i ubijati?

 

S obzirom da dosadašnji tijek rasprave i očekivao sam ovakve bezvezne odgovore...  Naravno da ne!
Pitanje je općenito. Raspravljamo ili ne? 

Dakle, odakle moral, etika, svijest o DOBRU ili ZLU? Odakle to u društvu?  Tko je to "izmislio? Zašto je to izmislio? 
Zašto i odakle znamo da je nemoralno (nije normalno ili u redu) činiti nešto loše?

Time se trenutno (a vjerojatno su i prije) bave najveći umovi iz područja psihologije, sociologije, itd... (pogledaj malo rasprave trenutno jednog od najjačih intelektualaca na zapadu - profesora Jordana Petersona, zatim Bena Shapira i njihove rasprave sa Samom Harrisom). Dakle to pitanje nije nimalo glupo ni deplasirano.
Pitanje je odakle potječe ljudska svijest o DOBRU/LOŠEMU.

Je li to evolucijski nastalo? - Zašto, koja je svrha?
Je li to izmislio neki "pustinjski čarobnjak"? - Kako mu je to palo na pamet? Zašto mu svi vjeruju i slijede ga?
Zar nije lakše čovjeku ponašati se kao životinja ili "nečovjek"? Puno bi lakše bilo živjeti po principu: Ha tko ga *ebe jednom se živi, zašto ja sebi ne bi po cijenu bilo čega namirio svoju guzicu, ne mareći na stare, bolesne, nemoćne... Zašto se ne bi vodili kao u prirodi "zakonom jačega" da jaka, zdrava, sposobna jedinka sve uzme a slabu "prirodna selekcija" odbaci?
Volio bih da mi ateisti odgovore na ova pitanja ako znaju.

(@ihush ne treba jer je već odgovorio)

P.S. Već sam prije rekao da je ova tema otišla u vrijeđanje, imputiranje i nabacivanje blatom. Razočaralo me da neki ne mogu jednostavno, civilizirano razmjenivati mišljenja, stavove i argumente (ako ih imaju). 

Mislim, pogledaj na sami početak teme. Koliko sam ja mogao primjetiti, nisu vjernici ovdje došli kao Jehovini svjedoci vući za rukav, propovijedati, niti proklinjati nevjernike, niti prijetiti, niti pljuvati po znanosti. Nego je, na moju žalost, druga strana koja se voli predstavljati akademskom, učenom, tolerantnom, širokom, koja se drži civilizacijskih i znanstvenih dostignuća krenula na ovakvom članku pljuvati po Bogu i vjernicima bez ikakva povoda i razloga.
Iz mnoštva komentara izvire da tako kažem "neznanstvenost" , netolerancija, uskogrudnost, mržnja, neukost...
Ovdje likovi prosipaju mantru kako su kršćani pobili najveći broj ljudi u povijesti i to bez ikakve razumne činjenice. Hitler bio vjernik? Staljin? Mao? Napoleon? Atila? Tito? Takvi narativi mržnje i zasljepljenosti su se već toliko ukorijenili da to poprima oblik epidemije. Jednostavno je nemoguće voditi dijalog sa osobom koja smatra da su većina (ako ne i svi) vjernici u najmanju ruku budale a vjerojatno i zločinci. Što tu reći? Kako voditi razgovor? O čemu pričati? Kako se "opravdati"?   P.P.S. ovdje ne želim reći da nije bilo zločina u ime vjere, religije ili Boga. Nitko imalo normalan ne može tvrditi takvo što. Naravno da je bilo i sa gnišanjem i žalosti gledam na takve pojave.



Ako znanost i vjera ne idu jedno sa drugim, recite fino trenutno najvećim (najpoznatijim) hrvatskim znanstvenicima kao što ste i ovdje govorili- da su budale su u koliziji sa znanošću i da vjeruju u roze jednoroge i šageti čudovišta.

Evo ti par znanstvenika koji vjeruju: Igor Rudan (član Kraljevskog društva u Britaniji, prvi Hrvat nakon Ruđera Boškovića) Ivan Đikić (ne treba ga predstavljati) , Vuko Brigljević (znanstvenik koji je sudjelovao u pronalasku Higgsovog bozona u CERN-u) , Davor Pavuna (dobro, on je malo ekscentrik), Dragan Primorac (bivši ministar i vrhunski genetičar) , Vladimir Paar (akademik i vrhunski fizičar).... itd itd itd 

Ne da mi se više tražiti, ima ih koliko god hoćeš... ( ovo je samo par najpoznatijih hrvatskih živućih znanstvenika, gdje su tek strani i oni kroz povijest)
 

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 15:24 (Neuk).
7 godina
neaktivan
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Postavila bih samo jedno pitanje. Nedavno je preminuo Stephen Hawking. Pokopan je u Westminster Abbey i služena mu je Misa zadušnica. Zašto?

Paps
 
2 1 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
mbaksa kaže...
Neuk kaže...
Ako smo mi svi nakupina beznačajnih i bezvrijednih stanica, zašto odakle pojam dobro/zlo? Zašto? To je evolucijski potpuno nepotrebno - dapače, samo je teret! Koja je budala, ili skupina budala u povijesti ljudskog roda izmislila "DOBRO" i "ZLO" i pojam više pravde i Boga? To su najveći idioti na svijetu. I uspjeli zajebat čitavo čovječanstvo.

Postavit ću ti isto pitanje koje sam postavio eywi na drugoj temi, a koje ga je u potpunosti izbacilo iz takta:

Kad bi se dokazalo da tvoj bog ne postoji, tebe ne bi ništa sprečavalo da kreneš silovati i ubijati?

 

S obzirom da dosadašnji tijek rasprave i očekivao sam ovakve bezvezne odgovore...  Naravno da ne! 

Bezvezni odgovor? Pa upravo si si sam pobio svoju tezu! Upravo si sam potvrdio da izvor tvoje moralnosti nije tvoj bog!

 

Tako da je odgovor na pitanje "odakle moral, etika, svijest o DOBRU ili ZLU" - definitivno ne od tvog boga, nego je do toga došlo unutar civilizacija, putem ljudskih interakcija, kako međusobnih, tako i sa svijetom oko nas. Bilo bi dobro da pročitaš Harrisovu knjigu The Moral Landscape

9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
matrix777 kaže...

 Argument za što? Objasnio sam mu gdje griješi i zašto je Bog Pravedan a ne dobar/loš...

Nisi ništa objasnio osim da ga Biblija smatra pravednim 

 Pa daj mi ponovi to pitanje na što sam dao odgovor. Što sam trebao objasniti?

MrBlc kaže...
Da je njemačka pobjedila u drugom svjetskom ratu, Hitlera ne bismo smatrali zločincem (službeno, dok bi oni koji koriste vlastitu glavu morali šutiti zbog straha od kazne).

Ovo tvoje mi zvuči kao neki horoskop. Ono, dobro si upućen što bi bilo kad bi bilo. Ako se ne slažeš sa primjerom ISILa, objasni svoje stavove? Po ovome što si "predvidio" za Hitlera, pretpostavljam da bi ti u slučaju da se ISIL nekontrolirano širi svijetom, zauzima sve više položaja i uzima sve više žrtava, iz straha pridružio ISILu? Znači išao bi uz dlaku jačeg, makar moralno razmišljaš drugačije, sve samo da bi spasio vlastitu kožu?

 

Tebe se treba kloniti!!!

 

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

@Ged

Pa druze, svakim novim odgovorom me sve vise negativno iznenadjujes. Apsolutno sam siguran da si dobro shvatio da ja pitam otkud takvo iracionalno ponasanje

 

bunker kaže...

Pazi dokle si dosao : tzv preobrat pravdas iracionalnim strahom od smrti i nepoznatoga.

 Probaj ponovo.

 

 

bunker kaže...


Razumijes da nemas posla sa hirovitom djecicom, i da sve sto bubnes će u jednom trenutku teretiti samo tebe ( u smislu ove debate, iako nije iskljuceno da te jednog dana i neki bradonja priupita za ovo negiranje Boga 😊 ).

Izgleda da su hiroviti ishlapljeli starceki gori od hirovite djecice. Mozda zbog iracionalnog straha od smrti.

Usput, svatko tko uporno pokusava progurati svoje godine kao nekakav argument ocito nema kognitivne kapacitete za nesto drugo i bar malo relevantnije.

 

I za kraj, volio bi da ako taj bradonja dodje i priupita me za negiranje boga budem tako rijecit kao ovaj gospodin:

 

Ostalo sto si napisao su jednostavno budalastine.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
ihush kaže...

Osoba koja ovako tituira sve koji se s njim ne slažu, je ultimativni fašist, ameba, koja nema pravo tražiti od druge strane pristojnost, jer je sam negira. Nikad mi neće biti za takve stvari teško popiti karton-upozorenje, no očekujem da sankcija kronološki prati temu kao i to da modovi moderiraju bez veće vremenske odgode.. što bi tad eliminiralo ovakvu potrebu (znam, nepotrebno, prenaglašeno..) reakcije. .. to je samo ''alarm'' ili budilica za modove. :))

 

osoba koja može sve, tako titulirati, neovisno slažemo li se.. jednostavno ne može ostati bez odgovra. Vrijeđati sve, ljude, .. svatko treba na to reagirati, razmisliti treba o svemu, reagirati kad god se pojavi mali firer, bez tog vidimo iz povijesti kako se stvari lako razviju..

-kao što je dužnost svakog građanina prijaviti npr zločin i sl. jednako je recimo dužnost svakog tko sudjeluje reagirati kad se takve kvalifikacije pojave, čak je poželjno 'unuar svog plemena' (rova, mišljenja..) jel to za vjeru, naciju-narod, rasu.. ili mišljenje u temi, poželjno je biti kritičan prema ''svom'', tek tad možemo pokušati biti objektivno kritični prema ''ostalima'' (rasi, vjeri, mišljenju...). Lako je osuđivati druge, kao kršćan osuđivati isilovce, no treba jednako osuditi i križare ili USA, ili NDH-Ustaše.. ne samo probrano četnike ili srbe, lako je optužiti drugu stranu. Vjernik koji ima ''svoju'' vjeru je što.. i na temelju toga želi prihvaćanje argumenta kao nečeg prihvatljivog.. takav vjernik čak ne vidi u sintaksi svoje rečenice problem, dok to drugi vide.

- Na to upadne branitelj pravde i pravednosti, kao više biće koji si uzme pravo sve koji se s njim ne slože proglasiti glupima. Uzalud je vjerniku odgovoriti da je njegova vjera, njegova osobna stvar, da nije stvar rasprave, da nije argument. Jednako kao govoriti sa zidom, pristojnost tad postane tolerancija gluposti a to je kontradikcija samo po sebi. Razumna bića se moraju ''boriti'' protiv takvog mentalnog sklopa.. (pasivnost ponekad nije pristojnost, ponekad je to loše..).

 

-e pa ne ide to sam tak. :))

 

ili kao dodatak, tri monoteističke vjere, judaizam, kršćanstvo, islam... su iz istih temelja, jedan Bog.. između njih nema razlike tj nije stvar hoće li netko nazvati ga Jahwe ili Alah.. oni međusobno to vide kao jednog-istog (the) Boga, nisu kontradiktorni, osim u tumačenju pravila-vjere.. ili naziva kao svetac, poslanik, prorok i sl. ili oko tog što je Isus. To je različito u odnosu na hidu-rimljane-grke.. mnogoboštvo. Kad se koriste pandani-suprotnsti ili-ili pitanja to se ne treba miješati. Sve monoteističke vjere stare bogove-vjerovanja proglašavaju bezbožnim-poganim.. dok je međusobni odnos kao između sekti/specifičnosti.. u osnovi iste vjere, pa do tog da je zajednička simbolika kao bijela kapica-pokrivalo, datumi, mjesta.. jer i je iz zajedničkih korjena, područja dok se neke riječi mogu različito izgovarati-pisati ovisno o jeziku koji je tad dominanatan ili širenju pojedine dominacije-vlasti..

 

 Jednako svatko tko uđe u temu, treba se pridržavati pravila.. 

 

pa opet pitam, tko od prisutnih ne reagira na takve riječi, zašto? 

 Odjednom si postao "neutralan"? To ti neće proći! 

Trebao bi popiti karton radi komentiranja rada moderatora. Ako imaš pritužbu na raf moderatora, imaš za to poseban topic ili mail. Kršiš pravila foruma, lažno se predstavljaš, pišeš dugometražne postove iz kojih je razvidno tko si i što si, pogotovo što si odjednom odlučio biti "neutralan". Proziran si. 

 

Možda dio ekipe pozdravi tvoj post radi ateističkog nastrojenja, ali nitko ti ovo ne puši.

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Papillon kaže...

Postavila bih samo jedno pitanje. Nedavno je preminuo Stephen Hawking. Pokopan je u Westminster Abbey i služena mu je Misa zadušnica. Zašto?

 

Po meni ima smisla...skupilo se raje, nemos pokojnika samo iskrenut u rupu i rec ko ga jebe kad kad je ateist...neka misa mora biti, ili makar neka glazba, nes....ja bih volio da kad ja crknen, dodje ekipa huligana i pocne letvama taracat prisutne...

Brajanov život
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 16:18 (Gorstak79).
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
..
namirio svoju guzicu, ne mareći na stare, bolesne, nemoćne... Zašto se ne bi vodili kao u prirodi "zakonom jačega" da jaka, zdrava, sposobna jedinka sve uzme a slabu "prirodna selekcija" odbaci?
Volio bih da mi ateisti odgovore na ova pitanja ako znaju.

(@ihush ne treba jer je već odgovorio)

P.S. Već sam prije rekao da je ova tema otišla u vrijeđanje, imputiranje i nabacivanje blatom. Razočaralo me da neki ne mogu jednostavno, civilizirano razmjenivati mišljenja, stavove i argumente (ako ih imaju). 

..


Evo ti par znanstvenika koji vjeruju... ( ovo je samo par najpoznatijih hrvatskih živućih znanstvenika, gdje su tek strani i oni kroz povijest)
 

-ateisti? .. a u to spada i vjernik koji ima 'svoju' vjeru kao matrix ili je on nevjernik?..

-što, -teistički odgovori ne vrijede ili mišljenja.. ili pogrešno prejudiciraš da netko je ili nije vjernik.. pogrešno iz recimo neslaganja s tobom u temi? - možda baš ja? :)

-čemu služi nabrajanje znanstvenika koji se deklariraju kao vjernici? Mogu jednako biti crnci, biejlci, zagorci, japanci.. vegetarijanci ili ljudi? Njihova znanja ili pripadnost konfesiji nisu argument, no pokušavaš ga i dalje tako izvesti.. slabo. Što nedostaje nekom znanstveniku koji je npr budist ili TomCruisu kao glumcu.. (kreacionist..) :)

.. tvoj kriterij je kao članstvo u hdz-ju, ono, ako vrijediš tu si.. ili u sdpju.. ili bar u gradskoj knjižnici i haku dok to tad implicitno ima veze s činjenicama? kako? Bi li Pitagorin poučak bio drugačiji da je kršćanin, hindus ili ateist? Mjenjaju li se činjenice članarinom nekom klubu ili vjeri?

-vrijeđanje? ti vrijeđaš ljude i razum, može li gore od tog?

 

-zakon jačeg, postoji i provodi se u prirodi, kao što je i darvin primijetio u evoluciji.. lav pojede gazelu, no postoji i 'socijala' čak i u divljini, zvjeri, posotji čopor koji štiti mladunčad i hrani starije-slabije.. čak i zvjeri imaju to, dok ljudi od prvih tragova ljudskosti i začetaka civilizacije imaju npr grobove.. (kad bi ti znao što to znači.. dalje bi ti bilo jasno što time govorim). Zakon jačeg postoji, zadan u prirodi, no koriste ga i dobri i loši, jer je tu kao sve oko nas, kao dio života. Stvar civiliziranog društva je izdići se iznad tog zakona, dok ga je npr firer koristio za opravdavanje zločina. To što lav pojede gazelu nije dobro-loše, to je kao 2+2=4 samo činjenica i čak nije izbor lava, jer on da bi živio mora pojesti meso, dok gazela jede travu, trava koristi minerale itd.. zatvoren krug u prirodi bez dobro-loše. Ljudi su nešto drugo, nisu zvjeri pa i kad se postavi standard npr ubijanja stoke za hranu, postoji regulativa da to ne smije biti 'nehumano' (što god značilo..) itd. Zakon jačeg? Hrana s tim nema veze, opstanak također i tad nema dobo-loše. Dobro loše su isključivo stvari više svijesti, svjesno odabereš jedno ili drugo, biti lopov-ubojica ili 'dobar'.. kao i kazne npr zatvorom, dok se maloumne osobe smjeste u bolnicu.

Dobar-loš (i zao..) može biti za neki film, ukus, hranu.. nekom dobro, nekom loše.. Kriterij je posljedica civilizacije, razvoja društva, uređenja, ne jedne stavke ili reducirane formule. to nećeš dobiti ovdje kao kratku rečenicu, to je život-učenje, stav. (ili u usporedbi, krštenjem si postao 'dobar'..?)

 

Papillon kaže...

Postavila bih samo jedno pitanje. Nedavno je preminuo Stephen Hawking. Pokopan je u Westminster Abbey i služena mu je Misa zadušnica. Zašto?

-zašto što.. nije na Mirogoju? Zato jer je to 'fora' za Britance-UK, značajne.. npr Bandić neće biti tamo pokopan (osim što je vječan), JamesBond007 možda.. itd.

-pokopan je zato jer je umro.

-zašto baš tamo? ... negdje mora, tad za savko moguće mjesto možemo pitati zapto baš tamo.. zato, jer je npr on to ili netko treći želio-odlučio. Odgovor koji mi tu ne možemo dati..

.. a i zobg licemjerlja, iracionalnih vjerovanja, biznisa.. možda i slučajno.

 

matrix777 kaže...
..

 

Tebe se treba kloniti!!!

 

 -treba te skloniti.

ISIL? .. ok fundamentalisti-teroristi.. šljam, ubojice itd.. -sretan?

.. a unclesam, desetljećima s druge strane globusa, ratuje.. gdje? afgani, binladen.. cia? U Siriji su trenutno rusi na strani legitimne vlasti dok su nato na strani pobunjenika, dok su turci nešto treće.. i to se danas naziva asimetrični rat, kao što se nekad nazivao partizanski ili gerila.. (razlika po mjestu, ne po brdima nego u gradu.. uniforma-oznake itd..). Plačenici koji za račun kompanija godinama harače.. možda posotji neka poveznica, npr uzrok-posljedica? .. ili su se tako jednog dana isilvci sjetili borti s natom i ujkasemom.. onak, iz vica..? Tisuće godina taj prostor je ratna zona svih sila, .. aprabske zemlje, ljudi koji tamo žive, su jedini legitimni, ako su pri tome muslimani, to je njihova stvar. ISLI je loše, ali je jednako i posljedica.. ima krivnje i na drugima. Tko je stariji kokoš-jaje.. tko je kome spalio selo, pobio ljude.. prvi križarski ratovi, za interes Venecije križari razruše Zadar, pređu Bospor i pobiju 'pogane'.. misleći da su muslimani.. kršćani, samo pogrešne boje, jezika.. izgleda, ooppss greška.. itd. (i ne, ne bi bilo opravdano da su muslimani, ateisti, teisti.. ljudi su, dok oni koji ih ubiju su ubojice pri tome je sporedno nazovemo li ih isil ili nato.. ili nešto deseto..).

 

***

-nešto sasvim drugo :))

Ged kaže...
..

 

Btw, postoji znastvena studija u kojoj su pacijente podijelili na dvije grupe - za jednu su se vjernici molili za drugu nisu. Molim te, o molim te, pogodi kakvi su bili rezultati istrazivanja!

 -evo jedna od metoda.. o kojoj se može racionalno diskutirati pa opet ne moramo nakon tog biti 'pametniji' ili znati, jer su studije ipak samo studije.. problem kod ovih studija što nisu apsolutno provjerljive-ponovljive jer je takav 'subjekt' kao bitan dio formule.

 

i placebo liječi.. mada znamo da nema baš nikakve kemijske osnove, tako da je posezanje za ovakvim studijama možda pogrešno (jer se može lako izokrenuti i tad postane 'krunski dokaz' drugoj strani, protivno razumu i svim pravilima igre..).

 

problem, svaki put kad ponoviš studiju, imaš druge pacijente, druge diagnoze, anamneze, pa do sreće-slučajnosti koje se dese kao na lotu da npr nož u čelo spasi osobu od tumora koji inače ne bi bio na vrijeme primjećen...

 

možemo postaviti 'legitimna' pitanja u metodu, npr jel potrebno izjašnjaavnje pacijenta jesu li (a)tesit, djeluje li ako jesu-nisu, ako nisu, moće vjernici, ako jesu može se reći da je njihova dužnost moliti.. ako su oni koji mole (a)teisti, mjenja li se time nešto, jesu li 'pravi' vjernici ili deklarativni kako bi dobili posao u studiji (novac kao motiv), pa do tok da naručitelj studije ima motive-želje za nekim 'konkretnim' rezultatom (u najčišćoj metodologiji se kreće od tabule raze, pratiš-mjeriš i nemaš preedrasudu kakav bi rezultat trebao biti... a to je skoro nemoguće tj biti 100% objektivan može robot, čovjek teško..).

 

ako jedna studija pokaže recimo 50-50%.. što kad ponovimo studiju i dobijemo 40-60 ili bilo koji drugi omjer, 49-51.. odnosno ni statistika ne predviđa da će rezultati biti 50% i kad je to matematički točno, jer ako ništa drugo moramo ga ponoviti 'bezbroj' puta da bi se kao pravilo potvrdilo, da bi se devijacija odbacila.. a to je kod ljudi-bolesti teško do nemoguće. Lakše na zamorcima, bilkama.. ali nije direktno upotrebljivo jer nemaju vjeru dušu itd..

pa do tog da će možda mix vjernika koji mole dati isti ili različit rezultat, npr islam&budizam ili neki omjer? .. i otrovi-lijekovi su često samo stvar omjera, alkohol ili sok, kemijski spojevi dijamant-ugljen.. samo drugačije posloženo i da drugi rezultat. Kako usporediti kad je za npr problem supervodljivosti i testova za null-otpor na sobnoj temperaturi slučajno otkriveno da crno vino proliveno po siliciju-tranzistoru-metalu.. da bolje rezultate, kao slučajno otkrivena formula nekog materijala npr čelik.. i od tad je dio rutine 'slučajnost' poljevanja raznih materijala raznim pićima.. no ništa što možemo za sad obraditi-objasniti.. odnosno, tad se često takvi rezultati lako mogu zloupotrijebiti za onu drugu stranu kao 'čudo' i ako nema drugog objašnjenja reducira se = Bog. .. .a samo zato jer ne možemo kontrolirati sve parametre, atome.. možda u budućnsoti, možda nikad.

 

-eto, opasnost, čak i kad se pridržavamo vlastitih pravila .. ili zamke na koje treba pripaziti kad se želi napraviti prava-valjana studija (ili nasuprot tome sumnjivo gradsko 'jedinstveno' rješenje nazvano genijator.. koji nema studije koje su u tehnologiji očekivane, kao preduvijet..). Što ako test prošlog tjedna demonstriran pokaže da je nakon tretmana ipak eko test bolji? 1% je ipak 1%.. a tad imaju pravo, bar dok ne dokažemo suprotno, kao kod perpetuumobila i sl. samoodržavajućim motorima.. itd itd.

-kao što i dječja logika može pretpostaviti da će očišćen motor od naslaga čađe ipak biti čišći a time i smanjena emisija ptetnih plinova.. tad im se laički teško može nešto osporiti, .. a vrlo očigledno je što sve stoji iza, ne ekologija-ispuh, nego novac-interesi i grupa ljudi koja drma gradom.

 

npr bi li ista studija u raznim zemljama dala isti rezultat, kako bi taj rezultat tad tumačili? Poznat je placebo, vračevi efekt.. i osoba koja u to vjeruje.. možda ozdravi, a to sstudija neće moći objasniti. Bi li jednak rezultat bio npr u kini, danskoj, italiji, bangladešu..?

-postoji i jedna 'crkvena' fora s liječenjem, tamjan.. svećenje i sl., neka od sredstava su antiseptik, bakterije, spore.. i 'slučajno' mogu pomoći u srednjem vijeku kad su higijenski uvjeti bili katastrofalni pa do tog da peremo ruke ili sterilizirani zavoj.. vjera često implicira čistoću, muslimanima brani svinjetinu-mast.. i bolisnicima je preporučljivo dati lakše probavljivu hranu.. kad to zbrojiš, možeš imati odstupanje koje se može pogrešno pripisati npr molitvi. Eskim može jesti fokino salo, navikao je generacijama na sirov loj, dok normalni ljudi mogu umrijeti od gladi jedući sirovo meso (probava).. kako to eliminirati iz 'formule' tj dovoljno je previdjeti sitnicu i tad je čitava studija beskorisna, a nemoguće je imati ponovljivu s identičnim svim parametrima na koje možemo dodati i npr morski zrak ili planisnski (kao lokacija bolnice)..

 

-što s npr studijom EU komisije koja je došla do suprotnog rezultata od priželjkivanog, za pirateriju.. nestala? Tad se svaka takva studija ako se ne primjenjuje, može proglasiti zataškavanje-zavjera itd.. kao što se ni nakon bezbrojnih dokaza-testova ne mora prihvatiti kao valjana pa čak ni kao pogrešna..

 

-ne treba koristiti kao argument, oprezno. :)

 

-to je kritički pogled na studiju, dok sam u ovom dijelu-temi recimo na strani 'znanosti' koja počiva na takvim studijama.. no to je razlika, ona druga strana ne dozvoljava sumnje, provjere.. ili tumačenje mogućih rezultata. Na kraju opet dođemo do tog da će i samo tumačenje ovisiti o stavu, (zlo)upotrebi jedne ili druge strane. To je poželjno eliminirati ili napraviti takav model-studiju-pravila koja će sve parametre u relano-mogućoj mjeri pratiti i eliminirati ili potrvrditi ono što stvarno mjeri vs slučajnost. Matematičke, fizikalne teorije-studije su 'lake'.. u smislu provjere-dokaza, metode.. ovo je složenije i tad se sama metoda/studija kao model, ne treba uzeti kao referenca, kao unaprijed dobra, kao što se to u npr sortiranju brojeva ne odnosi jednako u odnosu na količinu brojeva-skupa koji se sortira (bubble-quick-swap itd.).

Patterson je tako s benzinom-olovom/zagađenjem vječno prao-čistio laboratorij.. jer mu brojevi nisu odgovarali.. ponavljao dok nije shvatio gdje je problem-odgovor. Što da to primenimo ja ovu studiju o bolestima? Što ako bolnica ima (ili nema) klimatizaciju u sobama.. i tad opet dodatak, što ako je filter klime zagađen itd.. kad će biti veći postotak izliječenih, pa do paradoxa da kao izum penicilina možda neka bakterija u nekoj kombinaciji pomogne.. itd. Možda voda, možda hrana, možda začini, možda kombinacija svega ili loto-sreća.. a to sve studija nikako ne može kontrolirano provjeriti s ponovljivošću testa i rezultata, dok npr jaja u doručku bolnice mogu biti zdrava ili zaražena salmonelom..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Papillon kaže...

Postavila bih samo jedno pitanje. Nedavno je preminuo Stephen Hawking. Pokopan je u Westminster Abbey i služena mu je Misa zadušnica. Zašto?

 Postavio bih samo protupitanje. Ne bas nedavno preminuo je Giordano Bruno. Ziv je spaljen na trgu Campo de' Fiori kao heretik. Zasto?

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
ihush kaže...

i placebo liječi..

 Placebo lijeci?

 

ihush kaže...

 

ako jedna studija pokaže recimo 50-50%.. što kad ponovimo studiju i dobijemo 40-60 ili bilo koji drugi omjer, 49-51..

 Apsolutno nista. Zna se kako se provode istrazivanja, sto je reprezentativni uzorak, kontrolne skupine i ostalo - znanost ipak drzi do takvih stvari. Pogotovo tu par postotaka ne igra nikakvu ulogu.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@love2ml86

Bravo !

Tvoje riječi ( "Pretpostavljam da neki ljudi zazivaju Boga na samrti a nisu za života jer igraju na sigurno. Ne moraš biti veliki vjernik da bi se to desilo ako postoji imala sumnja u tebi da možda nešto postoji." ) pokazuju da je itekako moguće da bez obzira kaj si u nešto tvrdo uvjeren cjeli život, u jednom trenutku možeš posumnjati u to. Nagradno je pitanje: Zašto bi posumnjao ako se u medjuvremenu nije dogodilo nekakvo spektakularno znanstveno otkriće koje će ga navesti na promjenu stava ? Strah ? Pa ljudi se boje koječega no nemjenjaju svjetonazor zbog toga...

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 16:35 (bunker).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice