SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

poruka: 114
|
čitano: 24.608
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?".
16 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...

 ajde molim te,ovdje neki vjeruju da windowsi 10 sve naprave,ne,windowsi ne naprave sve,glupi su ovi kaj misle da microsoft sve zna i da sve poštela a to uopće nije istina....vidim da neki slijepo vjeruju microsoftu i windowsima 10

 Kao što rekoh, prvo se educiraj, onda možemo razgovarati dalje... Izmišljanjem gluposti samo se zakopavaš sve dublje.

16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
lllnuclearlll kaže...
M4X kaže...

 ajde molim te,ovdje neki vjeruju da windowsi 10 sve naprave,ne,windowsi ne naprave sve,glupi su ovi kaj misle da microsoft sve zna i da sve poštela a to uopće nije istina....vidim da neki slijepo vjeruju microsoftu i windowsima 10

 Kao što rekoh, prvo se educiraj, onda možemo razgovarati dalje... Izmišljanjem gluposti samo se zakopavaš sve dublje.

 da ti ćeš me učit,imam ssd već godinama,prvi mi je bio intel 320 120gb,dan danas radi kao da je nov...

16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
Feudalac kaže...
ihush kaže...
 -odvojena particija.. razmišljam i ima logike da se koristi slobodan prostor za zapisivanje/ravnomjerno trošenje čelija.. na nivou ssd-internog kontrolera, kojem je nevažan FS/particija.. samo slobodan/zauzet prostor =omjer. Vjerojatno je to točno.

 Da, izgleda da namjerno ostavljanje određenog viška u vidu neparticioniranog dijela diska ima smisla.

evo šta kaže Seagate:

https://www.seagate.com/gb/en/tech-insights/ssd-over-provisioning-benefits-master-ti/

Ima smisla samo ako si korisnik ne zna reda, znači ako ga treba zaštititi od njega samog ili ako treba zaštititi SSD od nekog drugog korisnika koji si ne zna reda.

 

Prazni prostor, bio on izvan ili unutar (formatirane) particije, firmware SSD-a će koristiti isto kao količinu blokova koja je tvornički overprovisionana, znači predodređena za wear-leveling i druge operacije. Za firmware nema razlike - blok mu je blok. Ako je prazan, onda je prazan. A moderni operacijski sustavi su dovoljno inteligentni da u prazne sektore ne zapisuju sadržaj, nego ih ostave (proglase) praznima. Isto kao što se u virtualnom stroju može imati dinamička particija - "fizički" će zauzimati onoliko mjesta koliko je stvarno sadržaja zapisano u datoteke (plus datotečne strukture poput MFT-a).

16 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...
lllnuclearlll kaže...
M4X kaže...

 ajde molim te,ovdje neki vjeruju da windowsi 10 sve naprave,ne,windowsi ne naprave sve,glupi su ovi kaj misle da microsoft sve zna i da sve poštela a to uopće nije istina....vidim da neki slijepo vjeruju microsoftu i windowsima 10

 Kao što rekoh, prvo se educiraj, onda možemo razgovarati dalje... Izmišljanjem gluposti samo se zakopavaš sve dublje.

 da ti ćeš me učit,imam ssd već godinama,prvi mi je bio intel 320 120gb,dan danas radi kao da je nov...

 Blago tebi... To ti ne daje za pravo da dijeliš krive i netočne informacije po forumu. A ja te učiti neću, nauči se sam, nemam ni vremena ni volje za takve bahate neznalice. lp

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 13:25 (lllnuclearlll).
16 godina
odjavljen
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

najvažnije ti je napravit optimizaciju ssd-a,za to najbolje posluži neki programčić da se nemoraš sam mučit po servisima i sličnom,onda ga netreba stalno punit do vrha,trim obavezno mora bit uključen(naredba za provjeru u cmd: fsutil behavior query DisableDeleteNotify odgovor mora bit 0 a ako je 1 trim ti ne radi)...to je za sve koji imaju zastarjele 2.5" ssde,kakvo je stanje sa modernim m.2 i boljima neznam ali vjerojatno vrijedi sve isto ili slično...i još ti je važno da se smanji virtualna memorija,najbolje ti je postavit fiksnu vrijednost a ne ga držat na automatici,ja držim fiksno na 512MB

https://www.back2gaming.com/focus-story/ssd-optimization-for-windows-10-windows-8-and-8-1/

 

windowsi ti ne naprave ništa od svega toga,sve moraš sam optimizirat ako hoćeš da ti ssd radi bolje,kvalitetnije,duže...

Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...

najvažnije ti je napravit optimizaciju ssd-a,za to najbolje posluži neki programčić da se nemoraš sam mučit po servisima i sličnom,onda ga netreba stalno punit do vrha,trim obavezno mora bit uključen(naredba za provjeru u cmd: fsutil behavior query DisableDeleteNotify odgovor mora bit 0 a ako je 1 trim ti ne radi)...to je za sve koji imaju zastarjele 2.5" ssde,kakvo je stanje sa modernim m.2 i boljima neznam ali vjerojatno vrijedi sve isto ili slično...i još ti je važno da se smanji virtualna memorija,najbolje ti je postavit fiksnu vrijednost a ne ga držat na automatici,ja držim fiksno na 512MB

https://www.back2gaming.com/focus-story/ssd-optimization-for-windows-10-windows-8-and-8-1/

 

windowsi ti ne naprave ništa od svega toga,sve moraš sam optimizirat ako hoćeš da ti ssd radi bolje,kvalitetnije,duže...

Najbolje ti je da ga isključiš, staviš u vitrinu i gledaš... Trajat će ti doživotno 

 

Kakva crna optimizacija? Jel ti znaš koliko su SSDovi napredovali zadnjih godina? Da isključujem superfetch, hibernate, smanjujem virtualnu memoriju, gasim system restore? Zašto??? Pa koristim te stvari, nisam ih lud isključivati.

 

Pa prije će krepat elektronika nego što ću potrošit memorijske ćelije na bilo kojem SSDu.

 

Windows 10 na SSDu ne koristi defrag, nego TRIM. Staviš, uštekaš, radiš... A određene funkcije koje ubrzavaju računalo ili ti koriste (tipa superfetch, hibernate, sys. restore, itd.) mi ne pada na pamet isključivati

 

SSD koji imam 2 i pol godine ima deklariran TBW na 70TB, a ja sam potrošio 10TB. Računalo koristim svaki dan, normalan prosječni korisnik... Dakle trebalo bi cca 18 godina ovim tempom da dođem do 70TB, a to nije ni kraj SSDa, to je samo okvirna brojka prije mogućih problema s memorijom... Pogledaj malo testiranja, izdržali su SSDovi i debelo nakon te brojke, i većinom svima krepa elektronika puno prije nego potrošiš memorijske ćelije. Ja ovo računalo ne planiram imati 14 godina, skup s SSDom unutra... A i da stvarno izdrži 14 godina, činjenica je da se za tih 800kn definitivno isplatilo i puno prije.

 

Jedino što kod SSDa treba pazit je da ga ne prepunjavaš, ovo ostalo ne treba uopće dirati. Eventualno ako ne koristiš hibernate možeš ga isključiti, ali nema nešto smisla previše. Možeš i smanjit virtualnu memoriju, ali nailazio sam na par problema s tim tu i tamo, tako da mi je ostavljeno podešeno automatski.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 14:03 (lllnuclearlll).
16 godina
odjavljen
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

ssd-ovi su napredovali samo po pitanju brzine ali drastično po pitanju izdržljivosti baš i nisu,od jeftinih imaš puno ovih TLC koji nevaljaju,bolji su oni stari MLC...a ovi m.2 imaju opet problema sa jakim zagrijavanjem,treba ih hladit ili aktivno ili pasivno ako hoćeš da ti normalno radi i traje...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...

..DisableDeleteNotify odgovor mora bit 0 a ako je 1 trim ti ne radi).....

 -netočna glupost. Trim s delete obavijesti nema baš ništa. Obavijest je poželjno uključiti, zbog navike juzera (jednaka glupost MSa koji to mijenja, dok kao opcija postoji odavno i nije ni trebalo dirati default).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...

ssd-ovi su napredovali samo po pitanju brzine ali drastično po pitanju izdržljivosti baš i nisu,od jeftinih imaš puno ovih TLC koji nevaljaju,bolji su oni stari MLC...a ovi m.2 imaju opet problema sa jakim zagrijavanjem,treba ih hladit ili aktivno ili pasivno ako hoćeš da ti normalno radi i traje...

 Vidiš, ja imam sve na automatski i nakon tri godine i 20TB zapisanih podataka je još na 91% healtha. A nisam isključivao ni page file jer to niti je dobro niti poželjno, niti sam pretjerano pazio da bude određeni postotak prazan, nekad je disk otišao i na pet posto slobodnog, a obično je na 30ak posto slobodnog prostora. Windows ga automatski trimma

 i održava i nikad nisam morao na to paziti.

 

I usprkos svega toga je izdržao od 2014. a program kaže da bi trebao izdržati još do 2027. tako da ne vidim ikakvu potrebu zezancije s ičim od toga, možeš napraviti više štete nego koristi kad i ovako disk izdrži desetak godina.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
ihush kaže...
M4X kaže...

..DisableDeleteNotify odgovor mora bit 0 a ako je 1 trim ti ne radi).....

 -netočna glupost. Trim s delete obavijesti nema baš ništa. Obavijest je poželjno uključiti, zbog navike juzera (jednaka glupost MSa koji to mijenja, dok kao opcija postoji odavno i nije ni trebalo dirati default).

 meni to radi i ima veze sa trimom,to na novim platformama možda i nema nikakve veze ali meni na 10 godina starom računalu ima

16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
JozoBozo121 kaže...
M4X kaže...

ssd-ovi su napredovali samo po pitanju brzine ali drastično po pitanju izdržljivosti baš i nisu,od jeftinih imaš puno ovih TLC koji nevaljaju,bolji su oni stari MLC...a ovi m.2 imaju opet problema sa jakim zagrijavanjem,treba ih hladit ili aktivno ili pasivno ako hoćeš da ti normalno radi i traje...

 Vidiš, ja imam sve na automatski i nakon tri godine i 20TB zapisanih podataka je još na 91% healtha. A nisam isključivao ni page file jer to niti je dobro niti poželjno, niti sam pretjerano pazio da bude određeni postotak prazan, nekad je disk otišao i na pet posto slobodnog, a obično je na 30ak posto slobodnog prostora. Windows ga automatski trimma

 i održava i nikad nisam morao na to paziti.

 

I usprkos svega toga je izdržao od 2014. a program kaže da bi trebao izdržati još do 2027. tako da ne vidim ikakvu potrebu zezancije s ičim od toga, možeš napraviti više štete nego koristi kad i ovako disk izdrži desetak godina.

 a vidiš ipak ti je na 91%,dosta ti se potrošil,moj intel 320 120gb iz 2011.g je na 99% healtha

9 godina
neaktivan
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...

 a vidiš ipak ti je na 91%,dosta ti se potrošil,moj intel 320 120gb iz 2011.g je na 99% healtha

 Što se mene tiče može biti i na 50% ako program kaže da će trajati otprilike do 2027.g. Kad sam ga kupovao očekivao sam da će trajati pet-šest godina, a prema programu ispada da će trajati duže od desetljeća. Više je izgledno da ga bacim nego da će dočekati kraj svog vijeka trajanja.

 

Samo što taj tvoj SSD ima brzine koje su upola manje od mojeg SSD-a, to je prilično velika razlika, a kod SSD-a je najbitnija visoka brzina.

 

A i koliko si ti samo vremena trošio na sva ta silna podešavanja, čišćenja i pitaj Boga što sve ne, a ja sam ga samo lijepo ubacio u kompjuter i opustio se. To je kao da platiš kurvu, a ispadne da ona j**e tebe, a ne ti nju.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 14:45 (JozoBozo121).
16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
JozoBozo121 kaže...
M4X kaže...

 a vidiš ipak ti je na 91%,dosta ti se potrošil,moj intel 320 120gb iz 2011.g je na 99% healtha

 Što se mene tiče može biti i na 50% ako program kaže da će trajati otprilike do 2027.g. Kad sam ga kupovao očekivao sam da će trajati pet-šest godina, a prema programu ispada da će trajati duže od desetljeća. Više je izgledno da ga bacim nego da će dočekati kraj svog vijeka trajanja.

 

Samo što taj tvoj SSD ima brzine koje su upola manje od mojeg SSD-a, to je prilično velika razlika, a kod SSD-a je najbitnija visoka brzina.

 

A i koliko si ti samo vremena trošio na sva ta silna podešavanja, čišćenja i pitaj Boga što sve ne, a ja sam ga samo lijepo ubacio u kompjuter i opustio se. To je kao da platiš kurvu, a ispadne da ona j**e tebe, a ne ti nju.

 Hahaha....Samo pazi da ne ostanes bez podataka,backup si radite ako imate nesto kaj vam treba...mnogi korisnici tako nista ne optimiziraju a kad im crkne ssd i izgube podatke onda se cude pa kako se to dogodilo...

Razlika izmedu sata 2 i sata 3 kod ssd-a je praktički neprimjetna,primjeti se prilikom nekih velikih kopiranja i mozda u nesto brzem ucitavanju igara a u svakodnevnom radu u operativnom sustavu i nema razlike...

8 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...

Ima smisla samo ako si korisnik ne zna reda, znači ako ga treba zaštititi od njega samog ili ako treba zaštititi SSD od nekog drugog korisnika koji si ne zna reda.

 

Prazni prostor, bio on izvan ili unutar (formatirane) particije, firmware SSD-a će koristiti isto kao količinu blokova koja je tvornički overprovisionana, znači predodređena za wear-leveling i druge operacije. Za firmware nema razlike - blok mu je blok. Ako je prazan, onda je prazan. A moderni operacijski sustavi su dovoljno inteligentni da u prazne sektore ne zapisuju sadržaj, nego ih ostave (proglase) praznima. Isto kao što se u virtualnom stroju može imati dinamička particija - "fizički" će zauzimati onoliko mjesta koliko je stvarno sadržaja zapisano u datoteke (plus datotečne strukture poput MFT-a).

 Dobro ti govoriš, ali gledaj s praktične strane - disku treba barem 20% slobodnih ćelija da radi optimalno. Hoćeš li dežurati nad tim ili si odmah u startu to OSIGURATI stvar je izbora. Obzirom da i u windowsima možeš dinamički, uz par klikova, naknadno rastegnuti particiju - ništa se ne gubi manjom particijom.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...

 Hahaha....Samo pazi da ne ostanes bez podataka,backup si radite ako imate nesto kaj vam treba...mnogi korisnici tako nista ne optimiziraju a kad im crkne ssd i izgube podatke onda se cude pa kako se to dogodilo...

Razlika izmedu sata 2 i sata 3 kod ssd-a je praktički neprimjetna,primjeti se prilikom nekih velikih kopiranja i mozda u nesto brzem ucitavanju igara a u svakodnevnom radu u operativnom sustavu i nema razlike...

Optimizacija SSDa nema nikakve veze s crkavanjem istog... Ako se nekim slučajem ćelije i potroše (pogledaj koliko imaš takvih slučajeva na forumu zadnjih 5 godina. 1? 2 možda?) SSD će te upozoriti na to i imaš vremena spasiti podatke.

 

SSD većinom samo crkne, ode elektronika i to je to... Memorijske ćelije i koliko su potrošene nemaju nikakve veze s tim, nit ikakva optimizacija tu može pomoći.

 

Razlika između SATA2 i SATA3 se primjeti i u normalnom radu, bez problema to skužim, nije baš neprimjetna, ali nije ni velika.

16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
Feudalac kaže...
mbaksa kaže...

Ima smisla samo ako si korisnik ne zna reda, znači ako ga treba zaštititi od njega samog ili ako treba zaštititi SSD od nekog drugog korisnika koji si ne zna reda.

 

Prazni prostor, bio on izvan ili unutar (formatirane) particije, firmware SSD-a će koristiti isto kao količinu blokova koja je tvornički overprovisionana, znači predodređena za wear-leveling i druge operacije. Za firmware nema razlike - blok mu je blok. Ako je prazan, onda je prazan. A moderni operacijski sustavi su dovoljno inteligentni da u prazne sektore ne zapisuju sadržaj, nego ih ostave (proglase) praznima. Isto kao što se u virtualnom stroju može imati dinamička particija - "fizički" će zauzimati onoliko mjesta koliko je stvarno sadržaja zapisano u datoteke (plus datotečne strukture poput MFT-a).

 Dobro ti govoriš, ali gledaj s praktične strane - disku treba barem 20% slobodnih ćelija da radi optimalno. Hoćeš li dežurati nad tim ili si odmah u startu to OSIGURATI stvar je izbora. Obzirom da i u windowsima možeš dinamički, uz par klikova, naknadno rastegnuti particiju - ništa se ne gubi manjom particijom.

 Netrebaju ti nikakve particije,imam samo jednu,čisti disk a ostalo sve delete....jedino si možes preselit virtualnu memoriju na drugi hdd ili ssd

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 15:13 (M4X).
16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
lllnuclearlll kaže...
M4X kaže...

 Hahaha....Samo pazi da ne ostanes bez podataka,backup si radite ako imate nesto kaj vam treba...mnogi korisnici tako nista ne optimiziraju a kad im crkne ssd i izgube podatke onda se cude pa kako se to dogodilo...

Razlika izmedu sata 2 i sata 3 kod ssd-a je praktički neprimjetna,primjeti se prilikom nekih velikih kopiranja i mozda u nesto brzem ucitavanju igara a u svakodnevnom radu u operativnom sustavu i nema razlike...

Optimizacija SSDa nema nikakve veze s crkavanjem istog... Ako se nekim slučajem ćelije i potroše (pogledaj koliko imaš takvih slučajeva na forumu zadnjih 5 godina. 1? 2 možda?) SSD će te upozoriti na to i imaš vremena spasiti podatke.

 

SSD većinom samo crkne, ode elektronika i to je to... Memorijske ćelije i koliko su potrošene nemaju nikakve veze s tim, nit ikakva optimizacija tu može pomoći.

 

Razlika između SATA2 i SATA3 se primjeti i u normalnom radu, bez problema to skužim, nije baš neprimjetna, ali nije ni velika.

 Kako nema veze,optimizacija pomaze u smanjenju potrosnje celija,ssd te neće upozorit na nista a to kaj ti vjerujes nekom programu je isto glupost,ssd ti je vjerojatno u gorem stanju nego kaj ti taj program javlja....

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 15:20 (M4X).
16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
Feudalac kaže...
Dobro ti govoriš, ali gledaj s praktične strane - disku treba barem 20% slobodnih ćelija da radi optimalno. Hoćeš li dežurati nad tim ili si odmah u startu to OSIGURATI stvar je izbora.

Ni jedno ni drugo. Zbilja mi nije teško svakih mjesec-dva pogledati koliko mi je prostora slobodno ostalo.

 

Feudalac kaže...
Obzirom da i u windowsima možeš dinamički, uz par klikova, naknadno rastegnuti particiju - ništa se ne gubi manjom particijom.

Mislim da si upotrijebio krivu riječ, jer to što si opisao nije "dinamički". 

 

A brljanje s particijama nije pametno raditi osim ako ti baš nije sila.

 

Osim toga, naknadno je rastegneš (pa si na istome kao da nisi radio takve egzibicije), a kad ti više neće trebati taj prostor, onda ćeš je smanjivati?

8 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...
Feudalac kaže...
Dobro ti govoriš, ali gledaj s praktične strane - disku treba barem 20% slobodnih ćelija da radi optimalno. Hoćeš li dežurati nad tim ili si odmah u startu to OSIGURATI stvar je izbora.

Ni jedno ni drugo. Zbilja mi nije teško svakih mjesec-dva pogledati koliko mi je prostora slobodno ostalo.

 

Feudalac kaže...
Obzirom da i u windowsima možeš dinamički, uz par klikova, naknadno rastegnuti particiju - ništa se ne gubi manjom particijom.

Mislim da si upotrijebio krivu riječ, jer to što si opisao nije "dinamički". 

 

A brljanje s particijama nije pametno raditi osim ako ti baš nije sila.

 

Osim toga, naknadno je rastegneš (pa si na istome kao da nisi radio takve egzibicije), a kad ti više neće trebati taj prostor, onda ćeš je smanjivati?

 Vjerojatno je kriva riječ, valjda sam htio naglasiti da je moguće je rastegnuti bez brisanja podataka. Kad dojdeš u fazu da je disk pun, barem u mojem slučaju, to je znak za otvaranje ebaya i peglanje kartice :))

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...

 Kako nema veze,optimizacija pomaze u smanjenju potrosnje celija,ssd te neće upozorit na nista a to kaj ti vjerujes nekom programu je isto glupost,ssd ti je vjerojatno u gorem stanju nego kaj ti taj program javlja....

Je's ti uopće pročit'o članak? 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 15:34 (lllnuclearlll).
16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
Feudalac kaže...
Vjerojatno je kriva riječ, valjda sam htio naglasiti da je moguće je rastegnuti bez brisanja podataka. Kad dojdeš u fazu da je disk pun, barem u mojem slučaju, to je znak za otvaranje ebaya i peglanje kartice :))

LOL jel shvaćaš koliko je tvoj "savjet" u konačnici besmislen?

 

Znači, imaj manju particiju, ali dok ti zatreba više prostora rasteži particiju i u konačnici kupi novi SSD.

 

Kakvu to prednost ima pred tim da jednostavno imaš particiju veličine SSD-a? Samo riskiraš da se nešto dogodi kad ćeš rastezati particiju, a onda možda bude i plača. 

12 godina
protjeran
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

moj kingston je krepao nakon 5g(60gb), u zadnje vrijeme je bio konstantno pun, ubrzo je mrel s 99 se u par tjedana srozao na ispod 90% healtha..uzeo novi!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
lllnuclearlll kaže...
M4X kaže...

 Kako nema veze,optimizacija pomaze u smanjenju potrosnje celija,ssd te neće upozorit na nista a to kaj ti vjerujes nekom programu je isto glupost,ssd ti je vjerojatno u gorem stanju nego kaj ti taj program javlja....

Je's ti uopće pročit'o članak? 

 

 jesam,koliko vidim to je kingston v300,imam taj ssd točnije kingston v300 240gb...to su jako kvalitetni diskovi pogotovo one prve verzije,kasnije su ih namjerno tvornički sjebali ali i dalje prodavali pod isti imenom...

kao prvo taj ssd ima svoj vlastiti software i toolbox,kao drugo za taj ssd obavezno treba najnoviji firmware i kao treće treba ga optimizirat i čuvat a ne trpat na maksimum pogotovo ovi 120gb modeli...

 

mnogi neznaju isto da se mnogo prostora može uštedit tako da isključiš virtualnu memoriju ili je ograničiš a druga opcija koja oslobađa gigabajte ti se zove free up disk space a nalazi se u control panelu pod system i security i pod administrative tools,tu možeš oslobodit nekoliko gigabajta prostora na windowsu 10 jer on zadržava sve one nepotrebne fajlove koji su ti ostali od prijašnjih nadogradnji,to ti se sve može pobrisat a oslobodit ćeš nekoliko gigabajta prostora...

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...
bug_sux kaže...

A niti riječi o over-provisioningu, čije (standardne) postavke igraju ključnu ulogu ako se sve particije na SSDu (skoro) popune.

Kolegu na čije sam pitanje odgovarao over-provisioning nije baš zaštitio, zar ne? 

 

 

Dakle, over-provisioning nema važnu ulogu kada se radi o ovakvim problemima?
Kolega koji je postavio pitanje bi imao iste probleme sa SSD-om čak i da je over-provisioning imao postavljen na 10 % ili više?

 

16 godina
odjavljen
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

autor spominje: Za TLC memoriju, najčešće korištenu zbog niske cijene takvih SSD-ova, negdje se navodi oko 1.000 ciklusa, drugdje 3-5.000 ciklusa. Takvu memoriju ima i sporni SSD.

Takvu memoriju nema sporni ssd ako je to kingston v300,on ima MLC nand,tako da je to greška

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
bug_sux kaže...
Dakle, over-provisioning nema važnu ulogu kada se radi o ovakvim problemima?

Očito je kod kolege bio nedovoljan.

 

bug_sux kaže...
Kolega koji je postavio pitanje bi imao iste probleme sa SSD-om čak i da je over-provisioning imao postavljen na 10 % ili više? 

Ne znamo koliko točno provisioninga ima njegov SSD te moramo uzeti u obzir da je imao samo 6,8% kapaciteta slobodno.

 

Tak da ako ti pitaš bi li situacija bila drugačija da je provisioning za 10% veći od postojećeg, onda ulaziš i u drugačiju situaciju, jer ne može imati tako velik provisioning s takvim ukupnim zauzećem datoteka na disku.

 

 

Ako pitaš bi li generalno gledano bilo razlike u tome da ima veći provisioning, a manji kapacitet - to je pretakanje iz šupljeg u prazno. Još bi zapravo veći provisioning/manji kapacitet potencijalno mogao uzrokovati probleme u kritičnim vrijednostima zbog interne organizacije MFT-a. Potencijalno.

 

Nekako mi se čini da ljudi pogrešno shvaćaju što je to provisioning - kao da je to neki posebni dio SSD-a koji je rezerviran za operacije smanjivanja trošenja ili zamjene potrošenih ili neispravnih blokova. Nije! Provisioning je samo brojka koja govori koliki dio ili postotak SSD-a je rezerviran za te operacije, odnosno s kolikim dijelom kapaciteta SSD-a korisnik ne može raspolagati za spremanje datoteka. Provisioning je, dakle, brojka.

 

A fimrware SSD-a barata slobodnim, neiskorištenim blokovima za wear-leveling (ujednačavanje trošenja).

12 godina
neaktivan
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

Evo i moga Kingstona UV400 kupljen novi, star 1.5 godinu. Na njemu su Winowsi 10 i gotovo svaki dan sam na PC i potrošio se svega 5% od dana korištenja, iako na njega slabo zapisujem podatke.

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
ihush kaže...
bug_sux kaže...

..

No pitanje: je li netko doživio da se SSD prebaci u read-only mode zbog potrošenih ćelija?

..

 - u RL se to ne može vidjeti.. jer kad se desi, tad ne možeš koristiti OS. (moguće vidjeti samo na drugom računalu tj sys disku koji će vrtjeti os i appse). .. tako da spada u legende jer nitko to ne može vidjeti, ali je stvarno.

 

 

Hvala na odgovoru, to mi je jasno; ono što mene konkretno više interesira je - makar vidim da vjerojatno to nitko nije uživo vidio - kako se točno ponasa (Windows) OS kada SSD prijeđe u read-only mode: jel li taj proces definiran odnosno kontroliran kroz OS, npr. "Your drive is going to turn read-only on the next shutdown or within 2 hours of operation, whatever comes first. Please act accordingly;P" ili ne? Da li dođe do BSODa (i ako da, onda koji, odnosno je li to uvijek isti) kod pokretanja OS-a sa real-only SSD-a, ili pak SMART-enabled UEFI preventivno ne dozvoljava pokretanje sa takvog SSD-a, ili pak dolazi do (random) zamrzavanja, jel se javlja neka druga greška, i ako da, je li javljena greška uvijek ista...

 

15 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...
ihush kaže...
M4X kaže...

..DisableDeleteNotify odgovor mora bit 0 a ako je 1 trim ti ne radi).....

 -netočna glupost. Trim s delete obavijesti nema baš ništa. Obavijest je poželjno uključiti, zbog navike juzera (jednaka glupost MSa koji to mijenja, dok kao opcija postoji odavno i nije ni trebalo dirati default).

 meni to radi i ima veze sa trimom,to na novim platformama možda i nema nikakve veze ali meni na 10 godina starom računalu ima

 -neovisno koliko ti je hw star, delete notify flag nema baš nikakve veze s trimom, tj to je stvar kontrolera/opcija i drivera. Odnosno.. nije čak ni stvar OSa (osim da postoji driver i preduvijet AHCI i sl.). Jednako kao i weareleveling.. ili samo novi buzzword (kao što se razne količine memorije-keša različito nazivaju, buffer, cache, ram..) ili je noviji-optimalniji algoritam koji radi isto/slično. Mjesto za garbage collection i povezano s kapacitetom-slobodnim mjestom na disku tj ravnomjerno trošenje čelija čitavog diska vs korištenje stalno istih i tad čista statistika kaže da će prije crknuti konkretna čelija. Starost i sl.. s tim nemaju veze osim pitnja imaju li uopće support-driver za konkretan OS (kao što nikad ne mora postojati npr za dos-w98 i sl. ili noviji hw za koji možda neće postojati 32bitni driver/supprot). Ako je nekim čudom povezano s notifyem, tad je to bug-previd drivera ili OSa koji prčka nešto pogrešno. No postoji mogućnost da je to tvoj spešl kejs.. jer naravno, tvoj hw je poseban (po nečemu).. :)) ..''meni to radi'' argument. :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
3n3m1 kaže...

Evo i moga Kingstona UV400 kupljen novi, star 1.5 godinu. Na njemu su Winowsi 10 i gotovo svaki dan sam na PC i potrošio se svega 5% od dana korištenja, iako na njega slabo zapisujem podatke.

 Dosta potrosen,to samo dokazuje da su prijasnji mlc diskovi puno kvalitetniji a ovi tlc consumer diskovi dosta losiji,jedina prednost su nesto jaci read i write....

Srozala se kvaliteta medutim i cijena,moj intel 320 120gb je kostal preko 1500kuna....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice