Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

poruka: 66
|
čitano: 22.193
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi".
2 godine
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Što ne valja sa Crucial P3 Plus? Istina QCL ali osjetno brži od nv2, idealan za storage, pedesetak eura za Tb.

Već za 30 eura više možeš kupiti Tb kingstona KC3000, totalnu zvijer i jednog od najbržih, najkupovanijih i najtestiranijih gen.4 SSDova uopće.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 23:45 (notloB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
notloB kaže...

Što ne valja sa Crucial P3 Plus? Istina QCL ali osjetno brži od nv2, idealan za storage, pedesetak eura za Tb.

Već za 30 eura više možeš kupiti Tb kingstona KC3000, totalnu zvijer i jednog od najbržih, najkupovanijih i najtestiranijih gen.4 SSDova uopće.

 pa svatko bira prema svojim željama

najprije sam uzeo kingston a2000 1tb, relativno dobar ssd, na tada dobroj akciji za cca 100e

kasnije sam uzeo kingston renegade 1tb, unaprijeđeni kc3000, da vidim nekakvu razliku u odnosu na a2000, baš i ne

ali eto, kad sam već uzimao gen4, htio sam najbolje i to sam uzeo

2 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
picajzla0707 kaže...

 pa svatko bira prema svojim željama

 Vidim da se priča o nv2, želio sam naglasiti da se za slične pare može kupiti bolji ssd, ništa drugo, nv2 je možda i najgori gen.4 ssd koji možeš kupiti a već za neznatno više imaš vrh gen.4. Hoćeš li išta od toga primjetiti u svakodnevnoj upotrebi zavisi od toga čime se svakodnevno baviš.

2 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
picajzla0707 kaže...
razlika nije niti blizu 5 puta, ssd od 1tb je 50e, a hdd 25e

 znam dosta ekipe koja je ranije plaćala hdd od 2tb 100e jer su im ssd-ovi te veličine bili preskupi, sad su prešli na 2tb ssd za istih 100e, +- koji euro

Odgovorio si drugom čoviku, no odnosi se na sve..

Čovik je dobro reka, ali to vridi u slučaju kod diskova većega kapacieta..

Jedna HD Baracuda od 4 Tb košta nekih 75 €, dočim jedan SSD od 4 TB košta 230 €

 

Što kod čovika koji napisa da mu treba nekih 40,50 TB prostora čini enormnu razliku u cijeni.

 

Odeš u butigu i iskaš; "molin vas 40 "kila" hard diska ? (kg=TB)

Žena te pita; a je l oćeš možda 40 kila SSD-a ?

Ti pitaš; Pa u čemu je razlika ?

Onda dođe čovik, kaže ti razliku i padneš na dupe...

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2023 5:55 (Zaporožac).
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Zaporožac kaže...

Odgovorio si drugom čoviku, no odnosi se na sve..

Čovik je dobro reka, ali to vridi u slučaju kod diskova većega kapacieta..

Jedna HD Baracuda od 4 Tb košta nekih 75 €, dočim jedan SSD od 4 TB košta 230 €

 

Što kod čovika koji napisa da mu treba nekih 40,50 TB prostora čini enormnu razliku u cijeni.

 ne kužim kako si se uhvatio diskovlja od 4tb i ljudi kojima treba 50tb prostora, kad cijelo vrijeme govorim o mainstream publici i diskovima od 1-2tb

evo usporedba na nabava - hdd 1tb kreću od 35e, ssd 1tb kreću od 50e, kod onih od 2tb razlika je nešto veća

 

laptopi se masovno prodaju sa 256 i 500gb nvme ssd-ovima, oni sa ikakvim hdd su na izdisaju

dakle pričam o masovnom tržištu - da ponovim još jednom, ekipa sa specijalnim potrebama uvijek postoji ofkors

uređaji koji gube mainstream tržište ostaju na margini trgovine, proizvodnje i razvoja, a to se trenutno događa hdd-ovima, ne odmah i sad, ali proces je debelo u tijeku

 

dvd i cd nisu 'umrli', ima ih još uvijek za kupiti gdje hoćeš - link, no koliko ih ljudi koristi, koliko se proizvode i prodaju u odnosu na nekad, koliko napreduju u razvoju, tko investira u to?

2 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Lewis kaže...
Ok ali nisu svima dovoljni diskovi od 1-2TB, ne sluze svima kompjuteri/laptopi za igranje i surfanje :).

Recimo Meni treba 20TB (trenutno, a za 2-3-4 godine i 30TB), kolko kosta SSD od 20TB, ko jedan dobar polovni auto ?

Trenutno u workstationu imam 22TB (pun je na 78%) i 18TB (90%) a u NASu 8*14TB (60% popunjen) i jos za offline backup 16TB i nekoliko 10/8/6 TB HDDova.

Koliko bi ta kolicina prostora kostala u SSDovima? Cca 50-60k EUR :)? Mozda sam i malo reko...

 picajzla0707 

 

Zbog ovoga posta.

Ima jako puno ljudi kojima treba "malo više" prostora.

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2023 7:49 (Zaporožac).
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
GSP kaže...

 sta radis backup interneta?

 Ne, nego radim, ne igram se, rendering/photo/video produkcija i brzo se nakupi podataka, jedan od proslogodisnjih projekata (3d rendering za Lexus reklamu) je zavriso kao folder size 0.94TB (rendering u multilayer *.EXR)

BTW da se razumijemo ja sam ZA da se to dogodi ALI tek kad SSDovi dostignu kapacitetom i cijenom HDD, onda moze, prije toga je to suludo i nemoguce (koliko samo HDDova ima u data centrima i cloudu ?) a d ane govirmo da je ekstremno preksupo jer 256/512 i 1TB SSDovi mogu donekle konkurirati cijenom (nije toliko velika razlika na tim manjim cijenama ali 2,4,8TB--- razlika u cijenu raste eksponencijalno....)...

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2023 8:44 (Lewis).
15 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Da da..naravno.

Nestat če isto kao i dizelaši i benzinci za 10 godina.

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Zaporožac kaže...

Ima jako puno ljudi kojima treba "malo više" prostora.

tih 'jako puno' ljudi su zapravo debela manjina

velika većina u svojim računalima koristi do par tb diskovlja, pogotovo u laptopima

2 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Lewis kaže...
GSP kaže...

 sta radis backup interneta?

 Ne, nego radim, ne igram se, rendering/photo/video produkcija i brzo se nakupi podataka, jedan od proslogodisnjih projekata (3d rendering za Lexus reklamu) je zavriso kao folder size 0.94TB (rendering u multilayer *.EXR)

BTW da se razumijemo ja sam ZA da se to dogodi ALI tek kad SSDovi dostignu kapacitetom i cijenom HDD, onda moze, prije toga je to suludo i nemoguce (koliko samo HDDova ima u data centrima i cloudu ?) a d ane govirmo da je ekstremno preksupo jer 256/512 i 1TB SSDovi mogu donekle konkurirati cijenom (nije toliko velika razlika na tim manjim cijenama ali 2,4,8TB--- razlika u cijenu raste eksponencijalno....)...

 Pa upravo se i predviđa da će se nestanak mehanike dogoditi radi pada cijena ssda, nand/mem, koji se nemilice štancaju, to možeš i logikom zaključiti, sam raw materijal za izradu mehanike je puno skuplji od materijala za izradu ssda, kad u to uračunaš ponudu koja je već sada ogromna za ssd sa zasićenjem tržišta koja će doći dolaziš do zaključka da cijene moraju dalje padati, ono što želim reći je da se nestanak mehanike ne prognozira na pamet ili na umjetan način već prirodan, koji će uvjetovati tržište, hdd se neće moći profitabilno proizvoditi za široko tržište jer će cijena proizvodnje biti veća od cijene za koju ćeš ga moći prodati, osim eventualno za niše koje će morati i dalje koristiti hdd, za masovno tržište hdd će neminovno izumrijeti kao što su izumrle mnoge druge tehnologije koje je pregazilo vrijeme i tržište.

9 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

kod mene je već umro hdd, ta historija više ne ide u moj pc

 

PC je nešto što baš volim i dok god mogu ću dati i koji euro više samo da mi radi brže i bolje, a pored ssda ne želim više ni čuti za hdd. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
notloB kaže...

 Pa upravo se i predviđa da će se nestanak mehanike dogoditi radi pada cijena ssda, nand/mem, koji se nemilice štancaju, to možeš i logikom zaključiti, sam raw materijal za izradu mehanike je puno skuplji od materijala za izradu ssda, kad u to uračunaš ponudu koja je već sada ogromna za ssd sa zasićenjem tržišta koja će doći dolaziš do zaključka da cijene moraju dalje padati, ono što želim reći je da se nestanak mehanike ne prognozira na pamet ili na umjetan način već prirodan, koji će uvjetovati tržište, hdd se neće moći profitabilno proizvoditi za široko tržište jer će cijena proizvodnje biti veća od cijene za koju ćeš ga moći prodati, osim eventualno za niše koje će morati i dalje koristiti hdd, za masovno tržište hdd će neminovno izumrijeti kao što su izumrle mnoge druge tehnologije koje je pregazilo vrijeme i tržište.

 Znaci Seagate i ostali veci HDD proizvodjaci su debili sto ulazu i dalje u HDDe i njihov roadmap u narednih 3-4 godine je 50+TB za HDDove kapacitete ?

https://www.anandtech.com/show/16544/seagates-roadmap-120-tb-hdds

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
2 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Lewis kaže...
notloB kaže...

 Pa upravo se i predviđa da će se nestanak mehanike dogoditi radi pada cijena ssda, nand/mem, koji se nemilice štancaju, to možeš i logikom zaključiti, sam raw materijal za izradu mehanike je puno skuplji od materijala za izradu ssda, kad u to uračunaš ponudu koja je već sada ogromna za ssd sa zasićenjem tržišta koja će doći dolaziš do zaključka da cijene moraju dalje padati, ono što želim reći je da se nestanak mehanike ne prognozira na pamet ili na umjetan način već prirodan, koji će uvjetovati tržište, hdd se neće moći profitabilno proizvoditi za široko tržište jer će cijena proizvodnje biti veća od cijene za koju ćeš ga moći prodati, osim eventualno za niše koje će morati i dalje koristiti hdd, za masovno tržište hdd će neminovno izumrijeti kao što su izumrle mnoge druge tehnologije koje je pregazilo vrijeme i tržište.

 Znaci Seagate i ostali veci HDD proizvodjaci su debili sto ulazu i dalje u HDDe i njihov roadmap u narednih 3-4 godine je 50+TB za HDDove kapacitete ?

https://www.anandtech.com/show/16544/seagates-roadmap-120-tb-hdds

 Za masovno tržište, ne govorim za podatkovne centre i visokospecijalizirana tržišta i tržišne niše, za masovno tržište je beta, vhs, cd, dvd, kaseta itd. tehnologija mrtvo ali se neke i dalje proizvode za niše. Isto tako će i hdd izumrijeti.

14 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Meni se kao i drugima čini da stari dobri HDD neće nestati za tih par godina, jednostavno ih je previše koji dobro rade to što rade i jeftiniji su nego SSD. Ipak, HDD-u želim skori odlazak u mirovinu i da prepusti mjesto SSD_u - brži su, manji i troše manje energije. Kada sam u svoj komp ugradio M2 kingston a 2000 ssd od 1 TB, što kažu, vidio sam Boga - razlika u performansama dan i noć. Veliki HDD super za pohranu podataka, a SSD za pokretanje sustava i programa, barem ih ja tako koristim.  Jasno je da bih želio potpuno migrirati na SSD, ali dok su cijene za velike kapacitete takve kakve su, za storage će biti dobri i HDD.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2023 13:48 (učo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Lewis kaže...
notloB kaže...

 Pa upravo se i predviđa da će se nestanak mehanike dogoditi radi pada cijena ssda, nand/mem, koji se nemilice štancaju, to možeš i logikom zaključiti, sam raw materijal za izradu mehanike je puno skuplji od materijala za izradu ssda, kad u to uračunaš ponudu koja je već sada ogromna za ssd sa zasićenjem tržišta koja će doći dolaziš do zaključka da cijene moraju dalje padati, ono što želim reći je da se nestanak mehanike ne prognozira na pamet ili na umjetan način već prirodan, koji će uvjetovati tržište, hdd se neće moći profitabilno proizvoditi za široko tržište jer će cijena proizvodnje biti veća od cijene za koju ćeš ga moći prodati, osim eventualno za niše koje će morati i dalje koristiti hdd, za masovno tržište hdd će neminovno izumrijeti kao što su izumrle mnoge druge tehnologije koje je pregazilo vrijeme i tržište.

 Znaci Seagate i ostali veci HDD proizvodjaci su debili sto ulazu i dalje u HDDe i njihov roadmap u narednih 3-4 godine je 50+TB za HDDove kapacitete ?

https://www.anandtech.com/show/16544/seagates-roadmap-120-tb-hdds

Nitko ne spori da ce se to dogoditi kad tad ali ovi (u nalsovnoj temi) trkeljau da ce ti biti za najkasnije 5 godina (do 2028).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
15 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Ako pogledaš na slici dole trend kretanja cijena čini mi se da baš i nije trkeljanje.

Sad da li će to biti baš 2028. ili 2-3 godine kasnije, trend je jasan, SSD će uskori imati istu ili manju cijenu po TB i tu svaka prednost HDDa nestaje.

Ovo predviđanje je iz siječnja 2021. i u posljednje dvije godine cijene više-manje prate predviđanje čak i uz ove prepreke u vidu ratova i slično.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2023 15:08 (Widowmaker).
 
0 1 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Zaporožac kaže...
Lewis kaže...
Ok ali nisu svima dovoljni diskovi od 1-2TB, ne sluze svima kompjuteri/laptopi za igranje i surfanje :).

Recimo Meni treba 20TB (trenutno, a za 2-3-4 godine i 30TB), kolko kosta SSD od 20TB, ko jedan dobar polovni auto ?

Trenutno u workstationu imam 22TB (pun je na 78%) i 18TB (90%) a u NASu 8*14TB (60% popunjen) i jos za offline backup 16TB i nekoliko 10/8/6 TB HDDova.

Koliko bi ta kolicina prostora kostala u SSDovima? Cca 50-60k EUR :)? Mozda sam i malo reko...

 picajzla0707 

 

Zbog ovoga posta.

Ima jako puno ljudi kojima treba "malo više" prostora.

 Takvi rade nešto specifično. Sjećam se chie i pomame za velikim diskovima. Nije ih bilo ni za lijek (10+ TB). Ali mislim da si u krivu. Običan čovjek ne treba previše terabajta. Naprosto ih nema čime popuniti.

3 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
NetkoNegdje kaže...
Zaporožac kaže...
Lewis kaže...
Ok ali nisu svima dovoljni diskovi od 1-2TB, ne sluze svima kompjuteri/laptopi za igranje i surfanje :).

Recimo Meni treba 20TB (trenutno, a za 2-3-4 godine i 30TB), kolko kosta SSD od 20TB, ko jedan dobar polovni auto ?

Trenutno u workstationu imam 22TB (pun je na 78%) i 18TB (90%) a u NASu 8*14TB (60% popunjen) i jos za offline backup 16TB i nekoliko 10/8/6 TB HDDova.

Koliko bi ta kolicina prostora kostala u SSDovima? Cca 50-60k EUR :)? Mozda sam i malo reko...

 picajzla0707 

 

Zbog ovoga posta.

Ima jako puno ljudi kojima treba "malo više" prostora.

 Takvi rade nešto specifično. Sjećam se chie i pomame za velikim diskovima. Nije ih bilo ni za lijek (10+ TB). Ali mislim da si u krivu. Običan čovjek ne treba previše terabajta. Naprosto ih nema čime popuniti.

 kaj nema čime, danas nema igre ispod 100+gb

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Boris grozni kaže...
NetkoNegdje kaže...
Zaporožac kaže...
Lewis kaže...
Ok ali nisu svima dovoljni diskovi od 1-2TB, ne sluze svima kompjuteri/laptopi za igranje i surfanje :).

Recimo Meni treba 20TB (trenutno, a za 2-3-4 godine i 30TB), kolko kosta SSD od 20TB, ko jedan dobar polovni auto ?

Trenutno u workstationu imam 22TB (pun je na 78%) i 18TB (90%) a u NASu 8*14TB (60% popunjen) i jos za offline backup 16TB i nekoliko 10/8/6 TB HDDova.

Koliko bi ta kolicina prostora kostala u SSDovima? Cca 50-60k EUR :)? Mozda sam i malo reko...

 picajzla0707 

 

Zbog ovoga posta.

Ima jako puno ljudi kojima treba "malo više" prostora.

 Takvi rade nešto specifično. Sjećam se chie i pomame za velikim diskovima. Nije ih bilo ni za lijek (10+ TB). Ali mislim da si u krivu. Običan čovjek ne treba previše terabajta. Naprosto ih nema čime popuniti.

 kaj nema čime, danas nema igre ispod 100+gb

 Velim, običan čovjek. Ne gejmer niti itko tko dnevno ima potrebu raditi s gigabajtima ili terabajtima sadržaja. Nekima cijeli život stane na USB stick od 1GB.

 

Kada si već spomenuo 100+GB, zašto onda u gejmerske laptope i dalje guraju SSD-ove od 512GB? To je veličina za 2021., a ne 2023.

11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
NetkoNegdje kaže...

 Velim, običan čovjek. Ne gejmer niti itko tko dnevno ima potrebu raditi s gigabajtima ili terabajtima sadržaja. Nekima cijeli život stane na USB stick od 1GB.

 

Kada si već spomenuo 100+GB, zašto onda u gejmerske laptope i dalje guraju SSD-ove od 512GB? To je veličina za 2021., a ne 2023.

A sta je to onda "obican covjek" onda?
- Nije gamer
- Nije content creator (youtuber popularno)
- Nije artist ko ja
- Nije fotograf ...
- Nije snimatelj/vidoe editor..
- Niej ni netko tko skuplja fotke na mobitelu (svako malo me netko od rodbine i susjeda zica da mu skinem fotke s mobitela jer se nakupilo 15-20-30 GB raznih fotki, posto ne brisu nista godinama a backupa naravno nema a kamo li SSD backupa (skup im i externi HDD od 2TB a di tek SSD :))
-........
-....

Onda po toj logici tom "obicnom covjeku"  netreba ni kompjuter opcenito, dovoljan mu je mobitel/uvrh glave tablet tako da njega ne sekira ni SSD ni HDD vec odavno?

A sta sa firmama koje imaju centrlani server za pohranu sa svih kompova ?
Tamo di sam radio do prije par godina (5, do 2018te) u maloj firmi sa 15 zaposlenih svaki komp je imao HDD (poneki SSD) za systeme/aplikacije i ostalo se sve spremalo mrezno na NAS sa 4 diska u RAID 5 (3+1). Tu je opet SSD bio preskup/neisplativ jer su diskovu u NASu bili 8TB a 4*8TB SSDa prije 5 godina je kostalo ajme majko (i sad je bezobrazno skupo a kamo li tada)... A brzina HDDova u RAIDu pa cak i bez je ionako prelazila limit gigabitne mreze (125 mega u sekundi).....

Ja bi prvi sutra ubacio u moj NAS 8*16TB SSDova da mogu, ALI ne po cijeni od 3700$/kom (https://www.dell.com/en-us/shop/visiontek-16tb-class-qlc-7mm-25-ssd/apd/ab329068/storage-drives-media) ako mogu ugurati 16TB HDDove za 13x manju cijenu od 270$/kom

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Lewis kaže...
NetkoNegdje kaže...

 Velim, običan čovjek. Ne gejmer niti itko tko dnevno ima potrebu raditi s gigabajtima ili terabajtima sadržaja. Nekima cijeli život stane na USB stick od 1GB.

 

Kada si već spomenuo 100+GB, zašto onda u gejmerske laptope i dalje guraju SSD-ove od 512GB? To je veličina za 2021., a ne 2023.

A sta je to onda "obican covjek" onda?
- Nije gamer
- Nije content creator (youtuber popularno)
- Nije artist ko ja
- Nije fotograf ...
- Nije snimatelj/vidoe editor..
- Niej ni netko tko skuplja fotke na mobitelu (svako malo me netko od rodbine i susjeda zica da mu skinem fotke s mobitela jer se nakupilo 15-20-30 GB raznih fotki, posto ne brisu nista godinama a backupa naravno nema a kamo li SSD backupa (skup im i externi HDD od 2TB a di tek SSD :))
-........
-....

Onda po toj logici tom "obicnom covjeku"  netreba ni kompjuter opcenito, dovoljan mu je mobitel/uvrh glave tablet tako da njega ne sekira ni SSD ni HDD vec odavno?

A sta sa firmama koje imaju centrlani server za pohranu sa svih kompova ?
Tamo di sam radio do prije par godina (5, do 2018te) u maloj firmi sa 15 zaposlenih svaki komp je imao HDD (poneki SSD) za systeme/aplikacije i ostalo se sve spremalo mrezno na NAS sa 4 diska u RAID 5 (3+1). Tu je opet SSD bio preskup/neisplativ jer su diskovu u NASu bili 8TB a 4*8TB SSDa prije 5 godina je kostalo ajme majko (i sad je bezobrazno skupo a kamo li tada)... A brzina HDDova u RAIDu pa cak i bez je ionako prelazila limit gigabitne mreze (125 mega u sekundi).....

Ja bi prvi sutra ubacio u moj NAS 8*16TB SSDova da mogu, ALI ne po cijeni od 3700$/kom (https://www.dell.com/en-us/shop/visiontek-16tb-class-qlc-7mm-25-ssd/apd/ab329068/storage-drives-media) ako mogu ugurati 16TB HDDove za 13x manju cijenu od 270$/kom

To su svi oni koje nisi nabrojao. To su moji susjedi penzići koji vole surfati, čitati vijesti po portalima, čuti se i vidjeti s unucima Skypeom kada nisu kod njih i pospremiti pokoji dokument na svoj kompjuter. Za poruke koriste mobitel. Takvima je dovoljan mali HDD i da im sve radi.

 

Dnevno intenzivno radim s raznim vrstama sadržaja, ali oni nisu nikakve reklame za auto kuće od terabajta i sl. Skupi se po par MB ili malo više. Zadnji instrukcijski video od 10ak minuta koji sam snimio u mp4 imao je 33MB. Doma imam male diskove za rad i backup i to mi je dovoljno. A fotkam ali i biram što ću ostaviti, a što obrisati, jer to navika iz dana mračnog socijalizma s jednom vrstom jogurta (moš mislit!) u kojem smo fotkali na filmove s ograničenim brojem snimki, pa si itekako pazio što radiš. Meni bi NAS bio teško pretjerivanje.

11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
NetkoNegdje kaže...

To su svi oni koje nisi nabrojao. To su moji susjedi penzići koji vole surfati, čitati vijesti po portalima, čuti se i vidjeti s unucima Skypeom kada nisu kod njih i pospremiti pokoji dokument na svoj kompjuter. Za poruke koriste mobitel. Takvima je dovoljan mali HDD i da im sve radi.

 

Dnevno intenzivno radim s raznim vrstama sadržaja, ali oni nisu nikakve reklame za auto kuće od terabajta i sl. Skupi se po par MB ili malo više. Zadnji instrukcijski video od 10ak minuta koji sam snimio u mp4 imao je 33MB. Doma imam male diskove za rad i backup i to mi je dovoljno. A fotkam ali i biram što ću ostaviti, a što obrisati, jer to navika iz dana mračnog socijalizma s jednom vrstom jogurta (moš mislit!) u kojem smo fotkali na filmove s ograničenim brojem snimki, pa si itekako pazio što radiš. Meni bi NAS bio teško pretjerivanje.

Ali za to sto si nabrojao netreba uopce PC, dapace PC se cini kao totalno bacen novac u tom slucaju, to sve moze odraditi Tablet/Mobitel :).

A te obje "kategorije" ne mare ni za SSD ni za HDD :).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2023 14:40 (Lewis).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Lewis kaže...
NetkoNegdje kaže...

To su svi oni koje nisi nabrojao. To su moji susjedi penzići koji vole surfati, čitati vijesti po portalima, čuti se i vidjeti s unucima Skypeom kada nisu kod njih i pospremiti pokoji dokument na svoj kompjuter. Za poruke koriste mobitel. Takvima je dovoljan mali HDD i da im sve radi.

 

Dnevno intenzivno radim s raznim vrstama sadržaja, ali oni nisu nikakve reklame za auto kuće od terabajta i sl. Skupi se po par MB ili malo više. Zadnji instrukcijski video od 10ak minuta koji sam snimio u mp4 imao je 33MB. Doma imam male diskove za rad i backup i to mi je dovoljno. A fotkam ali i biram što ću ostaviti, a što obrisati, jer to navika iz dana mračnog socijalizma s jednom vrstom jogurta (moš mislit!) u kojem smo fotkali na filmove s ograničenim brojem snimki, pa si itekako pazio što radiš. Meni bi NAS bio teško pretjerivanje.

Ali za to sto si nabrojao netreba uopce PC, dapace PC se cini kao totalno bacen novac u tom slucaju, to sve moze odraditi Tablet/Mobitel :).

A te obje kategrije ne mare ni za SSS ni za HDD :).

 Postoji još bolje rješenje. Najbolje je ne koristiti ništa. Onda niti ne postoji niti jedan problem.

 

Možemo se mi šaliti i ovako trošiti vrijeme na forumu, ali to neće ljudima riješiti problem. Poanta pojedinih poruka u ovoj temi je da se pojedinci pohvale koliko terabajta imaju u nekom NAS-u. Moj je veći od tvoga.

3 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Widowmaker kaže...

Ako pogledaš na slici dole trend kretanja cijena čini mi se da baš i nije trkeljanje.

Sad da li će to biti baš 2028. ili 2-3 godine kasnije, trend je jasan, SSD će uskori imati istu ili manju cijenu po TB i tu svaka prednost HDDa nestaje.

Ovo predviđanje je iz siječnja 2021. i u posljednje dvije godine cijene više-manje prate predviđanje čak i uz ove prepreke u vidu ratova i slično.

 Kako mislis svaka prednost? Najveca prednost hdd da je moguce u vecini slucajeva vratiti podatke, s ssd-a bas i ne! Kaj se tice cijene izrade jednog i drugog predpostavljam da je cijena hdd nesto kompleksnija i skuplja barem tako izgleda al aj ga znaj.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Boris grozni kaže...
Widowmaker kaže...

Ako pogledaš na slici dole trend kretanja cijena čini mi se da baš i nije trkeljanje.

Sad da li će to biti baš 2028. ili 2-3 godine kasnije, trend je jasan, SSD će uskori imati istu ili manju cijenu po TB i tu svaka prednost HDDa nestaje.

Ovo predviđanje je iz siječnja 2021. i u posljednje dvije godine cijene više-manje prate predviđanje čak i uz ove prepreke u vidu ratova i slično.

 Kako mislis svaka prednost? Najveca prednost hdd da je moguce u vecini slucajeva vratiti podatke, s ssd-a bas i ne! Kaj se tice cijene izrade jednog i drugog predpostavljam da je cijena hdd nesto kompleksnija i skuplja barem tako izgleda al aj ga znaj.

 Mislim da mnogi forumaši još nisu imali priliku izgubiti podatke na SSD-u koji naprasno krepa. Ja jesam. Srećom sam imao backup, pa nisam imao većih zaostataka (gubitaka sadržaja). Vraćanje podataka tj. pokušaj vraćanja podataka s tog SSD-a sigurno ne bi bilo jeftino. Zato ću i dalje imati i neki HDD u prikrajku za backup.

5 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Obožavam te stručnjake. Svaki dan po portalima moramo čitati izjave nekih stručnjaka. SSD ima svoje prednosti i stalno raste prodaja i razvijanje ssd-a kao formata. I bit će prije ili poslije vodeći format. Meni je Kingston ssd 120 gb na kojem je bil os c-part nakon dvije godine počeo hebavati i usporavati cijeli komp i morao kupiti novog. HDD imaju opet svoje trenutne prednosti, koristi se već dugi niz godina, dugo traje i neće tako lako u penziju. A pogotovo ne tako uskoro kako stručnjak prognozira.  

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2023 20:02 (manubis).
Moj PC  
0 1 hvala 0
2 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
manubis kaže...

Obožavam te stručnjake. Svaki dan po portalima moramo čitati izjave nekih stručnjaka. SSD ima svoje prednosti i stalno raste prodaja i razvijanje ssd-a kao formata. I bit će prije ili poslije vodeći format. Meni je Kingston ssd 120 gb na kojem je bil os c-part nakon dvije godine počeo hebavati i usporavati cijeli komp i morao kupiti novog. HDD imaju opet svoje trenutne prednosti, koristi se već dugi niz godina, dugo traje i neće tako lako u penziju. A pogotovo ne tako uskoro kako stručnjak prognozira.  

 Tako je, odustat će se od kompletne tehnologije jer je tebe počeo hebavati kingstonov ssd od 120 gb nakon dvije godine. Da se to nije dogodilo đubrad bi nam i dalje prodavala maglu. Hvala ti!

7 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Da se pohvalim: dva puta sam igrao Kingston NV2 lutriju 

 

I na kraju nisam uopće provjerio kaj sam dobio 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
notloB kaže...
manubis kaže...

Obožavam te stručnjake. Svaki dan po portalima moramo čitati izjave nekih stručnjaka. SSD ima svoje prednosti i stalno raste prodaja i razvijanje ssd-a kao formata. I bit će prije ili poslije vodeći format. Meni je Kingston ssd 120 gb na kojem je bil os c-part nakon dvije godine počeo hebavati i usporavati cijeli komp i morao kupiti novog. HDD imaju opet svoje trenutne prednosti, koristi se već dugi niz godina, dugo traje i neće tako lako u penziju. A pogotovo ne tako uskoro kako stručnjak prognozira.  

 Tako je, odustat će se od kompletne tehnologije jer je tebe počeo hebavati kingstonov ssd od 120 gb nakon dvije godine. Da se to nije dogodilo đubrad bi nam i dalje prodavala maglu. Hvala ti!

 A uz stručnjake obožavam i ovakve likove koji lamantaju i trolaju o đubradi i prodavačima magle. Ajd se spusti na zemlju. Samo sam napomenuo svoje iskustvo s ssd.

14 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
forumaš kaže...
tenac kaže...

Svi gledaju samo kapacitet i cijenu SSD-ova, a nitko ne gleda životni vijek (koju količinu podataka je moguće upisati na njega), a to je isto jako bitna stavka. 

 Deset godina samsmung 120 gb evo 840, cijelo vrijeme na njemu windowsi i pogoni glavni komp. 39652 radna sata, 8658 puta pokrenut, 41227 gb zapisano na njega.

Samsung ima dosta više TBW od nekog drugog brenda zato i to košta (i sam ga koristim). Meni i tebi kao prosječnom korisniku je to dovoljno, ali dal bi takav SSD bio dobar za svakodnevni backup cijelog računala ili slične namjene? Zapiši na njega svakodnevno nekoliko TB podataka pa računaj koliko će godina trajati. Neki jeftiniji SSD od 2TB bi jedva izdržao godinu do dvije.

nemam za potpis
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice